Skocz do zawartości
Czeryboj

Hydepark, Retro, Luźne rozmowy

Rekomendowane odpowiedzi

@Sir.walazz

Z całym szacunkiem ale pi... głupoty odnośnie wpływu taktowania pamięci ram na wydajność i płynność! :Up_to_s:

W przypadku Ryzenów wysoko taktowana pamięć ma olbrzymie znaczenie dla wydajności głównie ze względu na szynę Infinity fabric, której taktowanie uzależnione jest od taktowania pamięci Ram. Im wyższe taktowanie pamięci tym wyższe taktowanie IF a więc cały podsystem komunikacji, który w Ryzenach "trochę" kuleje jest wydajniejszy co sukcesywnie przekłada się na wyższa wydajność!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sir.walazz

@Sir.walazz

Z całym szacunkiem ale pi... głupoty odnośnie wpływu taktowania pamięci ram na wydajność i płynność! :Up_to_s:

W przypadku Ryzenów wysoko taktowana pamięć ma olbrzymie znaczenie dla wydajności głównie ze względu na szynę Infinity fabric, której taktowanie uzależnione jest od taktowania pamięci Ram. Im wyższe taktowanie pamięci tym wyższe taktowanie IF a więc cały podsystem komunikacji, który w Ryzenach "trochę" kuleje jest wydajniejszy co sukcesywnie przekłada się na wyższa wydajność!

A gdzie ja napisałem że nie ma wpływu? Ma. Ale nie mów że jak masz pamięci z ryzenem na taktach 2133MHz to komputer nalezy do smieci wyrzucic. Prawie kazde pamieci dadza OC na 2800-3000MHz a to spokojnie kazdemu normalnemu czlowiekowi wystarczy. Pisanie kazdemu ze musi miec 3200MHz lub wiecej to zbrodnia przeciwko ludzkosci :D W szczególności przy Ryżu 1gen który ma słabszy kontroler pamięci.

Edytowane przez sir.walazz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydajność wielowątkowa będzie znacznie wyższa. Jednowątkowa niższa. Ale opłaca się ze względu na ceny. Nawet jakbyś miał K to co? Przecież K nic nie daje............... Jak popatrzysz z dystansu to nie ma takiej gry która jest niegrywalna na ryżu 1700 a grywalna na 7700K. Są różnice w FPS ale najwięcej daje GPU a nie CPU.

Dlatego powtarzam. GPU GPU GPU. Procesor ma być tani i wydajny. A jak ktoś mówi że do gier musi mieć mocny cep to gada BZDURY. Nigdy dopłata do procesora 500zł nie da tyle co dopłata do grafiki 500zl...............

Sugerowałem się 7700k bo ładnie dokręcony 4700 lub lepiej pokazuje pazur w grach nawet dziś,a co ma do zaoferowania non k niskie bazowe takty,brak oc =czyli nic ciekawego.

Co do "A jak ktoś mówi że do gier musi mieć mocny cep to gada BZDURY"

 

Uwierz że się z tym nie zgodzę choć racja że dopłata do gpu daje więcej,ale to nie znaczy że procek może być na jedno kopyto,

Bo jeszcze ktoś wpadnie na pomysł łączenia jakiegoś 2400g ryśka do 2080ti lub lepiej,bywały i takie lub podobne tematy jak topic król budget g4560 swego czasu :exclam: .

 

I się zaczną tematy na 40 stron czemu moje cpu nie daje komfortu mimo że karta realnie jest wstanie z siebie dać grubo powyżej 60 fps/lub że się dławi cep.

 

To tyle z przemyśleń na temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W szczególności przy Ryżu 1gen który ma słabszy kontroler pamięci.

I właśnie dlatego podnoszenie taktowania pamięci daje Ci znacznie lepsze rezultaty!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sir.walazz

Najbardziej opłacalnym połączeniem dla gracza jest MID-END CPU i HI-END GPU. Czyli procesor 500-900 + grafika 1200-1600. R7 2700 ostatnio koledze składałem i do gier faktycznie lepszy - to jest optymalny procesor dla grania na dzisiaj pod kątem cena/wydajność. Po OC r7 1700 też taki będzie.

 

Obecnie R7 1700 za 559 to król nad królami. Dawno nie było tak dobrego CPU w tak niskiej cenie i pewnie jeszcze długo poczekamy.

 

I właśnie dlatego podnoszenie taktowania pamięci daje Ci znacznie lepsze rezultaty!

 

2800-3000MHz jest OK. Ze zwykłych goodramów 2400CL15 robię do 3000MHz. Nie bawmy się w magię cyferek :)

Edytowane przez sir.walazz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I7 7700 trzyma mi przy obciążeniu 4 rdzeni 4.1

4.1

4.1

4.0

Choć realnie w grach raczej na wsyTkich jest 4.0

 

G.Skill Trident Z RGB 3000MHz, CL16 ok?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2800-3000MHz jest OK. Ze zwykłych goodramów 2400CL15 robię do 3000MHz.

Taktowanie pamięci to nie wszystko! Liczą się również timingi, które potrafią mocno obniżyć czas dostępu a to w przypadku Ryzenów pierwszej generacji podstawa właśnie ze względu na kontroler, który ma wysokie opóżnienia. Proponujesz mu pamięć "po taniości" a w dłuższej perspektywie jeśli będzie chiał Zen2 to będzie miał pamięć "padake"

Przy R7 1700 trzeba celować w pamięć 3200 przy jak najniższych timingach.

 

R7 1700 3.2Ghz + 3000Mhz 16-18-18-38-1T

211jnys.png

 

R7 1700 3.2Ghz + 3200Mhz 16-18-18-38-1T

k16vky.png

 

Podniesienie taktowania o 6.6% i mamy prawie ~15% przy kopiowaniu. W kompresji danych za pomocą Winrar masz dodatkowe ~10% wydajności tylko ze względu na taktowanie pamięci. Zabawa timingami da kolejne % wydajności.

 

CPU Photoworxx

R7 1700 3.2Ghz + 3000Mhz 16-18-18-38-1T

14c6whs.png

 

R7 1700 3.2Ghz + 3200Mhz 16-18-18-38-1T

sywimh.png

 

Wzrost o 6.6% wydajności czyli liniowy wzrost względem podniesionego taktowania pamięci.

 

 

 

 

G.Skill Trident Z RGB 3000MHz, CL16 ok?

Pamięci ok. 3200 zrobią bez problemu przy niższych timingach.

Edytowane przez DjXbeat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do gier nie wymieniałbym tego i7, przyrost wydajności po przesiadce na ryzena praktycznie żaden, a przecież za darmo tego nie zrobisz. Poczekaj na ryzena 3000 albo dozbieraj na 8700k + 16gb 3600, wtedy wzrost wydajności będzie ogromny na każdym polu, a nie tylko w wybiórczych grach...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do gier nie wymieniałbym tego i7, przyrost wydajności po przesiadce na ryzena praktycznie żaden, a przecież za darmo tego nie zrobisz. Poczekaj na ryzena 3000 albo dozbieraj na 8700k + 16gb 3600, wtedy wzrost wydajności będzie ogromny na każdym polu, a nie tylko w wybiórczych grach...

 

Szczególnie na kracie pokroju rtx 2060 :D jak wgl był by jakiś przyrost fps to marginalny, a dokładka do interesu spora.

 

Autorze bierz na poprawkę, że jak chcesz to sprzedać w jako takiej cenie to trochę się z tym pobujasz, najszybciej pójdzie na części, procesor owszem jest sporo wart ale płyta główna czy ram to już groszowe sprawy. Od siebie proponuje zostawić ram i sprawdzić potencjał OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do gier nie wymieniałbym tego i7, przyrost wydajności po przesiadce na ryzena praktycznie żaden, a przecież za darmo tego nie zrobisz. Poczekaj na ryzena 3000 albo dozbieraj na 8700k + 16gb 3600, wtedy wzrost wydajności będzie ogromny na każdym polu, a nie tylko w wybiórczych grach...

 

Nie liczę na wyrost wydajności w grach :) Jak uda się graty sprzedać to dołożę niewiele głównie dla mojego kaprysu @RGB A liste korzyści w moich oczach masz w pierwszym poście.

Edytowane przez Czeryboj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Abiiii

tez nad tym myślałem nawet założyłem wątek, mam i7 6700 non-k podkręconego na 4,4ghz 4/8 i jednak każdy mi odradzał zmianę na Ryzena (gram tylko na nim) ale twój wybór :) stawiam, że za miesiąc przy prezentacji ryzena 3xxx mogą być jeszcze lepsze promocje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez nad tym myślałem nawet założyłem wątek, mam i7 6700 non-k podkręconego na 4,4ghz 4/8 i jednak każdy mi odradzał zmianę na Ryzena (gram tylko na nim) ale twój wybór :) stawiam, że za miesiąc przy prezentacji ryzena 3xxx mogą być jeszcze lepsze promocje.

 

I co dalej? Moja i7 podchodzi pod 95% wykorzystania w BFV. Za dwa lata z ręką w nocniku zostajesz :)

 

Poza tym nie tylko gram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy obecnej cenie r7 1700 grzech nie kupić tego procesora.

 

dodatkowo to ostatni dzwonek kiedy można wyrwać sensowną cenę z odsprzedaży i7 7700.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy obecnej cenie r7 1700 grzech nie kupić tego procesora.

 

dodatkowo to ostatni dzwonek kiedy można wyrwać sensowną cenę z odsprzedaży i7 7700.

To prawda tylko trzeba jeszcze zmienić mobo, ram i nawet chłodzenie bo sparatan z oc 1700 sobie nie poradzi nawet nie wiadomo czy ma zapinke pod am4 :cool:

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może i ja coś powiem, bo temat takiej przesiadki krąży mi gdzieś od dłuższego czasu. Ostatecznie za każdym razem dochodzę do wniosku, że zniechęca mnie obniżenie wydajności 1 wątku, gdybym posadził ryzena w jakiejś płycie b450 i tanim ramem 3000. Myślę że już przy obecnych cenach tego cpu jak ktoś chce na dłużej to warto, ale gry które mocno siedzą na 1 wątku będzie gorzej. Mnie też zniechęca konieczność przejścia już na pewno na win 10, ale to tak przy okazji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płytka B450 tylko MSI :) Asrock na pewno odpada, Lipton robił ostatnio test B450 warto spojrzeć przed zakupem :)

Jak dla mnie nie ma co się zastanawiać tylko zmieniać sprzęt.. ostatni dzwonek na sprzedaż 7700 w dobrej kasie.. może i ja się przesiądę z 4790k ? :hmm:

Edytowane przez Omega93

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny dylemat jak autor, ale w moim przypadku sprawa jest łatwiejsza, bo ja mam i5 6600k.

W chwili obecnej procesor 4 wątkowy zaczyna być ograniczeniem, np. Resident Evil 2.

Wystawiłem na sprzedaż procka i cenowo powinienem jeszcze sprzedać w miarę dobrze 6600k i płytę.

 

Chcę kupić właśnie tego ryzena 1700 bo mogę zmienić procka na nowego i jednocześnie lepszego w cenie mojego używanego. Płytę Asus Maximus ranger też sprzedam. Pamięci mam Corsair Venegance 3000 MHz, więc mogą zostać.

 

W kwestii płyty myślałem o Gigabyte B450 AORUS ELITE. MSI jakoś do mnie nie przemawia, mam bardzo niemiłe doświadczenie z ich serwisem, a po nieudanej naprawie i zamknięciu sklepu MSI zostawiło mnie bez gwarancji z zepsutą płytą. W przyszłości w razie potrzeby mógłbym zmienić procesor na ryzen serii 3000.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leć do sferisa jest za 559zł 1700

 

To może być ostatni dobry moment na pozbycie się starego i7, póki jeszcze coś wart, a 559pln za 8c16t to rozbój w biały dzień ;-) Zobacz ceny i5-3470 dziś. W okolicach stówki chodzą... Nowe konsole z Ryzenami 8c16t przy taktowaniu ~3GHz.

 

 

 

PS Kto by pomyślał miesiąc przed premierą Ryzenów, że będą takie dylematy AD2019 ;-)

Edytowane przez pwil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym pomyślał, nawet napisałem wtedy felieton na ith. AMD wygrywa bo daje dużo rdzeni i wątków w niższej cenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

<z cyklu dylematy z szafy>

przeskakiwałem z Xeona 1230v3 [4/8, DDR3-1600Mhz, CL9] na Ryzena 2600 [6/12, DDR4 3000@3200 CL17@16] i mam jakiś tam zysk czasu w kompresji wideo (ok. 1/4 wg. jednego benchmarka który użyłem i podobnie wg. czasu mielenia "typowego" katalogu - dla mnie to całkiem sporo, zważywszy, że to często układało mi się dodatkowe pół godziny kodowania, którego to czasu już nie miałem LOL)

 

jest chłodniej i nawet wyszło, że mam ciszej...

 

Upgrade był przyspieszony, bo musiałem de fakto rozdwoić kompa, no i dlatego nie analizowałem wariantu odsprzedażowego... Haswell poleciał do sprzętu, który potrzebował dodatkowych wątków i chyba się dobrze przyjmie (przeskok z dwurdzeniowego Phenoma) :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zatem wszystko rozbija się, czy ktoś kupi moją maszynę, czy nie. Tak naprawdę, to i7 7700 jeszcze ze dwa lata podoła, ale wtedy już koszy wymiany całego kompa będzie.

 

No cóż. Ogłoszenie forum/OLX i czekam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I co dalej? Moja i7 podchodzi pod 95% wykorzystania w BFV. Za dwa lata z ręką w nocniku zostajesz :)

 

Poza tym nie tylko gram.

 

Użycie procesora nie do końca jest wyznacznikiem tego czy procek daje radę czy nie. Mój i5 4/4 w overwatchu też sobie chodzi na 90/100% przy czym gra jest mega płynna i przez praktyczne cały czas utrzymuje 240fps, bez ścinek że aż miło :) W przypadku BVa sprawa jest dziwna, bo czytałem że ludzie nawet z i7 8700k 4.9 mają problemy z ścinami, więc wątpię by wina leżała po stronie CPU.

 

Może warto by było Ci jednak zaczekać na te ryzeny 3000, to już niedługo w sumie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Użycie procesora nie do końca jest wyznacznikiem tego czy procek daje radę czy nie. Mój i5 4/4 w overwatchu też sobie chodzi na 90/100% przy czym gra jest mega płynna i przez praktyczne cały czas utrzymuje 240fps, bez ścinek że aż miło :) W przypadku BVa sprawa jest dziwna, bo czytałem że ludzie nawet z i7 8700k 4.9 mają problemy z ścinami, więc wątpię by wina leżała po stronie CPU.

 

Może warto by było Ci jednak zaczekać na te ryzeny 3000, to już niedługo w sumie ;)

 

Nie mam żadnego parcia, więc tym bardziej nie będę dokładał do interesu, gdzie i tak grając w to, co gram nawet nie zbliżam się do 60fps, tylko jest znacznie więcej :)

Dlatego gry są na drugim planie, bo "moje gry" rysiek spoko też ogarnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz jest dobra okazja na przeskok na AMD. Ceny Intela poszły w górę i stare i5/i7 jeszcze trzymają ceny. A na ryzenie 1 generacji duże obniżki.

Z następna generacją i teka ceny pójdą w dół, bo mało kto będzie już miał "tylko" cztery rdzenie.

 

Za sprzedaż używanego Skylake można mieć nowego ryzena z 3 letnią gwarancją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Goń póki gawiedź po ostatniej fali ubijania na forach 4/4 nie zorientowała się, że 4/8 też już jest passe :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...