Forum PCLab.pl: Procesor do Xplane11 - Forum PCLab.pl

Skocz do zawartości

Otwarty

Ikona Najnowsze pliki

Strona 1 z 1
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

Procesor do Xplane11

#1 Użytkownik jest niedostępny   Tadeus72 

• Małomówny
  • Pip
  • Grupa: Forumowicze

Napisany 24 Kwiecień 2019 - 22:31

Drodzy,

Szukam nie za drogiego procesora do Xplane 11. Zależy mi na tym by się przesadnie nie grzał. Obecnie mam chłodzenie SilentiumPC Spartan 3 LT HE1012 i fajnie by było gdybym mógł sobie je zostawić do nowego procesora. Mam też zasilacz 500W, więc pobór mocy też nie powinien być zbyt duży.

A co mam teraz? Płytę MSI H110M Pro-D, procesor G4560 (3,5Ghz, 54W TDP, 2 rdzenie, cztery wątki), GeForce'a 1060 6GB, 16GM RAM DDR4.

Krótko o Xplane 11 - znany morderca CPU :D Potrzebny bardzo mocny single core performance, ale potrafi też do pewnego stopnia korzystać z drugiego trzeciego i czwartego rdzenia (choć wyraźnie słabiej). Wszystkie monitory pokazują jednoznacznie, że moim bottleneckiem jest w nim CPU.

Myślałem o i7 7700 (bez K ze względu na niższy pobór mocy i niższą temperaturę), ale to coś ma podobne taktowanie jak mój procesor, jak patrzę na ranking single core performance, to nie jest aż o tyle wyżej od mojego budżetowego procesora. Jak rozumiem tryb Turbo da mi około 20% więcej, tylko nie wiem, czy warto na to wydawać tysiąc złotych.

Niewiele więcej kosztuje 7700k ze znacznie lepszym single core performance, ale tu nie mam pewności czy nie potrzebowałbym dodatkowo nowego chłodzenia i zasilacza.

1. Co byście poradzili?
2. Czy da się jakoś sprawdzić, ile moja obecna konfiguracja zżera W z zasilacza (ile mam zapasu?). Niby TDP mojego procesora to 54W, 7700 to 65W, a 7700K to 91W więc różnica nie jest aż taka duża. Ale z jednej strony nie wiem, czy to liczy się jeden do jednego, a z drugiej nie wiem, czy już nie jestem na granicy.
3. Czy moja płyta na pewno obsłuży oba procesory? Wydaje mi się, że są na liście obsługiwanych, ale do końca się na tym nie znam, może są tam jakieś kruczki poza samym gniazdem 1151.

Dzięki wielkie za pomoc, bo szczerze mówiąc trochę mnie to przerasta :)

#2 Użytkownik jest niedostępny   Tadeus72 

• Małomówny
  • Pip

Napisany 25 Kwiecień 2019 - 14:56

Ok, zrobiłem sporo dodatkowego researcha i może sprawa się uprości.

1. Zasilacz powinien starczyć, według różnych kalkulatorów mój zestaw nawet z i7 7700K zużywałby 230-360 W, czyli mam zapas.

2. Płyta powinna być kompatybilna z tymi procesorami, tyle że nie ma opcji, by wykorzystać "K" bo płyta nie pozwala na overclocking :/ Więc przy okazji załatwiłaby się też kwestia chłodzenia, jak nie będę robić O/C to to co mam powinno od biedy starczyć.

Ogólnie nie mam pomysłu co z tym zrobić. Czy z K, czy bez "K" te procesory z K i tak mają najwyższe taktowanie na samym turbo, więc pewnie musiałbym do nich dopłacić, mimo że nie wykorzystałbym ich pełnych możliwości.

Myślałem też o tańszym i5 7600K, bo jego dało się podrkęcić do wysokiego taktowania, ale jak nie mogę podkręcać w ogóle, to odpada, natywne taktowanie ma niewiele lepsze od mojego dużo tańszego procesora.

Ogólnie chyba nie ma idealnego procesora do moich potrzeb, więc pewnie będę musiał coś poświęcić/dopłacić do rzeczy, któych póki co nie będę używał :/

Ten post był edytowany przez Tadeus72 dnia: 25 Kwiecień 2019 - 14:56

#3 Użytkownik jest niedostępny   _File_ 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 04 Maj 2019 - 01:47

Mi xPlane11 działa idealnie na i9 ... i polecam do niego zestaw Virtual Reality ...

Ten post był edytowany przez _File_ dnia: 04 Maj 2019 - 01:49

Strona 1 z 1