Skocz do zawartości
dudek970

System monitoringu zewnętrznego na posesji

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, czy ktoś tutaj z obecnych przerabiał może temat okamerowania sobie posesji/domu na zewnątrz? :Up_to_s:

Potrzebuje zamontować dosłownie 2 kamery, bo złapią mi wszystkie newralgiczne miejsca, obie byłyby narażone na naszą polską pogodę.

Ktoś coś ma sprawdzonego albo jakieś doświadczenie w tym temacie? Zapis ostatnich 48h obowiązkowo :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od oczekiwań i budżetu. Kamerę możesz kupić za 300zł jak i z 1500zł. IMO obecnie chyba najlepiej pójść w kamery IP zasilane przez POE + rejestrator sieciowy. Przy 2 kamerach 2MPx to w sumie można obejść się i bez rejestratora tylko wybrać kamerę ze slotem na kartę pamięci. Pakujesz kartę 64GB i 2 dni powinno się zmieścić. Przy 4Mpx karta starczy na jakieś 1,5dnia.

 

Przy takiej opcji potrzebujesz

- 2 kamery IP

- 2 karty SD

- switch POE

 

Lub druga opcja

- 2 kamery IP

- rejestrator z wbudowanym switchem POE

- dysk HDD do rejestratora

 

Nie najgorszą jakość do ceny oferuje HIKVISON. Z dala bym się trzymał od LC Security bo dystrybutor to jakieś nieporozumienie, wystarczy poczytać opinie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to ja zadam tylko jedno pytanie - co daja kamery IP ?

bo wg mnie nic, a przynajmniej jak ostatnio sprawdzalem nadal byly drozsza opcja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to że możesz podpiąć do kompa, nagrywać tylko jak coś się rusza, wysyłać powiadomienia na telefon jak ktoś wlazł itp.

dodatkowo jak złodziej ukradnie zwykłą kamerę na kartę to nie będziesz miał nagrania :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast rejestratora można kupić gotowy NAS, byle 4-zatokowy. Dwa dyski wykorzystujesz do nagrywania, na dwóch kolejnych masz sieciowy serwer plików (a te małe pudełka naprawdę sporo potrafią ;) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to że możesz podpiąć do kompa, nagrywać tylko jak coś się rusza, wysyłać powiadomienia na telefon jak ktoś wlazł itp.

dodatkowo jak złodziej ukradnie zwykłą kamerę na kartę to nie będziesz miał nagrania :E

rejestrator robi to samo a taniej ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inna sprawa że karta pamięci na nagrania to słaby pomysł. Co pół roku będzie nową kartę wkładać bo stara padła?

Oczywiście znając szczęście to karta będzie miała uszkodzone pliki w momencie jak będą wazne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę o takim zestawie jakie minusy widzicie takiej instalacji.

Będzie to 10m od drogi na wysokości 3m podwieszone pod podbitką dachową.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

troche słabe kamery (1Mpx - bedziesz mial problemy z rozpoznaniem twarzy nawet przy niezlym oswietleniu)

zestaw ten nie posiada dysku - musisz dokupic (i to dedyka a nie najstanszy, bo go szybko szlag trafi)

rejestrator tez troche slaby, bo w teorii mozna go rozbudowac (do 4-ch kamer), ale tylko 1mpx ...

 

jak masz troche wiecej kasy to dorzuc do zestawu tak 4mpx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak właśnie czułem że to 1.3Mpx będzie za mało, dzięki za podpowiedz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kamerki takie minimum to 2 mpx, chociaż lepiej jak zainteresowałbyś się 4mpx

przykładowy zestaw:

DS-7616NI-Q2 HIKVISION Rejestrator NVR 530zł

DS-2CD1043G0-I(2.8mm) HIKVISION Kamera IP bullet, 4Mpix 330zł

 

do tego okablowanie, dysk, switch poe lub zwykły

 

z materiałami zmieścisz się w około 1500 pln

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Cześć, podepnę się pod temat. Im więcej czytam tym bardziej głowa boli od mnogości rozwiązań, do tego teren do monitorowania mi tego nie ułatwia.

Na początek potrzebne ze 2-3 kamery, możliwość rozbudowy na przyszłość mile widziana.

Dobrze żeby był podgląd, raczej nagrywanie na ruch, bo po co mają nagrywać wiatr, wytrzymałe to na zewnątrz, widoczność w nocy itp standard.

 

Działka długa, domek pośrodku.

Jedna kamera przy bramie, ok 30-40m nie wiem tylko czy słup energetyczny miałby na nią duży wpływ, ale do bramy jest zakopana skrętka (tak mi się wydaje, a przynajmniej 6-7 żył, bo nie mogłem się doliczyć przez utrudniony dostęp). Więc pewnie dorobić końcówki, kamera PoE i byłoby z głowy?

Druga kamera na drugim końcu na garażu/kominie? Tu mam problem, bo kabli nie ma, ciągnąć mi się nie widzi, również jakieś ~30 metrów w linii prostej, może jakaś tylko bezprzewodowa?

W domu myślałem żeby było "centrum" a może zrobić po prostu dwa oddzielne zestawy?

 

Do tego myślałem jeszcze nad UPS, bo jak to na wsiach bywają problemy z prądem.

I zastanawiam się gdzie to wszystko w ogóle umieścić, żeby i to nie padło potencjalnym łupem (tfu tfu).

Karty pamięci wygodne, ale no właśnie, póki działają.

Internet od tmobile, tylko z routerem więc również wygodnie podpiąć pod ups.

 

Wiem że wszystko tak trochę chaotycznie, ale to dokładnie oddaje co sam o tym myślę. Na początek prosiłbym w ogóle co potrzebne i za ile warto, żeby to miało ręce i nogi. Kamery, rejestratory itd.

Może skupić się na razie na bramie, a później co dalej?

 

Btw. takie coś się nadaje?

https://www.aliexpress.com/store/product/1pcs-8CH-CCTV-System-DVR-4-Camera-3000TVL-Outdoor-IP66-Weatherproof-1080P-2-0MP-Security-Camera/2344015_32974742851.html

Edytowane przez Gonzo3211

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zestaw z Ali to raczej staroć. Kamery na koncentryku i zapewne mizernej jakości bo raczej w cenie 400zł za rejestrator i 4 kamery cudów nie ma co oczekiwać. Kupując ten zestaw na 100% będziesz musiał ciągnąc nowe kable.

Kabel, o ile to skrętka, który masz doprowadzony do bramy może jest już częściowo wykorzystany np na potrzeby domofonu albo dzwonka.Więc przydało by się to sprawdzić czy to rzeczywiście skrętka i czy ma wolne wszystkie żył wszystkich 8 potrzebuje POE. Jeśli się okaże że to nie skrętka albo kabel częściowo wykorzystany to raczej szedł bym w położenie nowego kabla bo kamera wifi umieszczona w pobliżu słupa energetycznego może nie złapać w ogóle sygnału wifi, zwłaszcza że odległość od domu dość duża więc i bez tego słupa mogła by być lipa z zasięgiem o ile nie masz zewnętrznego AP.

Co do drugiej kamery to również poszedł bym jednak w kabel bo jednak z WiFi może być problem jak router schowany w domu.

 

Net. Jeśli net masz mobilny i mobilny router to dokupił bym jakiś najprostszy router z portem USB, nawet jakiś używany staroć po neostradzie, który zapewni prąd dla routera mobilnego. Między routerami robisz most po wifi i masz tanim kosztem konwersję wifi do ethrnetu.

 

Sprzet. Dobór sprzętu należało by zacząć do określenie ile ma być kamer. Niby chcesz 2 ale jak prawdopodobne jest dołożenie kolejnych, i ilu kolejnych. Czy będzie finalnie będzie ich więcej niż 4 czy nie. Bo to skutkuje wyborem rejestratora. W przypadku zestawu z maks 4 kamer można pójść w rejestrator z wbudowanym switchem POE. Natomiast w przypadku większej ilości kamer rejestrator + zewnętrzny switch POE. Ewentualnie opcja z 3 rejestrator z WiFi.

 

A co do kamer to jeśli zależy ci na w miarę dobrej jakości obrazie to poszedł bym w kamery 4MPx.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Sen, dużo mi nakreśliłeś :thumbup:. Przez tą cenzurę na weekend kompletnie zapomniałem odpisać.

Zestaw z ali myślałem dać np. tylko na garaż, a na dom co innego, ale może jednak zrobić jeden zestaw porządniejszy.

Więc tak: tam gdzie są kable przy słupie, jest to skrętka, golutka nieużywana, 8 żył + 1 goła (jakieś uziemienie?), więc tu już "mamy" jedną kamerę (o ile z przewodami nic się nie stało w ziemi :kwasny: )

Druga na garaż i tak jak mówisz, dociągnie się kabel.

Rejestrator na 4 byłby myślę w porządku. 2 kamery na pewno, kolejne 1/2 zależnie od kosztów, może od razu jeszcze jedną i jeden slot na przyszłość zawsze.

 

Punktu z netem trochę nie rozumiem. Chodzi o to żeby był "dedykowany" pod rejestrator bo może zarzynać tylko jeden główny?

Router mam jeszcze stareńkiego tplinka wr340g, może by się przydał na coś :E.

 

Czyli rejestrator ze switchem poe, kamery ze 4mpx (można by np. 2x4 i 2x2?), twardziel, kable, dysk i ups.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja nadal zadaje to samo pytanie - po co Ci kamery IP ?

tak, nowszy interface, mozna sie do nich dobic "bezposrednio" i nie potrzebujesz rejestratora

ale jak juz kupujesz rejestrator to co za roznica czy to sa kamery IP czy nie ? A IP sa drozsze

Tak, ja mam po kretce podlaczone "zwykle" kamery (przejsciowka z 2 zyl na koncentryk, przejsciowka z 2 zyl na zasilanie - po skretce 2 kamery na raz podlaczyc sie da ;) )

pamietaj, ze wazniejsza jest jakosc kamer (optyka) niz to czy sa IP (chyba, ze nie chcesz miec rejestratora i dobijac sie do nich bezposrednio, to wtedy faktycznie to ma sens)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Punktu z netem trochę nie rozumiem. Chodzi o to żeby był "dedykowany" pod rejestrator bo może zarzynać tylko jeden główny?

Router mam jeszcze stareńkiego tplinka wr340g, może by się przydał na coś :E.

Pisałeś że masz net od T-Mobile. Domyślam się że jest to net mobilny a router, który do tego netu masz, to najprostszy mobilny router który dostałeś od operatora i udostępnia tylko sygnał WiFi. Więc jeśli rejestrator nie ma WiFi to z netu nie skorzysta bo nie będzie jak go spiąć z routerm od netu mobilnego. Rozwiązaniem tego jest albo zakup biurkowego routera ze slotem na kartę SIM, wydatek min 200zł, albo użycie jakiegoś starego routera za pomocą którego zestawi się połączenie pomiędzy tym routerem a routerem mobilnym przy użyciu WiFi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo go szybko szlag trafi

 

Nie koniecznie, w starym magazynie mamy w rejestratorze dysk 320GB Maxtora i chodzi tak bez awarii od jakiś 6 lat, 24/7.

 

 

No ale teraz produkują szroty :E

Edytowane przez Camis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie koniecznie, w starym magazynie mamy w rejestratorze dysk 320GB Maxtora i chodzi tak bez awarii od jakiś 6 lat, 24/7.

 

 

No ale teraz produkują szroty :E

rodzice nadal mają w garażu lodówkę Minsk produkcji 1983 .... i nadal działa ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja nadal zadaje to samo pytanie - po co Ci kamery IP ?tak, nowszy interface, mozna sie do nich dobic "bezposrednio" i nie potrzebujesz rejestratoraale jak juz kupujesz rejestrator to co za roznica czy to sa kamery IP czy nie ? A IP sa drozszeTak, ja mam po kretce podlaczone "zwykle" kamery (przejsciowka z 2 zyl na koncentryk, przejsciowka z 2 zyl na zasilanie - po skretce 2 kamery na raz podlaczyc sie da ;) )pamietaj, ze wazniejsza jest jakosc kamer (optyka) niz to czy sa IP (chyba, ze nie chcesz miec rejestratora i dobijac sie do nich bezposrednio, to wtedy faktycznie to ma sens)

To pytanie do mnie? :D

Jeśli tak, to ja na razie "nic nie mam", tylko dopiero gdybam z Waszą pomocą, co będzie potrzebne.

 

Pisałeś że masz net od T-Mobile. Domyślam się że jest to net mobilny a router, który do tego netu masz, to najprostszy mobilny router który dostałeś od operatora i udostępnia tylko sygnał WiFi. Więc jeśli rejestrator nie ma WiFi to z netu nie skorzysta bo nie będzie jak go spiąć z routerm od netu mobilnego. Rozwiązaniem tego jest albo zakup biurkowego routera ze slotem na kartę SIM, wydatek min 200zł, albo użycie jakiegoś starego routera za pomocą którego zestawi się połączenie pomiędzy tym routerem a routerem mobilnym przy użyciu WiFi.

Tyle tego że zapomniałem napisać - net jest "stacjonarny" z Huaweiem b525

 

s

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To pytanie do mnie? :D

Jeśli tak, to ja na razie "nic nie mam", tylko dopiero gdybam z Waszą pomocą, co będzie potrzebne.

 

 

Tyle tego że zapomniałem napisać - net jest "stacjonarny" z Huaweiem b525

 

s

NO to jak masz router z gniazdami ETH to cała sprawa z mostem wifi jest nieaktualna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli podsumowując: rejestrator na/i 2-4 kamery, dysk 1/2TB? I ups.

Wszystko na skrętkę, rejestrator kablem pod router.

Będzię jakiś "fabryczny" program do podglądu na telefon?

W końcu czas na jakieś konkrety. Rejestrator i dysk nie wiem, kamery polecałeś Hikvision.

Ups też coś się dobierze, cały zestaw chyba wiele nie będzie żarł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hikvision ma apkę do podglądu przez neta. Działa to w oparciu o dynamiczne dnsy i chmurę producenta więc na routerze nic nie trzeba kombinować aby podgląd przez net działał.

 

Co do wyboru rejestratora z wbudowanym switchem POE to tu masz dość spory wybór

https://zabezpieczeniapoznan.pl/4-kamerowe-c-53_58_84.html/c24=169

BCS, Dahua czy HikVision to praktycznie jedno i to samo.

 

Dysk - dedykowane pod monitoring to Toshiba S300, tylko tu chyba najmniejsze to 4GB, lub WD Purple. Seagate był kiedyś najbardziej awaryjnym producentem dysków, nie wiem czy ta nowa seria dysków ma się lepiej. Choć równie dobrze aby oszczędzić trochę grosza można wziąć jakąś używkę. Dysk warto brać 5400rpm. 7200rpm jest zbędne a ciągnie dodatkowy prąd i wydziela dodatkowe ciepło.

 

UPS - Tu wszystko zależy na jak długo chcesz podtrzymać pracę. Czy ma zabezpieczyć monitoring przed jakimiś chwilowymi zanikami czy dłuższymi przerwami. Kamera ciągnie ok 6,5W, rejestratora ok 10W, dysk też ok 10W. Czyli łącznie mamy pobór prądu nie większy niż 50W. UPS z baterią 7Ah powinien starczyć na jakieś 30min pracy, do chwilowych zaników to spokojnie starczy. Jeśli ma być dłużej to chyba warto pójść w rozwiązanie jakie stosuje się przy piecach CO, czyli aku samochodowe + przetwornica.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BCS i dahua to można powiedzieć, że to samo, bo bcs importuje od dahua. Ale Hik - no nie wiem :E Ja ich sprzętu nie lubię mimo, że jakość obrazka jest chyba nawet minimalnie lepsza. Problematyczny jest soft, który lubi się np. zawiesić bez powodu po dwóch miesiącach pracy. Już nie mówiąc o ich aplikacjach, które są dramatyczne. I nie bierz rejestratora ze zintegrowanym switchem poe jak nie musisz, bo te switche lubią polecieć i w razie W jesteś bez sprzętu przez miesiąc aż przepchną rma. Switcha poe 4poe+2 uplinki za 150-160zł już kupisz.

Edytowane przez DannyKay

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zewnętrzny switch POE wiadomo lepszy, bo dzięki temu mamy dostęp do kamer bezpośrednio w lanie a nie tylko przez rejestrator w odrębnej sieci, ale kilka zł wyjdzie na pewno drożej.

Menu BCS dzięki zastosowanie ikonek owszem jest bardziej intuicyjne, ale IMO hikvision ma więcej możliwości choć nad niektórymi funkcjami trzeba się mocno zastanowić bo tłumaczenie interfejsu pozostawia sporo do życzenia.

Jeśli chodzi o działanie, to w przypadku moich doświadczenie z BSC sprzęt stawiasz i o nim zapominasz. Ostatnio znajomemu przydarzyła się awaria rejestratora BCS, po 12 latach użytkowania. Przyczyną problemu był zasilacz który zdechł całkowicie. Wymieniony na nowy i rejestrator śmiga dalej.

Jeśli chodzi o hikvision to szwagierka ma w salonie o kilku miesięcy rejestrator tej firmy i na razie działa bez problemu. Co będzie dalej zobaczymy. Na pewno serwis zasługuje na dużego plusa. Kumpel tak konfigurował rejestrator że zapomniał jakie hasła ustawił do kamer i nie dało się ich sparować z rejestratorem. A że nie wszystkie miały fizyczny przycisk do resetu to potrzebny był kontakt z serwisem. Plik z kluczem do odblokowania kamerek dostaliśmy w przeciągu kilku godzin, także IMO super.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o to odzyskiwanie hasła, to muszą to robić sprawnie, bo plik, który generujesz jest ważny 1 dobę i/lub do restartu urządzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...