Skocz do zawartości
Jenot

Thunderbolt 2, thunderbolt 3, USB, HDMI grabber, linux

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Jest problem do rozwiązania - potrzebuję "grabić" obraz po HDMI i szukam niekoniecznie najprostszego, ale działającego rozwiązania. Historia jest taka: mój stary komputer (Mac Pro - wiaderko, śmietniczka, spluwaczka, cylinder, jak zwał tak zwał, wiadomo o co chodzi) radził sobie całkiem sprawnie z grabberem Blackmagic Ultrastudio Mini Recorder (pod MacOS, Windowsem i Linuksem), niestety na nieszczęście jest on podłączany przez thunderbolt (i to ten stary, 1 albo 2, w którym gniazdka są mechanicznie kompatybilne z Mini Display Port). Niestety nowy komputer nie ma takiego portu, na dodatek jest to AMD, a Intel bardzo opiera się przed certyfikowaniem TB dla płyt z innymi chipsetami niż swoje. Dlatego rozwiązania są dwa (bo wymiany na Intela nie biorę pod uwagę):

  • olać dotychczasowy grabber, sprzedać razem z kablem i kupić coś nowego (PCIe albo USB3). Wady: szukanie sprzętu, który będzie przynajmniej tak dobry jak Blackmagic, kompatybilny z Linuksem (bo z Windą pewnie wszystko działa OOTB), i nie pójdę z torbami.
  • rzeźba w g... czyli kupno karty GC-Titan Ridge i kabla TB3-TB2 od Apple. Tu też niestety są wady: zapłacę za to 600zł (350 za kartę i 250 za kabel), gwarancji że to zadziała żadnej (niby jest obsługa Titan Ridge w jądrach 5.0, ale raczej eksperymentalna, przeczytałem kilka artykułów na temat TB3/Ryzen i nawet pod Windows są problemy), konieczność podzielenia PCIe 3.0 na 2*8x (co trochę spowolni kartę graficzną), w sumie jedyna zaleta to zachowanie dotychczasowego, sprawdzonego grabbera i satysfakcja jeśli to jakimś cudem zadziała.

 

Dlatego jeśli znajdę dobry grabber w cenie powiedzmy do 600-800zł, to wybieram pierwsze rozwiązanie, jeśli nic za te pieniądze nie da się kupić, to prawdopodobnie będę musiał się męczyć.

Poradzicie coś? Moje warunki:

  • PCIe 1x albo USB3.x (standalone nie wchodzi w rachubę, dlatego wszystkie velocapy itp odpadają, muszę mieć podgląd), PCIe x1 dlatego, że mam takie sloty na płycie, a żeby zapakować x4 to musiałbym przyciąć linie PCIe grafice,
  • kompatybilność z Linuksem - to mój podstawowy system, więc odpadają wszystkie urządzenia Avermedia (są albo niekompatybilne z linuksem, albo trzeba płacić za sterowniki, albo obsługa jest skopana -tu już zrobiłem "research"),
  • jakość przynajmniej taka jak Blackmagic - wystarczy mi max 1080p30 i 1080i60, ale chcę też żeby dało się nagrywać 480p60 czy 576p50 (sygnał leci z retrokomputerów i konsol przez upscaler i żeby jak najmniej stracić na jakości muszę mieć możliwość nagrania rozdzielczości będącej całkowitą wielokrotnością np. 240p NTSC czy 288p PAL),
  • źródło w zasadzie dowolne - Allegro, sklepy internetowe, Chiny.

 

Poradzicie coś? Może ktoś bawił się albo thunderboltem na systemach z AMD, albo nagrywał obraz na linuksie korzystając z grabberów USB czy PCIe i może coś podpowiedzieć.

Edytowane przez Jenot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to trzeba było sobie poradzić samemu ;)

Kupiłem to: LINK - spełnia wszystkie wymagania: PCIe x1, kompatybilny z linuksem, parametry w zasadzie takie same jak dotychczasowego grabbera, jako bonus wyjście HDMI (podgląd wejścia bez input laga) i wejście analogowe component, composite, SVideo.

 

Sprawa zamknięta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...