Skocz do zawartości
_rdk_

Hynix C-die CJR / Micron E-die

Rekomendowane odpowiedzi

Mimo wszystko można brać też te 3000cl15 , ale jak różnica w cenie 3200 vs 3000 jest na poziomie 40zł to warto dopłacić do szybszej wersji, przynajmniej z tego co zauważyłem większej grupie osób lata w okolicach 3600mhz . Mimo że radiatory na odwal się zamontowane, to nie mają problemu z temperaturami , zniosły 1.45v bez błędów przy 3400mhz cl16. Na ceneo jeszcze widzę w 2 sklepach 3200cl16 po 340zł więc dobra cena . Dostępne mają niby.

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tak btw myślicie, że warto aktualizować bios? Mam z końca 2018, a wyszły jeszcze 2 (oprócz bety, której nie liczę) i jest w jednym "improve memory compability". Pytanie czy doszło tam coś jeszcze co pozwoliłoby na lepsze wyniki czy o/c, czy jak działa okej to nie ma sensu się tym zajmować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem co tam wypisane na moich pamięciach, to na 3200mhz CL16 mam Malezję, czyli dlatego tak kiepsko idzie OC... :kwasny:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie to jest gdybanie z ta fabryka, ale coś może być na rzeczy . Może też być tak, że z pierwszych dni produkcji kości nie były sortowane , a w późniejszych zostały sortowane. Na razie to wszystko gdybanie , ale nie zmienia to faktu, że mimo tych samych kości, potencjał jest słabszy . Jedyna różnica to data i fabryka . Białe mam 04.19 A szare 11.19 . Czyli patrząc na przykładzie kolegi wyżej jest loteria , albo trafisz dobrze albo nie, nie ważne czy wersja 3000mhz czy 3200

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie to jest gdybanie z ta fabryka, ale coś może być na rzeczy . Może też być tak, że z pierwszych dni produkcji kości nie były sortowane , a w późniejszych zostały sortowane. Na razie to wszystko gdybanie , ale nie zmienia to faktu, że mimo tych samych kości, potencjał jest słabszy . Jedyna różnica to data i fabryka . Białe mam 04.19 A szare 11.19 . Czyli patrząc na przykładzie kolegi wyżej jest loteria , albo trafisz dobrze albo nie, nie ważne czy wersja 3000mhz czy 3200

 

Ja mam na szarakach 04.2019 właśnie (a 3400 CL14 dało radę, więc lepiej, niż u ciebie), więc jestem skłonny przytaknąć na to, że loteria jest w obu modelach niezależnie od fabryki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Hm, dziś obniżam napięcia i tak jak miałem wczoraj 3600 cl16 na 1.45v, tak dziś ustawiłem 1.35 i tak samo testmem5 bez błędów 6 minut, OCCT 20 minut bez błędów. Podniesienie napięć nic nie daje i każde zmniejszenie CL, czy innych podstawowych timingów (np 16-16-16-36) powoduje brak bootowania. Ma ktoś pomysł, jak jeszcze wydusić z nich więcej?

 

Moje ustawienia https://imgur.com/a/kg5fo8S

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cruciale 3000cl15 w xtreem są dziś w promce 275zl za 2x8gb. W tej cenie raczej warto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm, dziś obniżam napięcia i tak jak miałem wczoraj 3600 cl16 na 1.45v, tak dziś ustawiłem 1.35 i tak samo testmem5 bez błędów 6 minut, OCCT 20 minut bez błędów. Podniesienie napięć nic nie daje i każde zmniejszenie CL, czy innych podstawowych timingów (np 16-16-16-36) powoduje brak bootowania. Ma ktoś pomysł, jak jeszcze wydusić z nich więcej?

 

Moje ustawienia https://imgur.com/a/kg5fo8S

tRCDRD obniżaj raczej dopóki system wstaje, u mnie jest tak że na przykład na 17T jest 100% stabilnie a jak go ustawie na 16T to walnie BSOD'em na dzień dobry po wejściu do windows'a, znaczy że łatwo wyłapać niestabilności z powodu tego timingu.

tRCDWR ustawisz bez problemu na 8T jeśli chcesz.

tRP możesz dać też na 16T, tylko licz się z tym że prawdopodobnie będziesz musiał podbić trochę tWR z tych 12T, ale to trzeba sprawdzić. I co do tWR upewnij się najlepiej godzinnym testem w Prime95 że jest stabilny bo ten timing może ci rozwalić system (wiem coś o tym :E, w zasadzie ustawiłem go na 10T i to było powodem :E), czy pliki itd. Musi być w pełni stabilny!

tRAS możesz ustawić nawet na 21T i będzie w pełni stabilny, właściwie ustaw jak ci się podoba :D.

Sprawdź tRFC na 540T, u mnie póki co ładnie sprawdza się zasada 10*tRC = tRFC.

tRRD_S/L możesz spróbować na 4T/4T i tFAW na 16T.

tCKE 1T <- nie musisz nawet tego testować ;).

 

U mnie RttNom na 34Ω pogarsza stabilność.

 

No i najważniejsze jeśli robią ci 3600MHz CL16 przy 1.34-1.35v podobnie jak u mnie, to jest bardzo duża szansa że zrobią CL14 w okolicy 1.47-1.49v.

Edytowane przez KamileN7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No okej, okej, ale przecież chyba nie chodzi o to, by timingi były jak najniższe, tylko ich kombinacje?

 

Tj tRAS ma być chyba połączeniem innych podstawowych, by była najlepsza wydajność? Tak przynajmniej czytałem jak kręciłem na starym Phenomie DDR3 :E

 

A te 1.47-1.49V to strach się bać...

 

Uruchomił się Windows na 3600 Mhz CL14, ale wyniki odczyt, zapis i latency wcale nie lepsze niż 3600 Mhz CL16, więc po jaką cholerę ustawiać CL14?

 

Mam wrażenie że u nikogo te CL14 nie jest realne, że gdzieś proc/płyta ma blokadę i tak daje wyniki jak na CL16, bo nigdzie nie widziałem np odczytu 70 tyś tylko wszyscy koło 50-55tyś. Latency poniżej 60 też nie ma.

post-582841-15636200951923_thumb.png

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem sobie dzisiaj delikatne OC mojego RAMu 2x 8GB Crucial Ballistix Sport LT 3000 Mhz CL 15. Robiłem stres test w RealBenchu i tam jest stabilnie. Możecie zerknąć na ustawienia i powiedzieć czy popełniłem jakieś duże błędy? Napięcie RAM ustawione na 1,35, a SoC na 1,05.

Dodam tylko, że Ryzen checker źle pokazuje wartości na pozycjach gdzie wyświetla się 120 ohm. W biosie mam 24 ohm. Źle jest też wyświetlane: ProcODT (mam na 53), RTT NOM na(mam 34) i RTT Park (mam 48).

 

Interesujące jest to, że na 3200 CL 16 w Cinebench wychodzi najczęściej 2837 pkt, a na 3200 CL 14 max to 2834 pkt.

post-196676-15636208990519_thumb.png

Edytowane przez Frey

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No okej, okej, ale przecież chyba nie chodzi o to, by timingi były jak najniższe, tylko ich kombinacje?

 

Tj tRAS ma być chyba połączeniem innych podstawowych, by była najlepsza wydajność? Tak przynajmniej czytałem jak kręciłem na starym Phenomie DDR3 :E

 

A te 1.47-1.49V to strach się bać...

 

Uruchomił się Windows na 3600 Mhz CL14, ale wyniki odczyt, zapis i latency wcale nie lepsze niż 3600 Mhz CL16, więc po jaką cholerę ustawiać CL14?

 

Mam wrażenie że u nikogo te CL14 nie jest realne, że gdzieś proc/płyta ma blokadę i tak daje wyniki jak na CL16, bo nigdzie nie widziałem np odczytu 70 tyś tylko wszyscy koło 50-55tyś. Latency poniżej 60 też nie ma.

Opóźnienie powinno być trochę mniejsze z tego co kojarzę, CL nie ma wpływy na prędkość zapisu/odczytu, ale ma spory wpływ na wydajność w grach, przetestuj a nie patrzysz tylko na odczyt/zapis bo nie o to chodzi. Tak samo na włączonym BGS są lepsze wyniki w benchmarkach szczególnie lepiej wychodzi kopiowanie, a w grach za to trochę mniej klatek przez to!

 

Sprawdzałem kiedyś tRAS w grach i co bym nie ustawił wychodziły mi wyniki w okolicy błędu pomiarowego. Wydaje się że lepiej jak był ten timing jak najniższy czyli w moim przypadku 2xtCL lub niżej, ale jak mówię to różnica o 1 FPS w zakresie na przykład 160-170 FPS, bardzo ciężko to zweryfikować.

 

PS.

Udało mi się zejść stabilnie na 1.45v przy 3600MHz CL14, wygląda na to że nowej płycie można obniżyć trochę napięcie. Jeszcze będę testował czy zejdzie niżej.

Z tego co wiem 1.45v to w pełni bezpieczne napięcie zalecane przez AMD czy MSI (płyta wyższe napięcie już oznacza na czerwono tak jak w przypadku przekroczenia choćby napięcia SOC powyżej 1.2v), chociaż sporo osób twierdzi że do 1.5v też będzie bezpiecznie 24/7.

Edytowane przez KamileN7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No niby tak, włączyłem na moment test FC Primal i na CL14 było 3 fps więcej minimalnego, no ale jednak sypie błędami, mimo że próbowałem na 1.49V i z różnymi oporami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niby tak, włączyłem na moment test FC Primal i na CL14 było 3 fps więcej minimalnego, no ale jednak sypie błędami, mimo że próbowałem na 1.49V i z różnymi oporami.

Zrobiłem szybki test w BF5 i tu różnica jest spora, na CL14 AVG to 184 FPS'y a na CL16 już tylko 160 FPS, mapa Ostatni Tygrys (daje bardzo powtarzalne wyniki).

 

Opóźnienia w AIDA CL14 61ns vs CL16 62,5ns.

 

Tak btw. po wyjściu z BF5 chyba gdy odpaliłem test w AIDA, procek ustawił/sfiksował mi się na 3.4GHz, musiałem zresetować kompa, ah ten zbugowany bios MSI!!!

 

Edycja,

Nowe ustawienia pod nową płytę MSI B450 GAMING PLUS w sygnaturce.

Nie za wiele różnią się od poprzednich, trochę obniżone napięcie, dwa poprawione subtimigi, a reszta zostawiona z zapasem, żeby nie było żadnych problemów ze stabilnością.

Na razie tylko test w RAM Test (2 godziny które zupełnie wystarczają w przypadku tego programu), jutro dodam jeszcze test w HCI Memtest. Właściwie miałem już test w HCI Memtest bez błędów i trwający 14 godzin, ponad 2200% pokrycia, ale przy tamtych ustawieniach znowu RAM Test znalazł mi błąd po niecałej godzinie, a konkretnie przez timingi tRDRDSCL/tRWRWSCL ustawione na 3T. Najlepsze że jak te timingi były ustawione na 2T to RAM Test nic nie wykrywał, a za to sypało w HCI Memtest a tu znowu na odwrót!

Edytowane przez KamileN7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jest jakiś program do zmiany timingów "na żywo" spod windowsa? Bo ryzen master chyba resetuje windowsa, więc nic innego niż w biosie.

 

Okej, aktualizacja 18:44

 

Losowo podwyższając dodatkowe timingi udało mi się trafić na taki, który dał stabilność w testmem5 na 3600mhz cl14 cr1, choć póki co luźne timingi podstawowe bo 18-23-18-18 i trc 70 + trfc 700.

 

Na trfc 540 2 errory.

 

Pytanie czy opłaca się ustawić CL14, jeśli zysk czasu dostępu w Aida żaden? Czy nadal nie patrzeć na to? U mnie sporo jest bo 65-66ms też nie wiem czemu, jeśli u kolegi wyżej 62.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie sporo jest bo 65-66ms też nie wiem czemu, jeśli u kolegi wyżej 62.

Procesor musi być podkręcony choćby na te 4.0GHz, daje to dodatkowe 4ns mniej (ustaw sobie na sztywno choćby dla testu, jeśli teraz masz procesor na stock), to po pierwsze. Po drugie u mnie jeszcze opóźnienia w AIDA psuje włączony w tle origin, wyłącz na czas testu, o ile w ogóle masz tą platformę zainstalowaną/włączoną!

Edytowane przez KamileN7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

U mnie wszystko off jest na czas testu, bo włączam od razu po starcie windy i autostarcie nie mam niczego. 66ns to mam przy 3900mhz, także albo timingi zupełnie inne i któryś mocno na to wpływa, albo coś innego powoduje aż tak dużą różnicę.

 

A tak, Ty masz 17 lub 18 RCDRD, a u mnie nie zejdzie niżej 20 na cl14 i 19 cl16. Może przy 1.47V by pykło, ale póki co stoję na 1.45

post-582841-15636448419455_thumb.jpg

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie wszystko off jest na czas testu, bo włączam od razu po starcie windy i autostarcie nie mam niczego. 66ns to mam przy 3900mhz, także albo timingi zupełnie inne i któryś mocno na to wpływa, albo coś innego powoduje aż tak dużą różnicę.

 

A tak, Ty masz 17 lub 18 RCDRD, a u mnie nie zejdzie niżej 20 na cl14 i 19 cl16. Może przy 1.47V by pykło, ale póki co stoję na 1.45

U mnie to tak wygląda na twoich timingach (tRC na 56T a tRFC 570T, widziałem że takie masz powyżej) + procesor na 3.9GHz:

 

igai8Jl.png

 

tRCDRD przynajmniej u mnie, jest niezależne od napięcia i bloku terminacji, za to jest zależne od taktowania ramu. Na przykład na 3200 MHz zawsze będzie mi działać na 15T, na 3400Mhz 16T, 3600Mhz 17T.

Opóźnienia mogą być też kwestią BIOS'u/AGESY.

Edytowane przez KamileN7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie timingi ustawiłeś z tych? https://imgur.com/a/kg5fo8S

 

U mnie nowsza AGESA a i tak nie najnowszy bios.

Ustawiałem tylko główne + tRC i tRFC.

Teraz wklepałem wszystkie co podałeś i wychodzi nadal to samo.

 

k99Etg2.png

 

Ja mam najnowszy BIOS z AGESĄ 1.0.0.3 pod ryzen'y trzeciej generacji.

Edytowane przez KamileN7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A wyłącz Geardown, bo on widzę mocno miesza z CL i CR.

 

Ogólnie komukolwiek tutaj chodzi CL14 z geardown off na 3600mhz?

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wyłącz Geardown, bo on widzę mocno miesza z CL i CR.

 

Ogólnie komukolwiek tutaj chodzi CL14 z geardown off na 3600mhz?

Bez GearDownMode Enable to nawet CL16 na 3400 MHz stabilnie nie odpalę z tego co pamiętam, więc ci tego nie przetestuje.

Edytowane przez KamileN7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ano właśnie, czyli może rozumiemy już czemu wyniki są tak podobne na CL16 i CL14... możliwe, że on imituje cały czas CL16 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi 3600 cl16 na gear down mode off smigalo. Nie walczyłem o cl14 , tylko zrobiłem szybkie próby i wróciłem na cl16

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem tyle, robiłem testy w BF5 (nie wiem jak w innych grach/programach) przy 3200 Mhz CL16 CR1 GDM OFF, CR1 GDM ON i CR2 i wyszły mi dokładnie takie same wyniki jeśli chodzi o FPS. Więc według mnie najlepiej ustawić po prostu to co działa.

W BF5 lepiej działa na przykład 3200 MHz Cl14 GDM ON niż 3200 MHz CL16 GDM OFF, w tej grze nie ma różnicy między GDM ON/OFF czy CR2.

Edytowane przez KamileN7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

U mnie np CL14 nic nie zmienia oprócz nieznacznie lepszych opóźnień w AIDA.

 

W FarCry Primal za to najlepiej chodzi 3600 CL16 z gear enabled. Na CL14 mam minimalny fps mniejszy o 3. Czemu? Nie wiem. Może inne timingi robią taką robotę.

 

Instaluje teraz AC Origins i tam będę robił testy bo on jest bardzo czuły na RAM.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...