Skocz do zawartości
_rdk_

Hynix C-die CJR / Micron E-die

Rekomendowane odpowiedzi

Boże jak mnie oczy krwawią od ułożenia timingów w Ryzen Masterze. Oddajcie nam RTC xD

 

ASRock Timing na Intelu i płyta AsRock. Tego nic nie przebije.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może zrobimy jakiś osobny wątek z wynikami OC pamięci RAM na Ryzenach (i nie tylko?) potwierdzonymi testami w konkretnym zestawie programów? Ten temat jest już tak duży, że trudno cokolwiek z niego wyciągnąć, a mam też wrażenie, że im nowsze posty tym mniej. Taka baza z samymi ustawienia na pewno wiele by wniosła i pokazała w jakie ustawienia można celować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Imo najlepiej dać najważniejsze info na pierwszej stronie ale to musiałby ogarnąć twórca wątku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcecie to możecie wrzucać w mój temat własne wyniki oc + ewentualnie krótką notką z ustawieniami napiec itp . Można też na pw podesłać jakieś ważne uwagi , żebym dopisał do 1 posta .

 

http://forum.pclab.pl/topic/1286471-Crucial-na-micron-Edie-poradnik-test-4x8gb-oc-z-ryzenem-1xxx-i-3xxx/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli ten wątek nadal powinien żyć bo zrobiłeś temat o samych e-die ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może wydzielić drugi? CJR do e-die mają się w sumie nijak, kompletnie inne ustawienia łykają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tamten temat założyłem w sumie tylko do opisania testu 4 modułów i moich drugich egzemplarzy edie, ale po założeniu tematu stwierdziłem, że warto zrobić miniporadnik o tym ramie, + podstawy jego oc . Ten temat jest też Oki, jest dużo info, ale niestety zainteresowany musi przerzucić z 30 stron żeby się wszystkiego dowiedzieć. Postanowiłem że w tamtym temacie zamieszczę najważniejsze informacje . W wolnej chwili przekopiuje cały tekst do jakiegoś programu i poukładam wszystko w odpowiednich podpunktach , żeby był jeszcze bardziej czytelny .

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Novi to napisz do RDK niech na pierwszej stronie podlinkuje do twojego poradnika i wsio będzie ok :E

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra opcja . Napisze, ale najpierw lepiej wszystko poukładam. Mimo że wszystko zawarte w jednym poście, to jest trochę porozrzucane . Zrobię z osobna każdy podpunkt, w jakich modułach są edie, moje spostrzeżenia , moje wyniki oc , jak zacząć oc tych ramow i co jest w nich najważniejsze. Myślę że będzie przejrzyściej niż teraz:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę zbocze z tematu ale tutaj też były rozmowy na temat napięć ryzena 3600 więc jak to jest z tym all core do ilu jest bezpieczne ? po premierze przyjęło się że 1.325 w sygnaturach widzę u ludzi z forum 1.35/1.37 z ciekawości pytam bo w przyszłym tyg bede miał do roboty kompa z takim cpu i mam też zrobić OC, nie wiadomo ile tamta sztuka będzie potrzebowała :hmm:

 

Wczoraj pobrałem nowe HWiNFO beta 6.13 i wydaje mi się że w tej wersji już pokazuje że nowe ryzeny zbijają zegary https://zapodaj.net/7cca73c8118c4.png.html chociaż ryzen master pokazuje mi jak kompletnie nic nie robie że rdzenie śpią tutaj jest lekkie taktowanie :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz ganiać prime95 24/7 to 1.325v jak do grania to o ile pamiętam 1.47v jak ci nie przeszkadzają skoki tempów a co za tym idzie wentylatorów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wklepałem ustawienia od Art385, tj wróciłem do Tras 36, dałem Trtp 12, po czym ścisnąłem timingi do 19 i tym razem się udało bootować.

 

yiNlAIa.png

 

trochę latency lepiej.

 

Art385 czy jest sens w ogóle schodzić z tras? albo z trcp? co najbardziej podziała w grach? poprawianie tajmingów dla mielenia powietrza to raczej strata czasu więc w sumie chciałbym poprawić głównie tam, gdzie to coś da ;)

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W grach to te z końcówką SCL trdrd i twrwr to boostuje reszta to w sumie może być luźniejsza i różnic nie będzie jak ci się scl uda pogonić na 3 to już jest sztos ale to już napięcia trzeba :) Jeśli CJR się zachowują podobnie do AFR to powinieneś na 3600 przy niezłym napięciu na 3 a to da ci te magiczne boosty co widać w grach tylko wątpię, że na 3800 w ogóle wstanie na 3 bez ~1.5v. No i pamiętaj, że zaczniesz znowu pchać więcej danych przez szyne i ci się całe oc może rozsypać.

Tak jak mi 2h już siedzę bo ram stabilny ale jak szyna zobaczyła 65ns xD to stwierdziła, że bez 1v to nawet nie podchodź. Teraz zluzowałem trfc na 360 i testuje na niższym napięciu, bo kontroler chyba nie jest zadowolony z tego co z nim robię xD

Swoją drogą jeśli kiedyś się zastanawiałeś czy warto kupić bdie to leć do sklepu i łykaj vipery. Shit nawet się uruchomiły na CL 15. Tajemnica tego taka, że płyta z Bdie sama sobie przestawia tcwl na 14 przy CL15 i gania elegancko, a na innych modułach próbuje startować z 15-15 i nie bootuje xD

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

było literki+SCL na końcu na 5.

to z SCL na 4: działa, bootuje.

to z SCL na 3: ni dudu. Rzeczywiście, nawet nie próbuje postować, black screen po wciśnięciu power :lol2: 1.42 V nie ogarnia tego na 3800 Mhz.

 

zostawiłem na 4. Poprawiło to latency do 67.2 ns.

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

było literki+SCL na końcu na 5.

to z SCL na 4: działa, bootuje.

to z SCL na 3: ni dudu. Rzeczywiście, nawet nie próbuje postować, black screen po wciśnięciu power :lol2: 1.42 V nie ogarnia tego na 3800 Mhz.

 

zostawiłem na 4. Poprawiło to latency do 67.2 ns.

mi SCL 3 nawet na 3600 nie bootuje ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za namową novi postanowiłem spróbować swoich sił z podkręceniem pamięci ram z 2933 do 3400.

Jestem początkujący w tych sprawach.

Czy istnieje dobry poradnik dla początkujących, który ładnie wyjaśnił większość od a do z?

Nie chce mi się przeglądać aż 86 stron w tym wątku, które są ogólnikowe lub chaotycznie przedstawione czyli jedna przydatna informacja na 5 następna na 10 stronie itp.

Część osób przedstawia tylko swoje wyniki, pomijając opis w jaki sposób je uzyskała.

Zresztą na ostatnich stronach opisujecie pokręcanie pamięci z procesorami ryzen 5 3600, które trochę inaczej się podkręca. Bo posiadany przeze mnie ryzen 5 2600 ma inny kontroler pamięci.

Niestety, tego typu poradniki są za bardzo ogólnikowe, czyli pobieżnie przedstawione: https://pclab.pl/art80487.html

Nie licząc tych opublikowanych na youtube.

Czyli zwiększ napięcie, szybkość (Taktowanie) czyli: MHz, oraz timingi następnie kombinuj za każdym razem testując stabilność.

Przydał by się bardziej szczegółowy poradnik opisujący od początku do końca po kolei czynności, które trzeba wykonać, przy zwróceniu uwagi z na jakie parametry należy uważać, żeby nie przesadzić lub przez przypadek coś uszkodzić.

Przykład: http://forum.pclab.pl/topic/1286471-Crucial-na-micron-Edie-poradnik-test-4x8gb-oc-z-ryzenem-1xxx-i-3xxx/

 

Pamięci które posiadam są w szarej odmianie kolorystycznej oraz zostały wyprodukowane w malezji. Kości microna E-die 19nm D9VPP.

Zrzut ekranu z programu Thaiphoon:

 

thai.png

 

W tym celu użyłem ustawień safe wygenerowanych przez program Dram calculator for ryzen:

 

4.jpg

 

Czyli: Tcl: 16 tRCDWR: 16 tRCDRD: 18 tRP:16 tRAS: 36 tRFC: 595 DRRAM Voltage: 1.370

Power Donwn mode: disabled, Gear down mode: enabled, BGS: Disabled, BGS alt Enabled, Command rate 1T

Pozostałe ustawienia zostawiłem na auto.

Zrzut ekranu z programu Timing ryzen checker:

 

3.jpg

 

 

Testy przeprowadziłem za pomocą dwóch programów:

Ruskiej wersji TestMem5 v.0.12

Wynik po 3 testach, czyli 9 cyklach, które trwały łącznie 15 minut:

 

5.jpg

 

Darmowej wersji memtest, którą uruchomiłem sześć razy, oraz ręcznie uruchomiłem każdy test z osobna, który trwał łącznie ok. 40-50 minut.

Wynik po przekroczeniu 100%:

 

1.jpg

 

 

Czy tego typu ustawienia można uznać za stabilne?

Co teraz polecilibyście zrobić: Zmniejszyć opóźnienia czy napięcie dla pamięci? Czy spróbować z 3600?

Jak myślicie będą stabilnie pracować z ryzenem drugiej generacji?

Z tego co zauważyłem niektórzy z was posiadają lub posiadali ryzena 2 generacji.

Na jakim taktowaniu kończyło się stabilne podkręcanie przy ryzenie 2 gen? od 3400 do 3600 z ustawieniami safe z kalkulatora?

Jakich jeszcze programów używacie do testowania stabilności oraz wykrywających błędy?

Dlaczego, moja płyta główna automatycznie zwiększyła napięcie dla pamięci podczas testu do 1.395V?

Czy to jest normalne zachowanie płyty?

Mimo ręcznego ustawienia napięcia w biosie: 1.370V?

Zrzut ekranu z programu: Hwinfo64

 

2.jpg

 

Edytowane przez Pawcioo10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Up test mem 9 cykli w 15min ? 10 cykli trwa około 45-55min zależy od wydajności pamięci, w hci zrób minimum 400% bez errorów i można uznać wstępną stabilność, jak gry się nie będą wywalały do pulpitu to masz stabilność. Czasami test przechodzi a w grach są cyrki a powodem może być jeden jedyny timing :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co teraz polecilibyście zrobić?

 

Mały poradnik :)

 

Na Ryzen'ie pierwszej i drugiej generacji podkręcenie Micron'ów kończy się zazwyczaj w okolicach 3600 MHz i CL16 ~1.35v lub CL14 ~1.45v.

 

1. Ustaw napięcie DRAM z zakresu 1.35v-1.4v (Czyli na razie pod CL16)

2. Napięcie SOC 1.1v-1.15v (Jeśli to napięcie będzie zbyt niskie procesor będzie się zawieszać gdy obciążony jest kontroler ram. Wymagane podbicie tego napięcia do uzyskania stabilnych wyższych częstotliwości pamięci)

3. Timingi główne 16-18-16-16-36 (tCL-tRCDRD-tRCDWR-tRP-tRAS)

4. Subtimingi na auto, ustawiamy je dopiero gdy ustabilizujemy częstotliwość i timingi główne.

5. Upewniamy się że mamy włączone opcje ComandRate na 1T i GearDownMode na Enable.

6. Podbijamy po kolei częstotliwość od na przykład 3200 MHz (Czy w twoim wypadku 3400 MHz jak stabilne), i sprawdzamy na szybko czy jest jakakolwiek stabilność.

7. W razie problemów ze stabilnością przy wyższej częstotliwości podbijamy tRCDRD na 19/20T (W wielu egzemplarzach ten timing lubi sprawiać problemy)

8a. Gdy już znaleźliśmy maksymalną częstotliwość nie powodującą błędów, dokładnie testujemy czy aby na pewno jest stabilna. Polecam zostawić sobie HCI Memtest przez noc, na te 8 godzin i około 1600% pokrycia (W przypadku procesora Ryzen 5 2600, 12 okieniek po 1200 MB). Będziemy mieć 99.9% pewności że częstotliwość i timingi główne są stabilne i bez obaw można zabrać się za ustawianie subtimingów.

8b. Może zdarzyć się tak że na danej częstotliwości na przykład upragnionych 3600 MHz, będą drobne, pojedyncze błędy. Takie błędy o ile nie są spowodowane po prostu zbyt niskim napięciem DRAM, zapewne wynikają ze zbyt wysokiej częstotliwości pracy pamięci której nasza płyta/kontroler już nie ogarnia, można w tedy spróbować wyeliminować je za pomocą ustawień terminacji. Według moich testów najlepiej sprawdzają się następujące ustawienia (tylko pod Ryzen 1 i 2 gen): ProcODT 53.3Ω | RttNom 34.3Ω | RttWr OFF | RttPark 48Ω lub ProcODT 53.3Ω | RttNom 34.3Ω | RttWr OFF | RttPark 60Ω. Jeśli uda nam się ustabilizować częstotliwość za pomocą tych ustawień to wracamy do punktu 8a.

9. Gdy już uda nam się wykonać powyższe punktu możemy zabrać się albo za poprawę timingów głównych albo za ustawianie subtiming'ów.

10. W przypadku optymalizacji timingów głównych możemy wypróbować takie ustawienia: 14-(17-20)-14-14-34, tRCDRD oczywiście zależy od danej sztuki i tu musimy po testować rożne wartości. Pod te timingi szukamy optymalnego napięcia zazwyczaj w okolicach 1.45v, dla przykładu moje pamięci wymagają napięcia 1.47v pod CL14. Na koniec oczywiście dokładnie sprawdzamy stabilność.

11. Teraz można zabrać się za ustawianie subtimingów. Możemy tutaj posiłkować się ustawieniami z kalkulatora (profile safe oraz fast), lub ustawić moje autorskie bezpieczne subtimingi które dają spory wzrost w grach względem ustawień auto a które nie powinny powodować żadnych problemów ze stabilnością. Ustawienia podlinkuje poniżej.

 

6xjKxet.png

Edytowane przez KamileN7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Up fajny poradniczek ale trzeba też dodać że w okolicy 1.45 ram może wysypać się np w okolicach końca testu przez temperaturę i to jest mylące właśnie, miałem to u siebie na swoich CJR atakowałem 3600mhz bez skutku waląc 1.45v a okazało się że są stabilne na 1.41 i nie wywala błędu w 9/10 cyklu TM5 :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Send1N, udało się podkręcić te CJRy wreszcie? :)

 

mi się już dalej nie chce kombinować więc podejrzewam, że lepszego wyniku od tego nie osiągnę:

 

IGsgy7X.png

 

mógłbym jeszcze obniżać TRFC pewnie bo wydaje się stabilne na 497.

 

 

z perspektywy czasu zakup OK (379 zł), chociaż pewnie kupno Ballistixów 3200-16 za 350zł w promce mógłby być lepszy, bo lepiej się kręcą często.

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyżej niz 3600 nie mogę wyjść nie wiadomo jakie trfc i timingi bym musiał zapodać testowałem na trfc 580 i timingach 16-21-21-38-60 i i tak wywala błędy w teście a wyniki w aidzie są sporo gorsze zostaje przy 3600 1T bez GDM I BGS i jest ok. Za to nie mogę rozwiącać od paru miesięcy tajemnicy wsumie to nie wiem jak to określić "przycinek zniekształceń dzwięku" w losowych przypadkach ale dzisiaj zauważyłem coś co mogę za chwile nagrać np chodzi muzyka na youtube i włączam jakiś program w tym przypadku hwinfo i podczas jego wczytywania słychać takie "zapierdzenie dzwięku" to samo czasem zdarza się w grach losowo raz wcale raz co godzinę raz co parę minut, nie wiem już czego się chwycić :kwasny: :kwasny:

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałeś CL obniżyć na 17? jaki masz BIOS?

 

co do dźwięku to chyba novi też zgłaszał takie problemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałeś CL obniżyć na 17? jaki masz BIOS?

 

co do dźwięku to chyba novi też zgłaszał takie problemy.

Nie wiem czy to jest sama przycinka dźwięku czy ogólna ścinka już wrzucam nagranie bo w końcu po 3 miesiącach skumałem że to nie musi być wcale losowe :E

Dobra po prawie 3 miesiącach odkryłem że to nie jest losowe

w takim wypadku występuje za każdym uruchomieniem czegoś jak chodzi np muzyka lub gameplay na youtube, słychać myślę że wyraźnie, może w końcu ktoś mi coś podpowie dzięki temu nagraniu :kwasny: W grach też się czasem to robi raz częściej raz rzadko, czasem wcale :E

 

Edit postanowiłem podczas tego wczytywania poruszać myszką czy to tylko dzwięk się przycina chwilowo czy ogólnie i kursor też się zacina więc jakiś trop jest :hmm:

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam . Miałem bardzo podobnie podczas gier/ słuchania muzyki. Teoretycznie wymiana płyty na x570 pomogła. Chociaż nie jestem do końca przekonany , czy ten problem nie leży w procku , a płyta go tylko dobrze kamufluje .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra panowie pogrzebałem i ogarnąłem sprawę u mnie były to sterowniki pobrane przez program slimdrivers do AMD sata, zawsze lubię mieć wszystkie najnowsze sterowniki i po zmianie platformy na AM4 zauważyłem że nie ma do pobrania nigdzie sterów do sata i są te zwykłe "microsoft 2006" więc odpaliłem drivereasy i też nic nie znalazł, następnie przeskanowałem slimdrivers i wyszukał ale wyglądało to tak https://zapodaj.net/...d21139.png.html do 2 miałem zaktualizowany a 3 był nadal zwykły microsoft. Sideband naprowadził mnie że największe latency mam od sterownika sata abym go zaktualizował lecz ja miałem aktualny. Coś mnie tknęło i wywaliłem te stery sata i mam teraz wszystkie 3 z 2006 microsoftu https://zapodaj.net/...3d59a7.png.html problem ze ścinką i skokiem latency zniknął :E:lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Cały czas na tym samym kablu jedziesz? A np. wyciągnięcie i ponowne włożenie kabla nie likwiduje problemu?
    • Jak oni te pasty nakładają? Ręcznie czy maszynowo? Bo jak miałem 970 strixa, to po chyba 4-5 latach od kupna uznałem że wymienię pastę, bardziej z ciekawości jak to się robi, niż ze wzrostu temperatur, jak ściągnąłem chłodzenie, to sobie myślę WTF? Pasta tak walnięta jakby ktoś to po kilku głębszych robił, nie wiem ale połówka rdzenia była bez pasty  może to tak miało być, bo wsumie jeden jedyny raz wymieniałem pastę na gpu.
    • Nie ma czegoś takiego... ta zgoda podobno istniała już kilka razy w ciągu kilku miesięcy, a jednak... Obecnie Partia Republikańska w większości to opłacane przez Putina pionki, mniejszość to ta, która chce pomóc Ukrainie. Do tego masz karierowiczów, którzy zrobią wszystko(Johnson, który bez przyzwolenia Trumpa nie kiwnie palcem). Trump jest najważniejszym politykiem po prawej stronie w USA i to on decyduje o kształcie i kierunkach polityki Partii Republikańskiej. Właśnie z tego powodu rozdzielili te pakiety pomocowe, bo okazało się, że część demokratów nie chciała poprzeć pomocy dla Izraela(morderstwa osób cywilnych w Gazie), a tym samym dla Ukrainy i zrobił się kłopot. Teraz pomoc dla Izraela przejdzie, a pomoc dla Ukrainy zostanie uwalona, jeśli w ogóle zostanie poddana pod głosowanie. Reagan przewraca się w grobie, bo jest totalnie niezrozumiałe czym stała się prawica w USA i czyich interesów broni.
    • To już druga osoba bodajże w tym temacie z tym samym modelem i po własnej aplikacji pasty taka duża różnica, gwarancji nie trzeba żegnać jak przyrosty są tak fajne to warto to zrobić, jak jest plomba na którejś śrubie to można zamówić i nakleić jeżeli np suszarka + żyletka nie dały rady lub w ogóle ktoś robi dziurę w plombie od razu  Chwile temu zamawiałem z alledrogo do xfx https://allegro.pl/oferta/5x-naklejki-gwarancyjne-asus-msi-palit-xfx-evga-gigabyte-zotac-15362612792
    • Dane CFM z opakowań producentów nie można porównywać między nimi, a najlepiej kompletnie na te dane nie patrzeć. Nie dość, że nie ma żadnego ogólne standardu względem którego dokonywane są te pomiary, więc każdy producent mierzy jak uważa, to dodatkowo zarówno te dotyczące przepływu jak i ciśnienia są dokonywane przy skrajnych i nierealnych sytuacjach. Na przykład w przypadku ilości przepchniętego powietrza mogą być stosowane kilkudziesięciocentymetrowe tunele z "prostownikami przepływu" na końcu którego znajduje sie wentylator i po przeciwnej stronie przyrząd do pomiaru, czyli coś czego nikt w domowym komputerze nie zastosuje przez co taki wynik jest niestosowalny w praktyce dla wentylatora zamontowanego bezpośrednio na radiatorze (czy to od wieży chłodzenia czy układu cieczą) lub kratce obudowy. Zostają tylko praktyczne testy jak np. TechPowerUP czy HWCooling.net lub takie przy stałej metodologii dla wszystkich śmigieł jak np. Cybenetics. W takim przypadku będziesz miał miarodajne wyniki. Nie potrzebujesz takiej przejściówki dopóki gniazdo do którego wpinasz 4 pinową wtyczkę nie jest blokowane plastikiem z boku w którym wtyczka by wystawała (a jeżeli blokuje to możesz próbować tę blokadę usunąć). Rozstaw pinów w wentylatorze 2, 3 i 4 pinowym jest teoretycznie identyczny, bo dwa pierwsze piny to kolejno uziemienie i napięcie, kolejny to pomiar obrotów i ostatni czwarty to pin do sterowania PWM. Wentylator 2 i 3 pin można sterować tylko poprzez zmianę napięcia pracy, a dla wentylatora PWM nie ma teoretycznie znaczenia czy steruje się go sygnałem czy napięciem, tak długo jak jego sama konstrukcja nie przeszkadza w sterowaniu jego obrotami poprzez zmianę napięcia zamiast sygnałem modulacyjnym (jak np. nie powinno się robić w przypadku łożysk magnetycznych jak w wentylatorach Phanteks T30 lub Corsair ML120 czy konstrukcjach Sunona MagLev).
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...