Skocz do zawartości
radek_ino

Wymiana i5-6500

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Ostatnio zacząłem zastanawiać się nad zmianą procesora w moim obecnym PC i chciałbym was się zapytać jaki procesor byście mogli mi doradzić do obecnej konfiguracji?

Obecnie mam i5-6500 i GTX 1070 i w niektórych grach procesor nie ogarnia za kartą graficzną.

Przeglądając forum zauważyłem, że dużo osób poleca AMD Ryzen 2600, tylko pytanie czy przesiadka na taki procesor da "dużego" kopa w grach?

Domyślam się, że zmiana procesora będzie raczej konieczna wraz z płytą główną bo nie jest ona za bardzo przyszłościowa.

Co do kwoty to wiadomo, że chciałbym wydać jak najmniej ale budżet około 1400 zł z płytą główną.

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jak ta zmian na teraz i jesteś otwarty na AMD to jest teraz okazja na ten procek :

 

https://www.sferis.pl/procesor-amd-ryzen-7-1700-yd1700bbaebox-3000-mhz-min-3700-mhz-max-am4-p479608?gclid=Cj0KCQjwtr_mBRDeARIsALfBZA42gdG69mYwqihwl82D4ZlLiWqQ8usyhZVUawtO_QvC82IPRhMDYvQaAibvEALw_wcB

 

 

Jeśli możesz poczekać te 2 miesiące to mają wyjść nowe Ryzeny i trochę szkoda pakować się w starą platformę.

Edytowane przez Tomcat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie zawsze później może zmienić tylko proca, bo obecne mobasy am4 przyjmą nowe ryśki. Choć fakt faktem bym poczekał, sam łyknąłem tego r7 ze sferisa tydzień temu i nie żałuję, ale u mnie wymianę przyspieszył pad poprzedniego sprzętu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie rzecz biorąc to nie śpieszy mi się ze zmianą procesora, bo najchętniej najpierw bym obecny procesor sprzedał i wtedy zmienił więc może rzeczywiście warto poczekać do nowych ryzen.. :)

Pytanie jeszcze do Was czy obecna pamięć RAM nie będzie spowalniać procesora?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że 2133 Mhz będzie kulą u nogi CPU.

 

Nie mniej, widziałem osoby co takie kości sporo podkręciły. Najpierw zobacz ile da się wycisnąć. Ofc na H110 nie sprawdzisz jak się kręcą bo chipset ma zablokowane OC.

 

Czy zostaniesz przy Intelu, czy pójdziesz w AMD, kości potrzebujesz szybsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

W weekend prawdopodobnie przyjedzie kupiec po cały zestaw (procesor + płyta główna + pamięć RAM) i teraz pytanie do Was, co wybrać? Promocja w sferis na 1700 się skończyła. :(

Wstępnie myślałem żeby zakupić coś takiego:

- Procesor AMD Ryzen 5 2600,

- Płyta główna MSI B450 TOMAHAWK,

- Pamięć G.Skill Aegis, DDR4, 16 GB,3000MHz, CL16 LUB Pamięć Ballistix Sport LT, DDR4, 16 GB,3000MHz, CL16.

Co sądzicie o takim zestawie? Będzie przeskok z i5-6500? Które pamięci byście polecili wybrać (są w równych cenach praktycznie)?

 

pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wybrał Aegisy, reszta jest ok ;)

Co do wydajności wpisz na YouTube "i5 6500 vs Ryzen 2600" i będziesz miał jakieś testy. Ew. zamiast i5 6500 możesz wpisać i5 6400, i5 6600 lub i5 7400, i5 7500, wiedząc że jeden jest słabszy, jeden mocniejszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem testy z porównania i3-8100 gdzie jest na pewno lepszy wydajnościowo niż i5-6500 i jest duża różnica, także powinienem być zadowolony z wyboru ryzen 2600. Platforma będzie przyszłościowa, także zawsze za 2 lata można zmienić na Ryzen 2, teraz nie będę czekał bo nie wiadomo kiedy dokładnie premiera.

Jak sądzicie Spartan 3 Pro HE1024 da możliwość chociaż lekkiego OC z utrzymaniem "normalnych" temperatur?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Oglądałem testy z porównania i3-8100 gdzie jest na pewno lepszy wydajnościowo niż i5-6500 i jest duża różnica, także powinienem być zadowolony z wyboru ryzen 2600. Platforma będzie przyszłościowa, także zawsze za 2 lata można zmienić na Ryzen 2, teraz nie będę czekał bo nie wiadomo kiedy dokładnie premiera.

Jak sądzicie Spartan 3 Pro HE1024 da możliwość chociaż lekkiego OC z utrzymaniem "normalnych" temperatur?

kolega ma ryśka 2600 podkreconego do 4Ghz na standardowym dołączonym "coolerze" i na standardowym napięciu, temperatury akceptowalne pod obciążeniem około 70stopni w miare cicho. Kup schładzacz lepszy dopiero gdy ten nie będzie zadowalający, dużo zależy od własnych preferencji i od procesora jaki sie trafi jak i obudowy i jej wentylacji.

Edytowane przez RaVen01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeskok z i5 6500 i 2133 na ryzena 2600 i 3000 pamięć na pewno będzie całkiem spory. Same odczucia z płynności gry będą dużo lepsze, będzie pan zadowolony :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem testy z porównania i3-8100 gdzie jest na pewno lepszy wydajnościowo niż i5-6500 i jest duża różnica, także powinienem być zadowolony z wyboru ryzen 2600. Platforma będzie przyszłościowa, także zawsze za 2 lata można zmienić na Ryzen 2, teraz nie będę czekał bo nie wiadomo kiedy dokładnie premiera.

Jak sądzicie Spartan 3 Pro HE1024 da możliwość chociaż lekkiego OC z utrzymaniem "normalnych" temperatur?

 

Do lekkiego oc spokojnie wystarczy ten spartan. Ja siedzę na 8 rdzeniowym ryzenie 1700 i jeszcze słabszym spartanie z 3 heatpipami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super, dziękuję wszystkim za odpowiedzi w takim razie. ;) Jak wszystko zamontuję to na pewno dam znać czy jestem zadowolony. Zastanawiam się jeszcze czy nie wymienić od razu obudowy..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Komputer zmieniony, miałem zmienić tylko procesor, płytę i RAM a trafił się kupiec na obudowę i zasilacz także wszystko nowe przyszło - została karta i dyski. :D

AMD Ryzen 2600 + MSI B450 Tomahawk + Regnum RG4T + G.Skill Aegis, DDR4, 16 GB, 3000MHz + Supremo M2 Gold 550W + 1070 Super JetStream <- obecnie tak to wygląda.

Zdążyłem dzisiaj tylko chwilkę zagrać na standardowych zegarach procesora ale widzę różnicę, jest lepiej. :)

Może ktoś mi podpowiedzieć na ile ustawić pamięć RAM w opcjach XMP? Teraz mam ustawione jakoś 2943 jak dobrze pamiętam, zostawić tak czy powinny pójść bez problemu na równych 3000?

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszy rzut zaktualizowałbym bios na płycie głównej, na wersję np 7C02v15 lub 7C02v14 . Potem można spróbować pobawiać się timingami lub zwiększyć częstotliwość na np 3200mhz. Raczej powinny latać bez problemu z profilu na 3000mhz, ale najlepiej jest zaktualizować bios, w tych nowszych poprawiali stabilność i zgodność ramu . Procek możesz spróbować też podkręcić, max napięcie na spartanie jakie bym dał na stałe to 1.25-1.28v , i poszukać częstotliwości odpowiedniej do tego napięcia , ale podpowiem że na tym napięciu powinien pracować 3.8-4.0ghz zależy jaką sztukę trafiłeś .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za odpowiedź. Na tą chwilę mam oryginalne chłodzenie jeszcze bo sprzedałem starą płytę z mocowaniem do Spartana i czekam aż mi wyśle także z OC procka muszę poczekać. :E Spróbuję dzisiaj zrobić aktualizację bios.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Tak apropo risenów jest super promocja za 499 ryzen 7 1700 :D w tej cenie nic tylko brać.

 

Swoją drogą zrobiłem podobny przeskok tj i5 6400 na ryzen 5 1600 i powiem szczerze nie zwaliło z nóg, nawet bym ujął ze w takim far cry 5/ new dawn są większe dropy FPS niż na i5 @4,3 :E ta gra chyba kompletnie się nie lubi z ryzenami.. mimo że sygnowana jest logiem AMD :D

Edytowane przez jacoo22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie taka cena kolego ;)? Może zmienię ryzena 1600 xd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko wymiana.

 

Miałem połączenie i7 7700 + 2400mhz RAM i R7 1700 + 3000Mhz RAM dał mi lepiej utrzymujący się średni FPS w BF V (głównie tylko w BFa gram), więc w obliczu tego, że R5 2600@OC jest jeszcze ciut wydajniejszy w grach od r7 1700, a moja i7 była znacznie wydajniejsza od i5 6500, to różnica będzie ogromna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko wymiana.

 

Miałem połączenie i7 7700 + 2400mhz RAM i R7 1700 + 3000Mhz RAM dał mi lepiej utrzymujący się średni FPS w BF V (głównie tylko w BFa gram), więc w obliczu tego, że R5 2600@OC jest jeszcze ciut wydajniejszy w grach od r7 1700, a moja i7 była znacznie wydajniejsza od i5 6500, to różnica będzie ogromna.

 

Masz rację, różnica jest ogromna, w Apex Legends i Battlefield 1 teraz procesor się nudzi, a karta cały czas na maxa chodzi. Wcześniej jak grałem w BF1 to procek nie ogarniał i były spadki FPS.

Ale ogólnie mam mały problem z obecną platformą, zdarzają mi się jakieś randomowe "zawiechy" przeglądając internet lub włączając jakiś program - po prostu nie reaguje przez kilka sekund na nic (muzyka w tle nie przestaje grać). Ma ktoś jakiś pomysł? Pamięć RAM w profilu XMP nie całe 3000 MHz, procesor nie podkręcony, najnowszy bios i sterowniki od podzespołów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Masz rację, różnica jest ogromna, w Apex Legends i Battlefield 1 teraz procesor się nudzi, a karta cały czas na maxa chodzi. Wcześniej jak grałem w BF1 to procek nie ogarniał i były spadki FPS.

Ale ogólnie mam mały problem z obecną platformą, zdarzają mi się jakieś randomowe "zawiechy" przeglądając internet lub włączając jakiś program - po prostu nie reaguje przez kilka sekund na nic (muzyka w tle nie przestaje grać). Ma ktoś jakiś pomysł? Pamięć RAM w profilu XMP nie całe 3000 MHz, procesor nie podkręcony, najnowszy bios i sterowniki od podzespołów.

miałem takie zawiechy na starym ssd czesto zwłaszcza po reinstalacji systemu, po update sterowników przeszło, teraz na nowym ssd nie mam problemów.

Edytowane przez RaVen01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem takie zawiechy na starym ssd czesto zwłaszcza po reinstalacji systemu, po update sterowników przeszło, teraz na nowym ssd nie mam problemów.

 

Właśnie na starej platformie nie miałem tego problemu, teraz próbowałem wszystkie ustawienia bez OC, różne tryby ustawień energii, wyczyściłem CCleaner'em system, sprawdziłem oby dwa dyski programem crystal disk info (pokazywało, że dobre) a problem nadal występuje. Ogólnie Windows był instalowany na nowo, więc sterowniki instalowałem najnowsze.. Dziwne to zawieszenia, bo występuje czasami w grach jak i pulpicie - nie wiem od czego to zależy. Podczas zawiechy mogę ruszać myszką, muzykę słychać ale np. nowej karty w przeglądarce nie otwiera (cały czas kręci się wtedy kółko). Temperatury wszystkich podzespołów OK.

Ktoś jeszcze ma jakiś pomysł? Zastanawiam się ewentualnie nad ponowną reinstalacją systemu, może coś poszło nie tak wcześniej. :hmm:

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak apropo risenów jest super promocja za 499 ryzen 7 1700 :D w tej cenie nic tylko brać.

 

Swoją drogą zrobiłem podobny przeskok tj i5 6400 na ryzen 5 1600 i powiem szczerze nie zwaliło z nóg, nawet bym ujął ze w takim far cry 5/ new dawn są większe dropy FPS niż na i5 @4,3 :E ta gra chyba kompletnie się nie lubi z ryzenami.. mimo że sygnowana jest logiem AMD :D

Far cry ma tak zjebany silnik że nawet przy 100 kl/s dropi powinni wymienić ta dunie na coś innego.

Ten silnik był pisany za czasów jednordzeniowców podobnie jak ten co napedza call of duty.

Obecnie Forbite Idtech 6 i Unreal engine 4 rządzą nie ma z nimi problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...