Skocz do zawartości
_rdk_

Hynix C-die CJR / Micron E-die

Rekomendowane odpowiedzi

@ bowipl

Ustaw dzielnik IF 1:1 czyli musisz w biosie wybrać 17xxMhz w tej opcji, bo Ci pewnie daję 2:1 i ucina wydajność .

 

Dzielnik mam 1:1 (1866MHz):

 

F6WebNm.jpg

Edytowane przez bowipl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W aidzie , jakie masz opóźnienia i odczyt ?

Ustaw jeszcze może :

Trdrdsc_L 4

Twrwrsc_L 4

Twr 14

 

Na najnowszym biosie , pc nie startuje po ustawieniu 3600mhz cr1/2 , tylko głośniczek sobie pika ;X. Szare cruciale są w trakcie pakowania, więc na środę powinny być, i zobaczę na nich , czy wystartują na 3600mhz na tym biosie.

 

Te 3 ustawienia na moim sprzęcie podniosły odczyt i zapis i opóźnienia chyba spadły około 2ns .

Tak miałem na CR2 i 1.35v :

5c09942a22e5b94a.png

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda u mnie:

 

Pierwsze tak jak miałem poustawiane, drugie po Twoich sugestiach:

5PaOQtn.jpg

 

Nie ma co chyba kombinować, więcęj się z tego truchła raczej nie wyciśnie :D

Edytowane przez bowipl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze by można było się pobawić dalszymi subtimingami, ale ja aż tak to się nie znam, może napisz do @KamileN7 na pw , bo z tego co zaobserwowałem , ma zdecydowanie większe pojęcie w tej materii + posiada również cruciale na tych micronach, więc je trochę rozgryzł :)

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko kolega KamileN7, ma o ile się nie mylę Ryzena 5 2600, a przynajmniej u mnie różnica w zachowaniu pamięci między generacjami jest kolosalna.

Na R7 2700 maks co mogłem ustabilizować w bólach na mojej płycie to było 3333MHz - na R5 3600 do wyboru do koloru: 3600, 3733 rusza właściwie z palca bez większych kombinacji.

Edytowane przez bowipl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale zna zachowanie tego ramu na "trudniejszej" platformie , więc niektóre timingi/subtimingi mogą u Ciebie pójść niżej i zwiększyć jeszcze wydajność względem ryśka 2xxx ;). W necie próbowali te cruciale stawiać na 3733mhz cl15 (ryzen 3xxx) , musiałbym poszukać bo wiem , że timingi były dość ciasno ustawione.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie nie da się ustawić cl15, po wklepaniu samo przestawia się na cl16 - nieparzyste cl zdaje się że w ogóle nie działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedna rzecz, co doczytałem na zagranicznym forum, cruciale praktycznie u każdego startują z wbudowanego profilu w biosach płyt na 3600mhz single i dual ranki , więc 2x8gb i 2x16gb , a żeby było śmieszniej 4x16gb na ryzenie 2700x latały jednej osobie na 3200mhzcl14 ;)

 

Przekopałem trochę internetu i nie znalazłem tego czego szukałem ale znalazłem ciekawe info :

1c67d4d3a7cd2bf5.jpg

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie nie da się ustawić cl15, po wklepaniu samo przestawia się na cl16 - nieparzyste cl zdaje się że w ogóle nie działa.

Nieparzysty CL wejdzie ci na CR1 GDM OFF lub CR2. Co śmieszne robiłem testy CR1 vs CR2 w BF5 i wyszło że nie ma żadnej różnicy w wydajności pomiędzy tymi ustawieniami, ale nie wiem jak w innych grach i programach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Walczyłem jeszcze wczoraj o 3800mhz alena razie brał pełnej stabilizacji w testmem, za to udało mi się ustawiać 3600 cl 14 17 14 14 na 1,15v 1,45v i jest stabilnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W aidzie , jakie masz opóźnienia i odczyt ?

Ustaw jeszcze może :

Trdrdsc_L 4

Twrwrsc_L 4

Twr 14

 

Na najnowszym biosie , pc nie startuje po ustawieniu 3600mhz cr1/2 , tylko głośniczek sobie pika ;X. Szare cruciale są w trakcie pakowania, więc na środę powinny być, i zobaczę na nich , czy wystartują na 3600mhz na tym biosie.

 

Te 3 ustawienia na moim sprzęcie podniosły odczyt i zapis i opóźnienia chyba spadły około 2ns .

Tak miałem na CR2 i 1.35v :

5c09942a22e5b94a.png

 

 

Cześć mam prośbę, podesłałbyś z programu ryznen_timing ustawienia do powyższej konfiguracji?

Z góry dzięki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

@ Reddzik ustaw:

Taktowanie 3600mhz

Dram voltage 1.35v

soc voltage 1.1v

timingi ustawiasz ręcznie :

Command rate 1T

Tcl 16

TRCDRD 18

TRCDWR 18

TRP 18

Tras 30

TRC 60

 

potem zjeżdżasz niżej i ustawiasz procODT 53.3

I powinny śmigać na 3600mhz na tych ustawieniach, jak potestujesz i będzie oki to można pociaśniać timingi, lub podnieść maxymalnie taktowania na IF 1:1 i wtedy szlifować timingi

 

Wiesz ja pierwszy raz użytkuję taka płytę, próbuję ogarnąć.

SOC volt. poza auto mam tylko over. lub offset.

 

Powyższe ustawienia z SOC auto, przy próbie sprawdzenia odczytu w Aida, komp złapał bsod. Muszę pomęczyć, ale chyba poczekam na lepszy bios, komp działa, a i tak jest dużooo lepiej niż na starym Xeonie s1155 z 1600mhz ram. W Aleksandrii w AC Origins, gdzie miałem dropy do 20-25fps nie przekraczało 30fps, to teraz drop jest do ok 45FPS a średnio 50+.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

overdrive

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć mam prośbę, podesłałbyś z programu ryznen_timing ustawienia do powyższej konfiguracji?

Z góry dzięki :)

 

Witam. Niestety , teraz Ci nie podeśle zrzutu z ryzen timing, bo ram na najnowszym biosie śmiga tylko 3466cl14

Ale mam zdjęcia z biosu, zrobiłem sobie przed wgraniem najnowszego biosu :

https://drive.google.com/open?id=1syNc37nemVbIs0ubD1lCOeUq_xge2PSp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki!

Wypróbuje u siebie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh, prawie zwątpiłem w RAM Test'a! Zostawiłem sobie HCI Memtest 6.2 do testu na noc i wyszło mi że po około 10-11 godzinach wyskoczył mi jeden błąd przy pokryciu 1800%. Okazało się że w RAM Test miałem ustawione 12GB pamięci do wykorzystania zamiast 14,4GB, czego nie zauważyłem. Winnym zamieszania był timing tRTP ustawiony na 8T, prawidłowo ustawiony RAM Test wykrył błąd po 20 minutach :thumbup:, a HCI Memtest potrzebował tylko 10 godzin :lol2: Więc jeśli ktoś chce się bawić w ustawianie subtimingów to tylko RAM Test, wystarczy 1.5-2 godziny testu żeby być pewnym na 99,9% że dany timing jest stabilny!

Edytowane przez KamileN7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej koledzy - do kompa z podpisu, z myślą o OC, typowo pod gierki, nic innego. (tak, czytam temat, czytam AMD na redycie, ale im dalej w las tym większy mętlik)

 

 

Ballistix Ballistix Sport LT, DDR4, 16 GB,3000MHz, CL15 (BLS2K8G4D30AESBK) za 340 zł

 

 

czy

 

 

Ballistix Ballistix Sport LT, DDR4, 16 GB,3200MHz, CL16 (BLS2K8G4D32AESBK) za 400 zł

 

 

Głównie chodzi mi o to które mogą lepiej grać z moją niemłodą B350 (której wymieniać nie mam zamiaru). Procek na razie zostaje, choć pewnie za 1-2 wleci jakiś wyższy 3x00. Różnica w cenie bez znaczenia - bardziej chodzi mi o potencjał.

 

 

A może ewentualnie HyperX 16GB 3333MHz Predator Black CL16 (2x8GB) HX433C16PB3K2/16 za 400 zł

 

Edytowane przez kater

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podałeś ten sam model ramu , pewnie chciałeś zapytać o 3000cl15 i 3200cl16 . Z tego co się orientuję w obu są microny e-die. Hynixy cjr powinny być w kingstonach , rozrzut potencjału w hynixach jest trochę większy. Microny raczej są pewniejsze do oc w okolice 3600mhz .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aj, fakt, sorki, edytowałem.

 

OK, no tak, oba Cruciale to E-Die, tylko właśnie - warto te szybsze w moim przypadku?

 

I gdzie kupić, bo owocowy ma dostawę na 22-24.07, a inne sklepy na razie kiszka. A, i tylko PL wchodzi w rachubę. (tu są 3000 CL15 w cenie powiedzmy normalnej)

Edytowane przez kater

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszędzie ram podrożał , może na pojedyncze kości będzie dostawa na zaraz . Ja mogę sprzedać swoje białe z sygny ale wysyłką najwcześniej możliwa na poniedziałek. Chce zrobić test z 4 slotami ramu zajętymi czy jest szansa na 3400mhz . A drugi zestaw co świeżo kupiłem jeszcze wisi w statusie przekazano do pakowania. A białe chce sprzedać że względów kolorystycznych , zakupiłem teraz szare . Białe mam około 2 miesięcy, dowód zakupu jest oczywiście

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, ale właśnie kolorystycznie mnie tylko szare / czarne interesują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, ale właśnie kolorystycznie mnie tylko szare / czarne interesują.

Ostatnio czarne hyperx na micron a-die 2400mhz podkręcałem stabilnie na MSI b350m Pro-vd plus na 3333mhz a nawet na 3466mhz, w drugim przypadku z 1,45v z Ryzen 1600x. Cruciale powinny pójść wyżej. Nie zauważyłem różnic w oc ram na MSI b450 tomahawk i tej płycie na b350.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przez te Wasze przechwalanie się (oczywiście żartuję) skusiłem się na Amazonie przed podwyżką cen na 2x 16GB 3000MHz/CL15 Dual Rank z trzech względów właśnie:

a) obawa, że ceny pójdą do góry w końcu faktycznie;

b) sprawdzenie potencjału OC tych E-Die o ile takie będą;

c) pogłoski o tym jakoby na Intelu miało mieć bardzo duże znaczenie wypełnione Single Rank w czterech slotach albo Dual Rank w dwóch slotach:

 

Z -10€ z Audible wyszło 510 zł za 32GB, także bardzo przyjemna cena: https://i.imgur.com/vNytrJF.jpg

Akurat czerwone radiatory tutaj pod Noctuę Chromax spoko się wpasują: https://i.imgur.com/22o4rbt.jpg

 

https://www.crucial.com/usa/en/bls16g4d30aese x2

 

Edit: Jeden moduł właśnie zawitał do mnie (drugi jeszcze w transporcie ;'X), tak to wygląda po wgraniu XMP na razie tylko, i tak zaraz wymontuję, a dopiero jak obydwa będą to się pobawię nimi:

1Eky86V.jpg

 

Gratuluję micronow e-die ;). W intelu 4 sloty zajęte sobie lepiej radzą niż na am4, na intelu 2x16gb na tych micronach koleś podkręcil na 4000cl17 na równych timingach. Więc walcz ile się da i obowiązkowo pochwal się wynikiem oc ;)

Dziękuję. Mam nadzieję, że jeśli chodzi o drugi moduł to nie będzie niespodzianek i to też E-Die dotrze, ten drugi nieco później bo idzie spoza Polski, ten pierwszy wysłany tutaj z magazynu w PL. Ja mam taką platformę, że tutaj w sumie sztuka dla sztuki podkręcanie do jakiegoś poziomu ogromnego, ale na pewno popróbuję ustawień wyższych, ciekawi mnie też ta potencjalna przewaga, która ma być Dual Rank x2 vs Single Rank x2.

Bardzo niskie radiatory te pamięci mają, porównanieie Ripjaws V vs Ballistix - pod ogromne chłodzenia super sprawa: https://imgur.com/a/WcmZ6UI

Edytowane przez Fjubens

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję micronow e-die ;). W intelu 4 sloty zajęte sobie lepiej radzą niż na am4, na intelu 2x16gb na tych micronach koleś podkręcil na 4000cl17 na równych timingach. Więc walcz ile się da i obowiązkowo pochwal się wynikiem oc ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję micronow e-die ;). W intelu 4 sloty zajęte sobie lepiej radzą niż na am4, na intelu 2x16gb na tych micronach koleś podkręcil na 4000cl17 na równych timingach. Więc walcz ile się da i obowiązkowo pochwal się wynikiem oc ;)

Mi się tych Cruciali z i7-6700 i MSi z170 pc mate nie udało podkręcić powyżej 3466mhz, a na Ryzenie poszły sporo wyżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...