Skocz do zawartości
bvn24243

Serwer do domu.

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Witam, od wielu lat gram ze znajomymi w przeróżne gry i często potrzebujemy by ktoś "hostował" serwer. Hostowanej serwera na pc'cie ma jednak swoje wady, nie każdy chce mieć go zawsze włączonego (z wielu powodów), działający w tle serwer to dodatkowe obciążenie itp. Itd.

 

Dlatego więc zastanawiam się czy budowa/kupno serwera do domu było by dobrym rozwiązaniem.

 

Interesuje mnie jaki byłby mniej więcej koszt takiej maszyny. (Jeżeli bardziej się opłaca samemu złożyć to możliwie przykładową konfiguracje)

 

Chciałbym także wiedzieć jak głośne są takie serwery oraz ile zużywają prądu (tz czy zauważę dużą różnice na rachunku za prąd.).

 

Na serwerze hostowane byłyby głownie gry ew. jakaś stronka. Nie potrzebuję serwera dla 100 osób tylko dla grupki 10-15.

 

(gry typu terraria, factorio, jakiś mincraft czy inne connany itp)

Edytowane przez bvn24243

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sami musicie to przekalkulować. Ogólnie w zależności od gry taki serwer może nie mieć wysokich wymagań i bez problemu wykorzysta się do niego zwykłego kompa ze szrotu czy złożonego za grosze. Nie musi być to typowy komputer, jaki widzisz w serwerowniach na filmach, ale na upartego nawet byle laptop się nada. Ba. Niektóre serwery z powodzeniem postawisz na Raspberry Pi cz czymś podobnym.

Każda gra ma swoje wymagania i musiałbyś poszukać wymagań pod każdą z nich na stronach żeby wiedzieć, jakiego sprzętu potrzebujesz.

Takie typowe serwery są głośne i żrą dużo prądu. Nie wspominając już, że trzeba taką kolumbrynę gdzieś trzymać:

Ponieważ i tak będzie to amatorka sądząc po zapytaniu, najlepiej i najtaniej będzie kupić jakiegoś laptopa z względnie sensową konfiguracją (core i5 minimum, 8 GB RAMu, SSD albo nawet dwa), podłączenie go kablem pod router i działanie w ten sposób. Na dłuższą metę bardziej może się opłacić kupno dedykowanego serwera pod konkretną grę gdzieś w sieci. Jest wiele firm, które się tym zajmują i zrzutka na 10 osób miesięcznie wcale taka wielka nie będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaki masz internet? Bo serwer dla 'grupki' 10-15 osób to wymaga już dość dobrego uploadu (pewnie coś koło 20Mb - w zależności od gry). A łącza symetryczne są drooogie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Co to za gra ? Wowa dla 15 osób/micecrafta możesz hostować na J1900 z 4GB Ram a i to pewnie overkill będzie. Serwer Muonline na starej wersji z MSSQL2000 stawiałem na Sony Vaio z 2004 roku ... Zależy jaka to gra.

Edytowane przez j3zz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to za gra ? Wowa dla 15 osób/micecrafta możesz hostować na J1900 z 4GB Ram a i to pewnie overkill będzie. Serwer Muonline na starej wersji z MSSQL2000 stawiałem na Sony Vaio z 2004 roku ... Zależy jaka to gra.

Ogólnie do różnych gier ale raczej niezbyt wymagających. Tz nie zamierzam używać tego do stawiania nie wiadomo czego, to ma być serwer po to byśmy za każdym razem nie musieli być zależni od jakiegoś hosta, z którymi non stop są jakieś problemy. Zdaję sobie sprawę z tego, że do hostowania kilku slotowego serwera np minecrafta czy factorio nie trzeba komputera z nasa, bo nie raz hostowałem i jednocześnie grałem ze znajomymi z mojego pc. Pytając tutaj o poradę oczekiwałem ogólnie informacji czy da się ogarnąć jakiś prosty serwer do domu, tak by nie buczał za głośno i nie dogrzewał mieszkania.

 

A jaki masz internet? Bo serwer dla 'grupki' 10-15 osób to wymaga już dość dobrego uploadu (pewnie coś koło 20Mb - w zależności od gry). A łącza symetryczne są drooogie.

Co do łącza to prawie d:1000Mb/s u:100Mb/s

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To na przykład wstawiasz sobie coś takiego https://allegro.pl/oferta/komputer-stacjonarny-pc-dell-i5-nowy-ssd-windows10-7811470913 ewentualnie dysk hdd na backupy wrzucasz z gier i masz dobry sprzęt za niskie pieniądze.

Tu musisz wiedzieć jeszcze co i na ile osób chcesz hostować. Dodatkowo też niektóre zmodowane servery zjadają 3x wiecej zasobów per gracz niż w podstawie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...