Skocz do zawartości
_rdk_

Hynix C-die CJR / Micron E-die

Rekomendowane odpowiedzi

Tak ogólnie mówiąc to jak dana wartość w biosie jest już wyświetlana na czerwono to nie jest już bezpieczne? bo dziwi mnie że np opcje CH_A i CH_B kalkulator proponuje 0.675 lub alt 0.7425 a u mnie wszystko powyżej 0.600 (takie jest stockowo ustawione przez płytę gdy jest na auto) jest już na czerwono nawet 0.610 :hmm: a max to niby według biosu 1.250 więc zapas jest spory a wywala na czerwono :kwasny:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W połączeniu cyfrowym pomijasz słaby element jakim jest karta muzyczna... Za kilka lat sam do tego dojdziesz :)

Widzę, że nie wiesz o czym mówisz xD ale spokojnie sam kiedyś do tego dojdziesz.

 

 

No a teraz info powiem wam tak potrzeba mi polecić kit 2x8 GB b-die o dobrym binie. Widzę Vipery są tanie ale nie wiem czy brać 4133 czy 4400 ewentualnie inne mogą być i w sumie mogą być z podświetlaniem lgbt. Na e-die max na 4modułach stabilne 24/7 z CPU na 4.1 to 3600. Na dwóch modułach 3733 bez GD i bgsów. Niestety po wyłączeniu wszystkich polepszaczy stabilności, przycinać timingów już się tak ładnie nie da a i SOC nagle potrzebuje dużo prądu. Tak więc e-die jest super ale b-die jest jeszcze lepszy i stwierdziłem że jest mi on do szczęścia niezbędnie potrzebny.

 

Edit: Panowie jak coś mam na sell 2 kity 2x8 GB e-die cruciala robią po 3800CL16 a na intelu 4000 CL16 + i jeden kit Hynixów AFR od Corsaira robią 3400 CL14 jak coś PW.

 

Jak coś to shitkomie są Vipery 4400cl19 w promocji poniżej 700 ziko i też w nie się zaopatrzyłem.

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że chcesz przejść na wyższy lvl:).

Kolega Minciu ma patrioty 4400cl19 , zszedł nimi na 3600mhz 14.13.13 , więc całkiem dobrze . Jak szukasz nowych to podpowiem, że g.skill jest mistrzem sortowania, i można trafić niby bdie ale crapy, jak uzywka z roczna by się trafiła to nie powinno być źle z g.skillami 3200mhz cl14 / 3600cl16. FlareX były niedawno po 600zl nowe 3200cl14 ale jaki potencjał w nich jest , ciężko powiedzieć. Bdie od innego producenta ramu wydaje mi się pewniejsze jeśli chodzi o oc i biny. Patrtiot może być całkiem fajna propozycja. Ta zmiana ramu to dla sportu bardziej:)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Vipery 4400c19 to najlepsze selekty ze stajni patriota. U gskilla na logikę, 3200-3600 to nędza. Miałem Gskill 3600c15-15-15 gówno niesłychane przy patriotach mimo iż powinny być extra :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie też korci zmiana ramu. Niby nie ma to większego sensu, ale tak jakoś dla zabawy :E . Ale poczekam na te nowe microny e-die , niby mają pracować z 1.2v przy 3200-3600mhz , więc teoretycznie powinny mieć lepszy potencjał niż moje microny. Niech się pojawia, kupię jeden zestaw, zobaczę co są warte, i czy da się zejść z trcdrd i trfc niżej niż na obecnych. Jak będzie lipa to pomyśle może o czymś na bdie. Tylko zapewne za moje cruciale zbytnio nikt nie będzie chciał zapłacić, bo są białe, a jak mam taki bin puścić za może 300zl to lepiej je w szuflade włożyć , albo używać :).

 

Ja miałem g.skille 3600cl16 , ale nie mailem stosownej platformy żeby przegonic ten ram. Wedle sprzedawcy latały na codzień 4000mhz cl16 ale ile w tym prawdy , to nie wiem. U mnie się ryzen 2600 kończył na 3466mhz cl14 :)

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam pytanie, macie panowie w swoich biosach napięcia CH_A vref i CH_B vref ? kalkulator proponuje przy 3600, 0.675 lub alternatywnie 0.745 a u mnie przy powyżej 0.600 (stockowym) już jest wyświetlane na czerwono :hmm: teraz się głowię czy to jest już niebezpieczne na mojej płycie czy olać to pytam bo może bym zaatakował jakieś 3733 a nie udało mi się być może te mniej ważne napięcia by coś pomagały, wedlug kalkulatora OC potential na moich wynosi 3762 CL16. Wiem że if może tu być problemem bo wsumie nie testowałem 3733 a if na 1800 jak przy 3600 ale widziałem tu u kogoś jak pisał że na B450 tomahawk if mu śmiga na 1900 i ram na 3800

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie nawet się nie da go regulować ale nie sądzę aby to było niebezpieczne IMO możesz pompować do 750mv.

 

Sprawdź sobie mostek między 1.35-1.15v bo u mnie póki masz wszystkie "ustabilniacze" włączone to w sumie 1.1-1.12v styka ale jak wyłączysz to przez SOC sypie ram błędami i nagle trzeba 1.144v. Dlatego też nie startuje bez GD na 3800 MHz na tych e-die na 2 modułach bo na ram pewnie bym musiał przywalić z 1.46v a na mostek gdzieś między 1.16-1.2v.

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie nawet się nie da go regulować ale nie sądzę aby to było niebezpieczne IMO możesz pompować do 750mv.

 

Sprawdź sobie mostek między 1.35-1.15v bo u mnie póki masz wszystkie "ustabilniacze" włączone to w sumie 1.1-1.12v styka ale jak wyłączysz to przez SOC sypie ram błędami i nagle trzeba 1.144v. Dlatego też nie startuje bez GD na 3800 MHz na tych e-die na 2 modułach bo na ram pewnie bym musiał przywalić z 1.46v a na mostek gdzieś między 1.16-1.2v.

między 1.35-1.15 :Up_to_s: nie miałeś na myśli czasem 1.05-1.15 :hmm: jakie "ustabilniacze masz na myśli" ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałeś xD Jeśli chodzi o ustabilniaczce to chodzi o BGS-y i GearDown. Na nich łatwo znaleźć stabilność ale od jednego i drugiego opóźnienie dostaje po tyłku. Bez nich bardzo łatwo ogarnąć przez ci sypie błędami. U mnie na ten przykład było to CPU i SOC xD. Na CPU muszę mieć 1.344v a na SOC 1.144v inaczej sypnie wcześniej czy później 1-2 błędy w TM5 ale one nie są z winy memek. Wygląda to tak, że 3600 z BGS OFF i GD OFF na dość luźnych timingach jest krótko mówiąc wydajne.

Tak więc pakuj się do biosa wyłącz GD i BGSy wleź tam gdzie masz CAD i ustaw 120-20-24-24. Mostek ustaw na ~1.14-1.15v i zejdź na 4000-4100 z CPU do testów aby wykluczyć sypanie błędami przez CPU i testuj. Powinno ci się udać pogonić te 3600 MHz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałeś xD Jeśli chodzi o ustabilniaczce to chodzi o BGS-y i GearDown. Na nich łatwo znaleźć stabilność ale od jednego i drugiego opóźnienie dostaje po tyłku. Bez nich bardzo łatwo ogarnąć przez ci sypie błędami. U mnie na ten przykład było to CPU i SOC xD. Na CPU muszę mieć 1.344v a na SOC 1.144v inaczej sypnie wcześniej czy później 1-2 błędy w TM5 ale one nie są z winy memek. Wygląda to tak, że 3600 z BGS OFF i GD OFF na dość luźnych timingach jest krótko mówiąc wydajne.

Tak więc pakuj się do biosa wyłącz GD i BGSy wleź tam gdzie masz CAD i ustaw 120-20-24-24. Mostek ustaw na ~1.14-1.15v i zejdź na 4000-4100 z CPU do testów aby wykluczyć sypanie błędami przez CPU i testuj. Powinno ci się udać pogonić te 3600 MHz

3600 mam stabilne bez BGS ale z GDM ON na 1.41v z ciekawości chciałem zobaczyć coś wyżej to 120 w cad'zie to twój przepis ? :D

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To po prostu podbij takty xD. Te ustawienia ganiają do 3733 tylko trzeba luzować trc-trfc i tfaw na 20.

 

Tak od 120 łapiesz stabilność i nie trzeba pompować aż tyle napięć. CKEdrv też możesz dojechać na 120 ale 24 jest spoko.

Tak naprawdę jak chcesz zobaczyć dobrą propozycje przy której nie trzeba dużo rzeźby to Ryzen Master da ci nastawy tylko mysisz wjechać do windy na danym takcie. Następnie musisz ogarnąć IF bo im dłuższy test robisz i pchasz przez nią bez przerw dane to zacznie się krzaczyć.

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To po prostu podbij takty xD. Te ustawienia ganiają do 3733 tylko trzeba luzować trc-trfc i tfaw na 20

No ale właśnie ja już atakowałem 3666 i 3733 i nie mogłem ustabilizować tego :D dlatego pytałem o napięcia vref cha i chb, o panie to ja TFAW mam na 34 bo nawet 24 z kalkulatora nie jest stabilne :E bynajmniej nie było od paru dni nie bawie sie pamięciami bo chciałem wkońcu trochę czasu spędzić na grach.

 

Sprawdzę na razie to co mam stabilne skoro radzisz z tym cadem i większym napięciem soc (teraz mam 1.1v SOC) czy nie ustabilizuje 3600 bez GDM i na niższym tfaw

 

Przestawiłem tylko tak jak wspomniałeś 120-20-24-24 wcześniej miałem 24-24-24-24 i poszło 10 cykli bez błędów TM5 bez GDM i na TFAW 24 :E reszte ustawień zostawiłem takie jakie były, dziwni mnie to że teraz 10 cykli trwało 48minut i test się skończył a wcześniej trwało to około 54 :Up_to_s: Za to wyniki w aidzie są dosłownie identycznie jak były cały czas mam 70.2ns --> https://zapodaj.net/628b8bb2c5d87.png.html

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak to wygląda u mnie trfc 551 trc 62 tfaw 20 twr 24 na 1.41v. Na CJR powinieneś spokojnie zejść niżej z trfc i mieć nawet lepiej. U mnie max to pewnie gdzieś koło ~68.8. Przy 4.2 pewnie by było ze 68 a może nawet 67.9 Już nie zdążyłem doszlifować timingów bo jutro b-die może nie najlepszy ale jako taki xD. Te timingi co tu wrzuciłem dają 3745 pkt w CB20 co jak na 4.1 GHz i 3600 jest całkiem eleganckim wynikiem. Dalej jak się skończyło szybciej to znaczy, że mieli szybciej a 48-50 minut to mniej więcej to co powinieneś mieć.

5UkRjhdl.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak to wygląda u mnie trfc 551 trc 62 tfaw 20 twr 24 na 1.41v. Na CJR powinieneś spokojnie zejść niżej z trfc i mieć nawet lepiej. U mnie max to pewnie gdzieś koło ~68.8. Przy 4.2 pewnie by było ze 68 a może nawet 67.9 Już nie zdążyłem doszlifować timingów bo jutro b-die może nie najlepszy ale jako taki xD. Te timingi co tu wrzuciłem dają 3745 pkt w CB20 co jak na 4.1 GHz i 3600 jest całkiem eleganckim wynikiem. Dalej jak się skończyło szybciej to znaczy, że mieli szybciej a 48-50 minut to mniej więcej to co powinieneś mieć.

5UkRjhdl.png

U mnie trfc 560 ale trc mam 56 widzę że masz luźniej, miałem 510 i było stabilne ale przy 3533 później już lipa, u mnie wynik w cb r20 - 3820pkt

A co z ustawieniami DFE Read Training i FFE Write Training :hmm: nikt tu o nich nie wspominał, kalkulator proponuje enabled ja przez większość czasu miałem disabled obydwa :Up_to_s:

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo ciaśniej nie znaczy szybciej ;) Jak znajdziesz sobie max ciasne to potem niektóre luzujesz lub nie lub luzujesz tam gdzie różnice są znikome a zyskujesz np. 10-20mv zapasu na napięciu.

Ps. sprawdziłem na niestabilnym CPU 4.2 bo 1.44v nie chce dawać xD i max bez ściskania u mnie to 68.7 ns a CB20 3838.

Jutro to będzie zabawa xD b-die powinien mi zrobić na płasko 3600 Cl16 z ekstra trfc, a może nawet więcej xD Tak BTW zluzuj sobie trc na 62 może złapie oddech no i trfc na 560 jest całkiem ok a póki bootuje to da się ogarnąć potem dla stabilności luzujemy o 5-10 i obleci.

 

Ps. Zostaw tę zakładkę bo w połowie płyt nawet tych ustawień nie ma xD a zejdź z CPU do 4.1 i wtedy testuj memki. Potem sobie podniesiesz do 4.2 + ewentualnie dorzucisz napięcia.

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki twoim 120-20-24-24 zyskałem jeszcze stabilne 3600 z 1T Bez GDM i BGS poluzowałem parę timingów jeszcze i uzyskałem 16-20-16-36 trfc zostało 560 bo nawet na 555 wywala błąd w 2 cyklu, u mnie trcdrd też na 19 nie ma szans od razu po starcie testu wali po 50 errorów :) tak zostawiam już jak tm5 przechodzi w 48min a było to ponad 53min to jest znacznie lepiej :thumbup:

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i git cieszę się że przydało się komuś. Ja czekam na sms z shitkomu jak na szpilkach i mam nadzieje, że vipery będą przed 15 to coś zdążę dziś porzeźbić i pograć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tym razem udało się podbić tRC z 36 na 28.

 

Walczę o 55000 read w aidzie :E

 

yJ7KmMk.png

 

Art385 co tu dalej można zmieniać?

 

NYbCoH6.png

CNEs051.png

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kaiketsu widzę że na tomahawku nie ma problemu z if 1900, więc chyba dzięki temu co wstawiłeś powalczę o większe taktowanie a miałem już tego nie ruszać :E tak to jest z tymi pamięciami że korci żeby tam pogrzebać :D Mógłbyś pokazać z ryzen mastera lub z samego biosu jak wyglądają napięcia i wszystkie timingi?

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne. Tutaj całość z mastera:

 

 

https://i.imgur.com/WFf5emZ.png

 

plan to Ryzen high performance.

vddg tylko na 0.950 czyli if idzie na 1900 bez podbijania napięć z tego co widzę :thumbup: a trfc widzę że masz 504/504/504 ja ustawiałem trfc 2 i 4 inaczej niż główne trfc czyli jak mam u siebie 560 to trfc2 mam 416 a trfc4 256 tak jak kalkukator zaproponował :hmm:

Gear Down masz ON czy OFF :>

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi też podpowiadało trc2/4 z kalkulatora, ale z tego, co rozumiem, to system sam sobie umie je dobrać po wpisaniu tego "głównego" bo one wynikają z jakiejś prostej zależności typu TRC2 = trcpage * 0,68 (wielkość z czapy, mogę sprawdzić).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Boże jak mnie oczy krwawią od ułożenia timingów w Ryzen Masterze. Oddajcie nam RTC xD

To CJR i jak rozumiem masz GD ON i BGS ON? Jak tak to odpuść na Tras na min 36 TRC daj na 60 na początek potem sobie będziesz zrzucał w razie co. TRTP 12. TWR daj na 24 TWRL12.

TRDWR daj na 10 a TRDRD daj na 5 tak dla stabilności. Przetestuj to.

Według tej części timingów powinieneś być max na 67ns. Wygląda na to że jakiś bottleneck jest gdzieś. To 21 na TRCRD to mus, bo od razu sypie błedy czy nie próbowałeś 20 z popuszczonymi subami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem mniej, niż 21, ale miałem gorsze wyniki w aidzie i cinebench, z doświadczenia wiem że tak jest gdy ram sypie błędami w którymś passie memtesta. Mogę jeszcze spróbować drugie podejście, jak wyjdzie nowszy bios.

 

Na pewno 3800 MHz, CL16 i tRP = 19 to maksymalnie podkręcone wartości. Przy tRP = 18 jest crash i błąd ramu z miejsca, tak samo CL14 oraz 3866 MHz.

 

Spróbuję z Twoimi ustawieniami :) Geardown on. BGS off.

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pisałem nic o trp to nawet możesz dać na równo trcdrd i wr bo tak zasadniczo to różnice są małe. Chodziło mi o trtp na 12 dla stabilności.

 

Ps. jest lepiej niż myślałem na razie luźno z trfc 320 i 1.35v z biosu bo chce spróbować popchnąć dalej CPU ale już jest nieźle.

 

DfG09Udl.png

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...