Skocz do zawartości
Forii

Napięcie 1.40v na Fixed - 8700k - 4.9Ghz, po delidzie - czy bezpieczne?

Rekomendowane odpowiedzi

5 minut to możesz sobie wsadzić w buty, min 25-30 minut testu między doborem napięcia jest potrzebne.

 

Uncore cieniutko 4.6/4.7 GHz by się przydało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 minut to możesz sobie wsadzić w buty, min 25-30 minut testu między doborem napięcia jest potrzebne.

 

Uncore cieniutko 4.6/4.7 GHz by się przydało.

 

Spoko, tak zrobię. Czyli od razu do doboru napięcia podbić uncore do 4,7ghz? słyszałem że nie może być takie same jak taktowanie cpu, tylko musi byc iles tam mhz różnicy, chyba 400mhz?

 

A jak to jest z tym adaptive, w biosie mam 1.22v a w hwinfo pod obciążeniem i tak pokazuję 1.352v.

 

By mieć 1.34v to musiałem 1.21v wbijać - normalne to że aż taka różnica jest? dałem wtedy 5,0ghz to w końcu w occt wywaliło błąd na wjazd, cisnę teraz 4,9ghz dla testów bo może coś płyta zatrybiła nagle. A tez moze wysokie napiecie moglo powodowac niestabilnosc, will see.

 

Wcześniej 1.34v na adaptive miałem w biosie to mi podbijało do 1.40v w systemie

 

I tak, cisnę na tym samym LLC = 4 (bo te jest najstabilniejsze)

Edytowane przez Forii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bzdura, Uncore nie powinien być wyżej od rdzenia i nic więcej... Jak masz tak dobrą sztukę że jesteś w stanie ciągnąć na równo z rdzeniem to nie ma problemu, na ogół trzyma się dystans 200 MHz żeby nie trzeba było dobijać za dużo mV do vcore.

 

Masz zawyżone napięcie, do korekcji Load-Line Calibration, a jak nadal będzie za dużo to należy sprawdzić o ile zawyża płyta następnie ustawić adaptive + offset i na minus dać tyle aby wyszło poprawnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bzdura, Uncore nie powinien być wyżej od rdzenia i nic więcej... Jak masz tak dobrą sztukę że jesteś w stanie ciągnąć na równo z rdzeniem to nie ma problemu, na ogół trzyma się dystans 200 MHz żeby nie trzeba było dobijać za dużo mV do vcore.

 

Masz zawyżone napięcie, do korekcji Load-Line Calibration, a jak nadal będzie za dużo to należy sprawdzić o ile zawyża płyta następnie ustawić adaptive + offset i na minus dać tyle aby wyszło poprawnie.

jak zawyzone? tzn za duzy odstep tak? ale jak podbija pod obciążeniem to co to za różnica?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dalej nie pojmuję czego tak naprawdę nie rozumiesz... Skoro dajesz 1.340v w biosie, a w systemie masz 1.400v, to chyba jasne że płyta zawyża napięcie o 0.060v

Tak jak napisałem wyżej, w pierwszej kolejności do regulacji LLC i ewentualnie do sprawdzenia zakładka DigitALL Power, dopiero potem jak to nie pomoże bądź nie pomoże całkowicie należy zastosować ujemny offset od odpowiedniej wartości do trybu adaptive.

 

Wiesz co ja mam wrażenie że dla Ciebie nic nie robi różnicy i równie dobrze można by ten procesor skręcić do 2.5 GHz, za to na monitorze zielonym markerem dopisać 144 FPS, mam nieodparte wrażenie że byłbyś wniebowzięty :thumbdown:

 

to co to za różnica?

Gdyby nie było różnicy to ludzie by się w usta nie całowali :lol2:

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dalej nie pojmuję czego tak naprawdę nie rozumiesz... Skoro dajesz 1.340v w biosie, a w systemie masz 1.400v, to chyba jasne że płyta zawyża napięcie o 0.060v

Tak jak napisałem wyżej, w pierwszej kolejności do regulacji LLC i ewentualnie do sprawdzenia zakładka DigitALL Power, dopiero potem jak to nie pomoże bądź nie pomoże całkowicie należy zastosować ujemny offset od odpowiedniej wartości do trybu adaptive.

 

Wiesz co ja mam wrażenie że dla Ciebie nic nie robi różnicy i równie dobrze można by ten procesor skręcić do 2.5 GHz, za to na monitorze zielonym markerem dopisać 144 FPS, mam nieodparte wrażenie że byłbyś wniebowzięty :thumbdown:

llc4 wole nie ruszac bo to jakstabilniejsze

 

No dobra czyli jak zostawiam swoje llc to jak ustawiam 1.340v w biosie to daję na offset minus 0.06v?

 

W skrócie, napięcie na adaptive musi być identyczne jak pod obciążeniem? Tego nie wiedziałem ;) I wcześniej sie cieszylem ze mi zrzuca do 1.34v a pod obciążeniem mam 1.4v

 

spróbuje w takim razie ustabilizować 4,9ghz a jak sie nie uda to podziałam z 4.8ghz

Edytowane przez Forii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

llc4 wole nie ruszac bo to jakstabilniejsze

 

No dobra czyli jak zostawiam swoje llc to jak ustawiam 1.340v w biosie to daję na offset minus 0.06v?

 

W skrócie, napięcie na adaptive musi być identyczne jak pod obciążeniem? Tego nie wiedziałem ;) I wcześniej sie cieszylem ze mi zrzuca do 1.34v a pod obciążeniem mam 1.4v

 

spróbuje w takim razie ustabilizować 4,9ghz a jak sie nie uda to podziałam z 4.8ghz

 

Ku**a mać co Ty bierzesz? 8:E Nie ma czegoś takiego jak napięcie adaptive, adaptive to jest tryb pracy, wartość którą wpisujesz w biosie jest właśnie napięciem które ma być pod obciążeniem, adaptive względem Fixed/Override taje Ci to że procesor w czasie jałowej pracy nie trzyma cały czas zadanego napięcia w biosie tylko reguluje je między 0.650v a 1.340v które przykładowo wpisałeś w biosie... :heu:

 

To się źle cieszyłeś dlatego płyta mimo zablokowanych zegarów zrzucała to napięcie minimalnie, bo zadane masz 1.34v a płyta pod obciążeniem zawyżała, w normalnej sytuacji napięcie szybuje sporo niżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ku**a mać co Ty bierzesz? 8:E Nie ma czegoś takiego jak napięcie adaptive, adaptive to jest tryb pracy, wartość którą wpisujesz w biosie jest właśnie napięciem które ma być pod obciążeniem, adaptive względem Fixed/Override taje Ci to że procesor w czasie jałowej pracy nie trzyma cały czas zadanego napięcia w biosie tylko reguluje je między 0.650v a 1.340v które przykładowo wpisałeś w biosie... :heu:

 

To się źle cieszyłeś dlatego płyta mimo zablokowanych zegarów zrzucała to napięcie minimalnie, bo zadane masz 1.34v a płyta pod obciążeniem zawyżała, w normalnej sytuacji napięcie szybuje sporo niżej.

 

serio :E :E :E

to dobrze wiedzieć, haha, aż sam się śmieje :E:lol2: :lol2: :lol2:

 

wbiłem teraz 1.35v w biosie i offset na minus 0.040 ale i tak w hwinfo mi pokazuje 1.36v czyli dam offset 0.030 i bedzie identyczna wartość. Dobrze kombinuje?

JAKIEJKOLWIEK różnicy ma nie być? czyli musze sie bawic az ustawie offsetem identyczne napiecie te co mam w biosie? nie moze nawet byc roznicy 0.05v?

 

To pewnie dlatego nie mialem stabilnego nawet 5,0ghz :E

Edytowane przez Forii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie musi być idealnie, jak zawyży o 0.010v nic się nie staje, napięcie nie musi być identyczne jak w biosie ale skoro coś ustawiasz to chyba raczej oczekujesz takiego, a nie innego wyniku i tym sposobem może się okazać że tylko niepotrzebnie grilowałeś procesor rozwalając stabilność.

 

 

Jak wbijesz 1.35v i na offsecie -0.040v masz 1.36v to oczywistą sprawą jest fakt że do 1.35v potrzebne jest wbicie -0.050v

 

Ale ja już pisałem co najmniej 2 razy abyś jeszcze sprawdził LLC.

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie musi być idealnie, jak zawyży o 0.010v nic się nie staje, napięcie nie musi być identyczne jak w biosie ale skoro coś ustawiasz to chyba raczej oczekujesz takiego, a nie innego wyniku i tym sposobem może się okazać że tylko niepotrzebnie grilowałeś procesor rozwalając stabilność.

 

 

Jak wbijesz 1.35v i na offsecie -0.040v masz 1.36v to oczywistą sprawą jest fakt że do 1.35v potrzebne jest wbicie -0.050v

 

Ale ja już pisałem co najmniej 2 razy abyś jeszcze sprawdził LLC.

 

Nie za bardzo rozumiem tej matematyki offseta, jak to liczyć? bo albo późna pora albo czegoś nie ogarniam,

 

Dałem teraz 1.36v w biosie i offset -0.04v, to mi pokazuje 1.368v - czyli jest git i tym 0,08v nie musze sie przejmować?

 

Tyle że i tak udało mi się trafić bo jak już będe rzeźbił z 1.37v(w razie jakby 4,9ghz nie wyszło stabilnie) to nie wiem, strzelam że 0.030v na offset wtedy?

chyba pora spać :E

 

Ale ja już pisałem co najmniej 2 razy abyś jeszcze sprawdził LLC.

Jak sprawdzić te llc? pisalem ze 4 to u mnie prosta kreska, bez jakichkolwiek skoków napięć, moze jedno sie trafi na pare min ale to wtedy podbija napięcie do góry, nigdy w dół, więc tą liczbe llc =4 zostawiam no bo w jaki sposób mam sprawdzic jeszcze raz ten llc? bo nie wiem o co Ci chodzi :P

 

A proca nie grillowalem bo zawsze patrzylem w hwinfo by nie przekraczalo 1.42v - przed zabawą w offset'a było to 1.355v w biosie.

Edytowane przez Forii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Matematyka jest taka sama jak w szkole podstawowej

 

Najprościej jak to tylko możliwe

 

Wartość wyjściowa w bios 1.340v - > w systemie jest zawyżone na 1.400v

 

1.400v - 0.030v = 1.370v

 

1.400v - 0.040v = 1.360v

 

1.400v - 0.050v = 1.350v

 

Co z tego że linia jest prosta jest napięcie jest zawyżone, naprawdę tego nie rozumiesz?

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Matematyka jest taka sama jak w szkole podstawowej

 

Najprościej jak to tylko możliwe

 

Wartość wyjściowa w bios 1.340v - > w systemie jest zawyżone na 1.400v

 

1.400v - 0.030v = 1.370v

 

1.400v - 0.040v = 1.360v

 

1.400v - 0.050v = 1.350v

Dobra teraz kumam, wybacz ze musiales to rozpisywac :P

 

Co z tego że linia jest prosta jest napięcie jest zawyżone, naprawdę tego nie rozumiesz?

 

No ale wyrównałem to teraz offsetem więc co za różnica jaki LLC?

Juz napiec nie podbija, odpalilem occt teraz, tak wyglada belka z vcore:

1.376v to napiecie max, na ogół = 1.368v, w biosie 1.36v

lr1sjCE.png

 

Dobra moze masz racje, dopiero teraz przy dłuższym obciążeniu więcej tych skoków wyszło i sie lego zrobiło:

 

1T8Suou.png

 

Czyli co odpalic kolejne testy i sprawdzac llc3, llc2 i potem w drugą stronę llc5 itd? i szukac najbardziej czystej belki bez wystających klocków LEGO na vcore?

Edytowane przez Forii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie ma znaczenie że źle dobrane LLC może skutkować utratą stabilności w pośrednich stanach.

 

Prosty przykład pałujesz procesor prime95 trzyma 1.35v jest wszystko fajnie, a potem odpalasz grę która zacznie mniej dociska CPU, napięcie z automatu zaczyna pływać przez złe LLC ustawia się w danym momencie źle i cyk BSOD. Zaczyna się wtedy lament że procesor nie stabilny choć tak naprawdę jest stabilny tylko LLC jest źle zgrane.

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie ma znaczenie że źle dobrane LLC może skutkować utratą stabilności w pośrednich stanach.

 

Prosty przykład pałujesz procesor prime95 trzyma 1.35v jest wszystko fajnie, a potem odpalasz grę która zacznie mniej dociska CPU, napięcie z automatu zaczyna pływać przez złe LLC ustawia się w danym momencie źle i cyk BSOD. Zaczyna się wtedy lament że procesor nie stabilny choć tak naprawdę jest stabilny tylko LLC jest źle zgrane.

 

Rozumiem, ma sens, czyli jak to znaleźć? ale offset skoro ustawilem z ręki to serio tu nic nie pomaga?

ODpalić kolejne testy i sprawdzac llc3, llc2 i potem w drugą stronę llc5 itd? i szukac najbardziej czystej belki bez klocków LEGO na vcore? a przede wszystkim takie llc które nie podbija napięcia o 0.6v bez offsetu??

Edytowane przez Forii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odjąć offset od zera i szukać napięcia dobierając różne poziomy LLC, dopiero jak nie pomoże, albo pomoże za mało ustawiasz offset aby to zrobić z głową.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odjąć offset od zera i szukać napięcia dobierając różne poziomy LLC, dopiero jak nie pomoże, albo pomoże za mało ustawiasz offset aby to zrobić z głową.

 

Wybacz ze zapytam ale co to znaczy odjąć offset od zera? :E

 

Wole prostsze instrukcje, typu wyłącz offset, włącz tylko adaptive i sprawdzaj ktory LLC podbija jak najmniej napiecie do góry (by nie bylo skoku z 1.340v na 1.408v) - o to chodzi?

Edytowane przez Forii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpisać same zera albo wrócić do adaptive bez offsetu :whee:

OK :P

 

a co z belką na vcore z hwinfo?

powiedzmy ze znajde llc X ktore bedzie najmniej dodawalo ale belka bedzie tragiczna na vcore

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw zacznij szukać, a dopiero potem się belką przejmuj, biorąc się za 50 rzeczy na raz ten temat będzie się ciągnąć do 2020 roku.

 

W trybie adaptive i tak będą drobne piki i tak będą to jest norma.

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw zacznij szukać, a dopiero potem się belką przejmuj, biorąc się za 50 rzeczy na raz ten temat będzie się ciągnąć do 2020 roku.

 

W trybie adaptive i tak będą drobne piki i tak będą to jest norma.

 

Spoko, llc 8 i ll7 juz odpada bo wbilem 1.35v to mi w dół obnizało napięcie o te 0.2v a llc 7, o 0.1v w dół, pod obciazeniem czyli pewnie llc6 lub llc5 bedzie najlepsze.

 

Sprawdze i dam znac

++++++++++++

 

Dobra mam, llc 6 jest najlepsze, podbija tylko o 0.10v,

LLC 5 juz za duzo podbija, nie wiem czemu siedzialem na LLC =4 :hmm:

 

To co teraz robić? dodac offset do tego o te 0,05v by napiecie bylo idealnie równe pod obciążeniem? czy zostawić ten zapas wzrostu o 0.10v?

Edytowane przez Forii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawiasz -0.010v i testujesz jak będzie za mało to dobijasz już tylko Vcore nie ruszając offsetu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawiasz -0.010v i testujesz jak będzie za mało to dobijasz już tylko Vcore nie ruszając offsetu.

No i elegancko, dzięki wielkie :) czegos sie nauczyłęm :D

 

Mam teraz idealne 1.36v (takie jak w biosie) pod obciążeniem, max jakie złapało w hwinfo to i tak 1.376v ale myślę że tym nie ma co się przejmować.

 

Zostawiam occt na 2h z głosem kaczki na full (w razie co mnie obudzi) i idę spać :E walczę o 4,9ghz, bo to najbardziej realne do ogarnięcia, a jutro powalcze moze o 5,0ghz

 

Gdyby w real benchu taki głos był to i jego bym zostawił do spania na testy. :E

 

Może uda się ustabilizowac 5,0ghz nawet, te llc źle dobrane mogło być powodem braku stabilnosci nawet na 4,9ghz? Bo sumie zawsze wszelkie testy na adaptive (gdzie mi podbijalo tak grubo napiecie to wywalala niestabilnosc (ale nie przekraczalo 1.40v)

Edytowane przez Forii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok zdaję relację, dla zainteresowanych przyczyną niestabilności w real benchu był OC GPU,

nie sądziłem że jest on też pod obciążeniem, dałem go na default..

... i przeszło occt 2h i real bench na uwaga! 1.36v /adaptive -> 4,9ghz

Dobrze wiedziec bo szukalem programu też do testu gpu, i swoja droga az sam jestem dziwiony ze takie małe napiecie jest wymagane na 4,9ghz, wczesniej potrzebowalem 1.39-1.40v (ale tez mialem zly LLC).

Próbuje teraz 5,0ghz na 1.4v, jak nie pojdzie to cisne nizej 4,9ghz, moze sie uda 1.34v- 1.355v.

 

Edit. 5,0ghz na 1.4v nie przeszło, może bez oc ramu by przeszło ale już nie chce mi się tego sprawdzać

 

Próbuje teraz obniżyć napięcie na stabilnym 4,9ghz /1.36v, moze zejde do 1.35v lub nizej, a jak nie to zostawie 1.36v bo to i tak niezły wynik, lepszy niż miałem :E

Edytowane przez Forii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kto mi odpowie:

-Czemu w real benchu mam w większości 1.32v pod obciążeniem mimo ze w biosie ustawilem 1.36v? W Occt nie ma takiej sytuacji bo napiecie jest te z biosa prawie caly czas. Sytuacja w RB jest inna i w większości mam 1.32v a tylko czasem wzrosty napiecia do wyższego. Wtf? Mialem tak juz wczesniej i RB przeszedl 1.5h ale teraz testuje 4.9ghz + 4.7ghz uncore

 

Cstate =0 ma tu znaczenie? Moze dac na =3?

 

Drugie pytanie:

- Gdy Pc mam w iddle to z okolicy cpu wychodzi lagodny dzwiek (pisk), nigdy wcześniej go nie słyszałem. Dopiero gdy odpalam jakis benchmark itp to ten dźwięk znika. Co to moze byc? Sekcja? Czy to wina tego oszczedzania i dynamicznego V?

Edytowane przez Forii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- Gdy Pc mam w iddle to z okolicy cpu wychodzi lagodny dzwiek (pisk), nigdy wcześniej go nie słyszałem.

 

Procek gra pieśń swojego ludu z radości. :E

Spróbuj zlokalizować źródło - nawet metodą "uszną" czyli paka na stół bez ściany i sprawdzasz skąd dochodzi. Jakie obroty chłodzenia? Sprawdź czy pod obciążeniem na takich samych obrotach jak w idlu (tak, będziesz miał temp wyższa, to tylko na chwile) tez jest taki dźwięk. Miałem parę sytuacji ze chłodzenia przy konkretnych obrotach wydawały dźwięki, przy innych było ok.

Edytowane przez Hakuka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...