Skocz do zawartości
stasiek1989

problem z instalacją windows 10

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam następujący problem. Posiadam laptop, który oryginalnie posiadał windows 7 32 bit, ale został update'owany do windows 10 64 bit. Postanowiłem wymienić dysk hdd (przez którego komputer nie nadał się do użytku) na dysk SSD. Na nowym dysku zainstalowałem windows 7 by poźniej wykonać update do win 10. Niestety nie mogę aktywować windows 7, bo kod produktu nie działa (najwidoczniej obowiązuje tylko dla win 10). Postanowiłem zatem ściągnąć win 10 64bit i przy jego pomocy sformatować dysk i wgrać od razu windows 10. Niestety bios nie widzi mojego pendrive'a z systemem, a jak odpalam go z poziomu windowsa wskakuje komunikat , że mam złą wersję i że mam sprawdzić wersje czy 32 czy 64 bitowa. Proszę o pomoc i pomysły jak rozwiązać problem i zainstalować na nowym dysku windows 10.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Założyłeś konto MS po upie do win 10?...Jeśli tak to po upie do win 10 i jego aktywacji klucz zapisany jest na koncie.Instalujesz później win 10 od razu i jak się kontem zalogujesz to powinien się aktywować,robiłem tak ostatnio i żadnych problemów nie było...W panelu sterowania/system masz podaną wersję systemu a z tego pena ci nie startuje bo np.nie masz ustawionego bootowania jako pierwszy lub nie masz zrobionego odpowiednio do trybu w jakim chcesz instalować UEFI,MBR...sprawdź to i wtedy instaluj od razu win 10.

Edytowane przez amp41

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

do instalacji z systemu - nie działa, bo z systemu można tylko uaktualnić system, nie zainstalować; ale można zainstalować normalnie, tylko trzeba uruchomić instalator z pliku setup.exe z folderu sources, tzn powinna być normalna opcja instalacji, nie tylko aktualizacji; ale nawet jeśli zadziała musisz chyba? zainstalować na innej partycji, no i w tym samym trybie, w którym jest 7, czyli chyba mbr - instalacja 10 nadpisze bootloader 7, i po instalacji będziesz miał wybór 10-7; jeślibyś chciał usunąć 7 pamiętaj, że chyba? na partycji 7 jest bootloader 10, więc nie możesz usunąć jego partycji ani formatować, chyba, że masz partycję 100 z bootloaderem, wtedy możesz usunąć partycję 7

 

ps- po zastanowieniu - może jednak da się w tym trybie sformatować partycje 7, i zainstalować zamiast 7, nie na oddzielnej partycji - ale tylko w wypadku, jeśli masz oddzielną partycje 100 system - a to dlatego że instalator dopisze wtedy start po resecie do pliku bcd na tej partycji 100, więc partycja 7 niepotrzebna; jeśli jednak bootloader jest na partycji 7 nie można jej formatować, bo instalator nie miałby z czego startować po resecie

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za wskazówki.

Gdy w biosie mam odblokowane UEFI Boot Support i włożony pendrive z windows 7 po uruchomieniu komputera uruchamia się instalacja windowsa. W przypadku gdy mam pendrive z windows 10 uruchamia się system (jakby nie widział tego pendrive'a). Z poziomu windowsa uruchamiając setup z pendrive również nie mogę wykonać instalacji 10 bo wyskakuje mi komunikat:

"wersja tego pliku jest niezgodna z wersją używanego systemu Windows. Sprawdź w informacjach dotyczących systemu na komputerze, jaka wersja programu jest potrzebna (x86 - 32 bitowa czy x64-64 bitowa), a następnie skontaktuj się z wydawcą oprogramowania".

 

Pendive z windowsem nagrałem za pomocą narzędzia ze strony Microsoftu: https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10

 

Może to kwestia trybów UEFI/MGR, ale nie wiem jak to przestawić w Biosie. Mam wrażenie że mój BIOS jest jakoś dziwnie okrojony i nie ma wszystkich opcji.

Nie wiem jak ustawić tryb MGR.

 

Myślicie, że podpięcie mojego dysku przez kabel sata-usb do innego komputera, sformatowanie go 0 i instalacja od razu windows 10 na czystym dysku mogłaby pomoc?

 

@amp41

Niestety nie znalazłem opcji zalogowania się na konto microsoft w windows 7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pisałem o win 7 tylko jak już zaktualizowałeś do 10 to trzeba było to zrobić...pena zrób rufusem w odpowiednim trybie a skoro miałeś oryginalnie win 7 to raczej w biosie masz ustawione jak trzeba...musisz tylko wiedzieć jaki ten system miałeś,masz bo widzę że nie masz pojęcia czy 32,64 i nie wiesz jaki chcesz instalować...a skoro uważasz że obowiązuje jak napisałeś kod do win 10 to tym bardziej stawiaj od razu ten system...z resztą jaki byś system nie stawiał to powinien się zainstalować,ewentualnie nie aktywować a skoro tego nie możesz zrobić to albo pena nie masz odpowiednio zrobionego albo nie ustawiłeś bootowania z pena na pierwszym miejscu,ewentualnie doczytaj który z przycisków F jest od menu bootowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem windows 7 32 bit. Chce instalować windows 10 64 bit. Problem w tym że nie mogę uruchomić instalatora windows 10, zarówno poziomu systemu jak i przed jego uruchomieniem.

W między czasie wgrałem kopie zapasową systemu (win 10 64bit) na pustą partycję nowego dysku. Ustawiłem tę partycję jako aktywną zresetowałem komputer. Niestety obecnie w ogóle nie chce mi się uruchomić system. Wyskakuje mi komunikat "brak BOOTMGR".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Zrób czystą instalację Win 10 i podaj klucz od Win 7.

Możesz też pominąć wpisywanie klucza, ale pamiętaj aby wybrać dobrą wersję systemu, i jest spora szansa, że system sam się aktywuje.

Instaluj w trybie UEFI, wyłącz Secure Boot, i jeśli jest też taka opcja to wyłącz CSM.

Pendrive musi mieć system plików FAT32, wystarczy na niego skopiować zawartość ISO z Win 10 i tak przygotowany pendrive powinien odpalić w trybie UEFI bez problemu.

Edytowane przez Janke5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

do tej instalacji z 2 partycji - instalator musi być na niej, jak normalnie na penie, czyli plik setup.exe i przede wszystkim bootmgr musi być bezpośrednio na niej, nie w jakimś folderze, itd - tak skopiowany powinien wystartować - kod aktywnej powinien uruchomić bootmgr, ten powinien wystartować instalację z folderu boot, itd

 

ten komunikat brak... odnosi się do startu 7 czy z tej 2 partycji - z 7 nie powinno być problemów, wystarczy przywrócić aktywną jak poprzednio; ewentualnie możesz z płytki 7 sprawdzić, czy jest bootmgr - naprawa, wiersz polecenia, i wpisz

 

c:

 

jak wejdzie na c wpisz dir - wylicza foldery i pliki, i sprawdź, czy jest bootmgr bez rozszerzenia; ten plik jest normalnie chroniony, więc na 2 partycji może byc niewidoczny, choć z instalatora może nie mieć atrybutu chroniony

 

ewentualnie c może być z płytki widziane jako inna litera, żeby sprawdzić wpisz do wiersza notepad, i w menu plik sprawdź opcję otwórz, jaką literę ma c, jaka 2 partycja itd

 

sprawdź też, czy na 2 partycji z instalatorem są kody aktywnej - nie wystarczy zrobić aktywną, trzeba zapisać kod - po zrobieniu jej aktywną wpisz do wiersza

 

bootrec /fixboot

 

zrobienie aktywną z płytki - diskpart, potem list disk, select disk 0, list partition, select partition numer, active

 

żeby skończyć z diskpart wpisz exit, i potem polecenie bootrec

 

jeslibyś instalował w uefi jak radzi janke, musisz przekonwertować dysk z mbr na gpt, poszukaj w sieci jak

 

również diskpart z płytki 7 przekonwertuje, tylko pamiętaj, że konwersja = utrata 7 i startu z dysku, więc upewnij się na 100%, że pen 10 startuje w uefi

 

ps - żeby uefi działało na penie z fat32 kopiujesz zawartość iso, nie iso

 

ps2 - jeślibyś miał tę partycje 100 system też możesz sprawdzić, czy jest bootmgr, ale musisz nadać jej litere w diskpart, raczej niepotrzebne, bo bootmgr nie powinien raczej z niej zniknąć; partycję możesz aktywować bez względu, czy z literą czy bez, do startu litera niepotrzebna

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jeżeli licencja na win7 obejmowała tylko wersję 32bit to win10 też zainstalujesz i aktywujesz tylko 32 bit. Jeżeli poprzednio faktycznie win7 32bit uaktualnił się do win10 64 bit to skorzystałeś z błędu, który się zdarzał, teraz już to nie przejdzie. Masz licencję na system 32 bitowy i taki win10 też musisz zainstalować.

Edytowane przez LeBomB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Popularne aktualnie

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Temat na redicie ogarnia gość, który atakował Asusa za HDR, dostał firmware na testy, a teraz "męczy" Aorusa. I to nie jest tak, że miliard much nie może się mylić, bo przecież są pomiary. Ustawisz HDR Gaming, windows i kalibrator pokaże Ci 465 nit. A potem wyświetlasz okno 1% i masz 1000 nit, mimo tego co pokazuje Windows. Pomijam, czy jest to przepalone 1000 nit czy nie, ale jest to niespójne z kalibratorem.  I żeby było jeszcze śmieszniej, ustawiasz HDR default, kalibrator Windows pokazuje 1000 nit, a realnie wyświetlane okienko 1% 450 nit.  Gigabyte, why?
    • jaką płytę zamówiłeś i jaki procesor? I może lepiej niech Ci to ktoś poskłada, patrząc po Twoich postach to wybacz, ale narobisz sobie więcej strat  
    • Jakos tak, ja chwilowo wylaczylem update w steamie, gram od tygodnia ze spora iloscia modow i nie chce sobie tego popsuc. Poczekam z updejtem na jakies jego recenzje/sprawozdania czy wogole warto no i co wlasciwie popraili nim.
    • Para wodna jest najobficiej występującym gazem cieplarnianym, mieszkam w Borach, często mamy tu silne anomalie, wiatrołomy, tromby, wysokoenergetyczne burze... A to wszystko z powodu lasu. Można to potraktować jako ciekawostkę ale gdyby zalesić 90% kraju to dopiero klimat by nam się zmienił  Lasy akumulują wilgoć, zatem wedle logiki UE zalesianie spowoduje wzrost ilości gazów cieplarnianych... Wzrost termodynamiki itd...  Ja też wysiadam
    • No wybaczcie, ale jestem tutaj od 2008 r. i właśnie widzę jak się forum zmieniło. W zasadzie sami entuzjaści zostali. Jeszcze kilka lat temu tak nie było. Natomiast w przypadku sprzętu jest zastój w niższych segmentach. Spójrzcie ile kilkuletnich kart jest do tysiąca złotych. Nadal są sprzedawane GTX-y 1650 po 700 - 800 zł! Najtańszą sensowną kartą jest RX 6600, a więc również już nie najnowsza generacja za ok. 900 - 1000 zł. Nie ma dzisiaj czegoś takiego jak i3 HSW + GTX 750 Ti. Ceny każdego segmentu są co jakiś czas przesuwane do góry. Niższe są olewane w ogóle przez producentów. O cenach płyt głównych nawet nie będę wspominał, bo czasy kiedy przyzwoitą "zetkę" kupowało się za 400 - 500 zł już chyba dawno temu minęły. Ja wiem, inflacje i cała masa innych rzeczy, ale rynek komputerów żyje obecnie wyłącznie od kart x600 wzwyż oraz procesorów i5/R5 wzwyż (AMD nawet nie wypuszcza już R3...), wszystko co poniżej zostało praktycznie zaorane. I tak, entuzjaści, którzy właśnie głównie zostali tutaj na forum, nie dostrzegają tych zmian, że komputer robi się powoli wyłącznie dla nich. Baaa... nawet im nie przeszkadza, że nawet ich najwyższe segmenty co chwilę drożeją. Przejrzyjcie testy, co się testuje i co jest w sklepach, a nie mówcie ślepo, że niższe segmenty super się trzymają.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...