Skocz do zawartości
_rdk_

Hynix C-die CJR / Micron E-die

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Zaaktualizowałem bios i... sypie błędami na 3600 cl16, kurła...

 

A liczyłem, że nowsza wersja = mniejsze opóźnienia :P

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem to samo na tomahawku. 3466cl14 Max stabilne na najnowszym biosie

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A dla jaj sprawdziłem sobie jeszcze 3800mhz cl20 1.47v, 58tyś odczyt czyli 3-4 tyś więcej niż na 3600mhz, ale potem zwiechy. Pewnie kwestia dostosowania timingów.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się znaleźć w pełni stabilne ustawienia , 500%+ poszło w memtescie bez błędu . Co tu jeszcze można podszlifować ? Trcdrd 16 sypie od razu błędami , 17 sypie po 100% w memtescie. Dać taktowanie ramu o oczko wyżej ? na cr1 szczerze nie próbowałem , bo wcześniej mi się cr1 na 3600 wysypywało od razu.

 

 

13143df5630338a0.jpg

 

 

"Wypróbuj wartości tRTP 6T/8T/10T;

tRRDL na 6T lub 7T;

Bo obecne ustawienia są za bardzo rozjechane względem innych subtimingów. '

Dzięki już lecę sprawdzić.

 

 

2fd9af398074d1a0.jpg

 

 

tRTP: 8T + tRRDL 6T . Może te przepustowości w cpu spadają bo kontroler nie wyrabia i potrzebuję dovoltowania na cpu ? Ramy ciuram na 1.45v cały czas.

 

Edit. Dovoltovałem +0.01v na ramie i na cpu. Idę zagrać w cs i zobaczę jak się teraz układają fps.

Jest lepiej, ale mam wrażenie , że miałem minimalnie więcej fps na 3600cl16 cr2 , mam zapisane profile to potestuję gry.

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zejście na CR2 daje duże pole manewru.

Co lepiej według was?

1) 3600 CR 1T

2) 3733 CR 2T

 

Przy 2T spokojnie przechodze memtest i w grach zero problemów dla 3733.

W przypadku 1T maksymalnie 3600, przy 3666 wywala błąd po 20 minutach.

Edytowane przez jg77xfx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A masz włączone geardown? Bo to nie jest pełne 1T. Włączyłbyś jakiegoś benchmarka z procesorowo-pamięciowej gry i porównał. Sam sprawdzę czy poleci na 3700 w cr2.

 

Ale żebym miał latency na ryzenie 2600 jak novi na ryzenie 1600 to jest dziwne :hmm: może jakieś inne opcje w biosie za to odpowiadają, bo trochę tam tego jest.

 

novi trc nie idzie na 52?

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Geardown ma wyłaczone dla 2T.

Przy 3600 1T włączone.

 

Jakie są różnice w wydajności midzy 1T vs 2T?

Edytowane przez jg77xfx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najniższe latency miałem 64.8 chyba i to na cr2 , mam raczej zapisany ten profil. Nie wiem czy nie wrócę do 3600cl16 cr2 , muszę sprawdzić wydajność w grach czy coś zyskuję czy nie. Nie ma żadnego ryzena 7 2700 , bo tak myślę kupić dziada na pół roku , żeby przejść na ryzena 3xxx po nim, ale na razie żadnego w dobrej cenie nie widzę. Ewentualnie może uda mi się załatwić ryzena 2600 za około 400zł, to bym go taktowaniem podciągnął z 200mhz wyżej może + ram by trochę zyskał. Ale kto wie, mam za dużo pomysłów na minutę. Do rx570 i tak każdy cpu będzie zdecydowanie aż nad to wydajny.

 

W sumie nie patrzyłem, możliwe , że pójdzie. Zaraz zobaczę. Ale memtestu już dziś nie odpalam, bo leciał z 3-4h niedawno , więc niech sobie odpocznie pc, bo w pokoju ponad 30* :D .

Edit: Ustawione 52 , TM5 zapętlił więc jakaś tam stabilność jest.

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie zaznaczam, że dopiero raczkuję z podkręcaniem pamięci. Udało mi się uzyskać stabilne 3466 MHz. Wynik blady przy Waszych, ale ja tam się cieszę :E

 

Docelowo może powalczę o 3600 MHz lub postaram się zbić w pierwszej kolejności napięcie, które wynosi 1.40v, a następnie timingi.

 

1affce48c1935a37med.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napięcia nie ma co zbijać , można podnieść najwyżej ;). Wrzuć zrzut ekranu z ryzen timing checker. I jaki bios masz na płycie ?

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

U mnie lecą 3600 cl16 na 1.36v w pełni stabilnie.

 

Spróbuj ustawić jak u mnie, ale nie zapomnij o oporach!!! Wcześniej pytałem to zignorowałeś. Tyle, że CAD są po 24 om, a nie 120.

 

Na pewno da się coś jeszcze tu zrobić.

 

W49Tfmu.png

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem po downgrade bios'u do v1.5.

Wcześniejsze ustawienia działają, więc nie jest źle. Jedyne co musiałem zmienić to napięcie dać oczko wyżej, ale tylko dlatego że bios 1.5 i 1.8 różnie interpretują manualne ustawienie napięcia na 1.45v. Na 1.8 przy ustawieniu 1.45v, napięcie na DIMM wynosi 1.456v, a na biosie 1.5 trzeba ustawić 1.46v żeby osiągnąć to samo napięcie na DIMM czyli 1.456v (Na 1.45v będzie już tylko 1.440v). Taka mała pierdoła a ktoś się może zdziwić dlaczego ram nagle niestabilny po aktualizacji, jak na różnych biosach to samo manualne ustawienie napięcia oznacza co innego.

Edytowane przez KamileN7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@novi Bios to 7B85v16

@Wpotrzebie2017 dzięki za podzielenie się ustawieniami. a które z tych oznaczeń rozumiesz jako opór?

 

bc3882016d4d58e5med.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się znaleźć w pełni stabilne ustawienia , 500%+ poszło w memtescie bez błędu . Co tu jeszcze można podszlifować ? Trcdrd 16 sypie od razu błędami , 17 sypie po 100% w memtescie. Dać taktowanie ramu o oczko wyżej ? na cr1 szczerze nie próbowałem , bo wcześniej mi się cr1 na 3600 wysypywało od razu.

 

 

13143df5630338a0.jpg

 

 

"Wypróbuj wartości tRTP 6T/8T/10T;

tRRDL na 6T lub 7T;

Bo obecne ustawienia są za bardzo rozjechane względem innych subtimingów. '

Dzięki już lecę sprawdzić.

 

 

2fd9af398074d1a0.jpg

 

 

tRTP: 8T + tRRDL 6T . Może te przepustowości w cpu spadają bo kontroler nie wyrabia i potrzebuję dovoltowania na cpu ? Ramy ciuram na 1.45v cały czas.

 

Edit. Dovoltovałem +0.01v na ramie i na cpu. Idę zagrać w cs i zobaczę jak się teraz układają fps.

Jest lepiej, ale mam wrażenie , że miałem minimalnie więcej fps na 3600cl16 cr2 , mam zapisane profile to potestuję gry.

 

Możesz trfc próbować zmniejszać, daje kopa w grach mniejsze trfc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kowallosu Ten bios jest sprzed obsługi zen2 (chociaż może być tak jak kolega niżej wspomniał, nie mam podglądu na agese, jaka tam jest), więc cofnięcie chyba nic tu nie da. No cóż , musisz próbować jazdy z timingami. Ewentualnie możesz spróbować w płycie zamienić moduły miejscami, miałem tak na b-die 3400mhz nie chciało wstać, po zmianie miejscami poszły z palca na 3466cl14 .

@ Kayoshi111 Właśnie tak myślałem, żeby próbować zejść niżej, ale najpierw puszczę memtest , żeby potwierdzić stabilność moich aktualnych ustawień.

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@novi Bios to 7B85v16

Czyli BIOS na BETA AGESIE Combo 0.0.7.2, na którym płyta lubi strzelać fochy jeśli chodzi o ustawienia pamięci. Nieźle się na tym BIOSIE namęczyłem żeby ustabilizować pamięci, na poprzedniej płycie MSI B450M BAZOOKA (Ale mimo wszystko pamięci chodziły na 3600MHz CL14, ale miałem problemy z ustawieniem niektórych subtimingów które raz działy, a raz nie).

Zostaje albo starszy BIOS na sprawdzonej AGESIE Pinnacle 1.0.0.6, albo najnowszy, okrojony BIOS z AGESĄ Combo 1.0.0.3. Ale może uda ci się coś sensownego na obecnym ustawić.

 

Edycja,

W sygnaturce teraz ustawienia pod starszy BIOS 1.50 z AGESĄ Pinnacle 1.0.0.6 z potwierdzeniem stabilności, na razie programem RAM Test.

 

Ustawienia termiki zostawiłem na domyślnych czyli ProcODT 53.3Ω, RttNom OFF, RttWr OFF, RttPark 48Ω. W zasadzie na płycie B450 GAMING PLUS nic daje zmiana parametrów ProcODT i RttPark dla częstotliwości 3600MHz i CL14, zapewne dopiero do ustabilizowania jeszcze wyższych częstotliwości będą wchodzić w grę te parametry.

Dla przykładu gorszego projektu i gorszej jakości płyta MSI B450M BAZOOKA już nie potrafiła stabilnie obsłużyć ramu przy częstotliwości 3600 MHz i CL14, dlatego potrzebne było dostrojenie parametrów terminacji, przy ustawieniu na tej samej płycie 3200 MHz i CL12 nie było takiej potrzeby.

Im wyższa częstotliwość tym węższy zakres używalnych parametrów terminacji, u mnie na przykład dla 3200 MHz działa ProcODT od 34Ω do 60Ω , dla 3600 MHz od 40Ω do 60Ω, a dla 3800 MHz (oczywiście częstotliwość kompletnie niestabilna) 53.3Ω do 60Ω.

Edytowane przez KamileN7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

u mnie trfc nie schodzi poniżej 535. Czasy odświeżania na ryzenach nie będą już lepsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłączyłem już test memtest, chyba nie ma tragizmu, rosyjski przeszło, potem kilka okienek i też bez błędów, na razie koniec testowania bo czas spać.

Takie coś jest ok, w hwinfo mam pokazane że napięcie dla RAMu jest ciut wyższe, to samo pokazuje bios, mimo, że mam sztywne 1.35v?

* Taktowanie: 3600MHz 1.35v

* CAS: 16

* RCDRD: 20

* RCDWR: 16

* RP: 19

* RAS: 36

* RC: 54

* FAW: 24

* RRDS: 6

* RRDL: 8

 

7njx227.jpg

 

 

A tu z Ryzen Master:

 

nt92dSl.jpg

 

Edytowane przez Reddzik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie leci memtest już do potwierdzenia wczorajszych ustawień. Jak będzie Oki to schodze z trfc ile się da . I wtedy zostawię najniższe stabilne.

Jak będę miał stabilne w 100% , to zapisze profil i wrzucę do pc szare ramy . Spróbuję podbić trcdrd do 19/20 I pójść wyżej z ramem . Może gubią stabilność przez ten parametr . Dodatkowo ręcznie ustawie termike i opory , może pójdą na 3600mhz . 420% memtest zaliczony. Więc idę zrzucać trfc. Zacząć hardcorowo np 400 i zobaczyć czy pc wstanie ?

Trfc nie bootuje z 4 na przodzie , na 499 piszczy głośniczek, na 500 pc się uruchamia, ale zamarza ekran , podbiłem do 510 i tm5 przeszło , więc może będzie oki.

 

 

0e020567b5c73f6a.jpg

 

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to mam niefart do tych biosów, na 1.5 przy zmianie ustawień pamięci i nie tylko często zawiesza się bios (co prawda po restarcie okazuje się że ustawienia jednak weszły), i potencjał pamięci jednak trochę gorszy niż na 1.8. Dzisiaj wyszedł 1.9 z AGESĄ 1.0.0.3ab i tego testuje, na razie nie zauważyłem bug'a z procesorem fiksującym się na 3.4GHz. Dodali by tylko te profile i bym nawet nie narzekał.

Edytowane przez KamileN7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bankgroupswap alt ktoś wie gdzie to dziadostwo jest zaszyte w biosie ? Podobno ta opcja rozjeżdża wydajność po oc ramu . Przeszukałem bios pare minut i niestety nie widzę tego ...

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

bankgroupswap alt ktoś wie gdzie to dziadostwo jest zaszyte w biosie ? Podobno ta opcja rozjeżdża wydajność po oc ramu . Przeszukałem bios pare minut i niestety nie widzę tego ...

 

W starych biosach tego nie ma. W nowym jest obok podstawowego bank group swap.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc szach i mat . Ram na 3600mhz mi nie wstawal na biosie 1.8 więc albo 3466mhz i ta opcja off do polepszenia wydajności, albo 3600 i ta opcja on . Na razie nie kombinuje, mam zapisane profile pod 3600cl14 cr1 i 2 3600cl16 cr2 w pełni stabilne, więc zmiana biosu pozbawi mnie profili , jedynie musiałbym sobie zrobić zrzuty ekranu z ustawieniami i wydrukować. Pomyślę jeszcze . Jak ktoś byłby w stanie sprawdzić czy ta opcja faktycznie rozjezdza wydajność to byłbym wdzięczny.

 

Edit: Wedle memtestu jest stabilnie. Co tu by jeszcze przyciąć ? :

 

 

822fb5b9b28b698c.jpg

 

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@novi

Wygląda ok :)

 

Właśnie dokonałem pewnego odkrycia, do taktowania 3200 MHz nie ma potrzeby włączać ustawienia GearDownMode. Nie ma znaczenia tu CL, tylko właśnie taktowanie. Przy 3333Mhz CL16 bez GDM Enable sypie mi błędami, a na 3400 MHz BSOD po wejściu do pulpitu. Jeśli jakaś gra/program lepiej się czuje z CR1 GDM OFF to w moim przypadku lepiej ustawić sobie 3200 MHz CL12, na którym jest prawie taka sama wydajność jak przy 3600 MHz CL14.

 

iwVwohr.png

 

Po za tym u mnie 3200 MHz zadowala się napięciem SOC 0.9v, nawet jak dam SOC LLC na 8 to dalej działa.

Tak btw. głównym objawem niestabilności SOC jest zawieszanie się komputera, dokładnie tak samo jak przy niestabilnym CPU gdy napięcie ustawione jest zbyt nisko. Po uporaniu się ze zwiechami mogą pojawić się jeszcze drobne błędy w programach diagnostycznych (Polecam w tym wypadku Prime95, test Large FTTs), ale zwykle wystarczy jeszcze podniesienie napięcia o 0.01v czy 0.02v i powinno być stabilnie.

Edycja,

Po ustawieniu tRDRDSCL/tWRWRSCL na 2 T wydajność w BF5 jest już identyczna jak przy 3600 MHz CL14, kwestia czy te ustawienia będą w pełni stabilne. Minimalny FPS nawet lepszy jak przy 3600 MHz CL14.

Edycja 2,

Instaluje jeszcze Wiedźmina 3 i zobaczę jak się mają pamięci w tej grze, na dysku mam jeszcze Shadow of the Tomb Raider ale nie wiem gdzie tam będzie najlepsze miejsce procesorowe.

Edytowane przez KamileN7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Nic sobie nie pomyliłem. Z premedytacją nie użyłem nazwy gdyż mowiny o tanich asrocakch, model nie ma znaczenia. Ogólnie beka bo gdy mówię o karcie dźwiękowej narracja zmieniana jest na taką że dobra karta dźwiękowa nie jest potrzebna, można kupić inna, można kupić dac itp (TO SĄ DODATKOWE KOSZTY). Jak mówię o sekcji zasilania to narracja brzmi że pomylelem się z modelem płyty. Cały dowcip polega na tym że to 400zl to nie wiele jak na różnice w tym co dostajemy w tych mobasach. Tzn lepsza dźwiękowka, lepsza sekcja zasilania, lepsze wyposażenie. OGÓŁEM LEPSZA PŁYTA. Jeśli komuś wystarcza biedny kodek audio czy biedna sekcja zasilania to fajnie ale niech nie mówi że ta płyta jest dobra. Jest WYSTARCZAJĄCA dla niego i to wszystko. To tak jak z tymi bułkami z biedronki, dla kogoś są wystarczające, ja wolę kuoic 3x droższe i nie jest odnrazanego barachła. Argumenty że za 900zl płyty też mają kiepskie kodeki audio jest śmieszny bo wystarczy poszukać w specyfikacji technicznej i znaleźć taka która ma normalne audio, wyposażenie czy co tam nas interesuje. Nadal nikt nie odpowiedział, dlaczego nie polecają tanich asrockow na am4? Bo różnica pomiędzy dobrą płyta jest po prostu mniejsza i mówimy o mniejszej skali.  Edit: teraz spojrzałem na morele, nowy tomahawk kosztuje 871zl. Różnica pomiedzy "wystarczającymi" asrockami zaczyna topnieć wiec za niedługo ten post będzie nieaktualny bo i tak wszyscy będą polecali MSI. Obecnie to już 350zl czyli żaden pieniądz. 
    • Masz calkowita racje. 1 kwietnia lece na Florida zakupic dzialke i zaczac budowe domu. Nie dosc ze tax ma sprzedaz jest 6% to jak dom bedzie jako glowny nie bede placil stanowego podatku od zarobkow w moim wypadku to 10.75% ze stanu NJ. Tym sposobemdom wybuduje sie z tax z NJ.
    • No nie wiem jakim cudem ale w pit masz ustalone progi procentowe od zarobkow/ Kosz pracodawcy pracownika nic nie obchodzi bo to dwie oddzielne dzialalnosci. No to najprostrza droga. Z tego co sie orientuje to jak dobrze sie uczysz to studia nadal w Polsce sa bezplatne?.
    • @Caps i inni, polecam olać kolegę jak jest najmądrzejszy i niech radzi sobie sam. A wiedzę masz marną patrząc na zestaw, który poskładałeś... zasilacz se weź od razu 5000W... pastę będziesz co miesiąc wymieniał? Napisałeś kosmici w komputroniku... skomentuję to obrazkiem   PS. Dodam jeszcze że co roku zakładasz podobny temat, i  z tego wychodzi(nie wnikam dlaczego) ale teraz pewnie też tak będzie   Także wstrzymać się z udzielaniem pomocy do soboty i będzie zaś spokój na chwilę   PS2. Radzę poczytać jak zachowuje się użytkownik i jak się kończą jego tematy  1. 2.    
    • A najlepsze jest to, że później taki ktoś, kto nie miał styczności z grami FromSoftware, mówi jakie te gry są proste, jak ogląda jak ktoś na golasa grę przechodzi bez levelowania itp itd  kuźwa tez tak myślałem  
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...