Skocz do zawartości
Refejlu

Problem z RAM'em. Stabilność. Help.

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Hej,

 

Na wstepie podam pelna specyfikacje sprzetu:

 

Ryzen R5 2600,

ASRock B450 Pro4,

HyperX Predator 2x4GB 3000mhz,

SSD Crucial BX500,

Corsair VS550 (nastepca wczesniejszego modelu)

RX 570 4gb Gigabyte.

 

Mam problemy ze stabilnoscia ramu powyzej 2800mhz. Mimo ze dedykowane jest 3000mhz moja plyta glowna cos nie chce sie ustabilizowac. Jade od grudnia praktycznie na 2800mhz ( 2866mhz tez crashuje gry ). Xmp czy na sztywno tez nic nie daje. Dodam ze mam najnowszego biosa do plyty glownej i poprtawnie podpiete ramy wg producenta. Ramy testowane memtestem i sa w 100% sprawne, zas u kumpla co ma mobo msi b450 gaming hulaja bez problemu nawet na 3200. Chcialbym aby ktos mi wytlumaczyl w miare zrozumialem jak walczyc z takim problemem i jak ustabilizowac na chociaz te 3000mhz. PS. Tak slyszalem ze ASRocki sa problematyczne, ale przed zakupem o tym nie wiedzialem, a slyszalem same superlatywy o tym mobo. PS.2 Slyszalem ze opcja SOC daje oczekiwane rezultaty, ale najpierw trzeba wiedziec jakie wartosci ustawic.

Edytowane przez Refejlu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, ASRock ma słaby BIOS i IMO częściej sobie nie radzi z RAMem.

Zacznijmy od podstaw, masz RAM w 2 i 4 slocie, licząc od CPU?

Daj screena z programu Ryzen timing checker, przy ustawieniach stabilnych, na których masz 2800mhz.

BTW o co chodzi z - HyperX Predator 2x4GB 3200MHz OC CL15 z twojego opisu? ;)

Jak ustawiałeś 2800mhz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Tak, ASRock ma słaby BIOS i IMO częściej sobie nie radzi z RAMem.

Zacznijmy od podstaw, masz RAM w 2 i 4 slocie, licząc od CPU?

Daj screena z programu Ryzen timing checker, przy ustawieniach stabilnych, na których masz 2800mhz.

BTW o co chodzi z - HyperX Predator 2x4GB 3200MHz OC CL15 z twojego opisu? ;)

Jak ustawiałeś 2800mhz?

 

Wybacz. Pomylilem sie. Nie wiem czemu Aegisy wpisalem :D Jakos odruchowo bo dlugo je mialem moze kiedys. Nawet rozkrecilem bude aby sie upewnic xD Tak opis jest teraz zgodny. 2800 ustawilem na sztywno bez xmp w biosie bez zmian napiec. Tak 2 i 4 slot od CPU.

Zamiescilem screen.

post-558536-15575842746452_thumb.png

Edytowane przez Refejlu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To na sztywno masz ustawione w biosie? czy auto?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dlaczego masz ustawione SOC na 1,1875v, w sensie czy musiałeś, aby ustawić 2800mhz?

procODT, ty ustawiłeś, czy płyta na 60ohm?

Generalnie napisz, co ty ustawiłeś, aby było wiadomo od czego zacząć.

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@Art385 Sam na sztywno ustawialem. Po prostu bez profilu XMP ustawilem z listy 2800mhz ktore po testach bylo stabilne 24 na dobe, wyzsze wartosci jak 2866,2933,3000,3200 crashowaly gry w losowych momentach, czasem po minucie czasem po 30 min.

 

Z tym SOC to zle? Wiesz co? Raczej tak bylo bo wrocilem do ustawien domyslnych plyty glownej, aby bylo wszytsko tak jak trzeba. Jak wyzej napisalem w biosie manualnie ustawilem na 2800mhz bez zadnych innych zmian. Po prostu.

 

edit. Tam mam taka liste ktora niby sama dobiera parametry pod wybrana czestotliwosc o ile sie nie myle.

Edytowane przez Refejlu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ok w takim razie zrób najpierw tak:

Ustaw SOC na 1,1v i dram voltage na 1,35v

timingi główne na 16.18.18.18.36 + 3000mhz, zapisz to jako profil OC.

Zapisz i sprawdź, czy będzie poprawa. Stabilność testuj na razie na szybko w AIDA64, jak przez godzinę będzie dobrze to wstępnie będzie ok.

Jeśli system nie będzie postował to daj tak jak masz teraz 1,875v v na SOC

 

Jeśli wywali od razu błędy podczas stres testu, albo będzie BSOD. Sprawdź ile wynosi przy tych ustawieniach procODT, jak 60, jak teraz, to sprawdź inne wartości, najpierw daj 68, potem 53, 48(nie dawaj innych wartości). Sprawdź, czy będzie poprawa.

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To z tak niskim trfc nic wyżej 2933 raczej nie zrobisz. Sprawdź Thaiphoonem co to za kostki są jak afr'y to powinny ruszyć na znacznie lepszych timingach. poza tym zdejmij napięcia z SOC nie ma sensu pałować soc tak wysoko kiedy timingi są z d*py. Na sztywno w biosie daj 1.38v co ci da stałe 1.4v pod windą i jeszcze nie będzie problemów z ciepłem a co za tym idzie ze stabilnością. Poniżej ci wklejam moje ustawienia jeśli masz AFR-y to nawet jak masz totalne padki to powinny ruszyć na 3200 po zmianie CL z 14 na 16 i trfc między 416 a 440.

Trfc wypełniasz w 3 miejscach i tak dla 260ns jest to odpowiednio 416/309/190. Dla 275 ns 440/327/210 resztę możesz zostawić jak u mnie. Potem ściągasz TM5 tutaj masz link do ściągnięcia z configiem v3 program uruchom z prawami admina potem wyłącz wywal z katalogu bin plik cfg.link i uruchom ponownie wystarczy raz to zrobić. Jak przejdzie test to będziesz na tyle stabilny, że żadnej gry ci nie wywali. Jak wywali to luzujesz ale staraj się trzymać między 1.38v-1.4v. Podejrzewam, że jeśli to AFR-y to nawet przeklepiesz ustawienia jeden do 1:1 to po którymś razie system odpali.

 

kJ5Djtxl.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dobra testuje ustawienia Pana Qwertypp10.

Jeśli będzie stabilnie to git. Potem w razie problemów polecę za słowami Pana Art385.

 

edit. Aida po 4 sekundach wywalila FAILED.

Edytowane przez Refejlu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

To testuj a potem spróbuj tego co wyżej napisałem. Różnica w wydajności powinna być znacząca.

 

Ps. Bios masz 3.10?

 

ps2 testuj TestMemem do którego ci link wyżej dałem, bez tego twoja przygoda z ryzen będzie tak przyjemna jak chodzenie po klockach lego. Ewentualnie będziesz ganiał na niskich taktach ale stracisz wydajność.

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To testuj a potem spróbuj tego co wyżej napisałem. Różnica w wydajności powinna być znacząca.

 

Ps. Bios masz 3.10?

 

Powinien byc najnowszy ale sprawdze. Jesli nie bedzie 3.1 to aktualizowac? A gdzie znajde liste wartosci SOC? 1.1 to bedzie 42? Bo 1.15 to 40, a 1.2 to 38 niby. Kiedys widzialem ta liste i tak zapamietalem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ustaw na sztywno daj asrock settings i manual. Nie wiem czy płyta ta płyta ma llc czy nie więc daj mu te 1.22-23v dla pewności przy tych 3.8 GHz ustaw mu 1.1v dla soc nawet ze srogim dropem nie powinno zejść niżej 1.07v. Ja ogarniesz ustawienia to sobie podkręcisz na pstate teraz potrzebujesz wszystkiego na sztywno. Spróbuj też wyłączyć gear down i power down mode na samym dole w ustawieniach pamięci i ustawić na sztywno 1T i napięcie ustaw tak aby pod windą ci HWinfo pokazywało cały czas 1.4v. Oczywiście biosa zaktualizuj jak jeszcze tego nie zrobiłeś bo im nowszy tym hynixy lepiej latają. Nie wiem jak wygląda Uefi na Pro4 i jak jest pocięte w stosunku do taichi ale zakładam, że glitche są podobne pomimo nowszego chipsetu :E

 

Generalnie wklep moje ustawienia do ramu ustaw go na 3000 MHz (xmp włączone musi być) jak zabootuje to podnieś do 3200.

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ustaw na sztywno daj asrock settings i manual. Nie wiem czy płyta ta płyta ma llc czy nie więc daj mu te 1.22-23v dla pewności przy tych 3.8 GHz ustaw mu 1.1v dla soc nawet ze srogim dropem nie powinno zejść niżej 1.07v. Ja ogarniesz ustawienia to sobie podkręcisz na pstate teraz potrzebujesz wszystkiego na sztywno. Spróbuj też wyłączyć gear down i power down mode na samym dole w ustawieniach pamięci i ustawić na sztywno 1T i napięcie ustaw tak aby pod windą ci HWinfo pokazywało cały czas 1.4v. Oczywiście biosa zaktualizuj jak jeszcze tego nie zrobiłeś bo im nowszy tym hynixy lepiej latają. Nie wiem jak wygląda Uefi na Pro4 i jak jest pocięte w stosunku do taichi ale zakładam, że glitche są podobne pomimo nowszego chipsetu :E

 

Zaraz dodam dwa screny to bedzie ci lepiej cos pokierowac. Za moment edytuje posta.

post-558536-15576011103246_thumb.jpg

Edytowane przez Refejlu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

To o ten SOC chodzi? Wyzej screen z innego menu.

post-558536-15576011588161_thumb.jpg

Edytowane przez Refejlu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a pod oc tweakerem nie masz przypadkiem możliwości zmiany napięcia soc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

a pod oc tweakerem nie masz przypadkiem możliwości zmiany napięcia soc?

 

Nom nie ma takiej opcji. Moze jak biosa walne na najnowszego bo mam 2.0

 

Ok updejtuje na 3.1

Edytowane przez Refejlu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Na 2.0 nie powinieneś mieć żadnych problemów z ukręceniem 3000 cl14 albo w najgorszym wypadku 3200 cl16. Zresetuj bios do podstawowych ustawień, zresetuj kompa. Wejdź do biosa uruchom xmp i ustaw zegarek na 3000 wejdź w ustawienia pamięci przestaw Cl15 na Cl14. Możesz podpić dla pewności pamięć do 1.38v nie zaszkodzi. Powinien zabootować od ręki na 3000. Raczej jak zainstalujesz nowszego biosa to tym bardziej nie będzie xD na pierwszych biosach chyba była. To jednak nie ma znaczenia jak włączysz xmp to podpije w okolice 1.12v a to już bardziej niż wystarczająco.

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 2.0 nie powinieneś mieć żadnych problemów z ukręceniem 3000 cl14 albo w najgorszym wypadku 3200 cl16. Zresetuj bios do podstawowych ustawień, zresetuj kompa. Wejdź do biosa uruchom xmp i ustaw zegarek na 3000 wejdź w ustawienia pamięci przestaw Cl15 na Cl14. Możesz podpić dla pewności pamięć do 1.38v nie zaszkodzi. Powinien zabootować od ręki na 3000. Raczej jak zainstalujesz nowszego biosa to tym bardziej nie będzie xD na pierwszych biosach chyba była. To jednak nie ma znaczenia jak włączysz xmp to podpije w okolice 1.12v a to już bardziej niż wystarczająco.

 

Ok. Zrobione. Ustawiam test na godzinę i zobaczymy. Będziesz jeszcze na forum dziś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Powinienem być

 

Niecale 10min i 9 bledow, przerwalem.

 

1,38? Voltage moge max 1.35 i jest na czerwono, wyzej sie nie da.

 

Po up biosu pojawił się SOC voltage VID ale pod oczy CPU.

post-558536-15576031829496_thumb.png

Edytowane przez Refejlu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

procODT próbowałeś zmienić też?

Na tej płycie nie masz przypadkiem skoku z 1,35v na 1,4v (0,05v)? Inaczej będzie wracał na 1,35v.

 

BTW tu masz dobry artykuł, jak ustawić RAM na Ryzenie ;)

https://www.techpowerup.com/reviews/AMD/Ryzen_Memory_Tweaking_Overclocking_Guide/5.html

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dramat voltage podbiłem na 1.4. Rzeczywiście jest przeskok dlatego 1.38 nie wskakiwalo. Omy mam ustawione na 60.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dramat voltage podbiłem na 1.4. Rzeczywiście jest przeskok dlatego 1.38 nie wskakiwalo. Omy mam ustawione na 60.

To spróbuj zmienić tak jak pisałem wyżej i sprawdź, czy nie będzie poprawy. 60ohm to dość sporo jak na 2800mhz/3000mhz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

To spróbuj zmienić tak jak pisałem wyżej i sprawdź, czy nie będzie poprawy. 60ohm to dość sporo jak na 2800mhz/3000mhz.

 

Omy dałem na 48. 5 min memtestu i stabilnie zero errorow.

 

 

 

Yyy po 10 min test zakończony powodzeniem zero błędów.

Nie można dać na dłużej?  

 

Test stabilności na aida64 - 20 min zero błędów.

Edytowane przez Refejlu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...