Skocz do zawartości
Valkard

XFR w Ryzen 5 1600X

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc,

 

Procek Ryzen 5 1600X - 1,2875V LLC2

Mobo - MSI b450 a-pro (bios najnowszy z marca 2019)

 

Temperatury pod obciazeniem w Prime95 dochodza max do 62C. W biosie mam ustawiony mnoznik na Auto, zmienilem tylko voltage na 1,2875 z llc2 - tyle potrzebuje zeby ustawic na sztywno 3,9GHz (4,0 wymaga juz 1,33V), ale pomyslalem zeby wrocic do stock, a XFR pozwoli na dobicie 1 albo 2 rdzeni do 4,1Ghz. Zostawilem Vcore zeby procek mial zapas/do testow xfr, a temperatury tez nie szaleja.

 

No i tutaj mam problem, bo HW64info reportuje ciagle mnoznik x37 (osd z afterburnera tez) na wszystkich rdzeniach i ani drgnie, czy to w grach, czy 1 watkowy cinebench r20. W uefi pokazuje 3,6GHz stock, pod windowsem jest boost na wszystkie rdzenie do 3,7GHz, ale za nic w swiecie nie boostuje tego 1 rdzenia na 4GHz+.

 

Power plan - ryzen balanced, w biosie mam wylaczone c-states, amd cool'n'quiet. Jedynie RAM jest ustawiany z palca na 3200MHZ CL15, 1,35V.

 

Czy 1600x nie ma xfr na b450 ? Wydaje mi sie ze powinien miec, ale ... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Pierwsze dwa linki są takie same.

Dziwne, a włącz z powrotem C6states i C&Q.

 

Nie wiem, czy nie musisz ustawionego napięcia w trybie offset, co masz w opcji Advanced CPU Configuration? Masz włączoną opcję Core performance boost?

 

 

Najprościej będzie chyba jak przywrócisz ustawienia domyślne i będziesz sprawdzał po kolei, która opcja nie pozwala na boost.

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, po włączeniu cstates and C&Q zobaczyłem pulpit przez 1sek i bam, czarny ekran - sprawdzałem dwa razy.

 

Teraz włączyłem tylko cstates, i niby działa, ale nadal mnożnik jest x37 - czyli to samo.

 

C&Q wybitnie zabija mi system! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, po włączeniu cstates and C&Q zobaczyłem pulpit przez 1sek i bam, czarny ekran - sprawdzałem dwa razy.

 

Teraz włączyłem tylko cstates, i niby działa, ale nadal mnożnik jest x37 - czyli to samo.

 

C&Q wybitnie zabija mi system! :)

A z napięciem na auto?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Auto nie używam, bo potrafiło mi 1,5V dowalić :)

 

Testuje offset -0,1125 (-0,1250 wywaliło mi w prime po 25min), ale teraz działa, w idle zbija do x22, a pod obciążeniem widzę x41 na 1 rdzeniu. Musze znaleźć teraz tylko stabilność.

 

PS. Myślicie, ze kontroler pamięci może pozwolić mi teraz na CL 14-14-14-28 ? prime mi nie wywalał jak miałem napięcie na sztywno = override, ale gierki (Anthem , division 2) zamykały się po jakimś czasie same :P Mam znowu trochę do testowania, ale najpierw stabilność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Prawie 1,5v jest normalne na Ryzenie, jest to związane z boostem procesora.

x41 na 1 rdzeniu/2 tak powinno być.

 

Zależy jaki masz RAM, jaki to dokładnie mode F4-3200 (...)? Jest na samsungach b-die?

Do testowania RAMu użyj bardziej testu typu Dang Wang Memtest, jak przejdzie przynajmniej 200%, powinno być ok.

Tylko nie ruszaj RAMu, zanim nie będziesz miał 101% pewności, że procesor jest stabilny.

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

F4-3200C15D-16GVR, tak to b-die - potwierdzone w typhoon

 

Testowałem go juz sporo czasu, i za nic w swiecie nie dalo rady zejsc poniez cl15 3200mhz, ani wiecej niz 3200mhz ustawic niezaleznie od napiecia do 1,42V. Zaakceptowałem to, do czasu az nie zmienie na ryzena 3600x.

 

Jak narazie 45min w prime i stabilnie, ale niech doleci do 1h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ruszałeś procODT? Możesz spróbować zmienić na 60ohm jak masz np.53 teraz, może to pomoże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CL14 jednak nie dla mnie, ale wracając do tematu.

 

https://imgur.com/KdYb0Dz

 

XFR działa, ale cala ta zabawę zacząłem bo gdzieś w innym temacie tutaj na forum przeczytałem, że OC 1600x jest nie warte bo XFR w gierkach będzie lepszy - single core boost.

 

No ale w Anthem, Metro, BF V wbija mi i tak x37 na wszystkie rdzenie, a nie boostuje jeden :) Uczę się tego, i bawi mnie to ustawianie, ale wydawało mi się że zasada działania jest inna.

 

Zaletą jest natomiast to, że w idle spada mi do 2,2GHz (1W core power). Pytanie tylko cze nie lepiej będzie i tak znalezienie offset vcore na stabilne 3,9 albo 4,0 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie to niekoniecznie bo różnice są nie wielkie. Można pociągnać go na 3.9 lub 4.0 jak ci się wypas sztuka trafiła i lecieć z pamięciami do oporu, a OC odwalić przez p-state i też będzie zrzucał zegarki. Ja na koniec siedziałem na 1600x@stock, a teraz na 2600 siedzę na 4 GHz i gdybym tylko wiedział, że różnica jest zasadniczo widoczna w cinebenchu, bo w grach nieszczególnie to nawet bym nie zmieniał. Oprócz tego zachowuje ci się poprawnie. Możesz odrobinę ściąć napięcia offsetem na xfr ale ostrożnie bo ze stabilnością potem jest różnie ale mi wtedy potrafił kopnąć chwilowo jeszcze 3 i 4 rdzeń na 4.1 xD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo możesz zrobić oc i używać planu balanced w windowsie żeby zrzucał zegary. Ja mam w ten sposób 1.4GHz 0,7V w spoczynku, a pod obciążeniem wszystkie rdzenie skaczą do 3.5GHz 1,1V. Przypuszczam jednak że boost procesora będzie responsywniejszy. Nie udało mi się nic znaleźć na ten temat w internetach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...