Skocz do zawartości
Joker16cm

Macbook do codziennego użytkowania, który wybrać?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, pisze ten post bo szukam macbooka do użytkowania codziennego - oglądanie filmów zabawa fl studio oraz do tworzenia grafiki lub obróbki filmów z telefonu iphona.

Nie będzie to praca profesjonalna lecz raczej sporadyczne zajęcie. Komputer nie będzie tez w ogóle używany do grania ponieważ mam 2 konsole. Oglądałem poradniki co wybrać, lecz jeszcze bardziej zgłupiałem. Człowiek na filmie mówi ze do nawet sporadycznej grafiki trzeba mieć macbooka za conajmniej 10 tysięcy a taki do 6 tysięcy (bo taki mam budżet +\-) nie ogarnie. A drugi mówi ze nie nawet profesjonalista poradzi sobie na sprzęcie za 6k Druga sprawa to przejściówki, na pewno macie przetestowane jakieś ciekawe zestawy dzięki którym nie bedzie problemu aby laptop lądował się, wraz z podłączonym telefonem i dodatkowym dyskiem zewnętrznym bo 126 lub 256 czy ile oni tam oferują to może po czasie być zbyt mało. 512 lub więcej odpada bo za drogo. Nie przedłużając chciałbym poznać Wasze propozycje Macbooka wraz z jakąś ciekawą przejściówka może być 13 cali. Dzięki za pomoc i pozdrawiam serdecznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka laptopów z winem i jestem zdecydowany na macbooka. Miałem okazje bawić się jednym z nich niestety nie pamietam modelu złoty kolor może to coś podpowie. Niestety jestem zielony w sprawach MacBooków dlatego proszę o pomoc. Dużo używam iMovie na moim xs”ie i sprawia mi to frajdę a odpowiednik na MacBooku to niezła bomba. Wiem przejściówki są drogie ale jak kupię je za jednym zamachem to będę miał spokój. Wiec może znajdzie się coś godnego polecenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przejściówki to przeszłość :P

Chyba każdy makzbuk obecnie sprzedawany poradzi sobie z amatorską zabawą. Bardziej już bym się obawiał tego, co ostatnio powyprawiało Apple sprzętowo próbując się wyróżnić - przykład: klawiatura.

 

Kadłubek Clevo z Allegro jako polecany sprzęt. No tak, czarujące ;)

Edytowane przez jagular

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupujesz kompa normalnego i instalujesz hackintosha i masz taki sam system jak na macu.

 

Tylko wymóg to intel+nvidia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam normalny laptop a chciałbym zacząć przygodę z czymś innym i na własnej skórze przekonać się czym Ci wszyscy ludzie się tam podniecają. Inaczej nie zawracałbym nikomu głowy macbookiem tylko szukałbym normalnego laptopa. Chce poczekać aż w mediamarkcie będzie znowu promocja 50zl za każdy 500 wydany wtedy za dodatkowa kasę mogę dokupić akcesoria wiec temat przejściówek będzie załatwiony pytanie tylko jaka kupić żeby to miło ręce i nogi. Dzięki za słowa rozsądku ale macbook i tylko macbook. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po obejrzeniu filmików Louisa Rossmanna Mój link, który żyje z naprawy macbooków w życiu nie kupiłbym maca, choćby za celowo projektowane wady produktów aby szybciej się psuły i za marny serwis, który będzie wolał naciągnąć Cie na zakup nowego sprzętu niż naprawić to co się faktycznie w nim zepsuło. imo jarać macbookami mogą się chyba tylko snoby, a w kwestii pracy na nim to chyba nikt kto nie musi nie pracuje na nich.

Edytowane przez FredPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem laptopa lenovo w którym padł procesor przy oglądaniu zalukaj po dwóch miesiącach (Laptop nowy) wiec tez mogę twierdzić ze lenovo zrobiło to specjalnie żebym kupił nowy albo naprawiał. Raczej nie wierze w teorie ze producent psuje coś celowo. Sprzęty psują się i będą psuć niezależnie od marki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem laptopa lenovo w którym padł procesor przy oglądaniu zalukaj po dwóch miesiącach (Laptop nowy) wiec tez mogę twierdzić ze lenovo zrobiło to specjalnie żebym kupił nowy albo naprawiał. Raczej nie wierze w teorie ze producent psuje coś celowo. Sprzęty psują się i będą psuć niezależnie od marki.

Lenovo to inna klasa sprzętu , w lenym np zawiasy pękają od samego patrzenia na nie :E

 

Co do "haksa" to nawet nie głupi pomysł jeśli chcesz się pobawić ich systemem.

Nawet Linus zrobił ostatnio poradnik:

Edytowane przez Fonzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam wole nie eksperymentować bo to się źle kończy z reguły. Wole kupić oryginał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam wole nie eksperymentować bo to się źle kończy z reguły. Wole kupić oryginał.

Do puki organizm na którym eksperymentujesz nie zmutuje i nie ucieknie z laboratorium nic się źle nie skończy :-)

(A i pesos w kieszeni sporo zostanie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Macbook to całościowy experience, też bym się nie bawił w hackintosh (jeżeli ktoś chce koniecznie Mac). Uważam tylko, że Win to bardziej otwarte i wdzięczne środowisko dla wymagającego użytkownika.

Z cenami w Mediamarkt to bym uważał, tani sklep to nie jest. Może zobacz na x-kom, mają tam ciągle jakieś promocje, a to na wiosnę, a to na Wielkanoc

 

Z tym bym się nie zgodził poprzednio kupowałem u nich iphona i cena była taka jak wszędzie i za kupno przysłali bon na 500 zł do ich sklepu. Jeśli bym kupował to raczej tam. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety do 6k wielkiego wyboru nie ma. Zostaje Ci najtańsza opcja 13' calowego Macbooka Pro, albo Aira. Tyle w tej kwocie. Co do przejściówek/hubów to z czystym sumieniem mogę polecić HyperDrive hub USB-C 8w1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ASUS ZenBook Pro UX480 i7-8565U/16GB/512PCIe/Win10P - 6999zł

Jeżeli możesz pracować na Windowsie, to warty uwagi jest ZenBook UX480. W podobnej cenie do Mac Aira oferuje cienko obramowaną matową matrycę 14" cali IPS FullHD z rewelacyjnym pokryciem kolorów, która dzięki cienkim ramkom sprawia, że laptop po złożeniu nie różni się znacznie od mniejszego laptopa 13,3". ZenBook Pro UX480 jest w całości wykonany z metalu. Laptop jest wyposażony w procesor i7-8565U, kartę graficzną Nvidia GeForce GTX 1050Ti 4GB Max-Q, 16GB RAM, szybki dysk SSD M.2 PCIe 512GB, system operacyjny Windows 10.

Edytowane przez pabloesc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musi być macbook?

1) Kwota przeznaczona na zakup:

2) Rozmiar matrycy (+ewentualnie wymagana rozdzielczość):

3) Główne zastosowanie (np. gry, inne multimedia, praca biurowa, konkretny program itp.)

4) Wymagania specjalne (np. matowa matryca.):

5) Osobiste preferencje:

6) System operacyjny (laptop z systemem bądź bez niego)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musi być macbook?

1) Kwota przeznaczona na zakup:

2) Rozmiar matrycy (+ewentualnie wymagana rozdzielczość):

3) Główne zastosowanie (np. gry, inne multimedia, praca biurowa, konkretny program itp.)

4) Wymagania specjalne (np. matowa matryca.):

5) Osobiste preferencje:

6) System operacyjny (laptop z systemem bądź bez niego)

W sumie to wszystko w tekście było :) ale proszę

1 5-7tys wyłącznie z appla najlepiej z jakaś przejściówka żebym mógł za jakiś czas dysk podłączyć Usb i telefon

2 może być 13 cali

3 oglądanie filmów, obróbka video, fl studio

4 raczej obojętnie

5 nie mam raczej

6nie odpowiem bo się nie znam mile widziane jakieś rady bo widziałem ze maja kilka rodzajów systemów w tych laptopach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do Twojego budżetu pasuje albo nowy Air, albo Pro z 2017 roku. To, który z nich wybierzesz, to bardziej kwestia preferencji (wydajnościowo raczej dużo różnić się nie powinny, bo jeden z nich jest z 2018 roku, a drugi z 2017). Czas pracy na baterii na pewno będzie dłuższy w Air. Osobiście, jeśli miałabym wybierać z tych dwóch, brałabym nowego Aira, chociażby ze względu na:

 

- nowsze podzespoły

- dłuższy czas pracy na baterii

- poprawiona klawiatura z silikonową membraną - ta sama co w Pro z 2018 (u mnie działa, a od zakupu lapka w sierpniu nawet nie była przedmuchiwana :E)

- Touch ID

- z tego, co kojarzę, na Pro 2017 było parę programów naprawczych - o Air nic mi nie wiadomo

- jeżeli to dla kogoś istotne - więcej wersji kolorystycznych (jest nawet złoty :E chociaż jak dla mnie srebrny to klasyk i najlepiej wygląda)

 

Macbooka 12 nie bierz pod uwagę, bo tam masz najsłabsze podzespoły ze wszystkich Maków, do tego jest chłodzony jedynie pasywnie - więc jak będziesz chciał na nim zrobić coś bardziej wymagającego, to szybko zacznie się nagrzewać i zbijać zegary. W pozostałych modelach możesz nieco podkręcić wiatraki i nie będzie tak ciepło :P.

 

Jeśli chodzi o pojemność dysku - zależy, ile plików chcesz przechowywać na kompie. Jeśli tylko najważniejsze i najbardziej potrzebne pliki, a resztę na dysku zewnętrznym - 256 GB powinno wystarczyć. 128 GB to może być za mało, wystarczy, że wrzucisz parę cięższych programów, a pamiętaj, że tej pamięci nie rozszerzysz...

 

Czasami na mojej makówce zdarza mi się obrabiać jakieś obrazki w GIMP-ie i niby grafika zintegrowana daje sobie jakoś radę :P. Video nie obrabiam, więc tu nie jestem w stanie nic powiedzieć, jak to działa.

 

Przejściówka. Ja od siebie mogę polecić Satechi: https://www.cortland.pl/satechi-hub-usb-c-2xusb-3.0-hdmi-microsd-ethernet-power-delivery-srebrny.html. Nie jest tania, ale chyba najbardziej uniwersalna (ja ją kupiłam ze względu na złącze Ethernet, którego czasami potrzebuję). Niektóre przejściówki po podpięciu do laptopa powodują problemy z Bluetooth i WiFi - z tą przejściówką nic takiego nie ma miejsca. Czasami jak się podłącza na dłużej jakieś urządzenia, to robi się trochę ciepła, ale nie zdziwiłabym się, gdyby taki problem dotykał większości tego typu akcesoriów ;).

 

Co do innych systemów - ja generalnie mam tylko macOS, a Windowsa 10 postawiłam na wirtualnej maszynie i odpalam go tylko wtedy, kiedy naprawdę muszę :E.

Edytowane przez zireael7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde, niech to Apple zrobi wreszcie jakieś akcje z reflinkami partnerid, bo ta desparacja reflinkowców we wciskaniu laptopów pc do tematu o mc-zbuku jest magiczna ;)

 

@up

Nowa klawiatura podobno dalej jest fe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HP Envy 13 i7-8565U/16GB/512/Win10 MX150 - 5599zł

Matowa matryca IPS FULLHD 13,3" cala z rewelacyjnym pokryciem kolorów, solidne metalowe wykonanie. Laptop jest wyposażony w procesor i7-8565U, kartę graficzną MX150 2GB, 16GB RAM, szybki dysk SSD M.2 PCIe 512GB i ma Windowsa 10 wliczonego w cenę.

 

To co pisze Autor o ograniczeniu dysku do 128, lub 256GB w tyb budżecie jest żenujące i moim zdaniem gdyby nie system mac os na który Apple ma licencję, to laptopy innych firm były by przewyższającą konkurencją.

 

@Jagular

Za polecanie laptopów Apple też mam prowizję, więc śmiało mogę polecić

Aira 13,3" z 8GB RAM i SSD 128GB bez GPU za 5549zł lub lepiej

tą samą wersję, tylko z dyskiem SSD 256GB za 6499zł. Wiesz o co chodzi. Może się da jakoś w wersji z SSD 128GB zmienić samodzielnie dysk SSD, to dobre 256GB kosztuje 239zł a nie 950zł.

Edytowane przez pabloesc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękny temat... człowiek wyraźnie pisze żę chce MacBooka, a dalej lecą reflinki do Windowsów. Co do zmiany dysków, nie da się wymienić, są "wspawane" w płytę, więc radzę się pięć razy zastanowić nad pojemnością, żeby później nie było płaczu że mało miejsca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękny temat... człowiek wyraźnie pisze żę chce MacBooka, a dalej lecą reflinki do Windowsów. Co do zmiany dysków, nie da się wymienić, są "wspawane" w płytę, więc radzę się pięć razy zastanowić nad pojemnością, żeby później nie było płaczu że mało miejsca.

 

I tak chciałem dokupić jakiś dysk i poprzekładać wszystkie dokumenty i zdjęcia. Do tego maca tylko te oryginalne od appla się nadadzą czy jest jakis zamiennik godny polecenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co do hackintosha to nie taka prosta sprawa zainstalować mac os na PC.

Po pierwsze trzeba mieć obsługiwany sprzęt przez mac os. Bo może się okazać, że np nie działa wifi, albo grafika nie działa poprawnie.

Sama instalacja i przygotowanie instalki dla kogoś zielonego to też nie jest prosta sprawa. Potem jeszcze nie działa poprawnie zarządzanie energią, usypianie itp.

Z instalacją na laptopie jest jeszcze gorzej. Na swoim nie udało mi się zainstalować.

 

Ja to próbowałem, ale dla "sportu" a nie pracy na mac os. Żeby mieć sprawnie działający system to trzeba trochę czasu poświęcić.

Na początek proponuję uruchomić system na wirtualnej maszynie. Są w sieci takie obrazy. Pobrać i sprawdzić czy to sie w ogóle spodoba.

 

Poza tym, wątpię czy komuś kto na co dzień pracował w windowsie całe życie ten system przypadnie do gustu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tak chciałem dokupić jakiś dysk i poprzekładać wszystkie dokumenty i zdjęcia. Do tego maca tylko te oryginalne od appla się nadadzą czy jest jakis zamiennik godny polecenia?

Dysk każdy będzie pasował, tylko musisz sobie zdawać sprawę, że MacOS nie radzi sobie z NTFS'em. Tzn. dane odczyta, ale już nie zapisze. Najlepiej taki dysk sformatować na ExFAT, z którym poradzi sobie Windows jak i MacOS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poza tym, wątpię czy komuś kto na co dzień pracował w windowsie całe życie ten system przypadnie do gustu.

Pracuję na jednym i drugim od lat. Na początku musiałem wyrobić sobie nawyki, gdyż wiele rzeczy jest po prostu innych. Potem już poszło z górki i jestem bezproblemowo w stanie się "przełączać".

A samo porównanie OSX vs Windows? Nie ma jednoznacznego wygranego, ogólnie. Windows jest bardziej rozbudowany, udźwignie chyba lepiej usera zaawansowanego, dłubacza. OSX jest szybki, płynny, gładki, spójny.

 

Te melodramatyczne teksty o tym, że Apple daje za mało GB/powera na złotówkę, że przecież jest jakiś tam chiński kadłubek do kupienia na allegro, czy inny sracer, który coś tam, coś tam. Melodramat! Jest tak ciężko zrozumieć, że nie każda osoba chce koniecznie najsilniejszy komputer, jaki można kupić za dane pieniądze? Do podstawowych czynności amatorskich każdy komputer praktycznie jest ok, zwłaszcza jak ma na pokładzie akceptowalne okolice i5 i szybki SSD, co makzbuki mają.

Edytowane przez jagular

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie rozwala, że w kompie za 5 tys. zł jest dysk o "pojemności" 256 albo 128 GB, podczas gdy powinno być ze 2 TB. 128 GB - śmiech na sali!

Edytowane przez vhp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne, 100TB ;)

Wszystko zależy od tego, czego się potrzebuje. Mam 256GB, ale był to zły zakup, gdyż nigdy nie wykorzystałem nawet połowy tej pojemności. Ktoś inny może mieć setki terabajtów danych, które koniecznie musi mieć już, na teraz, lokalnie dostępne.

Edytowane przez jagular

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Na razie wstrzymaj się z tym szpadlem. W ostatnim odcinku jest sporo wyjaśnione co go (ghula) napędza 👌
    • W tym roku ma wejść do sklepów nowa Noctua 140mm Moje Silent Wingsy 140 już się szykują do znajomości z szufladą , ewentualnie do żony kompa coś trafi bo dzieciak też czeka na te nowe Noctua.
    • CPU: Intel i9-13900KS Płyta: ASRock Z790 NOVA RAM: Lexar Ares DDR5, 2x16GB (LD5U16G72C34LA-RGD) Zasilacz: Corsair HX1000i(2023) Gdy odpalam test Linpack AMD64 w OCCT, test zawiesza się za każdym razem. W dzienniku zdarzeń pokazuje się zawsze błąd 0xc0000005 dla linpack.exe z tym samym offsetem 0x000000000000f5d4. Co ciekawe gdy wyłączę jeden E-Core lub jeden wątek HT wtedy test przechodzi bez problemu. Tutaj jest wyciągnięty sam program Linpack (uruchamiany przez start.bat): https://buzzheavier.com/f/GLcs1hZGkAA= Testowałem na OCCT w wersji 12.1.18. Windows 10. Miałbym prośbę aby osoby z procesorami o 32 wątkach np. 13900XX/14900XX odpaliły u siebie test i dały znać czy u nich też występuje ten błąd. Bezpośrednie uruchomienie Linpack ukazuje więcej informacji o tym co się dzieje. Program uruchamia się, ale zawiesza przy rozpoczynaniu obliczeń. W BIOSie wyłączanie XMP, wyłączanie Turbo, ustawianie PL1=150W, PL2=253W, ICCMax=307 nie pomaga. Crash przy 32 wątkach: d:\LINPACKK>linpack.exe linpack-occt Intel(R) LINPACK data - OCCT Current date/time: Tue Apr 18 15:17:50 2024 CPU frequency: 3.187 GHz Number of CPUs: 32 Number of threads: 32 Parameters are set to: Number of tests : 1 Number of equations to solve (problem size) : 4094 Leading dimension of array : 4094 Number of trials to run : 99999999 Data alignment value (in Kbytes) : 4 Maximum memory requested that can be used = 134172664, at the size = 4094 ============= Timing linear equation system solver ================= Size LDA Align. Time(s) GFlops Residual Residual(norm) d:\LINPACKK> Działa normalnie przy 31 wątkach. d:\LINPACKK>linpack.exe linpack-occt Intel(R) LINPACK data - OCCT Current date/time: Tue Apr 18 17:55:12 2024 CPU frequency: 3.187 GHz Number of CPUs: 31 Number of threads: 31 Parameters are set to: Number of tests : 1 Number of equations to solve (problem size) : 4094 Leading dimension of array : 4094 Number of trials to run : 99999999 Data alignment value (in Kbytes) : 4 Maximum memory requested that can be used = 134172664, at the size = 4094 ============= Timing linear equation system solver ================= Size LDA Align. Time(s) GFlops Residual Residual(norm) 4094 4094 4 0.190 240.9350 1.525602e-011 3.164964e-002 4094 4094 4 0.186 245.9882 1.525602e-011 3.164964e-002 4094 4094 4 0.179 255.9760 1.525602e-011 3.164964e-002 4094 4094 4 0.186 246.6407 1.525602e-011 3.164964e-002
    • Czołem Szykuje się powoli na zmianę laptoka, obecnie mam della 7567 z 1050 Ti który już swoje przeszedł i zastanawiam się nad przesiadką na coś nowszego.  Moje pierwsze pytanie jest takie, przy budżecie 4-5k zł, gdybym jednak nie chciał brać gamingowego laptopa w tej cenie, to co właściwie zyskuje? Poza tym że nie będę mógł na nim grać oczywiście xD Tak myślę czy by może nie odpuścić sobie grania na pc i zamiast tego kupić xboxa i wybrac tańszego laptopa, bo w sumie nie gram już tyle co kiedyś, no i nie musze się martwić na konsoli czy mi coś odpali czy nie.  Gdyby jednak padło na laptopa to fajnie jakby miał: - ładny, jasny i porządny ekran 14-15 cali (największy minus mojego obecnego della to właśnie dość gówniany i taki blady ekran, nie chciałbym już tego powtórzyć) - 16 giga ramu, ssd 512 gb - taki standardzik raczej - grafika - na co mogę w ogóle liczyć w takiej cenie? RTX 4060?  - co procesora to nie mam obecnie pojęcia co byłoby ok, a co nie, tutaj potrzebuje pomocy w doborze czegoś sensownego - system już zainstalowany, może być win 11 może być 10 wszystko jedno w sumie - co do baterii nie mam jakichś wielkich wymogów, fajnie jakby była dobra, jak będzie powiedzmy przeciętna to też ok - na plus będzie dobre wykonanie, jakiejś aluminium czy coś, jak plastik to fajnie żeby był porządny.  Chyba tyle, jeszcze może dobre głośniki byłyby mile widziane bo nie mam specjalnie miejsca na zewnętrzne, mój obecny dell ma je całkiem ok.   
    • Jak masz miejsce na 140mm i chcesz tylko dwie sztuki, to wrzuć tam najlepiej Arctic P14. TANIE, nieco grubsze i bardzo wydajne z przeszkadzajkami. Fluctusa do tej budy na ssanie nie dawaj. Na pchanie powinien sobie radzić. Tylko dalej wolałbym P14 Arctica 
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...