Skocz do zawartości
Żerkoluk

Monitor do gier +/- 2000 zł

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Obecnie siedzę na LG 24MP59G-P, dokupiłem RTX 2070 więc czas na upgrade monitora. Poczytałem już sporo tematów i mniej więcej już wiem czego szukam tylko potrzebuję ostatecznej opinii.

 

Do czego - głównie gry (Wiedźmin, Skyrim i inne "ładne" gry, nie gram w FPS-y), przeglądanie internetu, praca z excelem/wordem. Bez filmów - do tego mam TV. W zasadzie będę przed nim siedział ok 12 h na dobę (7-8h pracy + 2-3h grania).

Z tego wyszło mi:

  • Minimum 100 Hz
  • Rozdzielczość QHD
  • matryca VA lub IPS
  • wielkość 27 cali lub 32 cale
  • montaż VESA lub "ruchoma" podstawka

 

 

Budżet - ok 2000 zł jednak jeżeli będzie jakiś monitor wart wyższej ceny to jest w stanie dorzucić max 200 zł (ale tylko jeśli to będzie tego naprawdę warte).

 

Zastanawiam się nad:

Acer ED323QURAbidpx - najtańsza opcja

AOC AG322QC4 - średnia opcja

Samsung LC32HG70QQUXEN - najdroższa opcja

 

Chciałbym przy okazji skorzystać z promki w MM, stąd ten ostatni monitor. Czy warto do niego dopłacić aż tyle (w porównaniu do Acera) czy nie będzie większej różnicy?

Czy powinienem zastanowić się nad innym monitorem w tym budżecie?

 

Z góry dziękuję za pomoc. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Hej, jak coś to w MediaMarkt jest proma, ja kupiłem taki samsung qled 27 chg70 lc27hg70qquxen wyszło coś koło 1900zł za nówkę :) nic tylko brać.

 

A teraz doczytałem, wspomniałeś o promocji. Ale i tak warto, ciężko coś sensownego wybrać w 144 i wqhd plus HDR

Edytowane przez Semi1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"praca z excelem/wordem", "7-8h pracy" - ja bym na pewno nie brał zakrzywionego VA, mają rozmazane czcionki.

Tak, zapomniałem wspomnieć, że preferuję płaski ekran ze względu na pracę. Nie mam pojęcia jak się będzie pracowało z zakrzywionym ekranem więc wolę nie ryzykować.

Do tego bardziej mnie kuszą 32 cale bo często mam otwarte 2 apki obok siebie (2 excele lub Excel i MSSQL/ERP).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

W takim razie bierz tego LG póki jest dostępny, płaskich modeli VA 144 Hz nie ma zbyt dużo, ja wiem o czterech. :D

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

ja bym na pewno nie brał zakrzywionego VA, mają rozmazane czcionki w porównaniu do płaskich ekranów.

Nie są rozmazane, są inaczej wyświetlane.

Tutaj na pclabie test, https://pclab.pl/art78209-5.html

Ale faktem jest, że wielu osobom to nie pasuje.

 

C32HG70 to też niezły wybór. Ma dosyć niezły HDR, od niedawna jest flicker free i ma g-sync (trzeba aktualizację do monitora wgrać).

 

Niezależnie co wybierzesz zapisz się do klubu na stronie MediaMarktu, wtedy masz w razie czego masz 45 dni na zwrot.

Monitory, niezależnie czy to VA czy IPS mogą być dosyć mocno wadliwe (róznego rodzaju wady od nierównomiernego podświetlenia, po jakieś paski czy banding).

Edytowane przez Luqart

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Inaczej = z większym blurem, widać to nawet na tych dwóch zdjęciach, osobiście nie wytrzymałbym dzień w dzień 8h pracy z tekstem.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Inaczej = z większym blurem, widać to nawet na tych dwóch zdjęciach, osobiście nie wytrzymałbym dzień w dzień 8h pracy z tekstem.

Czcionki są wyraźne, więc to nie blur.

Po prostu monitory wygięte tworzą inaczej czcionkę jak płaskie.

Na wygiętych ogonki nie są tak dobrze widoczne, konkury są lekko osłabione.

Trochę to wygląda jak pogrubiona czcionka vs zwykła, gdzie zwykłą jest wyświetlana na wygiętych ekranach.

Albo pismo długopisem z małą ilośćią tuszu który lekko przerywa vs zwykłym.

 

Dużo czasu poświęciłem analizie czcionki C27HG70 vs EW277HDR przed sprzedażą tego pierwszego.

Teraz trochę nawet żałuję.

Edytowane przez Luqart

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

27" 1440p może jest w miarę spoko, ale 32" 1440p ma takie PPI jak 24" 1080p, Samsung którego miałem miał czcionki jak EW277HDR z ostrością 2-3.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

27" 1440p może jest w miarę spoko, ale 32" 1440p ma takie PPI jak 24" 1080p, Samsung którego miałem miał czcionki jak EW277HDR z ostrością 2-3.

Miałem też C32HG70 i niezauważyłem nieostrości.

Ale każdy jest inny.

Jak dla mnie to jedynie inna budowa która może sprawiać takie wrażenie.

 

Tak czy siak do multimediów HG70 będzie zdecydowanie najlepszy.

Co do pracy to tutaj stawiałbym na coś innego przez czcionki które nei każdemu pasują.

 

Plusem C32HG70 jest, że przyjmuje źródło w 4k i skaluje bez strat do natywnej rozdzielczości.

Czyli po podłączeniu PS4 nie będize mydła, a xbox umożliwi HDR (tylko w trybie 4K można używać HDR na xboxie).

Edytowane przez Luqart

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Spoko, ale monitor ma być do pracy z tekstem przez 7-8h oraz grania na PC przez 2-3h, nie ma tu mowy o konsolach. :E

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Spoko, ale monitor ma być do pracy z tekstem przez 7-8h oraz grania na PC przez 2-3h, nie ma tu mowy o konsolach. :E

Nieco sprecyzuję - na co dzień pracuję z ERPem, na Excelu/SQL, czasem dokumentacja w Wordzie. Obecny mi w zupełności wystarcza do pracy więc nowy szukam bardziej na te 3h grania niż do 8-godzinnej pracy bo i tak pojadę na dwa monitory (nie zaznaczyłem tego w pierwszym poście).

Edytowane przez Żerkoluk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Spoko, ale monitor ma być do pracy z tekstem przez 7-8h oraz grania na PC przez 2-3h, nie ma tu mowy o konsolach. :E

Dlatego zaznaczyłem, że to dodatkowy plus :)

 

@UP

Jak laptop bardziej do grania ja bym się skusił na C32HG70.

W razie czego zwrócisz.

Edytowane przez Luqart

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi. W zasadzie w koszyku mam już tego 32-calowego Samsunga jednak mam ostatnie pytanie - czy warto jest dopłacać te 800 zł w porównaniu do ED323QURAbidpx? Na papierze, różnią się "tylko" HDR (widziałem parę filmików i porównań, widzę różnicę) stąd mam wątpliwości. Czy coś poza HDR jeszcze je może różnić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi. W zasadzie w koszyku mam już tego 32-calowego Samsunga jednak mam ostatnie pytanie - czy warto jest dopłacać te 800 zł w porównaniu do ED323QURAbidpx? Na papierze, różnią się "tylko" HDR (widziałem parę filmików i porównań, widzę różnicę) stąd mam wątpliwości. Czy coś poza HDR jeszcze je może różnić?

Ciężko coś powiedzieć, bo recenzji tego Acera chyba nie ma.

Na pewno będzie ciemniejszy, brak HDR, brak G-SYNC, raczej będzie wolniejszy, kolory lepsze Samsung (QLED i szerokogamut).

Czy warto dopłacić?

Cena/jakość jest po stronie Acera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Przed chwilą grałem w BF1 na tym samsungu aktywny g sync i 144 bajka. Kolory dobre, trochę trzeba przyciemnić- tak daje po oczach, jak sie ustawi jest OK. Co do czcionki to racja jest taka jakby rozjechana- da sie to w miarę ustawić, sprawdzane na dwóch sztukach 1- miała matryce do kosza ( chyba brak kontroli) druga prawie idealna.

Ogólnie polecam, siedzę cały dzień i z każdą godziną jestem bardziej zadowolony a HDR odpalcie w Metro, BF1-5 albo shadow of the tomb raider raza zobaczy nie będzie chciał innego :) konkurencja dla samsunga z HDR za 1900zł nie ma.

 

A i jeszcze ten nieszczęsny Windows dla HDR trochę trzeba nad tym posiedzieć.

Edytowane przez Semi1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Przed chwilą grałem w BF1 na tym samsungu aktywny g sync i 144 bajka. Kolory dobre, trochę trzeba przyciemnić- tak daje po oczach, jak sie ustawi jest OK. Co do czcionki to racja jest taka jakby rozjechana- da sie to w miarę ustawić, sprawdzane na dwóch sztukach 1- miała matryce do kosza ( chyba brak kontroli) druga prawie idealna.

Ogólnie polecam, siedzę cały dzień i z każdą godziną jestem bardziej zadowolony a HDR odpalcie w Metro, BF1-5 albo shadow of the tomb raider raza zobaczy nie będzie chciał innego :) konkurencja dla samsunga z HDR za 1900zł nie ma.

 

A i jeszcze ten nieszczęsny Windows dla HDR trochę trzeba nad tym posiedzieć.

Do gier, filmów jak najbardziej.

HDR ma po update grubo ponad 800 nitów, więc to już jest konkret i na pewno jest widoczne.

 

Mi czcionka też bardzo nie przeszkadzała. Programowałem na nim dosyć dużo, ale komuś mogą przeszkadzać trochę dziwne literki.

Edytowane przez Luqart

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszędzie piszą, że obraz rozmazuje się na tym monitorze podczas ruchu. Na zagranicznych forach zwracają uwagę na tryb podświetlania matrycy (strobing), który niweluje rozmycie. Jak wygląda obraz w tym trybie, nie za ciemny, da się grać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo wszystkim za odpowiedzi. W zasadzie wygrał HDR (mam nadzieję, że Cyberpunk go obsłuży ;) ).

Zamówiłem tego Samsunga LC32HG70QQUXEN. Możliwe, że będzie jutro do odbioru, jak go dostanę to wrzucę pierwsze wrażenia. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dobra, monitor już jest. Pierwsze wrażenia są bardzo przyjemne jednak jest to mój pierwszy "poważny" monitor więc mogę czegoś jeszcze nie zauważyć.

 

Montaż banalnie prosty jednak minus za okablowanie - z tyłu jest mała "wnęka" na kable które ewidentnie są zbyt duże na tę "dziurę". Po chwili majstrowania, udało się je upchnąć i założyć plecki.

 

Po pierwszym podłączeniu, kolory były mocno wyblakłe i wyprane. Na dodatek, po włączeniu opcji HDR i WCG w Win10 w ogóle całość była szara więc to wyłączyłem. Pomajstrowałem trochę w ustawieniach Nvidii, włączyłem FreeSynca no i jest super. Kolory są bardzo głębokie, ekran jasny jak cholera ale idzie to ustawić. Z włączonym trybem oszczędzania oczu da się normalnie patrzeć na białe strony (bez tego to wypalało oczy z jasności).

 

Nie mieści mi się na biurku, stojak z tyłu jest bardzo "głęboki" i w zasadzie ciągle dotyka ściany (ale to przejściowe bo nowe biurko już jest w drodze). Na pewno będę też potrzebować czasu na "dostosowanie się" do wielkości i zakrzywienia jednak nie jest tak źle jak sądziłem.

 

Nie wiem jakie mogą być "procedury testowe" więc po prostu cyknąłem fotkę i filmik z tą samą tapetą/filmem na nowym i starym monitorze. Różnica jest porażająca na korzyść Samsunga (zdjęcia mogą tego nie pokazać).

Włączyłem też na chwilę Wieśka i w porównaniu do poprzedniego monitora to bajka. FreeSync/G-Sync działa bez zarzutu, nie ma tearingu, obraz jest super płynny i aż przyjemnie się gra.

 

Jeżeli macie jakieś porady w jaki sposób mogę "przetestować" monitor to z chęcią posłucham. Mam 7 dni na ewentualny zwrot więc jak mam coś sprawdzić to chciałbym to sprawdzić od razu.

 

Link do filmu

Link do zdjęć - 1 i 2

Edytowane przez Żerkoluk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

 

Wrzuć najnowszy soft, bo chyba PWM ci działa (miga ekran Samsunga na filmie).

W MM jest 30 dni na zwrot lub 45 jeśli się należy do klubu MM :) Chyba, że przy odbiorze osobistym jest inaczej.

 

Soft 1019.2: https://www.samsung.com/us/support/owners/product/curved-gaming-monitor-chg70-series

 

Drivery też warto wrzucić, bo jest tam profil kalibracyjny - icc.

Polepszy to trochę kolory.

 

Podstawka jest strasznie słaba w HG70. Najlepiej ten monitor powiesić na scianie lub kupic podstawkę przypinaną do biurka.

Edytowane przez Luqart

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Powiedzcie mi czy dla casuala ma znaczenie czy monitor będzie VA czy TN ?

Jeśli chce grać dla przyjemności ale z pełna płynnością to czym finalnie powinienem się kierować ? 144hz a reszta to indywidualne widzi mi się?

TN - słabe kolory/ szybkie

VA- lepsze kolory: wolny?

IPS- szybki z fajnymi kolorami ale drogi ?

 

Ps co myślicie o tym :

Acer Nitro VG240Y

Edytowane przez soldii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...