Skocz do zawartości
_rdk_

Hynix C-die CJR / Micron E-die

Rekomendowane odpowiedzi

kurka tydzień temu jeszcze Ballistix 3000 CL15 były w Xtreme po 260 zł, do dziś mieli po 315 zł, ale już poszło na 325 zł - niestety ta fajna promka była kiedy się urlopowałem i nie w głowie mi było przeglądanie peppera itd... no nic, be quick or be poor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie wina ramu, równie dobrze może kontroler w cpu już tracić stabilność bądź płyta. Jutro będę miał drugi zestaw właśnie z tej promki, więc sprawdzę też potencjał pojedynczych modułów. Może być też spory rozrzut jakościowy kości stąd też problemy z wyższymi taktowaniami. Na dzien dzisiejszy nie jestem w stanie stwierdzic czy jednak jest taki rozrzut jakosciowy . No niestety ram drozeje , mozliwe ze zostane z zestawem 4x8gb od cruciala , ale musi być stabilnie na 3200cl14 / 3400cl16 na wszystkich kościach co może być ciężkie do osiągnięcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie wina ramu, równie dobrze może kontroler w cpu już tracić stabilność bądź płyta. Jutro będę miał drugi zestaw właśnie z tej promki, więc sprawdzę też potencjał pojedynczych modułów. Może być też spory rozrzut jakościowy kości stąd też problemy z wyższymi taktowaniami. Na dzien dzisiejszy nie jestem w stanie stwierdzic czy jednak jest taki rozrzut jakosciowy . No niestety ram drozeje , mozliwe ze zostane z zestawem 4x8gb od cruciala , ale musi być stabilnie na 3200cl14 / 3400cl16 na wszystkich kościach co może być ciężkie do osiągnięcia.

 

CPU jest relatywnie nowe, płyta na obecnym BIOSie ogarnia napięcia powyżej 1,4V, czego wcześniej nie mogła (ale 2 lata prawie ma). Fakt faktem kupowałem dwie kości jako osobne z promocji, jednak mają tę samą datę produkcji, numery itd. więc raczej to nie jest problem z nimi. Ew. właśnie rozrzut jakościowy kości może być winą takiego stanu rzeczy.

 

Tak czy tak, na CL16 taktowania są stabilne i nic się nie dzieje, ciasne timingi traktuje jak wroga niestety. Sprawdziłem timingi, które wrzucał bowipl na 3200 CL14. Memtest przewraca system z rowerka po kilku sekundach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bawicie się w ogóle w obniżanie TRFC? z mojego doświadczenia obniżanie trfc najwięcej dawało samo obniżenie trfc z automatycznego 560 na 250-300 w 1080p na ultra w Tomb Raider to była różnica z rzędu 3-4 fps na Ryzenie 2700x

Edytowane przez Kayoshi111

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie doszedłem do tego etapu oc ram , ale mogę spróbować się tym pobawić. Nie mam jakiegoś ogromnego pojęcia o oc ram , stąd też nie wiem co poza tymi głównymi timingami jeszcze ruszać .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Greenboy

Próbowałeś wyższych wartości tRCDRD?

I samo ustawienie procODT daje tylko niewielką szanse na stabilizację. Trzeba od razy ustawić cały blok terminacji.

Tutaj kilka propozycji do testów, w zasadzie im wyższa częstotliwość tym większy opór powinniśmy ustawiać:

ProcODT: 48Ω | RttNom: OFF | RttWr: OFF | RttPark: 48Ω

ProcODT: 53,3Ω | RttNom: OFF | RttWr: OFF | RttPark: 48Ω

ProcODT: 53,3Ω | RttNom: OFF | RttWr: OFF | RttPark: 60Ω <- U mnie najlepiej sprawują się te ustawienia, na innych 3600 MHz CL14 będzie u mnie totalnie niestabilne!

ProcODT: 53,3Ω | RttNom: OFF | RttWr: OFF | RttPark: 80Ω

ProcODT: 60Ω | RttNom: OFF | RttWr: OFF | RttPark: 60Ω

ProcODT: 60Ω | RttNom: OFF | RttWr: OFF | RttPark: 80Ω

@Kayoshi111

Na tych mircronach najniższe tRFC jakie ustawisz to 522T-540T przy częstotliwości 3600 MHz czyli 290-300ns jeśli chcesz przeliczyć pod inne taktowanie.

A i znalazłem jeden subtiming którego niestabilności RAM Test nie potrafi wykryć, chodzi o tFAW ustawiony na 16T. HCI Memtest znajduje tu niestabilność po około 400% pokrycia, wystarczy ustawić na 20T czyli tFAW = (4 * tRRDS) + 4; Ale jeszcze muszę to dokładnie przetestować, szkoda że z HCI to trwa wieki :mad:. Ustawiłem teraz tFAW na 6T i jest już prawie 100% bez błędów, dziwne jak na niestabilny timing.

Edytowane przez KamileN7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakby co to w Xtreem pojawiły się właśnie Ballistix 3000 CL15 po 325 zł + KW.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To pewnie dlatego dziś wysłali moje ramki zamówione w sobotę, pewnie sprzedali więcej niż mieli na stanie i przy dostawie od razu wysłali;). 325zl to jeszcze nie dużo, wariaci już wystawili cruciale 3200cl16 2x8gb w okolicach 600-700zl , oczywiście na alledrogo :E

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na x-komie są za 360 https://www.x-kom.pl/p/481880-pamiec-ram-ddr4-crucial-16gb-3000mhz-ballistix-sport-lt-gray-cl15-2x8gb.html

 

jeśli ładnie poprosicie na Facebooku to może wam dają zniżkę 20/30 zł, w x-komie jest o tyle fajnie że idziecie do sklepu i możecie od razu dostać pieniądze przy kasie podczas zwrotu więc jeśli na jakieś gówniane kości traficie co nie wykręcą 3600 to szybko można je sobie wymienić.

 

 

Jeśli chodzi o podkręcalność to AES cl15 3000mhz i AES cl16 3200mhz tak samo się łatwo kręcą na 3600? bo w sklepach widzę drożej te 3200 chodzą. Obawiam się że to może być ostatni dzwonek by kupić jest poniżej 400 złotych bo popyt jest ogromny.

Edytowane przez Kayoshi111

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powinny się tak samo kręcić bo są na tych samych kościach d9vpp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja działam na 3200mhz cl16, zostawiłem z XMP.

Wczoraj testowałem 3466mhz CL14, komp nie wstał, musiałem ratować się resetem biosu, 3466mhz z CL16 wstał, ale ramtest wywalił błędy. 3600mhz cl16- bsod w Windowsie. Nie mam doświadczenia w kręceniu pamięci, skorzystałem z tutejszych timingów, które były podawane, ale niestety moje microny e-die, coś słabo ogarniają, albo to wina biosu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale beka . Wróciłem do biosu 1.5 , zakończone powodzeniem downgrade. Ustawiam bios tak jak miałem ustawiony na 3600mhz cl16 , totalnie wszystko ustawiłem jak wcześniej i pc zaczyna się wieszać podczas ładowania systemu :x . Oczywiście przed wejściem do biosu , zresetowalem go moim magicznym klawiszem od zworki jbat. Czyżbym musiał szukać na nowo ustawień pod 3600mhz :(? Chciałem przeprowadzić już dziś pierwsze testy pamięci 3000cl15 , ale jak mam je porównać do moich 3200cl16 skoro pc nie wstaje :(? Wieczorem będę musiał znaleźć stabilne ustawienie na aktualnym ramie , żeby móc porównać oba zestawy .

EDIT. Już jest Oki, mimo zmiany cr na 2 zostawilo 1 , jeszcze raz zatwierdzilem i już pc śmiga

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Amazonie wyjdą jakieś 315 z dostawą za 2x 8GB 3200 CL16:

https://www.amazon.de/dp/B07MNJSRYY/

 

 

Z darmowymi kodami od Amazona (10 eur za doładowanie z żabki-efektywnie 8eur bo 30 eur 135zł kosztuje i 10 eur za audible z darmowym primem) wyrwałem je za 218 zł, tym bardziej się opłaca :)

 

Niestety teraz schodzą jak ciepłe bułeczki, jeszcze parę godzin temu była opcja czerwonych 3200 (AES oczywiście) za 67(69 z polskim vat) eur, zanim wróciłem z Żabki planowana data dostawy obsunęła się z "natychmiast" na "za tydzień" :D

 

Znaczy dalej są, ale już po 85+. Te za 67 mają opis"dostawa za 1-3 miesiące". Białe też wyprzedane. W sumie nic dziwnego, to udane moduły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te terminy 1-3 miesiące na amazon pojawiają się jak nie ma ich na stanie, a czasami mijają 2-3 dni i dostajesz info ze wysłane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Greenboy

Próbowałeś wyższych wartości tRCDRD?

I samo ustawienie procODT daje tylko niewielką szanse na stabilizację. Trzeba od razy ustawić cały blok terminacji.

Tutaj kilka propozycji do testów, w zasadzie im wyższa częstotliwość tym większy opór powinniśmy ustawiać:

ProcODT: 48Ω | RttNom: OFF | RttWr: OFF | RttPark: 48Ω

ProcODT: 53,3Ω | RttNom: OFF | RttWr: OFF | RttPark: 48Ω

ProcODT: 53,3Ω | RttNom: OFF | RttWr: OFF | RttPark: 60Ω <- U mnie najlepiej sprawują się te ustawienia, na innych 3600 MHz CL14 będzie u mnie totalnie niestabilne!

ProcODT: 53,3Ω | RttNom: OFF | RttWr: OFF | RttPark: 80Ω

ProcODT: 60Ω | RttNom: OFF | RttWr: OFF | RttPark: 60Ω

ProcODT: 60Ω | RttNom: OFF | RttWr: OFF | RttPark: 80Ω

 

Zmieniłem tRCDRD z 16T na 19T, ustawiłem blok terminacji 48Ω/0FF/OFF/48Ω i jeszcze zostawiłem z mojego settingu ustawienia od AddrCmdDrvStr itd. na 24Ω/24Ω/24Ω/24Ω i ruszyło z buta. Wydaje się stabilne, choć może zrobię mu dłuższe testy potem. Jak na razie śmiga, dzięki wielkie. :D

 

Jak widzisz może, gdzie można byłoby podłubać i coś ścisnąć to ja chętnie przyjmę sugestię.

 

u8biGE6.png

1EzO2YE.png

Edytowane przez Greenboy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zawsze. Moje zamówienie na białe (1-3 miesiące) wisiało przez 2 tygodnie. Zrezygnowałem i kupiłem czerwone bo nawet taniej wyszło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dotarł do mnie drugi moduł 16GB Dual-Rank, także jest już komplet w dual channel, ten drugi też E-die, różni je tylko data produkcji (tydzień 9 vs tydzień 13). Najpierw na XMP wiadomo sprawdziłem, wszystko gra, teraz ustawiłem tak jak miałem na poprzednich Hynixach C-Die jednostronnych: 3333MHz 16-17-17-36.

 

Wychodzi w PerformanceTest PassMarka konsekwentnie wynik 4000-4050 na Dual Rank x2 vs 3800-3850 na Single Rank x2. Czyżby ta różnica kilkuprocentowa to właśnie wynik tego o czym pisali, że na Intelu np. Kaby Lake korzystne jest zapewnienie 2x Dual-Rank albo 4x Single-Rank?

 

Natomiast Dual-Rank z tego co czytam gorzej się podkręcają, także potencjał OC mniejszy niż na tych E-Die Single-Rank w zestawach po 8GB. Pobawię się nimi na spokojnie, ale 3600MHz CL16 przy jakichś ludzkich timingach to na pewno mi nie wejdzie, nawet 3466MHz 16-18-18-38 zaczyna sypać błędami w TM5.

 

Zaobserwowałem też to samo co w Hynixach, że napięcie 1.4V i wyżej powoduje albo więcej błędów jeszcze albo w ogóle brak zbootowania, tak naprawdę kręcę się tylko w okolicy 1.36V-1.37V. Nie wiem w sumie czemu tak się dzieje na kolejnym już zestawie.

Edytowane przez Fjubens

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dojechały do mnie szaraki, wedle thaiphoona to samo co w 3200cl16. Tylko , że szare na 3600cl16 tak jak moje białe się wysypują, dziś powalczę o stabilizację tych szarych na 3600cl16 . Warto zwrócić uwagę, że 3200 są z Meksyku A 3000 z Malezji;)

 

 

e377393327543b59.jpg

 

2848f42400ac7c4d.jpg

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te układy microna da sie pocisnać tylko na luźniejszych timingach :P (kumpel od kilku godzin męczy nowa platforme)

 

2019-07-19.jpg

 

 

widać jak zmiana dzielnika pamięci w ryzenie niszczy wydajność :E

Edytowane przez Tomcat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy co potrafią te wolniejsze cRuciane, ale chyba 3600 na tym egzemplarzu będzie ciężko. Ale zobaczymy , Windows się włączył, ale pod koniec testu w aidzie bsod. Oczywiście testuje 2 sztuki tych co dziś przyszły i bios był zresetowany po włożeniu tego ramu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Niestety teraz schodzą jak ciepłe bułeczki, jeszcze parę godzin temu była opcja czerwonych 3200 (AES oczywiście) za 67(69 z polskim vat) eur, zanim wróciłem z Żabki planowana data dostawy obsunęła się z "natychmiast" na "za tydzień" :D

 

 

w polskich sklepach też cena ddr4 idzie w górę czyli już daje o sobie znać ograniczenie produkcji przez duopol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te microny da sie pocisnać tylko na luzniejszych timingach :P (kumpel od kilku godzin męczy nowa platforme)

 

Wynik OC zacny, tylko to są Elite 2x droższe od tych które my mamy :D Sam mam 3 komplety tych kości, ale tylko jednych próbowałem OC - później sprzedałem 1 PC a w drugim mam Athlona 200GE na płycie bez możliwości OC RAM :-/ tak jak novi napisał, 2x 3000 mam z Malezji, a 3200 z Meksyku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyżby meksykańskie miały lepszy potencjał? Może to jest odpowiedź na to , ze niektórym idzie ten ram na 3600 A drudzy nie mogą ustabilizować na 3466mhz. Odpowiedź będzie znana wieczorem . Spróbuję to ustawienie co miałem na białych na biosie p1.8 czyli 3466cl14 1.45v

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dojechały do mnie szaraki, wedle thaiphoona to samo co w 3200cl16. Tylko , że szare na 3600cl16 tak jak moje białe się wysypują, dziś powalczę o stabilizację tych szarych na 3600cl16 . Warto zwrócić uwagę, że 3200 są z Meksyku A 3000 z Malezji;)

W przypadku moich modułów 16GB x2, obydwa, mimo, że 3000MHz/CL15 to są składane w Meksyku:

oeM8NrH.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Niektórych może zainteresuje moja opinia jako osoby, która nigdy wcześniej nie grała w jakiegokolwiek "Finala". Nie sądzę aby liczba platform miała jakiekolwiek decydujące znaczenie w kwestii wyników sprzedażowych tej gry. Pobrałem sobie demo FF VII Rebirth i powiem szczerze, że się odbiłem. Już od samego początku nie było swego to nazwijmy rodzaju "chemii" a ciut później tzn jak trafiłem do wioski, było jedynie gorzej. Nie podszedł mi zarówno sam projekt gry jak i strona techniczna. W mojej opinii ten tytuł jest strasznie archaiczny, całość przypomina mi 20-25 letni projekt z odświeżoną grafiką. Być może trzeba być wieloletnim fanem tej serii lub po prostu wielbicielem japońszczyzny ale w moje gusta ta gra nie trafiła. Jutro chcę jeszcze sobie pobrać demo FF XVI ale jeśli w tym wypadku też się odbiję to po prostu będę wiedział, że to nie jest seria dla mnie.
    • Niestety budżet ograniczał, na takie wodotryski 😟 
    • Nie ma co się dziwić masz mega budżetowe kości na tych modułach, to o czym piszesz typu 14-14-14xxx czy 14-15-15 / 14-16-16 / 15-15-15 itd z niskim trfc przy wysokim taktowaniu to się robiło na dobrych modułach b-die a nie na budżetówkach jak good ramy  ale przynajmniej masz dual rank i to jest plus bo nie każde 2x16 był/są DR zawsze to nadrabiasz tym te luzniejsze timingi.  Przy x3d i tak nie wiele to daje a takie "fikuśne" nastawy typu 16-8-22 to też niczego nie zmienia, równie dobrze możesz tam dać 16-16-22, w skrócie aby ta ósemka coś zmieniała to musiałbyś tcl mieć też na 8 co jest niemożliwe u nikogo na takich wartościach  
    • Dokładnie tak jak Krzysiak napisał to wyglądało i nikogo nie wyśmiewam  napisałem jaki był problem i to był jedyny jaki miałem z amd a lecę na takich platformach od lat, intela miałem raz w życiu u siebie w PC  
    • Na wstępie, nie wiem czy wybrałem odpowiedni dział, jeśli nie to proszę o przeniesienie tematu w właściwe miejsce Dziękuję. Witam szanownych użytkowników Zwracam się do Was z wielką prośbą o pomoc w takiej sprawie Niedawno złożyłem sobie starszego PC-ta do zabawy w retro, komputer był na Windowsie XP i posiada dysk 80GB Miałem na nim zapisane mnóstwo różnego rodzaju starych programów pod DOS i starych gier, które zbierałem przez dłuugi czas, większość pochodziła jeszcze z starych dyskietek które zostały już zagubione bądź sformatowane Tyle historii w dużym skrócie, a teraz co się stało, bawiąc się dzisiaj uruchomiłem komputer z dyskietki startowej z DOSem 6.22 i uruchomiłem program Fdisk i przez własną głupotę omyłkowo usunąłem partycję startową dysku C 😭na której było wszystko, od systemu Win XP poprzez wszystkie programy i gry, o ile postawić na nowo Windowsa to nie problem o tyle najbardziej zależy mi na całej reszcie, czy da się jakoś przywrócić tą partycję lub chociaż programy zapisane na dysku? Formatowania na szczęście w nieszczęściu nie robiłem. Jeśli da się to jakoś uratować, przywrócić partycję lub chociaż utracone oprogramowanie zbierane latami to jakim programem darmowym można to zrobić najłatwiej i najszybciej? Bardzo proszę Was o pomoc, wiem że można na Was liczyć Dodam że posiadam drugi nowszy komputer z Windowsem 10 do którego mogę podpiąć ten dysk HDD z tego starego komputera ale co dalej?
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...