Skocz do zawartości
Czeryboj

Hydepark, Retro, Luźne rozmowy

Rekomendowane odpowiedzi

A sterowniki do chipsetu skąd instalujecie ludziska ze strony amd czy ze strony producenta ?? bo z tego co widzę na stronie producenta jest to chyba cały sterownik i do chipsetu i do grafiki,na stronie amd sterownik np do x370 zajmuje 50mb a na msi do danego modelu 370mb tak jak by było wszystko zintegrowane.Tak to qrna jest jak sie z intelem było za panbrat :E i teraz trzeba się przyzwyczajać do grzebactwa amd :E

Edytowane przez unadarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze biorę ze strony producenta chipsetu, czyli AMD to AMD, Intel to Intel itp. Nvidia, VIA itd...

 

Ze strony producenta płyty głównej biorę całą resztę potrzebnych sterowników.

 

Chociaż ostatnio wystąpił u mnie wyjątek, gdzie sterowniki do chipsetu AMD pobrałem ze strony Gigabyte'a, od płyty X470 :E

 

A to tylko dlatego, że były delikatnie nowsze niż oficjalne na stronie AMD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Program driver easy często znajdzie i tak coś nowszego np sterowniki kontrolera sata albo do karty sieciowej, warto nim sprawdzać jak chcecie mieć świeże chociaż uprzedzam wersja darmowa pobiera z prękdością 50-56kb/s :E a scrackowana i tak nie działa ponieważ program szuka tylko wtedy gdy zaktualizuje się do najnowszej wersji :cool:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze biorę ze strony producenta chipsetu, czyli AMD to AMD, Intel to Intel itp. Nvidia, VIA itd...

 

Ze strony producenta płyty głównej biorę całą resztę potrzebnych sterowników.

 

Chociaż ostatnio wystąpił u mnie wyjątek, gdzie sterowniki do chipsetu AMD pobrałem ze strony Gigabyte'a, od płyty X470 :E

 

A to tylko dlatego, że były delikatnie nowsze niż oficjalne na stronie AMD.

 

To są te same sterowniki tylko lekko zmodyfikowane przez Gigabyte, dlatego mają inny numerek :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale lipa, bum się skończyło widzę już Ryszard 7 1700 po 700-750zł. A najniżej był za 499zł, teraz to już średni deal.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale lipa, bum się skończyło widzę już Ryszard 7 1700 po 700-750zł. A najniżej był za 499zł, teraz to już średni deal.

Zmień temat proszę na np. Moja i7 vs Ryzen 7 1700 oraz retro sprzęt.

 

Wtedy Admini odpuszczą jak koledzy coś Ciekawego dodadzą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieje, że temu co raportował @Remiko spaliła się płyta główna za jego występek :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nikomu źle nie życzę.

Tylko później ludzie są zdziwieni, że nikt nie chce im pomóc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

By było jasne, Kain zachował się wzorcowo.

 

Jako że autor czyli Czeryboj prosił z zmianę nazwy tematu to spróbujemy stworzyć hydepark, takie luźne "gadki szmatki o wszystkim i o niczym".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Każdy kto przyjdzie z problemem, nietypowym pytaniem, lub kwestia CPU vs CPU będzie aktualizowany podtemat i będziemy rozmawiać o na bieżąco zarzuconym wątku ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

By było jasne, Kain zachował się wzorcowo.

 

Jako że autor czyli Czeryboj prosił z zmianę nazwy tematu to spróbujemy stworzyć hydepark, takie luźne "gadki szmatki o wszystkim i o niczym".

A może lepiej byłoby osobny dział sprzętowy "o wszystkim i niczym"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

By było jasne, Kain zachował się wzorcowo.

 

Jako że autor czyli Czeryboj prosił z zmianę nazwy tematu to spróbujemy stworzyć hydepark, takie luźne "gadki szmatki o wszystkim i o niczym".

Zgodzę się, ale z całą pewnością nie był świadom tego, co się działo na poprzednich stronach tematu.

 

Dodatkowo, jak dla mnie, wszystko zadziało się dosłownie bez żadnego ostrzeżenia i dotyczyło tylko moich najnowszych wpisów.

 

Po prostu nie byłem na to przygotowany i po raz pierwszy mnie coś takiego spotkało.

 

Ze swojej strony chciałbym bardzo podziękować za taki obrót sprawy oraz za przywrócenie moich poprzednich wpisów :)

 

Dziękuję! :D

 

Dokładnie. Każdy kto przyjdzie z problemem, nietypowym pytaniem, lub kwestia CPU vs CPU będzie aktualizowany podtemat i będziemy rozmawiać o na bieżąco zarzuconym wątku ;)

Zostało to rozwiązane elegancko i bardzo dziękuję za poświęcony czas oraz zaangażowanie się w sprawę :)

 

Zdaję sobie oczywiście z tego sprawę, że największym problemem była i nadal jest moja osoba w tym wątku, ale bardzo dziękuję za miłe przyjęcie i stawienie się poniekąd po mojej stronie.

 

 

...

 

 

Z tego miejsca chciałbym również oficjalnie podziękować userowi @Setnik za wzięcie sprawy w swoje ręce i pomyślne rozwiązane zaistniałego problemu.

 

Tak miły odzew ze strony innych zmotywował mnie do dalszego dzielenia się małymi porcjami moich "skarbów" ;)

 

W niedługim czasie postaram się o kolejne update'y retro Bartona XP oraz Celerona 433 Mendocino @ Abit BE6, do którego odnalazłem ostatnio jego oryginalną obudowę z 1999 roku oraz napęd DVD.

 

 

 

@Splendor_97

 

Taki dział teoretycznie już jest, ale właśnie nie jest sprzętowy oraz trzeba go specjalnie "szukać" dużo niżej na forum, więc moim zdaniem odpada.

 

Tutaj, w procesorach, można praktycznie wrzucić każdą konfigurację, bo przecież każda oparta jest o jakiś model procesora.

 

Z resztą nie wiem jak dla innych, ale dla mnie nazwa każdego kompa u mnie w domu odpowiada właśnie modelowi procesora, na którym sprzęt został złożony, więc można przyjąć, że jest to najważniejszy podzespół, definiujący całą resztę sprzętu.

 

W tym całym procesorowym nazewnictwie posiadam tylko jeden wyjątek, ale na niego przyjdzie jeszcze pora w tym wątku ;)

 

Podpowiem, że jest to komputer z "duszą" :D

 

 

...

 

 

Z aktualizacji ode mnie:

 

udało mi się w dniu wczorajszym odnaleźć, wyczyścić oraz odpalić jeszcze jeden sprawny monitor CRT oraz wyczyścić taką jedną czarną obudowę ATX, która walała mi się po garażu.

 

Nie mam niestety żadnych zdjęć, bo nie wiedziałem, czy jest sens ich robienia tylko dla siebie samego, a wątek był jeszcze pod znakiem zapytania.

 

Monitor to LG Flatron F700B 17", taki standardowy, czyli 800x600 @ 100Hz, 1024x768 @ 85Hz, 1280x1024 @ 60Hz, ale ładnie świeci i nie "strzela", chociaż przez ponad pięć lat stał w nieocieplanym garażu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@RemiKo nie ma za co ja tam lubię się też pobawić w retro sprzęt, lecz mój później trafia do kogoś kogo na niego nie stać.

 

A to daje mi naprawdę sporo radości, nie zawsze trzeba mieć topowy sprzęt by się nim cieszyć.

 

Ostatnio oddałem dla rodziny zastępczej z x6 i 8GB ram monitor 22" Ubuntu i kilka programów do nauki języka.

 

Radość dziecka bezcenna:)

 

Jak już Ci pisałem dla mnie liczy się osoba która podchodzi do czegoś z pasją, wtedy warto w takie osoby inwestować swój czas :D

 

Pozdrawiam i rób to co robisz dalej :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z dzisiaj ode mnie:

 

parę testów porównawczych mojego odblokowanego Athlona II X3 450 na Phenoma II X4 B50 dla @Setnik, żeby mógł sobie porównać ze swoim egzemplarzem:

 

 

 

cachemem1uhjse.png

 

 

queen1dajkm.png

 

 

photo106k63.png

 

 

cbr1515pklz.png

 

 

 

oraz przy okazji jeden test:

 

Mając przez chwilę odpalone obok siebie dwie platformy AMD zauważyłem bardzo interesującą rzecz, otóż oba procesory osiągały bardzo zbliżone temperatury przy praktycznie identycznych obrotach wentylatora na chłodzeniu.

 

Oba coolery posiadały zbliżoną budowę BOX'a od AMD, a temperatura otoczenia była identyczna.

 

Postanowiłem więc zbadać sprawę watomierzem i otrzymałem następujące rezultaty:

 

Platforma na Bartonie XP, bez jakichkolwiek funkcji oszczędzania energii w Idle pociągnęła z gniazdka 117.5W:

 

testbart_117.5w7dj1l.png

 

 

 

A na unlock'u Athlona II, po wyłączeniu wszystkich funkcji oszczędzania energii wyszło 108.5W z gniazdka:

 

test2_108.5wp9jlo.png

 

 

 

Zasilacze obu platform oferowały podobną sprawność ~80% oraz w każdej z platform pracowała dedykowana karta graficzna Nvidii pozbawiona funkcji oszczędzania energii.

 

Platforma z Bartonem XP była wyposażona w dwa wentylatory więcej niż platforma z unlock'iem. Jeden 80mm chłodzący radiator chipsecie oraz jeden 80mm w zasilaczu.

 

Poza tym każda po jednym dysku talerzowym oraz jednym napędzie na ATA.

 

Oczywiście jestem świadom, że takie porównanie jest do niczego, ale tak po prostu z ciekawości postanowiłem sprawdzić watomierzem podobieństwo w poborze prądu.

 

Jak dla mnie wyszło ciekawe porównanie kompletnie różnych od siebie platform na zasadzie "stare ~110W" vs "młodsze ~110W" w Idle.

 

 

20190623_040732d9jcx.jpg

 

Tak, to jest ten Flatron F700B w akcji ;)

 

Niedługo będę musiał posprzątać w tym zakątku, bo się już niebezpiecznie ciasno zaczyna robić :E

 

 

...

 

 

@Setnik

 

Bardzo miły gest z Twojej strony i aż mi głupio, że ja tak po prostu bawię się sprzętem i kolekcjonuję go dla siebie samego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Setnik

 

Bardzo miły gest z Twojej strony i aż mi głupio, że ja tak po prostu bawię się sprzętem i kolekcjonuję go dla siebie samego.

 

Tym się nie przejmuj, jak pisałem w tym wszystkim ważna jest pasja, Ty masz swoja ja swoją :).

 

Jak wszyscy będą tacy sami to nic nas nie będzie wyróżniać

 

...

 

Zauważyłem, że różne wersje aidy podają różne wyniki co do testów.

Test_1 oraz Test_2

 

Moja sztuka na max z całym bajzlem w tle CB_15

Edytowane przez Setnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kompy domowe z czasów Athlona XP i P4 to były pierwsze maszyny o tak dużym poborze mocy. Sparowane np z Radeonem X800 robiły za niezłe źródło hałasu i ciepła.

Czy to wyświetlając pulpit czy przy FarCry 1 wszystko wyło i się grzało :)

Mam gdzieś jeszcze zdjęcia chłodzenia wodnego jakie własnoręcznie wykonałem żeby dało się wysiedzieć przy kompie. Chłodnica była od samochodu w innym pomieszczeniu.

Bloki wodne CPU i GPU sam wyrzeźbiłem i polutowałem.

 

PS. Pamięta ktoś pierwsze chłodzenia wodne CPC? :D

 

Kolega na tym chłodzeniu miał awarię pompki. Pracujący procek wygotował wodę z bloku! Roztopił wężyki, roztopił spoiwo lutownicze na bloku (220C)! Procek i płyta przeżyły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem, że różne wersje aidy podają różne wyniki co do testów.

Zgadza się, dlatego zawsze staram się używać najnowszej dostępnej wersji, którą sprawdzam również nowe kompy.

 

Wtedy można dopiero pokusić się o jakiekolwiek miarodajne porównanie.

 

PS. Pamięta ktoś pierwsze chłodzenia wodne CPC? :D

Pamiętam, a nawet serwisowałem taki układ u znajomego.

 

Chyba jedyna zaleta była taka, że chłodzenie w jego wersji obejmowało wszystkie komponenty: procesor, chipset nVidii oraz Radeona 9800 Pro 128MB.

 

Wyglądało to jak jedna wielka rzeźba, ale działało :E

 

Całość pracowała na NF7-S v2.0 z odblokowanym Bartonem XP.

 

Do teraz nie zapomnę jak cieszył się ze zmiany na Athlona 64 3200+ Venice na s.754, który w zupełności zadowalał się cichym BOXowym coolerem.

 

Najbardziej narzekał na obowiązek sprawdzania ilości cieczy chłodzącej, w jego przypadku wody destylowanej.

 

A najdziwniejsze było dla mnie, że taki zestaw na Bartonie XP mu sprzedano w lokalnym sklepie komputerowym, a koleś w żadnym wypadku nie był jakimś maniakiem lub pasjonatem komputerowym, a dodatkowo był to jego pierwszy komputer w domu.

 

Zwykły zjadacz chleba otrzymał taki sprzęt, o którym w tamtym czasie wielu mogło jedynie pomarzyć.

 

Na pierwszy komputer od razu chłodzenie wodne - ja sobie tego nie wyobrażam :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@RemiKo na Twojej płycie działa ctrl+ F1? jak w biosie wciśniesz?

 

...

 

Ten Twój Flatron całkiem ciekawe ma kolorki patrząc pod tym kontem.

Edytowane przez Setnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Remiko, jeszcze w roku ok 2007-2008 pamiętam jak te Bartony XP 3200+ schodziły z licytacji. To był jakiś obłęd.

Wtedy już były w sprzedaży athlony x2 6000+ na AM2, a taki Barton się licytował do absurdalnych 800+zł. Na szczęście taki stan rzeczy nie trwał zbyt długo.

Sytuacja była podobna do tej teraz, gdzie taki i7-4790K użyany jest droższy niż R7 2700 ;)

Pamiętam jak przesiadłem się Athlona XP na Athlona X2 o podobnym zegarze. W końcu można było pograć w Crysisa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Remiko, jeszcze w roku ok 2007-2008 pamiętam jak te Bartony XP 3200+ schodziły z licytacji. To był jakiś obłęd.

Wtedy już były w sprzedaży athlony x2 6000+ na AM2, a taki Barton się licytował do absurdalnych 800+zł. Na szczęście taki stan rzeczy nie trwał zbyt długo.

Sytuacja była podobna do tej teraz, gdzie taki i7-4790K użyany jest droższy niż R7 2700 ;)

Pamiętam jak przesiadłem się Athlona XP na Athlona X2 o podobnym zegarze. W końcu można było pograć w Crysisa.

 

Ach ten Crysis - Athlon 64 3500+, 2GB RAM i GeForce 7600GS 128mb/128bit - sprzęt zarżnięty. Ok 15-20fps na High, ale grało się, bo GRAFA najważniejsza!

 

Dopiero Pentak Dual Core e5200 + GF 9800GT pozwolił mi pograć ;) (choć i tak 8x MSAA nie można było włączyć)

Edytowane przez Czeryboj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Pamiętam jak przesiadłem się Athlona XP na Athlona X2 o podobnym zegarze. W końcu można było pograć w Crysisa.

Tak sobie wspomniałem te Athlony 64 X2. Już wtedy liczono na cuda wianki, jakieś dual core optymizery. Latka lecą, u AMD nic się nie zmienia. Teraz biosy, schedulery, windowsy złe :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ach ten Crysis - Athlon 64 3500+, 2GB RAM i GeForce 7600GS 128mb/128bit - sprzęt zarżnięty. Ok 15-20fps na High, ale grało się, bo GRAFA najważniejsza!

 

Dopiero Pentak Dual Core e5200 + GF 9800GT pozwolił mi pograć ;) (choć i tak 8x MSAA nie można było włączyć)

To były najlepsze czasy :) 1 część crysisa moja nastoletność i zarwane całe wakacje na nim gre przeszedłem z 3 razy a i tak biegałem po wyspie i podziwiałem widoki na mocniejszej od 9800GT (GTS 8800 512MB) można było pograć na v.high w 25-35fps bez AA :E do normalnej gry w very high w 1280x1024 trzeba było poczekać na premiere GTX 280 wtedy gra chodziła w miare dobrze na max detalach. Ta gra zrobiła taki efekt łał, wywalało szczene itp to był taki przełom graficzny jak skok wydajności między serią 7 GF a 8800 może też wiek robi swoje ale teraz czegoś takiego już nie ma niestety :kwasny:

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Send1N, jest teraz RTX, efekt wow i opad szczęki robi jedynie cena ;)

Też biegałem po wyspie podziwiając grafikę, bo było co!

Ale gry wtedy zarzynały sprzęt, taki Gothic 3 np.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Send1N, jest teraz RTX, efekt wow i opad szczęki robi jedynie cena ;)

Też biegałem po wyspie podziwiając grafikę, bo było co!

Ale gry wtedy zarzynały sprzęt, taki Gothic 3 np.

Prosze cie uważasz że RTX którego ledwo co widać robi taki przeskok jak crytek przy stworzeniu pierwszego crysisa ? :E przypomnij sobie te czasy to były lata 2006-2007 a tu taki wystrzał, grafika jedno ale fizyka tej gry to też był totalny kosmos na tamte czasy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...