Skocz do zawartości
Aku31

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Witam, chciałbym zakupić ryzen 5 1600x i go podkręcić na płycie ASRock ab350 pro4. jednak uzyskałem informację że 5 1600x nie da się więcej wycisnąć niż fabryka dala, moje pytanie brzmi czy zostać przy 5 1600x bez oc czy kupić 5 2600 i zrobić lekkie OC? Posiadam chłodzenie fera 3 ktore mam nadzieję wytrzyma:)

Edytowane przez Aku31

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jak nie masz piekarnika zamiast obudowy to Fera 3 ogarnie 2600 nawet przy 1.35v kręciłem na tym chłodzeniu 2600 przy 1.3v w teście stabilności nie miałem więcej jak 70 stopni. na 1600x powinieneś zrobić przynajmniej 3.9ghz nie przeginaj z napięciem na początek i sprawdz jakie max napięcie na 1600 ogarnie ta fera. Ta płyta 6 rdzeniowca spokojnie ogarnie nie wychodz poza 1.4v na niej i będzie git przy oc 1600x.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam zalman Z1 nada się? Który procesor jest łatwiejszy do podkrecenie? Lub ma większy potencjał OC? Chciałbym zakupić procesor który starczył by mi na długi czas więc mam dylemat między tymi dwoma :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Mam zalman Z1 nada się? Który procesor jest łatwiejszy do podkrecenie? Lub ma większy potencjał OC? Chciałbym zakupić procesor który starczył by mi na długi czas więc mam dylemat między tymi dwoma :/

Między tymi procesorami wydajność jest rzędu 5-10% głównie chodzi o zegar 2600 potrafi osiągnąć wyższy. Druga sprawa to pobór prądu na 2600 jest lepiej ma stockowe tdp na 65W przy czym 1600x ma 95W. więc ogólnie 2600 pozwoli na więcej. Zegar w zegar różnicy praktycznie nie zauważysz w wydajności. Co do obudowy zalman z1 to szczeże jest marna, najgorsze jest to że ma zatkany top nie da się założyć wentylatora na górze, jak chcesz zostać przy tej obudowie to ratuj się dobrym wentylatorem na tył który wyciągnie dużo powietrza. Z przodu też daj jakiś przyzwoity jeśli masz bo te standardowe to tylko się kręcą nic poza tym :E

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może mógłbyś mi polecić jakas obudowę? Sam myślę ze zalman jest ciasny i może się tam wszystko gotować :/ Myślałem nad Thermaltake view 27, ale nie wiem czy ona będzie dobra :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Zależy do jakiej kwoty ale ten termaltejk co podałeś to piekarnik zabudowany top i zasys na froncie przez boczne otwory dodatkowo grubo ofiltrowane, zerknij na tą budkę bardzo fajna i przewiewna https://allegro.pl/oferta/fractal-design-meshify-c-blackout-tempered-glass-8008687263

Jak zadroga to silentiumpc ma też w ofercie dobrze wentylowane obudowy np gladius m35t.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Wielkie dzięki za pomoc, bardzo mi pomogłeś w wyborze procesora jak i obudowy :) Gladius wygląda naprawdę świetnie, skoro mówisz że jest on przewiewny to biorę :)

Edytowane przez Aku31

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Wielkie dzięki za pomoc, bardzo mi pomogłeś w wyborze procesora jak i obudowy :) Gladius wygląda naprawdę świetnie, skoro mówisz że jest on przewiewny to biorę :)

Z SPC jeszcze za śmieszne pieniądze jest Signum SG1 TG z tych dobrze przewiewnych ale to już mniejsza buda. Te obudowy standardowo mają wentyle z przodu i z tyłu u góry nie mają więc jeśli możesz to przykręć na górę szczególnie nad sekcją zasilania procesora sporo daje taki wentylator, nad ramem możesz olać drugi.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej iść w R7 1700 za niecałe 570 zeta??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

1700?jest lepszy niż 1600x? Wydaje mi się że skok wydajności będzie niezauważalny. Posiadam kartę rx 580 Sapphire nitro+ przynajmniej taką zamierzam kupić, więc myślę że procesor taki jak 1600x wystarczy. Jeśli będzie zauważalna różnica między 1600x a 1700 to oczywiście mogę kupic 1700 jesli owy polecacie

Edytowane przez Aku31

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze to 2 jajka więcej, a cena naprawdę dobra ;) Oczywiście trzeba by go troszkę podkręcić (moja sztuka na luzie zrobiła 4GHz) ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W standardzie to nawet jest gorszy od 1600x w grach bo 1600 ma wyższy stockowy zegar a praktycznie żadna gra nie wykorzystuje w pełni 8/16 przy 1700, po OC będzie to samo, ale 1700 jest bardziej opłacalny i bardziej przyszłościowy jeżeli oczywiście byś utrzymał go do tego czasu gdy gry będą siedzieć przynajmniej w 80% na wszystkich 16 wątkach :E obecna cena 1700 to najlepszy wybór przy zakupie CPU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Cena jest naprawdę atrakcyjna, więc jeśli mówicie że to procesor na długi czas to biorę 1700 :) Nie gram w zbyt wymagające gry, marzy mi się granie w chociaż wysokich/średnich ustawieniach w Dmc5 lub Sekiro :) Słyszałem ze ryzeny lubią ramy o wysokim taktowaniu, czytałem teraz specyfikację mojej płyty i nie obsługuje ona pamięci o 3000Mhz. Kosci ram planowałem kupić 2400 MHz i postarać się jakoś je podkręcić, czytałem masę poradników i masę też ich oglądałem więc może coś udało by się podkręcić, nazwa ich to Corsair Vengance lpx 2x4gb

Edytowane przez Aku31

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Tak ryzen zyskuje na wydajności im szybszy ram, ta płyta powinna obsłużyć nawet 3200 tylko trzeba ustawić to w biosie. Możesz kupić 3000, pamiętaj aby włożyć ram w 2 i 4 slot od strony procesora.

 

BTW pamiętaj że zawsze warto mieć najnowszy bios jaki jest jeśli masz starszy to wgraj już teraz najnowszy

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne, znajomy kupił ta płytę ASRock ab350 pro4 i ramy 3000, mówil mi że pc nawet nie chciał się odpalić :/ I w specyfikacji płyty są wymieniane chyba wszystkie do 3200 ale bez 3000, może kupić 2400 i postarać się podkręcić do 2933 albo 3200?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dziwne, znajomy kupił ta płytę ASRock ab350 pro4 i ramy 3000, mówil mi że pc nawet nie chciał się odpalić :/ I w specyfikacji płyty są wymieniane chyba wszystkie do 3200 ale bez 3000, może kupić 2400 i postarać się podkręcić do 2933 albo 3200?

To tak nie działa nawet gdy płyta nie jest w stanie obsłużyć np 3000 to pracują wtedy z niższą częstotliwością. Na tym mobo jak kupisz 3000 to powinieneś ustawić 2933 i będą działać. Jeśli ustabilizujesz to na 3200 też mogą działać ten bios po prostu z tego co wiem nie ma opcji równej 3000 do ustawienia, mimo wszystko wgraj najnowszy jeśli nie masz.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, jaki ram byś polecił? Do max 300 zł jeśli masz jakiś w głowie do takiej ceny, jednak jeśli już je zakupie wloze do 2 i 4 slotu a płyta nie będzie chciała wstać to co zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie całkiem dobrze z mobo i cpu zgrały się tanie aegis od G.skill, tyle że to wydatek około 360zł za 2x8GB 3000MHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie masz piekarnika zamiast obudowy to Fera 3 ogarnie 2600 nawet przy 1.35v kręciłem na tym chłodzeniu 2600 przy 1.3v w teście stabilności nie miałem więcej jak 70 stopni. na 1600x powinieneś zrobić przynajmniej 3.9ghz nie przeginaj z napięciem na początek i sprawdz jakie max napięcie na 1600 ogarnie ta fera. Ta płyta 6 rdzeniowca spokojnie ogarnie nie wychodz poza 1.4v na niej i będzie git przy oc 1600x.

 

Kręcenie 1600x na 3900 MHz to sztuka dla sztuki. Bez OC boostuje do 4,1 GHz i często zapewnia to taką samą bądź lepszą wydajność. Chyba że ktoś używa procka do programów które obciążają CPU w 100%, tylko wtedy OC tego procka ma sens

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, jaki ram byś polecił? Do max 300 zł jeśli masz jakiś w głowie do takiej ceny, jednak jeśli już je zakupie wloze do 2 i 4 slotu a płyta nie będzie chciała wstać to co zrobić?

Panie do 300zł to nie pchaj się w 8gb ramu https://www.net-s.pl/produkt/gskill-ddr4-16gb-2x8gb-aegis-3000mhz-cl16-xmp2-687446;20-c-10 kup takie pamiątki dołóż te 50zł i masz 2x8gb w dualu 3000 :thumbup: 8gb to już się robi za mało na obecne czasy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oki 50 zł to nie problem, pozostaje ostatnia sprawa która mnie bardzo martwi... Co zrobić gdy 3000mhz nie będzie chciało odpalić tak ja mojemu znajomemu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Oki 50 zł to nie problem, pozostaje ostatnia sprawa która mnie bardzo martwi... Co zrobić gdy 3000mhz nie będzie chciało odpalić tak ja mojemu znajomemu?

Odpali po prostu będzie niższa częstotliwość i musisz ustawić ręcznie w biosie :thumbup: proponuje na początek 2933 pózniej możesz próbować się bawić w 3200

A tak poza tym to ty masz tą płytę już i jakieś ramy i cpu na niej? czy jak to wygląda?

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oki 50 zł to nie problem, pozostaje ostatnia sprawa która mnie bardzo martwi... Co zrobić gdy 3000mhz nie będzie chciało odpalić tak ja mojemu znajomemu?

 

Może nie miał najnowszego biosu wrzuconego? Jak nie ruszy z profilu, to możesz ręcznie się pobawić w ich ustawienie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komputer dopiero składam, płytę główną mam razem z dyskiem ssd i obudówa Zalman, która wymienię jaka pierwsza rzecz po wypłacie. U mojego znaj wyglądało to tak ze przy probie odpalenia pc płyta nie chciała wstać, więc wymienił je na 2400 i wszystko było ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Komputer dopiero składam, płytę główną mam razem z dyskiem ssd i obudówa Zalman, która wymienię jaka pierwsza rzecz po wypłacie. U mojego znaj wyglądało to tak ze przy probie odpalenia pc płyta nie chciała wstać, więc wymienił je na 2400 i wszystko było ok

Od początku zrozumiałem jak to wyglądało, ale coś mi tu nie pasuje powinien wstać i po prostu mieć niższą częstotliwość pamięci ram w 2 i 4 slocie, jeśli się naprawdę boisz to po prostu przed zakupem aegisów pożyczaj jedną kostkę od tego twojego znajomego wsadzaj w już złożony zestaw, wrzucaj najnowszy bios 5.70 z tego roku ze strony, wyciągij kość oddaj mu i kup aegisy na 100% odpali. https://www.asrock.com/mb/AMD/AB350%20Pro4/#BIOS tylko stosuj się do tego co jest opisane w tabelkach.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...