Skocz do zawartości
Czeryboj

Hydepark, Retro, Luźne rozmowy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich.

 

Zastanawiam się nad wymianą mojego i7 7700 na Ryzena 7 1700. Generalnie chciałbym zasięgnąć opinii, co o tym myślicie, bo wymiana wiąże się z pewnymi plusami i minusami.

 

Plusy:

 

Cenowo sprzedaż obecnego sprzętu pozwoli na wymianę na nowy R7 1700 + mobo + szybki Ram.

Platforma do rozbudowy (płyty na X470 obsłużą zen2 czy się mylę?)

Do obróbki foto/wideo Ryzen jednak lepszy

No i można wreszcie coś pogrzebać w maszynie :przytulasie:

 

Minusy:

 

Niższa/nie równa wydajność w grach, ale czy aby na pewno?...

... Ryzen 7 1700@OC + szybki ram vs i7 7700 + wolny ram - jak to wyjdzie w grach? Moim zdaniem podobnie.

 

Jak widać, znalazłem więcej plusów, jednak czy Waszym zdaniem warto?

 

Tym bardziej martwi mnie wykorzystanie CPU w BFV - 95% sięga często.

 

Zapraszam również do pisania o tematyce retro sprzętu PC :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jak już robić przesiadkę, to poczekaj na Ryzeny 3000. W Ryzenie 1700 masz taką sobie wydajność pojedynczego Rdzenia, a te procki się za dobrze nie kręcą, więc cudów nie będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od tego za ile sprzedaż tą i7 z płytą i ramem. Może nawet na tym zarobisz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To że na 1700 da się wsadzić ram 3 tysiące megahertz to nie zmieni tego że w grach będzie gorzej niż twoja i7, 2700/x i kręcenie do 4.2/4.3 jeszcze by było spoko bo jednak jest wydajniejszy od 1 generacji ale jego cena... nie oplacalna do różnicy w wydajności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnica w grach będzie marginalna a IPC ryzena jest na poziomie i7 skylake.

Plusem jest to że zyska więcej wątków a minusem że pobór prądu nieco wzrośnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To że na 1700 da się wsadzić ram 3 tysiące megahertz to nie zmieni tego że w grach będzie gorzej niż twoja i7, 2700/x i kręcenie do 4.2/4.3 jeszcze by było spoko bo jednak jest wydajniejszy od 1 generacji ale jego cena... nie oplacalna do różnicy w wydajności.

Z tym wydajniejszy to bym się wstrzymał. Chyba, że chodzi ci o wyższy zegar, to wtedy tak. Jeśli idzie o zegar w zegar to po przesiadce z 1600x na 2600 na tym samym zegarze to siedziałem z lupą i dalej nie wiem czy to błąd pomiarowy czy już jednak nie :lol2: Realna korzyść to niższy pobór prądu, a co za tym idzie niższe temperatury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym wydajniejszy to bym się wstrzymał. Chyba, że chodzi ci o wyższy zegar, to wtedy tak. Jeśli idzie o zegar w zegar to po przesiadce z 1600x na 2600 na tym samym zegarze to siedziałem z lupą i dalej nie wiem czy to błąd pomiarowy czy już jednak nie :lol2: Realna korzyść to niższy pobór prądu, a co za tym idzie niższe temperatury.

Dokładnie chodziło mi o zegar myślę że na 2700 przy 4.2/4.2 zrobił by identyczną wydajność jak to i7 w grach a przy 1700 jednak jest nieco niższa i tutaj traci a nie zyskuje w programach/rendering wiadomo różnica duża :thumbup: Chociaż multi core wychodzi tak samo gdy ten 1700 jest ustawiony na 3.9/4.0 a na 3.9 praktycznie każdemu robi, przewaga i7 pojawia się w tytułach które potrzebują więcej mocy z jednego wątku np w cs go to dobrze widać.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już przy 4.1 zgwałciłby komfortem rozgrywki tę i7, ba przy 4 GHz jak się w ogóle udało ukręcić. Niestety bardziej można być pewnym 3.9. No i to 3.9 powinno też dać do wiwatu intelowi, bo jak siądą wszystkie wątki na tej 7700 to ile będzie miała? Pewnie z max 3.8. Trzeba pamiętać, że to nie jest wersja k no i ram też ma zastraszająco wolny więc raczej nie mam wątpliwości, że 1700 po oc na 3.9 i szybkim ramem 3000+ powinien sponiewierać zwykłe 7700 w grach korzystających z więcej niż 2 wątków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie pozostanie na i7 rodzi obawy tego rodzaju, że za rok czy dwa już nic tam więcej nie wsadzę, a ceny używanych i7 teraz na moją korzyść.

 

W zależności od ceny sprzedaży obecnej platformy mógłbym się pokusić o AIO na tego ryzena.

 

W sieci cieżko znaleźć porównanie w grach i7 7700 non k + 2133/2400 ram vs R7 1700 @3.9-4.0 + 3200+ ram.

 

Zazwyczaj jest porównywany z i7 7700K + taki sam ram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie pozostanie na i7 rodzi obawy tego rodzaju, że za rok czy dwa już nic tam więcej nie wsadzę, a ceny używanych i7 teraz na moją korzyść.

 

W zależności od ceny sprzedaży obecnej platformy mógłbym się pokusić o AIO na tego ryzena.

 

W sieci cieżko znaleźć porównanie w grach i7 7700 non k + 2133/2400 ram vs R7 1700 @3.9-4.0 + 3200+ ram.

 

Zazwyczaj jest porównywany z i7 7700K + taki sam ram.

jeżeli test jest wiarygodny a ten ryzen jest na stocku to po oc na te 3.9 powinieneś być zadowolony

BTW daj sobie spokój z aio, na porządne aio trzeba dać kupe kasy bo te tańsze są kiepskie na pewno biorąc kulturę pracy i pompe pod uwagę. Dark Rock 4 Pro i robisz OC ile wlezie na nim przy zachowaniu ciszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do chłodzenia to sobie wszystko przeliczę i zobaczymy.

 

Wiadomo, czy B450 wystarczy i będzie wspierana do Zen 2?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba wszystkie płyty już dostały biosy ze wstępnym wsparciem zen2.

Przynajmniej seria 400. Z serią 300 niektórzy producenci się ociągają, ale też mają dostać.

Edytowane przez MitycznyJeż

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do chłodzenia to sobie wszystko przeliczę i zobaczymy.

 

Wiadomo, czy B450 wystarczy i będzie wspierana do Zen 2?

B450 np od msi to dobre płyty, nie musisz pakować tam drogiej 470 zen2 spokojnie ogarnie już info było jak wyżej ci jeż napisał, ja właśnie ciekawy jestem czy to nie bedzie ostatnia seria :D

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak się sprawa ma mając i7 7700K z dobrym coolerem? Warto to sprzedawać z płytą i coolerem i kupić jakiegoś ryzena z płytą czy zostać na tym i7? (biorąc pod uwagę, że oba będą pracować na ramie 2x8gb 3000mhz). Z tego co widzę, na ten moment 7700k jest wydajniejsza, pytanie jak w przyszłośći (4/8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

B450 np od msi to dobre płyty, nie musisz pakować tam drogiej 470 zen2 spokojnie ogarnie już info było jak wyżej ci jeż napisał, ja właśnie ciekawy jestem czy to nie bedzie ostatnia seria :D

 

No i w kwiatach.

 

Zobaczymy tylko czy uda się sprzedać obecną platformę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płytę weź MSI B450 Tomahawk a pamięci 3200 cl15 lub 3000, które zrobią 3200.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak się sprawa ma mając i7 7700K z dobrym coolerem? Warto to sprzedawać z płytą i coolerem i kupić jakiegoś ryzena z płytą czy zostać na tym i7? (biorąc pod uwagę, że oba będą pracować na ramie 2x8gb 3000mhz). Z tego co widzę, na ten moment 7700k jest wydajniejsza, pytanie jak w przyszłośći (4/8)

 

Tu masz podobny temat. Wielu, wiele napisało na temat ewentualnej wymiany ;)

http://forum.pclab.pl/topic/1269736-Wymiana-6700K-na-Ryzena-pod-k%C4%85tem-gier/page__p__15355488entry15355488

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sir.walazz

Witam serdecznie wszystkich.

 

Zastanawiam się nad wymianą mojego i7 7700 na Ryzena 7 1700. Generalnie chciałbym zasięgnąć opinii, co o tym myślicie, bo wymiana wiąże się z pewnymi plusami i minusami.

 

Plusy:

 

Cenowo sprzedaż obecnego sprzętu pozwoli na wymianę na nowy R7 1700 + mobo + szybki Ram.

Platforma do rozbudowy (płyty na X470 obsłużą zen2 czy się mylę?)

Do obróbki foto/wideo Ryzen jednak lepszy

No i można wreszcie coś pogrzebać w maszynie :przytulasie:

 

Minusy:

 

Niższa/nie równa wydajność w grach, ale czy aby na pewno?...

... Ryzen 7 1700@OC + szybki ram vs i7 7700 + wolny ram - jak to wyjdzie w grach? Moim zdaniem podobnie.

 

Jak widać, znalazłem więcej plusów, jednak czy Waszym zdaniem warto?

 

Tym bardziej martwi mnie wykorzystanie CPU w BFV - 95% sięga często.

 

1. Szybki ram to bujda - wyolbżymiony temat. Wystarczy 3000CL16 a to prawie na każdej kości ukręcisz. Poza tym R7 1700 ma słabszy kontroler pamięci więc gorzej się kręcą.

2. Cena? Ja zmieniłem roczny i5 8400 + B360 na nowy R7 1700 + B450 zostawiając sobie w kieszeni stówkę. Dobry deal. I tak planuję mieć Ryża 3xxx.

3. W obróbce video R7 1700 jest znacznie szybszy od i5 8400. Konwersja audio tak samo (30-40-50% nawet).

4. OC jest proste jak konstrukcja cepa. Mi wstał od razu na oko ustawiony @3,7 +0,06V

5. R7 1700 już nie jest produkowany więc zapasy w tej cenie się skończą. Intele staniały ale teraz powoli wracają do cen więc jak chcesz to bierz.

 

Ogólnie nie czuję że źle zrobiłem. Raczej odwrotnie. Widzę więcej plusów. Wydajność przy obróbce wideo wzrosła (coś tam montuję na Y-T). Cena jest niższa. Płyta obsłuży nowe CPU (B360 u intela nie obsłuży kolejnej generacji!!!). Chciałem coś zmienić i zmieniłem.

Edytowane przez sir.walazz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płytę weź MSI B450 Tomahawk a pamięci 3200 cl15 lub 3000, które zrobią 3200.

 

Myślałem nad:

 

ASRock B450 STEEL LEGEND

Gigabyte B450 AORUS PRO

Asus ROG STRIX B450-F GAMING

 

1. Szybki ram to bujda - wyolbżymiony temat. Wystarczy 3000CL16 a to prawie na każdej kości ukręcisz. Poza tym R7 1700 ma słabszy kontroler pamięci więc gorzej się kręcą.

2. Cena? Ja zmieniłem roczny i5 8400 + B360 na nowy R7 1700 + B450 zostawiając sobie w kieszeni stówkę. Dobry deal. I tak planuję mieć Ryża 3xxx.

3. W obróbce video R7 1700 jest znacznie szybszy od i5 8400. Konwersja audio tak samo (30-40-50% nawet).

4. OC jest proste jak konstrukcja cepa. Mi wstał od razu na oko ustawiony @3,7 +0,06V

5. R7 1700 już nie jest produkowany więc zapasy w tej cenie się skończą. Intele staniały ale teraz powoli wracają do cen więc jak chcesz to bierz.

 

Ogólnie nie czuję że źle zrobiłem. Raczej odwrotnie. Widzę więcej plusów. Wydajność przy obróbce wideo wzrosła (coś tam montuję na Y-T). Cena jest niższa. Płyta obsłuży nowe CPU (B360 u intela nie obsłuży kolejnej generacji!!!). Chciałem coś zmienić i zmieniłem.

 

3000, to nie 2400, a na intelu wyżej nie polatam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sir.walazz

Myślałem nad:

 

ASRock B450 STEEL LEGEND

Gigabyte B450 AORUS PRO

Asus ROG STRIX B450-F GAMING

 

 

 

3000, to nie 2400, a na intelu wyżej nie polatam.

Pamięć w programach ma małe znaczenie. W grach niewielkie. Trzeba mieć HI-END GPU by różnica była duża. Ale i tak nie oszukujmy się i powiedzmy wprost że na 2133MHz pamięciach nie będzie przycinek. Tzn taktowanie pamięci nie decyduje o płynności w grach.

 

Co do płyt. Dla mnie wybór jest prosty.

 

ALBO MSI ALBO GIGABYTE.

Edytowane przez sir.walazz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ALBO MSI ALBO GIGABYTE.

 

Czemu? Zamiłowanie, czy coś nie tak z innymi mobasami w przypadku AMD?

 

Ostatni AMD jaki miałem to Athlon 64 3500+ :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sir.walazz

Czemu? Zamiłowanie, czy coś nie tak z innymi mobasami w przypadku AMD?

 

Ostatni AMD jaki miałem to Athlon 64 3500+ :E

Zraziłem się kilka razy płytami Asrocka które miały bardzo grzejące się sekcje zasilania. Co do ASUSA - zły nie jest ale zawsze oferuje mniej niż Gig lub MSI w tej samej cenie. To szufladkowanie wiem. Ale wystarczy popatrzeć na ceny. Najtańsze są Asrocki MSI i Gigabyte.

 

 

 

Tu masz mój test i5 8400 vs R7 1700. Ze słabą grafiką, z małą ilością gier ale jak ktoś myśli o ryżu to te kilka fps na liczniku nie jest dla niego priorytetem. Najbardziej rozwala kompresja 3,5 do 5 oraz kodowanie FLAC to MP3 - 33s do 23s

 

https://www.youtube.com/watch?v=aySbrVKrl0Q

Edytowane przez sir.walazz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie sprawa jest prosta :Wymieniaj na ryzena.

 

Jakby to było np 7700 wersja z K i pamięci min 3000mhz cl14/15 to można by było jeszcze spokojnie siedzieć.

 

A tak zwykły 7700 bez k i wolne pamięci=warto przejść na ryzką po taniości 1700 potem władować ryż 3xxx i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sir.walazz

Dla mnie sprawa jest prosta :Wymieniaj na ryzena.

 

Jakby to było np 7700 wersja z K i pamięci min 3000mhz cl14/15 to można by było jeszcze spokojnie siedzieć.

 

A tak zwykły 7700 bez k i wolne pamięci=warto przejść na ryzką po taniości 1700 potem władować ryż 3xxx i tyle.

Wydajność wielowątkowa będzie znacznie wyższa. Jednowątkowa niższa. Ale opłaca się ze względu na ceny. Nawet jakbyś miał K to co? Przecież K nic nie daje............... Jak popatrzysz z dystansu to nie ma takiej gry która jest niegrywalna na ryżu 1700 a grywalna na 7700K. Są różnice w FPS ale najwięcej daje GPU a nie CPU.

 

Największe różnice są w małych rozdzielczościach, np. 720p

https://tpucdn.com/reviews/AMD/Ryzen_7_2700/images/perfrel_1280_720.png

 

W 1080p różnice są małe

https://tpucdn.com/reviews/AMD/Ryzen_7_2700/images/perfrel_1920_1080.png

 

W 4k prawie ich nie ma

https://tpucdn.com/reviews/AMD/Ryzen_7_2700/images/perfrel_3840_2160.png

 

 

Dlatego powtarzam. GPU GPU GPU. Procesor ma być tani i wydajny. A jak ktoś mówi że do gier musi mieć mocny cep to gada BZDURY. Nigdy dopłata do procesora 500zł nie da tyle co dopłata do grafiki 500zl...............

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...