Skocz do zawartości
mmm5

Procesor i5 4690k, niestabilny fps

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Niedawno zmodernizowałem komputer. Kupiłem procesor i5 4690k, płytę główną Gigabyte Z97 SOC i zasilacz Seasonic 550W Focus Gold. Chciałbym się upewnić czy wszystko jest w porządku z procesorem i jego temperaturami.

 

W spoczynku: 40-47.

W grach: Far Cry 4, Batman: AK, GTA 5: 76 stopni po 10 minutach, The Climb: 80 stopni,

W testach: OCCT 4.1. Temperatura procesora podskoczyła od razu do 80 stopni po 50 sekundach. W internecie znalazłem informacje że można testować nawet 24 godziny. Dłużej nie testowałem ze względu na temperaturę.

 

Posiadam oryginalne chłodzenie Intela, pasta Thermal Grizzly Kryonaut (niewielka ilość nałożona na procesor).

Zauważyłem też że w niektórych grach takich jak (np. far cry 4, gta 5, shadow of tomb raider (benchmark), crysis 3 ilość fpsów na danym obszarze za każdym razem była inna, a powinna być porównywalna. Na stabilność FPS pomógł trochę program Razor Cortex jednak np. tomb raider (benchmark) za każdym razem jak uruchomię się zacina i są niestabilne fps.

 

 

 

Czy temperatury osiągane przez procesor są prawidłowe i czy niestabilna ilość fps może być spowodowana niestabilną pracą procesora?

post-608566-15565673446459_thumb.png

Edytowane przez mmm5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podaj cała specyfikacje komputera.

Na boxie od intela szalu nie będzie.

Dużo zależy od przewiewu w budzie, gluta pod IHS (może pasta już kamień)

Jak nie krecisz procesora to spokojnie w biosie możesz ustawić niższe napięcie co odbije się na zmniejszeni temperatur.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponownie testowałem dzisiaj komputer w trzech grach: gta 5, crysis 3, shadow of tomb raider(benchmark). Przed testem wyłączyłem antywirusa, zamknąłem wszystkie procesy w tle programem Razor cortex. Ilość fps sprawdzałem zawsze w tych samych lokacjach. Po pierwszej próbie zauważyłem znaczącą poprawę fps jednak temp procesora wzrosła do ok 75-82 stopni. Po godzinie włączyłem znowu te same gry w tej samej kolejności i te same lokacje. FPS spadł o ponad 10 w każdej z testowanych gier i temp procesora także spadła. Wydaje mi się że temperatura procesora i ilość fps powinny być porównywalne za każdym razem.

 

Czy ktoś się spotkał z takim problemem? Jak sprawdzić przyczynę tego spadku wydajności? Dzieje się to tylko w grach, w systemie się tego nie odczuwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłodzenie box intela przy haswellu to tragedia. Jak kupisz chłodzenie i dasz procesor pod skalpa to będziesz miał go chłodnego nawet trochę wykręconego. Ciekawy jaki masz ram i gpu. Sam procesor to nie wszystko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

skalpowanie procesora się kłania. bo glut wysechł już na kamień.

Edytowane przez Pan Ciastovy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Napisano (edytowane)

Słaby procesor to masz niestabilny fps. Co tu dużo mówić? Potestuj sobie na jakiejś starej grze, która na oczy nie widziała więcej niż 4 rdzeni, 4 wątków i wolnych ramów, by się upewnić. Nawet nie napisałeś jaka reszta PC, ile RAM itd.

 

A co do temperatur to póki nie masz spadków taktowań to nie wpływa to na wydajność.

 

Czy Ci spadają taktowania masz programy jak MSI Afterburner czy HWInfo.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmień chłodzenie albo ustaw napięcia na sztywno. Bo pewnie ci pompuje z turbo z 1.2v+ pod obciążeniem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pełna konfiguracja:

RAM DDR3 8GB 1600Mhz, Goodram Play

Procesor i5 4690k,

Płyta główna Gigabyte Z97X SOC

Zasilacz Seasonic 550W Focus Gold

Grafika Gigabyte GTX 1060 3GB

Dysk HDD, Toshiba HDWD130

 

Nagrałem jak to przycinanie wygląda w grze Shadow of Tomb Raider. Podczas nagrywania jest to jeszcze bardziej widoczne. Jak widać napięcia i taktowanie procesora są stabilne, zmienia się natomiast napięcie GPU, ale może jest to powiązane ze skokiem obciążenia.

 

W internecie są filmy innych osób na tym samym lub słabszym sprzęcie i takie przycinanie nie występuje, nawet na wyższych ustawieniach od moich.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokup dysk ssd 500gb na system oraz ulubione/najczęściej ogrywane gry. Przycinanie często może być wynikiem doczytki danych z dysku twardego. Sam miałem taki problem z metro exodus i Gta V na mojej konfiguracji. Instalacja gier na ssd załatwiła większość problemów. Ponad to tak jak poprzednicy mówią, wymiana chłodzenia konieczna. Jeżeli w grach procesor dobija do 80C to aż strach pomyśleć co by było po odpaleniu renderu bądź syntetyka typu prime 95. No i ostatnia rzecz taka ogólna, to 4690k bez oc tyłka nie urywa, 4/4 niskotaktowane z 8gb ram niskotaktowanym po prostu już wymięka w nowych produkcjach, takie są niestety fakty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

autorze, wygląda to jakby u ciebie coś w tle chodziło, sprawdź czy ci sie jakaś koparka/wirus nie wkradła i ci zasobów cpu/gpu nie pożera

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Pełna konfiguracja:

RAM DDR3 8GB 1600Mhz, Goodram Play

Procesor i5 4690k,

Płyta główna Gigabyte Z97X SOC

Zasilacz Seasonic 550W Focus Gold

Grafika Gigabyte GTX 1060 3GB

Dysk HDD, Toshiba HDWD130

 

Nagrałem jak to przycinanie wygląda w grze Shadow of Tomb Raider. Podczas nagrywania jest to jeszcze bardziej widoczne. Jak widać napięcia i taktowanie procesora są stabilne, zmienia się natomiast napięcie GPU, ale może jest to powiązane ze skokiem obciążenia.

 

W internecie są filmy innych osób na tym samym lub słabszym sprzęcie i takie przycinanie nie występuje, nawet na wyższych ustawieniach od moich.

 

Coś jest mocno nie tak z Twoim systemem.

To wina nagrywania czy fps naprawdę aż tak skaczą? Przecież tutaj się nie da grać :o

 

Po kolei:

1.Zgadzam się, że to wygląda jakby coś działało w tle.

2.Czy masz RAM w jednej czy dwóch kościach? Single Channel to błąd ale czegoś takiego i tak nie powinien powodować.

3.Temperatury masz za wysokie ale i tak to nie powinno być to. Wymień jednak chłodzenie, jak chcesz tanio bez OC to np. fera 3. Ale masz procka do OC i płyta na chipsecie do OC więc warto wziąć coś dobrego. Jaką masz obudowę, czy jest w jakikolwiek sposób wentylowana? To ma ogromny wpływ na temperatury. Mam xeona e3 1230v2 (i7-3770) ze spartanem 3 pro. Po wymianie budy z biurowego piekarnika na mastercase pro 3 (2 wentylatory 140mm) temperatury mi spadły z 68 stopni do 53 (godzina testu w prime 95). W Idle mam poniżej 30 a więc w zasadzie pokojową.

4.Dysk SSD też kup tak czy siak, bo to znacznie poprawi komfort korzystania z komputera. I sprawdź czy ten obecny jest w pełni sprawny.

 

Edit.Zauważyłem jeszcze jedną ciekawą rzecz, użycie GPU Ci strasznie skacze. I to między 0 a 99%. To zacinanie wygląda jakby było spowodowane kartą graficzną a nie procesorem. Przy jakich ustawieniach graficznych puściłeś ten test? Masz jedynie 3GB VRAM, zjedź w dół z jakością tekstur.

Edytowane przez domino97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...