Skocz do zawartości
Refejlu

Problem z RAM'em. Stabilność. Help.

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Daj na godzinę. Można dawać ile się chce ;) 20 min to taki wstępny test według mojej praktyki. Jak będzie dobrze to odpal Dang Wang Memtest na minimum 200% przejścia.

Ewentualnie po godzinie pozytywnego przejścia ustaw timingi główne, tak jak masz w profilu XMP (cl15), po czym sprawdź, czy weszły one w życie w CPU-Z (płyty AM4 nie przepadają za nieparzystymi timingami, przy włączonym geardown mode).

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twój memtestu powtórzyłem 3 razy po 10 min jak domyślnie było. Dwa razy zero errorow, zaś raz wywaliło dwa. Teraz gram w Dying Lighta z 20 min i gra płynną bez mikro scinek, zero spadków FPS i co najważniejsze zero crashow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz dłużej w TM5 niż 3 cykle to w katalogu bin znajdź sobie plik mt.cfg i tam sobie zmień liczbę cykli. 5 to takie rozsądne na v3 minimum żeby być pewnym że jesteśmy w miarę stabilni i bsod nie będzie najwyżej glitche i zamułki, dual booty lub hard resety przy ponownych uruchomieniach ale nic co by bardzo irytowało podczas użytkowania. Fajnie że się udało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ram póki stabilny. Dziękuję za pomoc. Potestuje jeszcze i dam znać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jest poprawa w takim razie znaczna, ale nie jest jeszcze w 100% dobrze. Nie ma prawa być żadnego błędu. Sprawdź jeszcze 53ohmy, może to jest złoty środek.

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest poprawa w takim razie znaczna, ale nie jest jeszcze w 100% dobrze. Nie ma prawa być żadnego błędu. Sprawdź jeszcze 53ohmy, może to jest złoty środek.

 

Ok sprawdzę. Tam było chyba 53,3 dokładnie.

W sumie procek na 3.8ghz przy 1.22 i SOC 1.1 robi koło 68 stopni i zaczyna buczeć. Wcześniej nie osiągał takich temp z taką akustyka.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemka :) Na 3000MHz wsio stabilne godzina w Dying Light i 2h w Fife19 zero problemow. Programy testowe zero errorow. Chciałbym pojsc krok dalej i ustawic na 3200MHz? Jakies rady czy probowac bez zmian SOC i napiec na pamieci?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Zapisz sobie stabilne ustawienia jako profil OC i próbuj podnieść taktowanie ;)

Jak będzie trzeba to stopniowo podnoś napięcie dram, SOC raczej nie musisz ruszać.

Możliwe, że do 3200mhz będziesz potrzebował z powrotem 60ohm :E

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samo przestawienie na 3200mhz dalo raz freeza i raz blue screena. Czyli jedziemy z napieciem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji trafiłem na coś takiego, bo też szukam RAMU do Ryśka:

 

https://media.kingston.com/pdfs/hx-product-memory-ddr4-amd-ryzen-and-hx-compatibility-pl.pdf

 

Jest zaznaczone że: HyperX Predator 3000: * Procesory AMD Ryzen™ nie pozwalają na uzyskanie częstotliwości 3000MHz, dlatego optymalna częstotliwość wynosi 2933MHz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z jakiegoś powodu jednak autor musiał nieźle się napocić żeby te memki poszły na stock taktowaniu.

Więc nie taka nieprawda i nie taka oczywista ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Z jakiegoś powodu jednak autor musiał nieźle się napocić żeby te memki poszły na stock taktowaniu.

Więc nie taka nieprawda i nie taka oczywista ;)

Autor musiał się napocić, ponieważ kupił płytę ASRocka, który ma fatalny BIOS. ASRock na tańszych b350 obcinał sztucznie nawet ustawienia typu SOC, LLC, aby "zrobić różnicę" pomiędzy sowimi produktami. Nie wspominam nawet o bugach na ich BIOS, zwłaszcza na początku premiery Ryzena, bo o tym pewnie już mało kto pamięta, ten producent w mojej opinii jest niepoważny. Nie zdziwiłbym się, gdyby teraz celowo na tańszych płytach programowali gorsze algorytmy.

 

Na przykładowo płytach MSI, ten RAM powinien chodzić z miejsca bez problemu. Jeszcze nie widziałem 60ohmów na auto ustawieniach, przy 3000mhz, to za wysokie ustawienie (na innych płytach 53,3ohma raczej) w IMO 99% przypadków.

3200mhz to żaden problem na Ryzenie, pod warunkiem że się nie kupi jakiegoś paździerzu od np. Corsair lub Patriota + nie polecam płyt ASRocka + Gigabyte.

Samemu na 3 zestawach pamięci śmigałem na 3200mhz...

+ ludzie robią nawet 3466 w dobrej konstelacji sprzętowej, a szczęściarze lub pasjonaci 3600mhz. Jest możliwe nawet działanie na 3800mhz.

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, no to ja mam paździerz 2x4_Patriot4_3000 + Asrock B450M + Ryzen 1gen i uruchomiłem Ram od strzała na 3000. Po ostatniej aktualizacji BIOSu dało radę na 3200 :)

Chciałem kupić HyperX3200 2x8, sądzisz że nie będę miał problemów żeby to chodziło na te 3200?

No i Corsair serio taki słaby?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Kurcze, no to ja mam paździerz 2x4_Patriot4_3000 + Asrock B450M + Ryzen 1gen i uruchomiłem Ram od strzała na 3000. Po ostatniej aktualizacji BIOSu dało radę na 3200 :)

Chciałem kupić HyperX3200 2x8, sądzisz że nie będę miał problemów żeby to chodziło na te 3200?

No i Corsair serio taki słaby?

Hyperxy są na 99% ma Hynixach CJR, powinny działać bez problemu, ale nic nie obiecuję (ASRock).

Od początku premiery ludzie mieli problemy z Corsairami LPX, generalnie mają z jakiegoś powodu słaby RAM, nawet na Intelu nie śmiga często jak trzeba. Do tego czytałem opinie, że nawet na w topowych modelach Corsair na samsungach b-die, ładują tam jakieś słabe biny kości, że najprawdopodobniej odkupują kości od np. G.Skill.

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. To kupię chyba te HyperXy_czarne_3200_2x8, są w komputronie za 399zł.

Jak będę miał jakieś problemy z nimi, nie omieszkam poprosić o pomoc ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam mi używam, z automatu poszły na 3200Mhz :) MSI B450 Tomahawk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Autor musiał się napocić, ponieważ kupił płytę ASRocka, który ma fatalny BIOS. ASRock na tańszych b350 obcinał sztucznie nawet ustawienia typu SOC, LLC, aby "zrobić różnicę" pomiędzy sowimi produktami. Nie wspominam nawet o bugach na ich BIOS, zwłaszcza na początku premiery Ryzena, bo o tym pewnie już mało kto pamięta, ten producent w mojej opinii jest niepoważny. Nie zdziwiłbym się, gdyby teraz celowo na tańszych płytach programowali gorsze algorytmy.

 

Na przykładowo płytach MSI, ten RAM powinien chodzić z miejsca bez problemu. Jeszcze nie widziałem 60ohmów na auto ustawieniach, przy 3000mhz, to za wysokie ustawienie (na innych płytach 53,3ohma raczej) w IMO 99% przypadków.

3200mhz to żaden problem na Ryzenie, pod warunkiem że się nie kupi jakiegoś paździerzu od np. Corsair lub Patriota + nie polecam płyt ASRocka + Gigabyte.

Samemu na 3 zestawach pamięci śmigałem na 3200mhz...

+ ludzie robią nawet 3466 w dobrej konstelacji sprzętowej, a szczęściarze lub pasjonaci 3600mhz. Jest możliwe nawet działanie na 3800mhz.

Na większości płyt na auto ustawia 60 Ohm na zapas ;) a to że możesz sobie ustawić mniej i mieć stabilnie to inna sprawa. Jak nie trafiłeś RAMów paździerzów to 3200 zrobisz niezależnie od firmy. No i jeszcze dochodzi sytuacja gdzie trafiłeś na CPU paździerza, a wtedy święty boże nie pomoże. Reszta się zgadza z corsairem jest różnie sporo rewizji, raz wypas, raz padaka przy ddr3 też tak było. Patriot do viperów wkładał b-die ze śmietnika. Na a tanie płyty od asrocka to pochlastany bios i kiepskie komponenty@stock wszystko lata ok jak chcesz więcej może być różnie. Crapshita nie miałem w rękach na AM4 to się nie wypowiem. Ja teraz czekam aż pojawi się trochę CJR z wyższymi taktami w dobrych cenach :) najlepiej białych co by pod taichi pasowały :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. To kupię chyba te HyperXy_czarne_3200_2x8, są w komputronie za 399zł.

Jak będę miał jakieś problemy z nimi, nie omieszkam poprosić o pomoc ;)

 

Mam ASRocka i po aktualizacji biosu zero problemów z profilem XMP 3200CL16 na Predatorach. Tylko na stockowym biosie 1.0 czy 1.02 była kicha - nie było obsługi XMP, stara AGESA, ASRock wgrywał jakieś własne z d... profile OC, które nie chciały działać, max to było 2400.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ASRocka i po aktualizacji biosu zero problemów z profilem XMP 3200CL16 na Predatorach. Tylko na stockowym biosie 1.0 czy 1.02 była kicha - nie było obsługi XMP, stara AGESA, ASRock wgrywał jakieś własne z d... profile OC, które nie chciały działać, max to było 2400.

 

Dokładnie tak jak piszesz. Pierwsze BIOSy jakieś lipne były i stara AGESA.

Kupiłem HyperXy 3333 za 419zł.

W wątku "Hynix CJR" opisałem jak działają.

Na 3600 CL18 chodzą :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Przepraszam że dokopałem temat ale chciałem się podzielić rozwiązaniem problemu.

 

Sprawa wygląda tak. Zaktualizowałem bios Asrocka na wersję 3.40, sprzedałem moje hyperx predatory 2x4gb 3000mhz cl15 za 230zl. Dołożyłem i kupiłem ramy Goodram z sygnaturki 3000mhz cl16. Po lekkiej konfiguracji w biosie ruszyły na 3200mhz i w teście TestMEM5 20cykli bez błędów, stabilny jak skała.

 

Problemem był niekompatybilny ram HyperX Predator, a nie mobo asrocka. Nawet na opakowaniu tego ramu było napisane że w pełni kompatybilny z intelem... Przed zakupem tego nie zauważyłem.Tak czy siak jestem teraz mocno zadowolony z goodramu:)

 

Dziękuję wszystkim za pomoc i pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a mogłeś kupić ballistixy :E

 

To juz troll troszku hehe Wszyscy teraz kupuja ballistixy xDD

Kupilem u siebie w komputroniku i odebralem na miejscu. Mysle ze goodram nie jest zly :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...