Skocz do zawartości
.vosS

Budowa sieci domowej

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Obecnie mam 2 routery 1043ND, jeden v3, drugi v1 (czarna i żółta kropka), połączone są za pomocą skrętki UTP kat. 6. Jako że planuję przerobienie tej "sieci" mam kilka pytań.

Planuję zrobić jakiś punkt centralny mojej sieci - przy pierwszym routerze mam Dassan H665 od dostawcy, przyłącze jest w tym samym miejscu, więc będę musiał poprosić dostawcę o przeniesienie przyłącza na dół - na własne przeróbki pewnie się nie zgodzą, poza tym chyba bezpieczniej, żeby to oni przenieśli. Chcę postawić jakąś szafkę RACK w piwnicy dokładnie pod routerem, więc roboty nie będzie dużo. Drugiego routera nie zlikwiduję, bo mam połączone urządzenia po ethernecie do niego, więc będę musiał jakiś mały switch postawić na szafce (w miejsce routera).

 

Niebieska linia to przyłącz do altany (ok. 65m trasy), potrzebuję tam dać AP, bo zasięg internetu mobilnego w telefonie jest średnio zadowalający - tutaj będzie chyba prościej puścić światłowód w ziemi.

 

Cyfry 1-4 to pomieszczenia w których potrzebuję zasięg WiFi, więc przydałby się jakiś AP żeby zastąpić te routery, grubości ścian do 25-40cm, zastanawiam się czy do 2, 3, 4 nie dać jakiegoś AP, a przy 1 zostawić tego TP-LINKa, jakoś przeżyję, bo wątpię, żeby jeden AP mi obskoczył całe piętro (17m x 10m)

 

Chciałbym dołożyć jeszcze jakiś monitoring (ale to na pewno nie w tym roku), więc może dobrze by było zrobić małą szafkę wiszącą w garażu, który jest po drodze do altany.

Rejestrator byłby w punkcie centralnym, a planuję także jakiś NAS do przechowywania plików, więc tutaj pytanie czy wymieniać tą skrętkę między routerami na światło, żeby na przyszłość bez problemu mieć 10Gbe. Oczywiście na kat6 też to pójdzie, ale z wymianą tego jest mało pracy, więc może warto już to wymienić.

Problem mam w doborze sprzętu - idąc w światło muszę mieć jakiś switch z SFP, tylko właśnie nie wiem jaki. Na pewno w pomieszczeniu nr 1 potrzebuję z 3-4 gniazda ethernet. Zastanawiam się, czy kupić jako "centralny" jeden switch z samymi portami SFP (lub SFP+, żeby chociaż tutaj mieć na przyszłość mieć możliwość 10Gbe), do tego jakiś switch z portami ETH i połączyć je po SFP. Jak wy to widzicie?

post-534103-15571614871757_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Obecnie mam 2 routery 1043ND, jeden v3, drugi v1 (czarna i żółta kropka), połączone są za pomocą skrętki UTP kat. 6. Jako że planuję przerobienie tej "sieci" mam kilka pytań.

Planuję zrobić jakiś punkt centralny mojej sieci - przy pierwszym routerze mam Dassan H665 od dostawcy, przyłącze jest w tym samym miejscu, więc będę musiał poprosić dostawcę o przeniesienie przyłącza na dół - na własne przeróbki pewnie się nie zgodzą, poza tym chyba bezpieczniej, żeby to oni przenieśli. Chcę postawić jakąś szafkę RACK w piwnicy dokładnie pod routerem, więc roboty nie będzie dużo. Drugiego routera nie zlikwiduję, bo mam połączone urządzenia po ethernecie do niego, więc będę musiał jakiś mały switch postawić na szafce (w miejsce routera).

 

Niebieska linia to przyłącz do altany (ok. 65m trasy), potrzebuję tam dać AP, bo zasięg internetu mobilnego w telefonie jest średnio zadowalający - tutaj będzie chyba prościej puścić światłowód w ziemi.

 

Cyfry 1-4 to pomieszczenia w których potrzebuję zasięg WiFi, więc przydałby się jakiś AP żeby zastąpić te routery, grubości ścian do 25-40cm, zastanawiam się czy do 2, 3, 4 nie dać jakiegoś AP, a przy 1 zostawić tego TP-LINKa, jakoś przeżyję, bo wątpię, żeby jeden AP mi obskoczył całe piętro (17m x 10m)

 

Chciałbym dołożyć jeszcze jakiś monitoring (ale to na pewno nie w tym roku), więc może dobrze by było zrobić małą szafkę wiszącą w garażu, który jest po drodze do altany.

Rejestrator byłby w punkcie centralnym, a planuję także jakiś NAS do przechowywania plików, więc tutaj pytanie czy wymieniać tą skrętkę między routerami na światło, żeby na przyszłość bez problemu mieć 10Gbe. Oczywiście na kat6 też to pójdzie, ale z wymianą tego jest mało pracy, więc może warto już to wymienić.

Problem mam w doborze sprzętu - idąc w światło muszę mieć jakiś switch z SFP, tylko właśnie nie wiem jaki. Na pewno w pomieszczeniu nr 1 potrzebuję z 3-4 gniazda ethernet. Zastanawiam się, czy kupić jako "centralny" jeden switch z samymi portami SFP (lub SFP+, żeby chociaż tutaj mieć na przyszłość mieć możliwość 10Gbe), do tego jakiś switch z portami ETH i połączyć je po SFP. Jak wy to widzicie?

 

 

przyłącze jest w tym samym miejscu, więc będę musiał poprosić dostawcę o przeniesienie przyłącza na dół - na własne przeróbki pewnie się nie zgodzą, poza tym chyba bezpieczniej, żeby to oni przenieśli.

Możesz użyć beczki i sam sobie puścić kabel na dół i tam go podpiąć.

 

potrzebuję tam dać AP, bo zasięg internetu mobilnego w telefonie jest średnio zadowalający - tutaj będzie chyba prościej puścić światłowód w ziemi.

to chyba trochę słaba opcja, bo jeszcze dojdzie ci mediaconverter, przekopanie wrzucenie tego w jakaś mufe. Można puścić RJ-tke zewnętrzną i dać zewnętrzny ap jak ma stać na dworze.

 

No to zależy co chcesz osiągnąć, w PC-tach będziesz ładował karty 10GbE? teraz.

Możesz kupić router z portami sfp i włożyć wkładke rj45 , możesz od razu przejść w domu na wszystko na światle. Kwestia ile chcesz wydać i czy jest to potrzebne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Beczka to raczej średni pomysł, do domu przychodzi mi światłowód. Dlatego nie chciałem sam tego przenosić - żeby w razie problemów z siecią nikt do mnie nie miał pretensji.

 

2.Tak, mediakonwerter, ale napisałem, że po drodze mam garaż i zastanawiam się czy nie dać tam wiszącej szafki, bo w przyszłym roku chciałbym zamontować tam kilka kamer. Więc mógłbym kupić po prostu switch z SFP i tyle.

 

Wkładki rj45 na SFP to chyba droższe niż światłowodowe? Ogólnie celowałbym w światłowód, ale 10Gbe możemy sobie odłożyć na lepsze czasy.

 

Ile chcę wydać - nie potrafię odpowiedzieć, dlatego zapytałem o dobór sprzętu (przyjmijmy średnią półkę). Wychodzi, że potrzebowałbym switcha w szafie, mały switch w drugiej części domu, 2AP wewnętrzne, jeden zewnętrzny i ew. jakiś switch do tego garażu. APki w środku myslałem nad Ubiquiti, switche to może jakieś D-Link? AP na zewnątrz - nie mam pojęcia jaki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Beczka to raczej średni pomysł, do domu przychodzi mi światłowód. Dlatego nie chciałem sam tego przenosić - żeby w razie problemów z siecią nikt do mnie nie miał pretensji.

 

2.Tak, mediakonwerter, ale napisałem, że po drodze mam garaż i zastanawiam się czy nie dać tam wiszącej szafki, bo w przyszłym roku chciałbym zamontować tam kilka kamer. Więc mógłbym kupić po prostu switch z SFP i tyle.

 

Wkładki rj45 na SFP to chyba droższe niż światłowodowe? Ogólnie celowałbym w światłowód, ale 10Gbe możemy sobie odłożyć na lepsze czasy.

 

Ile chcę wydać - nie potrafię odpowiedzieć, dlatego zapytałem o dobór sprzętu (przyjmijmy średnią półkę). Wychodzi, że potrzebowałbym switcha w szafie, mały switch w drugiej części domu, 2AP wewnętrzne, jeden zewnętrzny i ew. jakiś switch do tego garażu. APki w środku myslałem nad Ubiquiti, switche to może jakieś D-Link? AP na zewnątrz - nie mam pojęcia jaki.

 

Beczki są dość często stosowane i generalnie to nie zmieniają za dużo, to tylko przelotka puszczająca światło dalej. Wszystkie imprezy masowe, itp itd korzysta z nich i wszystko działa, w serwerowniach też się zdarzają. Wole beczkę niż mediakonwerter generalnie ;)

 

Można by wziąć wszystko od ubiquiti dla osoby nie technicznej jest to fajny sprzęt , działa , wygląda, przyjemny dla użytkownika.

Pewnie szedł bym w switch https://www.senetic.pl/product/ES-24-250W , ale nie mogę zleźć czy 24poe są. Wtedy byś miał z tego switcha zasilane wszystkie AP-ki a później kamery bez dodatkowych zasilaczy. I zrobić go centralnym na dole do 100m skrętki możesz puszczać.

 

Do domu AP od ubiquiti zależy ile chcesz na nie przeznaczyć dom np UAP-AC-LR

Zewnętrzny UAP-Outdoor5

 

 

-Kwestia ile chcesz tych kamer montować, czy nie planujesz więcej urządzeń czy 24p switch to nie przerost formy np.

-Czy z garażu może się wszystko rozchodzić na dól i da się to zrobić na tym 1 switchu czy musi być więcej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem od końca, chyba źle to opisałem. Garaż jest w innym budynku - na trasie niebieskiej linii do zewnętrznego AP. Działam w podobnej branży, nie sieciach - konfiguracja sprzętu z internetem/instrukcjami nie będzie problemem, chętnie bym się tym pobawił szczerze powiedziawszy. Kamer to będzie max. 8-10, z czego z punktu garażowego ok 4-5, także Ubi 250W to trochę przerost formy na treścią, myślę, że na garaż wystarczy 8PoE, jednym zasilę AP zewnętrzny, reszta kamery.

 

Co do tych AP z Ubi to cena akceptowalna dla mnie, nie ma problemu.

 

Zamiast beczki to mogę sobie po prostu patchcorda puścić dłuższego do szafy, chociaż szczerze powiedziawszy on nie jest bardzo krótki i będę musiał zmierzyć, ale nawet powinien wystarczyć prosto na dół. Ale jako że będę robił remont w pokoju, to wolałbym już całe to przyłącze przenieść poziom niżej - chociaż to już kwestia do przemyślenia na sam koniec, jak nie zrobi to będzie działać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem od końca, chyba źle to opisałem. Garaż jest w innym budynku - na trasie niebieskiej linii do zewnętrznego AP. Działam w podobnej branży, nie sieciach - konfiguracja sprzętu z internetem/instrukcjami nie będzie problemem, chętnie bym się tym pobawił szczerze powiedziawszy. Kamer to będzie max. 8-10, z czego z punktu garażowego ok 4-5, także Ubi 250W to trochę przerost formy na treścią, myślę, że na garaż wystarczy 8PoE, jednym zasilę AP zewnętrzny, reszta kamery.

 

Co do tych AP z Ubi to cena akceptowalna dla mnie, nie ma problemu.

 

Zamiast beczki to mogę sobie po prostu patchcorda puścić dłuższego do szafy, chociaż szczerze powiedziawszy on nie jest bardzo krótki i będę musiał zmierzyć, ale nawet powinien wystarczyć prosto na dół. Ale jako że będę robił remont w pokoju, to wolałbym już całe to przyłącze przenieść poziom niżej - chociaż to już kwestia do przemyślenia na sam koniec, jak nie zrobi to będzie działać.

 

Generalnie na użytek domowy te ubiquity są spoko, chociaż piszą ludzie , że potrafią wydawać jakieś dziwne dźwięki pod obciążeniem , ale nie sprawdziłem tego bo nie wiem gdzie w pracy one są :E

 

Alternatywą jest np MikroTik który pozwala na więcej na pewno podczas konfiguracji , z niezawodnością będzie podobnie , raz na jakiś czas może się coś tam przyciąć.

 

Inne apki jakieś forti/extreme/aerohive to już raczej bezsensu do domu.

 

To zamiast 24p switcha po prostu wziąć mniejszy od ubi są z sfp i z 5 poe np.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to tą kwestię mamy załatwioną, a główny switch? - tam gdzie będzie przyłącze z internetu. Też mi jakoś dużo gniazd nie potrzeba (ale minimum 8 sztuk ethernet), ale kilka SFP powinien mieć. Chociaż może wybrać jakiegoś z większą ilością portów SFP (ew. SFP+ na przyszłość)? Ogólne w tego głównego mogę zainwestować większą sumę, prościej wymienić jakiś mały switch, niż większy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to tą kwestię mamy załatwioną, a główny switch? - tam gdzie będzie przyłącze z internetu. Też mi jakoś dużo gniazd nie potrzeba (ale minimum 8 sztuk ethernet), ale kilka SFP powinien mieć. Chociaż może wybrać jakiegoś z większą ilością portów SFP (ew. SFP+ na przyszłość)? Ogólne w tego głównego mogę zainwestować większą sumę, prościej wymienić jakiś mały switch, niż większy.

Z ubiquiti nie widzę czegoś takiego jedynie 8p z poe i sfp zwykłym https://www.ip-sa.pl/wiki/Wiki.jsp?page=UBNT-US-8-150W

 

natomiast mikrotik ma https://www.cyberbajt.pl/produkt/6832/mikrotik-cloud-router-switch-crs2108g2sin.html , ogólnie jak lubisz wiedzieć co się dzieje i mieć możliwość zmiany wszystkiego to polecam Mikrotika.

 

Jak w domu masz wszystko na SSD, jakiś NAS na SSD , to 1GbE puchnie dawno , 4 lub 10 było by fajną opcją, jeżeli w najbliższym czasie nie planujesz, albo nie masz takiej potrzeby to nie ma co się pchać, ale to już indywidualna kwestia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten 8PoE ze zwykłymi SFP wystarczy, tam oprócz kamer i AP nic nie planuję, więc gigabit jest ok.

Co do 4/10Gbe możesz coś zaproponować, 2 komputery w domu tylko na SSD, NAS jak pisałem planuję, kosztów nie sprawdzałem, ale wydaje mi się, że dobrze by było już coś na SSD postawić. Port w NAS pewnie byłby SFP+, więc może prościej by było kupić switch z większą ilością portów SFP+, a komputery też po świetle połączyć (MikroTik ma np. switch 16SFP+)? Pytanie jak to kosztowo wyjdzie, 10Gbe na świetle czy na miedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny pomysł - skorzystam, ale i tak potrzebuję zwykłych portów eth (bo wiadomo, nie wszędzie mi potrzeba 10Gbps), tylko teraz się zastanawiam, gdybym szedł w ubi, to brać jakiegoś 16port PoE (mówiłem o kamerkach), czy może dopłacić jak patrzyłem 300PLN i mieć jeden switch zwykły 24 port i drugi 8PoE. Zresztą i tak z Dassana mam skrętkę, więc muszę ja gdzieś wpiąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...