Skocz do zawartości
Czeryboj

Hydepark, Retro, Luźne rozmowy

Rekomendowane odpowiedzi

@bowipl

 

Najważniejsze pytanie:

 

Jaką temperaturę otoczenia miałeś w czasie tego testu?

 

@RemiKo - dzięki za odzew.

 

Nie patrzyłem dokładnie, ale pewnie koło 30 st było - w każdym razie gorąco.

 

 

U mnie przy 24 stopniach otoczenia w nocy, ten sam test, również 3 minuty:

 

Proc R7 1700 @ 3.9GHz na 1.2875v.

 

aida65k3b.png

 

 

 

Jeżeli miałbyś w pokoju ponad 30 stopni, to wyniki są w normie.

 

Dodatkowo w takiej sytuacji pomyślałbym o lepszym przewiewie w budzie, skoro cooler "teoretycznie" daje radę.

 

Napisałem teoretycznie, bo to taki nieco droższy Fortis 3, który w moich testach na R7 1700 @ 3.8GHz @ 1.2v osiągał okolice 70 stopni (przy 24 stopniach otoczenia):

 

 

 

linx3.82abkfq.png

 

 

 

Te chłodzenie nie jest wybitne i osiem rdzeni potrafi już je nieźle "spocić".

 

Przewiew jest myślę niezły (3x140mm). Nic więcej na chwilę obecną nie wykombinuję.

Zastanawiające też są (w porównaniu do Twoich) temperatury VRM i chipsetu. Ten asus tak ma?

 

 

Ciekawi mnie również dlaczego Tobie pokazuje tylko cztery rdzenie?

 

Było za gorąco, więc wyłączyłeś połowę?

 

Nie mam pojęcia, nic nie wyłączałem, a podczas obciążenia pracują wszystkie rdzenie.

 

Ogólnie na R7 2700 powinieneś dać radę zejść z napięciem poniżej 1.2v, skoro niektóre sztuki R7 1700 potrafią pracować stabilnie przy 1.15v:

 

 

 

linx3.83j4jhe.png

 

 

 

0.05v mniej i 4 stopnie mniej, więc warto ;)

 

Pokombinuję jeszcze, ale spróbowałem wstępnie 3.8@1.15V i w Aida po kilku minutach jest około 74 st przy 28 st otoczenia.

 

A skoro masz ASUS'a X370, to zapytam jeszcze na jakim ustawieniu LLC (Load Line Calibration) obecnie lecisz?

 

Perf BIAS = CB11.5 odpalone? ;)

 

LLC lvl 2, perf BIAS wyłączony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie VRM oraz Chipset pracują bez nawiewu, bo płyta nie jest zamontowana w obudowie.

 

Obecnie siedzi sobie jeszcze na a'la bench table, w oczekiwaniu na resztę części.

 

Przy Fortisie 3 temperatury VRM były nieco niższe, bo wentylator ładnie owiewał radiator sekcji zasilania.

 

Temperatury Chipsetu oraz VRM w okolicach 50 stopni, bez dodatkowego nawiewu, na płycie Crosshair VI Hero to norma.

 

Nigdy więcej niż 60 stopni nie widziałem, nawet przy 4GHz @ 1.375v.

 

Nie wiem jak by to wyglądało na Twojej płycie, bo nie miałem jej w testach.

 

 

Resztę ustawień masz w porządku.

 

Przy większym OC można pokusić się o LLC lvl 3, a z perf BIAS, to sprawdź czy ustawienie CB11.5 nie doda Ci kopa w aplikacjach, które użytkujesz.

 

Nawet na prockach 2xxx daje to minimalny przyrost wydajności wielowątkowej podczas renderingu i obliczeń.

 

To taki malutki bonus dla posiadaczy ASUSów ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głupie pytanie, ale nie wiem jak to jest w Ryzenach - nawet bez obciążenia na pulpicie mam maksymalne taktowanie, jak podczas gry. To normalne, nie ma w AMD czegoś jak funkcja EIST w intelach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest Cool & Quiet ;-)

 

Zegary będą spadać a vcore zostaje na sztywno.

 

Z automatu to jest wyłączone? bo dopiero dziś zauważyłem że taktowanie nie spada.

Edytowane przez Czeryboj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest włączone z automatu ale jak robisz OC, to bios automatycznie tą opcję wyłącza. Musisz po udanym, sprawdzonym OC, włączyć w biosie ręcznie tą opcję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest włączone z automatu ale jak robisz OC, to bios automatycznie tą opcję wyłącza. Musisz po udanym, sprawdzonym OC, włączyć w biosie ręcznie tą opcję.

 

oki dzieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I dupa, funkcja jest włączona, a zegary nawet na default bios bez OC sztywno 3,2Ghz.

 

Kurde, HWmonitor pokazuje napięcie CPU na stocku skaczące od 1.06v do 1,32v mimo braku jakiejkolwiek akcji. 2% uzycia CPU też tak macie?

Edytowane przez Czeryboj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do napięcia to teraz nie sprawdzę.

Natomiast na mobo z sygny, opcja Qool and Quiet działa i aje spadek zegarów w spoczynku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I dupa, funkcja jest włączona, a zegary nawet na default bios bez OC sztywno 3,2Ghz.

 

Kurde, HWmonitor pokazuje napięcie CPU na stocku skaczące od 1.06v do 1,32v mimo braku jakiejkolwiek akcji. 2% uzycia CPU też tak macie?

Mam identycznie znaczy identycznie z tym że te całe Cool & Quiet nie działa napięcie ani zegary nie spadaja znaczy sie spadaja o maks 20mhz i to by było tyle z tego Cool & Quiet :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plan zasilania w Windows ustawiony na ?

 

Tia..

 

Już na zrównoważony - i teraz to działa, V-core też nie szaleje. Dzięki :)

Dobrze czasem mądrego posłuchać :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

qrw.... u mnie cały czas na zrównoważonym Cool & Quiet na enabled i bez wzgledu na pstate czy 0,1,2 bez zmian.Jedynie to działa jak cpu ratio jest ustawione na auto

Edytowane przez unadarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zainstalujesz sterowniki do Chipsetu pojawi się nowy plan AMD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tia..Już na zrównoważony - i teraz to działa, V-core też nie szaleje. Dzięki :)Dobrze czasem mądrego posłuchać :P

Aż mi się głupio zrobiło, bo to ja Ci poleciłem ustawić "Wysoką wydajność" w momencie jak narzekałeś na niestabilne obroty wentylatora na chłodzeniu i denerwowało Cię akustycznie te ciągłe zwiększanie obrotów.

 

Wtedy ucieszyłeś się ze stałych 3.9GHz i braku falujących obrotów wentyla ;)

 

Jak zainstalujesz sterowniki do Chipsetu pojawi się nowy plan AMD.

Owszem, miał go ustawionego wcześniej, ale były akcje j.w.

 

Coś za coś :)

 

 

Ja u siebie lecę cały czas na 3.9/4GHz na stałe, bo skoro w spoczynku napięcie nie spada (wolę Manual niż Offset), to z jakiej racji taktowanie ma mi się obniżać.

 

Na watomierzu różnicy żadnej nie widać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aż mi się głupio zrobiło, bo to ja Ci poleciłem ustawić "Wysoką wydajność" w momencie jak narzekałeś na niestabilne obroty wentylatora na chłodzeniu i denerwowało Cię akustycznie te ciągłe zwiększanie obrotów.

 

Wtedy ucieszyłeś się ze stałych 3.9GHz i braku falujących obrotów wentyla ;)

 

 

Owszem, miał go ustawionego wcześniej, ale były akcje j.w.

 

Coś za coś :)

 

 

Ja u siebie lecę cały czas na 3.9/4GHz na stałe, bo skoro w spoczynku napięcie nie spada (wolę Manual niż Offset), to z jakiej racji taktowanie ma mi się obniżać.

 

Na watomierzu różnicy żadnej nie widać.

 

No, ale teraz przestawiłem kompa i już praktycznie go i tak nie slysze :D faktycznie, przestawialiśmy to to.. Zapomniałem nawet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A od czego macie p state by napiecie spadalo?

 

A to przy manualu też będzie spadać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aż mi się głupio zrobiło, bo to ja Ci poleciłem ustawić "Wysoką wydajność" w momencie jak narzekałeś na niestabilne obroty wentylatora na chłodzeniu i denerwowało Cię akustycznie te ciągłe zwiększanie obrotów.

 

Wtedy ucieszyłeś się ze stałych 3.9GHz i braku falujących obrotów wentyla ;)

 

 

Owszem, miał go ustawionego wcześniej, ale były akcje j.w.

 

Coś za coś :)

 

 

Ja u siebie lecę cały czas na 3.9/4GHz na stałe, bo skoro w spoczynku napięcie nie spada (wolę Manual niż Offset), to z jakiej racji taktowanie ma mi się obniżać.

 

Na watomierzu różnicy żadnej nie widać.

 

Ja tam nie mądruje wnioski wyciągnąłem na podstawie tego wątku :)

 

Co do stanów to masz w Ryzen Master do ustawienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie VRM oraz Chipset pracują bez nawiewu, bo płyta nie jest zamontowana w obudowie.

 

Obecnie siedzi sobie jeszcze na a'la bench table, w oczekiwaniu na resztę części.

 

Przy Fortisie 3 temperatury VRM były nieco niższe, bo wentylator ładnie owiewał radiator sekcji zasilania.

 

Temperatury Chipsetu oraz VRM w okolicach 50 stopni, bez dodatkowego nawiewu, na płycie Crosshair VI Hero to norma.

 

Nigdy więcej niż 60 stopni nie widziałem, nawet przy 4GHz @ 1.375v.

 

Nie wiem jak by to wyglądało na Twojej płycie, bo nie miałem jej w testach.

 

 

Resztę ustawień masz w porządku.

 

Przy większym OC można pokusić się o LLC lvl 3, a z perf BIAS, to sprawdź czy ustawienie CB11.5 nie doda Ci kopa w aplikacjach, które użytkujesz.

 

Nawet na prockach 2xxx daje to minimalny przyrost wydajności wielowątkowej podczas renderingu i obliczeń.

 

To taki malutki bonus dla posiadaczy ASUSów ;)

 

Jak się okazuje przewiew budy ma kapitalne znaczenie.

Ja myślałem że u mnie jest względnie ok (3x140mm) - dwie noctua redux wciągające i jeden noiseblocker wyciągający.

Okazało się że ten noiseblocker jest zbyt mało wydajny i po zamianie jeden redux i noiseblocker wciągające i jeden redux wyciągający jest już całkiem ok.

Poprzednio przy obciążeniu w Aida było maksymalnie 85 st, po zmianach jest około 70 st.

VRM też spadł o dobre 10 st, do około 55 st.

Edytowane przez bowipl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się okazuje przewiew budy ma kapitalne znaczenie.

Ja myślałem że u mnie jest względnie ok (3x140mm) - dwie noctua redux wciągające i jeden noiseblocker wyciągający.

Okazało się że ten noiseblocker jest zbyt mało wydajny i po zamianie jeden redux i noiseblocker wciągające i jeden redux wyciągający jest już całkiem ok.

Poprzednio przy obciążeniu w Aida było maksymalnie 85 st, po zmianach jest około 70 st.

VRM też spadł o dobre 10 st, do około 55 st.

Cieszę się, że udało Ci się należycie schłodzić swojego potworka ;)

 

Niższe napięcie na procku + więcej zimnego powietrza w obudowie i wynik praktycznie pokrywa się z tym z mojego testu na Fortisie 3, zamontowanym na test bench'u.

 

Niekiedy jednak warto pokombinować z wentylatorami, bo każda platforma jest inna.

 

Rozumiem, że obroty wentylatorów również spadły nie masz już takiej "młockarni" jak przedtem?

 

 

...

 

 

A teraz nieco update'u ode mnie w związku z retro platformą:

 

...

 

Najpierw jednak postaram się odtworzyć mój zaginiony wpis o monitorach:

 

EDIT: Wrzuciłem go w spoiler, bo całość już jest dostępna na 36 stronie tematu.

 

 

Udało mi się znaleźć u siebie coś takiego i...

 

Panowie, jest dobrze :D

 

13fjpx.png

 

 

Poszukiwania po szafach oraz strychach przyniosły takie rezultaty:

 

20190612_193939qckjr.jpg

 

 

20190612_1940043skpv.jpg

 

 

20190613_0313014ijfe.jpg

 

 

 

Pierwotnie planowałem podpiąć całość pod tego Miro:

 

20190612_2104522ykkf1.jpg

 

//Nie zabijcie mnie za tę straszną klawiaturę, nie miałem jeszcze czasu się nią zająć, a jak widać jest po raz kolejny po "brudasach".

 

Z resztą całkiem ciekawie jej się pożółkło i ładnie widać różne partie plastiku.//

 

 

Jest to zwykła 17", 800x600 przy 100Hz oraz 1024x768 przy 85Hz, czyli nic szczególnego, podobnie jak ten Flatron 17".

 

 

Ale ostatecznie znalazłem coś takiego i zostałem bardzo pozytywnie zaskoczony:

 

109b8ikdo.png

 

 

I robi coś takiego:

 

800x600udkqm.png

 

 

1024x768xhjhl.png

 

 

1280x1024f5k6u.png

 

 

1920x10806wk8q.png

 

 

A prezentuje się następująco:

 

20190613_031222vcj3j.jpg

 

 

Wentylatory, które są widoczne na zdjęciu, docelowo trafią do tej odświeżonej obudowy.

 

Nie miałem pod ręką nic innego, a te są praktycznie nowe i powinny spełnić swoje zadanie.

 

 

...

 

 

 

A z dzisiaj, opóźniona przesyłka z coolerami od GlacialTech'a oraz wymiana chłodzenia.

 

 

20190617_225610nqjd6.jpg

 

 

20190617_1808411mknv.jpg

 

 

20190617_180742kljwj.jpg

 

 

 

Sam proces wymiany chłodzenia był prosty:

 

20190617_232511jbj9h.jpg

 

 

20190617_234153r5kqy.jpg

 

 

20190618_001421dvjj0.jpg

 

 

20190618_001507u3jlq.jpg

 

 

20190618_0015165nji0.jpg

 

 

20190618_01302085jc9.jpg

 

 

 

Oczywiście nie byłbym sobą, gdybym nie pokusił się o krótki test porównawczy, więc odpaliłem sobie najpierw NFS Porsche Unleashed (2000) i zrobiłem dwie rundki na Lazurowym Wybrzeżu (Côte d'Azur).

 

Przed wymianą na stock'u:

 

stockeqksj.png

 

 

Po wymianie:

 

glacial0ejkk.png

 

 

Dodatkowo po samej wymianie pograłem sobie już ponad godzinkę, bo tak fajnie się grało :D

 

I jest to najwyższa zarejestrowana w tym czasie temperatura. Otoczenie miało cały czas 24 stopnie.

 

Jest oczywiście dużo ciszej, bo cooler na procesorze ma ponad 1000 RPM mniej.

 

Najlepszą sprawą po wymianie radiatora na chipsecie jest polepszenie się komfortu grania, ponieważ przed wymianą miałem randomowo jakieś dziwne artefakty oraz przycięcia animacji.

 

Było to oczywiście spowodowane wysoką temperaturą oraz delikatną niestabilnością chipsetu, bo przy zwiększeniu szyny do 200MHz musiałem podnieść delikatnie napięcie.

 

Sprawy oczywiście nie polepszał fakt, że wentylator był zatarty i tak naprawdę chipset chłodzony był poprzez nadmuch wentylatora 12 cm.

 

Dobrze, że nic się nie spaliło po drodze :E

 

 

Ostatniego testu nie mam na screenach, ale przed wymianą chłodzenia w teście AIDA FPU procesor osiągał 56 stopni, a po wymianie na Glacial'a już tylko 48 :D

 

Fajne jest to, że kiedyś te chłodzenia kosztowały w okolicach 80 zł, a obecnie można je dostać za grosze, dlatego kupiłem od razu trzy:

 

https://allegro.pl/oferta/chlodzenie-procesora-cooler-gt-qoltec-2520-25dba-7684258536

Edytowane przez RemiKo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że udało Ci się należycie schłodzić swojego potworka ;)

 

Niższe napięcie na procku + więcej zimnego powietrza w obudowie i wynik praktycznie pokrywa się z tym z mojego testu na Fortisie 3, zamontowanym na test bench'u.

 

Niekiedy jednak warto pokombinować z wentylatorami, bo każda platforma jest inna.

 

Rozumiem, że obroty wentylatorów również spadły nie masz już takiej "młockarni" jak przedtem?

 

Dzięki :)

Co do hałasu to jasne, jest dużo lepiej.

Może sumarycznie wentylatory wkręcają się na nieco wyższe obroty niż na oskalpowanym 6700k, ale absolutnie nie ma tragedii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak moim ostatnim wpisem przegiąłem.

 

<- Patrz mój pasek ostrzeżeń

 

Kto zdążył się załapać na jego treść?

 

Żałuję tylko, że po raz kolejny nie wykonałem sobie kopii mojego posta, a trzeci raz, nawet do osobnego tematu, nie mam na chwilę obecną ochoty tego redagować.

 

Zakładając osobny temat czułbym się za niego odpowiedzialny, a nie chcę wrzucać sobie na głowę kolejnej pierdoły.

 

Myślałem, że faktycznie mam przychylność moderacji na "mały" offtop w tym temacie, myliłem się.

 

W międzyczasie nawet otrzymałem mały prezent od @SundayUser w postaci dwóch procesorów: Cyrix'a 133MHz z '97 roku oraz Pentium D 2.8GHz 915 z '05 roku, którym nie zdążyłem się jeszcze należycie pochwalić.

 

Z tego oczywiście wynika, że pierwsze zniknięcie mojego wpisu również nie było przypadkowe, a naiwny ja, zrzuciłem winę na prace przy serwerach forum.

 

Nikt mnie o takim fakcie nie poinformował.

 

Następnym razem proszę jednak o prywatną wiadomość od moderacji przed skasowaniem mojego wpisu, bo za każdym razem muszę poświęcić jednak dłuższą chwilę na jego napisanie oraz załączenie zdjęć.

 

Szanujmy swój czas.

 

Ze swojej strony kończę z offtop'em w tym wątku i chciałbym przeprosić za moje zachowanie.

 

Odechciało mi się...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieńcie tytuł tematu to moderatorzy nie będą się wcinać

@Czeryboj możesz to poprawić szczerbaty.gif

 

AMD dalej tak ma, że bez instalacji sterowników do chipsetu cała platforma traci sporo na wydajności? W intelach nie robi to różnicy już od dawna, ale AMD lubiało mieć stery. A że dawno nie miałem AMD to nie wiem jak jest teraz, nie jestem na czasie. Dyski, pamięć, proc wsio lepiej działało zawsze ze sterami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Minciu

 

Szczerze mówiąc nie testowałem nigdy platformy bez instalacji odpowiednich sterowników.

 

Musiałbym to kiedyś u siebie sprawdzić.

 

Prawda też jest taka, że do Intela/Nvidii sam Microsoft zapewniał już dużo lepsze wsparcie i gołe Windowsy już na starcie posiadały większość potrzebnych sterowników.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...