Skocz do zawartości
_rdk_

Hynix C-die CJR / Micron E-die

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, pomocy. Co robię źle?

 

Posiadam: Asus CH7WIFI, Ryzen 3900X, Corsair Vengeance PRO RGB 3000MHz CL15 (Micron D-Die). Rzeźbię od wczoraj w biosie i jedyne, co mi się udało, to zejść z timingami. Przy 3200MHz komputer odpalił, ale po kilkunastu sekundach testu w AIDA poszedł BSOD. Luzowałem timingi i podniosłem napięcie (1.375 max, o ile dobrze pamiętam), ale to nie pomogło.

 

Obecnie wygląda to tak:

 

Chciałbym te pamięci puścić choćby na te 3200MHz z jakimiś sensownymi timingami, ale albo coś robię nie tak, albo trafiły mi się jakieś paździerze? Z tego, co czytam, maksymalne bezpieczne napięcie dla DDR4 to 1.5, więc może tu leży problem? Trochę się bałem przekraczać 1.4, ale może nie ma czego? Jakieś inne rady, sugestie?

TRCD oba daj na 17 trtp 17 z subów TWTRS daj na 5 a TRDWR na 8, trrds na 6 trrdl 8, tcke 8 albo 9 i tfaw dla pewności na 24. Terminacja odpowiednio procodt 48 rttnom rzq7, rttwr off, rtt park rzq5, cad na 24. GearDown na ON powerdown na OFF i ustaw na sztywno CR na 1T. Potem ustaw tak aby ram pod windą chodził na 1.4v i atakuj z tymi ustawieniami CL14 3200 MHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, pomocy. Co robię źle?

 

Spróbuj poluzować tRCDRD pod 3200 MHz, na przykład daj 18T-20T. Przynajmniej na E-Die i B-Die czyni cuda :D Zobaczymy jak z D-Die.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Z tym CR1 to bym nie przesadzał, większości nie wbija z geardownem off

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady i podpowiedzi. Niestety, ale są problemy z wyższym taktowaniem. Być może to kwestia biosu, a być może pamięci są po prostu słabe. Wrócę do tematu za jakiś czas, po kolejnych rewizjach biosu.

 

Na razie pobawiłem się jeszcze timingami i napięciami:

 

DRAM Voltage - 1.29

VDDSOC Voltage - 0.975

CLDO VDDG Voltage - 0.900

 

Timingi: 14-15-14-14-28

 

Reszta:

 

Trc - 48

TrrdS - 5

TrrdL - 8

Tfaw - 20

TwtrS - 4

TwtrL - 12

Twr - 24

Trcpage - Auto

TrdrdScl - 4

TwrwrScl - 4

Trfc - 540

Trfc2 - 416

Trfc4 - Auto

Tcwl - 14

Trtp - 12

Trdwr - 8

Twrd - 3

TwrwrSc - 1

TwrwrSd - 7

TwrwrDd - 7

TrdrdSc - 1

TrdrdSd - 5

TrdrdDd - 5

Tcke - 7

 

ProcODT - 53.3

Cmd2T - 1T

Gear Down Mode - Enabled (po wyłączeniu, test w Aidzie się wykrzaczał po minucie)

Power Down Mode - Enabled

RttNom - Disabled

RttWr - RZQ//3

RttPark - RZQ/1

Busy - 24

 

Ponad 12 godzin testu w Aidzie - bez problemów.

 

Kombinować coś jeszcze, czy nie ma to już większego/żadnego sensu?

Edytowane przez b00n

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ależ to są wypas kostki. Przypuściłem atak na 3600 MHz i powoli luzuje timingi bo pompowanie napięcia powyżej 1.45v tylko opóźnia lawinę błędów ale o dziwo system się nie sypie. Jak robiłem pierwszy atak na 3600@16-18-18-36@.1.425v to 112 błędów w 2 minuty. Podbiłem trcdr 20 i parę innych i obecnie mam 1 błąd po pętli. Teraz spróbuje podbić napięcie do 1.44-45v i zobaczymy zrobię pętle bez lipy :E Jak złapię stabilność to znowu spróbuję zacieśnić suby.

 

Edit:

Dobra ustabilizowałem ale mózg mam nie lada zlasowany bo luzowanie subów przynosiło odwrotny skutek od zamierzonego zamiast poprawy stabilności ją pogarszało. Zryło mi dekiel w sumie bo wszystko po trc musi być dokładnie tak jak na zrzucie (trfc pewnie da się zacieśnić z 350ns w okolice 310-320ns ale już siły nie mam na testowanie) bo inaczej jest trololo. Ogólnie srogo jest bo ustawione mam 1.43v w biosie co pod windą daje 1.456v a to się przekłada podczas testu na 52 stopnie na wewnętrznych modułach :E te na zewnątrz około 44. Jakby kogoś interesowało to podaje też odt itd. bo na tej agesie RTC nie odczytuje wartości. ProcODT 48 CAD na 24 rtt_nom rzq7, rrt_wr off, rzq6.

d78MAKAl.pngoEa7sxzl.png

 

Mam bardzo zbliżone wyniki, tylko na kopi 2 tysiące mniej,

ale są stabilne na 1.35 V, nie chciałem już dalej polepszać timingów kosztem wyższego Vram.

Edytowane przez jg77xfx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kopiowanie u mnie podbija liczba modułów. Generalnie i tak nie będę trzymał ich tak wysoko bo środkowe moduły grzeją się okrutnie, a zysk z tych taktowań jest raczej niezbyt duży w porównaniu do 3400 MHz. Na razie z palca wklepałem 14-17-16-36@ 1.4v i śmiga ale spróbuje zejść z trochę z napięciem usatysfakcjonowałoby mnie już 1.38v lub przy ostrzejszych timingach 1.4v. Pirometr podczas testów pokazuje te 10+ stopni różnicy między modułami a że mam lekką odmianę celciuszofobi to wolę ich nie katować. Swoją drogą te e-die są strasznie lekkie dla IMC aby mi tak responsywnie system działał to na starych hynixach ze 2 tygodnie timinigi rzeźbiłem a tutaj obsadź 4 moduły wklep coś tam wyglądającego w miarę sensownie z palca i już działa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej miałem Corsair Lpx w spadku z b150, 2* 8gb 2133 cl13, hynix mfr 2 rank, działały niby stabilnie na 2866 cl16, wszystkie testy przechodziły, potrzebowały VSOC 1,2 i VRam 1.45 jednak podczas rozgrywki pojawiały się mikroprzycięcia, których nie mogłem znaleźć przyczyny, kiedy pamięci bez OC także.

Miesiąc temu je sprzedałem za 270 zł i kupiłem Cruciale po zapoznaniu się z tematem na forum.

Na e-die mikroprzycięcia zniknęły, operacja kosztowała 70 zł dopłaty, było warto.

Dodatkowo wątpię, aby z okrojonym biosem lite komputer wstał na tych Corsarach, miały jeszcze naklejkę Intel xd.

Po kupieniu płyty b350 komp nie wstawał, musiałem wsadzić inne pamięci, zaktualizowałem bios i dopiero na nowszym odpalił z nimi.

Edytowane przez jg77xfx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie to moje korsarze to jak na korsarze to generalnie wypas są ale e-die nawet przy 4 modułach są znacznie lżejsze dla systemu. Kurcze tylko wszedłem do tego tematu i już rzeźbię memki :E Puszczam teraz 14-(17-14)-14-36-56-544@1.39 i zobaczymy czy zrobi chociaż stabilnie ze 2 pętle. Zrobiłem parę szybkich testów i wygląda na to że czy się stoi czy się leży 1.39v minimum się należy :E poniżej plują błędami przy 3400 no ale widać też, że się z napięciem skalują więc pewnie wyjdzie na to, że to 1.39v zostanie i może się uda zrzucić TRDRD i TWRWR na 3 a wtedy to już byłoby bardzo przyjemnie.

 

Edit: i kaplica wracamy na 1.4v i widzę, że vsoc poniżej 1.075v to jest duże nie, nie :E teraz zrzuciłem tras do 34 trdrd i twrwr na 3 i jedziemy. Pomierzyłem też znowu tempy pierometrem i przy tych nastawach wszystkie kości wszystkie kości mają 54 stopnie tylko pierwsza co dostaje nadmuch z frontu budy ma 52 :E Zobaczymy ile papciu ostatecznie będą potrzebowały do tych ustawień i tak będzie chodzić już 24/7 bo nie chce mi się już rzeźbić, a teraz wydajność jak na 32GB poniżej 600 ziko jest obłędna :thumbup:

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też czaiłem się na x370 taichi, ale ostatecznie kupiłem b350 pro carbon, kupowałem z benefitu przez Empik, ograniczony wybór.

Teraz żałuje bo miałbym spokój z biosem i pewność, że odpali Ryzen 3000.

Edytowane przez jg77xfx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kupowałem po BF na tygodniu komponentów kiedy jedyne co można było znaleźć na necie o Taichi to niecenzuralne określenia :lol2: ale była ładna, miała wi-fi i coś tam w komputery umiem wiec łyknąłem coś za 680 ziko i nie żałuję. Teraz siedzę na biosie którego nie powinienem według asrocka używać i jest ok. Właśnie testuje stabilność i na niższym napięciu memki wcale według pirometru nie są chłodniejsze w zależności od momentu podczas testów pirometr wskazuje między 58-62 stopnie w najcieplejszym momencie:E Tak więc fck it. Ustawiłem 1.385v w biosie co przekłada się na równe 1.4v w stresie ze skokami do 1.408v jeśli są nieobciążone, vsoc z biosu na 1.0875 co w stresie daje 1.096v i kończę właśnie 6 pętle na 14-(17-14)-14-34 TRDRD i TWRWR na 3, trfc 544 :D opóźnienie 65.7. Powiem tak mi wystarczy i mogę spokojnie popolować na 3800x w jakiś promo i mam platformę która obleci na następne 3 lata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja planuje 3700x tylko na razie jest jakiś beta bios z początku lipca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Wyłączajcie powerdown mode bo macie wysokie latency przez to. Nic to nie daje dla stabilności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakby nie było wyłączone to by opóźnienie było grubo ponad 70ns

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako totalnie niedoświadczona w temacie osoba poddaję się i nie będę na razie kręcił pamięci.

Nie ogarniam tych wszystkich ustawień w BIOS, które na dodatek trochę różnią się od tego co prezentowane jest choćby w DRAM Calculator. Gdyby wszystko grało, to bym może spróbował, a tak to nie ma najmniejszego sensu ruszać.

 

 

Spisałem sobie z BIOS tak jak to wygląda mniej więcej u mnie na płycie MSI B450 Gaming Plus. Dwie pierwsze kolumny są z Advanced DRAM Coniguration. Trzecia to dodatkowe rzeczy na głównej stronie.

 

No chyba, że w takim wypadku można jeszcze ustawić to za pomocą Ryzen Master i nie będzie się tam nic gryzło z BIOS.

 

PS. Ryzen Mastera też nie mogę rozgryźć. A kit z tym. Nie ruszam.

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś zrobię podejście do 3466 ciekawe czy uda się ukręcić bez podbijania napięcia dla takich samych timingów jak na 3400 bo jak nie to zostajemy na 3400 i tak jest zacnie. Dziś zobaczę jak forza 4 śmiga bo już powinna się zassać z game passa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja się zastanawiam czemu aż tak słaby read mi wychodzi. Tutaj widzę każdy śmiga z 50k+ read w aidzie a ja jakieś 49k :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wsparcie Asrocka serii Taichi jest legendarne :lol2: (mozę nei tylko Taichi) - mam x99 i było kilak biosów na krzyż.

Po poprawkach mikrokodów i windowsa nie działa oc procka z biosu - mogę kręcić tylko softem spod windy.

 

Asrock od roku nie wydał biosu, poza jakąś betą w styczniu - 1.81 której nie chce testować.

Ot nie ma jak wsparcie platformy HEDT (fakt już ponad 3 letniej ) - takie Msi czy Asus dość szybko ogarnęli biosy z microkodami nie blokującymi o/c na haswellach i broadwellach.

 

Tak poza tym to nawet lubię tę płytkę - poza biosem minus za sterowanie wentylami 3 pin tylko w 2 złączach - w reszcie tylko jest regulacja wentyli PWM.

Trochę dziwna oszczędność w dość drogiej w końcu płytce.

Edytowane przez Tomcat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja się zastanawiam czemu aż tak słaby read mi wychodzi. Tutaj widzę każdy śmiga z 50k+ read w aidzie a ja jakieś 49k :E

 

CL17? Zgaduję, nie wiem. 49k to ja miałem na 3333 MHz po wyrównaniu subtimingów, na 3466 MHz mam 52-53k. CJRy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3600-16-19-19-41 dokładnie. No nie ogarniam czemu tak wolno. Nie ma błędów w memteście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jakby nie było wyłączone to by opóźnienie było grubo ponad 70ns

 

U mnie 65ns bez powerdown i 69ns z powerdown. Wcześniej miałem nawet 63ns bez i 67 z, ale coś się poknociło z nowym biosem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wsparcie Asrocka serii Taichi jest legendarne :lol2: (mozę nei tylko Taichi) - mam x99 i było kilak biosów na krzyż.

Po poprawkach mikrokodów i windowsa nie działa oc procka z biosu - mogę kręcić tylko softem spod windy.

 

Asrock od roku nie wydał biosu, poza jakąś betą w styczniu - 1.81 której nie chce testować.

Ot nie ma jak wsparcie platformy HEDT (fakt już ponad 3 letniej ) - takie Msi czy Asus dość szybko ogarnęli biosy z microkodami nie blokującymi o/c na haswellach i broadwellach.

 

Tak poza tym to nawet lubię tę płytkę - poza biosem minus za sterowanie wentylami 3 pin tylko w 2 złączach - w reszcie tylko jest regulacja wentyli PWM.

Trochę dziwna oszczędność w dość drogiej w końcu płytce.

Przecież to samo było i na AM4 ale JZ w związku z gówno burzą zaczął coś tam łatwić i powoli ruszyła machina, a potem na ocn wszyscy stwierdzili, że no coś tam rzeźbią i się starają ale jest ich mało to trzeba im dać suport i raportować znalezione bugi i tak w coś miesiąc tych biosów było tyle, że szok, a teraz jest 5.80 który jest zacny może dla zen i zen+ tracimy odrobinę wydajności ale wiedząc, że można ładować spokojnie zena2 i śmiga elegancko to i tak wypas bo tego to się nikt nie spodziewał. No a problemy z boostem (brakujące 25MHz bez kombinacji) to prawdopodobnie problem driverów amd albo windy. Tak więc jak sobie przypomnę jak mi się co wyłączenie pc lagowały wentyle i latały@100% to teraz to jest uberstabilnie i wypaśnie i jeszcze dali opcje wyłączenia spread spectrum i skończyły się skoki taktowania do 4.3-4.5 GHz podczas testów albo obciążania wszystkich wątków. Teraz x370 Taichi można opatrzyć znakiem JustWorksTM :E

 

U mnie 65ns bez powerdown i 69ns z powerdown. Wcześniej miałem nawet 63ns bez i 67 z, ale coś się poknociło z nowym biosem.

Z tego co kojarzę na nowej agesie opóźnienie poszło trochę w górę. Jakby nie patrzeć coś spróbuje pograć dziś i zobaczę jak to działa bo tak to tylko 3dmarka zwykłego firestrike wpuściłem i w teście combined jest ponad 8800 punktów na 4.1 pewnie pęknie 9k no a frametime jak stół w sumie i ewidentnie minimalne poszły w górę. Muszę BattleFronta II zainstalować bo tam wiem ile gdzie i dlaczego.

 

3600-16-19-19-41 dokładnie. No nie ogarniam czemu tak wolno. Nie ma błędów w memteście.

49 to powinieneś mieć na 3200 CL14-17-17-34 i niezbyt ciasnych subach. IMO albo niestabilne albo masz suby luźne jak guma od majtek.

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A subtimingi? Masz na auto?

 

póki co tak, czekam na nowy bios z nową Agesą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

póki co tak, czekam na nowy bios z nową Agesą.

 

No to chociaż ustaw te z XMP, bo na auto jak zmieniasz taktowanie to płyta potrafi tak je zwiększyć, że wydajność stoi w miejscu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

U mnie nawet jak dam Memory Try It na 3600-16-16-16-36 to mam chyba z 66ns. Kaiketsu jak masz taką opcję to spróbuj na moment włączyć i zobaczyć read, choć zapewne stabilne nie będą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • A przeczytałeś artykuł czy tylko nagłówek?  Jasno wynika z artykułu, że działanie zaczęło się od pewnej prowokacji służb. I teraz po tym kto ten materiał odtwarzał po prostu chcą do niego dotrzeć i sprawdzić czy ma wspólników. Nie chodzi tylko o pranie pieniędzy, ale też o dochodzenie w sprawie umieszczenia materiałów wybuchowych w śmietniku.  Także próba pozyskania pewnych informacji jak najbardziej zasadna, bo nie do końca wiedzą kogo szukają, a tak mogą wychwycić podejrzanych.  Nie do końca rozumiem czemu akurat tutaj czepiają się faktu, że chcieli dane użytkowników. Jest wiele portali i usługodawców, którzy takie dane przekazują na wniosek sądów do działań operacyjnych. Pierwszy lepszy przykład to dane dotyczące użytkowników przekazane przez znany portal aukcyjny w celu rozpoznania sprawy sprzedaży nielegalnych kluczy do kart przedpłaconych czy licencji na oprogramowanie. Wiem, bo sam byłem na takim przesłuchaniu w charakterze świadka. Policja dostała numer aukcji, nazwę kupionego produktu, kwotę, rodzaj i datę transakcji, moje dane teleadresowe, nazwę użytkownika, a co jeszcze tego nie wiem.  Zatem jeżeli mają te dane służyć do ścigania przestępstw to czemu ich pozyskanie miałoby być zabronione? Należy jedynie uregulować prawo tak, by nie dopuszczać do nadużyć. 
    • Życia plemnika? Twoje nieuctwo osiąga szczyty ;). Zapoznaj się może czym właściwie jest pigułka po i czemu legalnie można ją używać w Polsce(tyle, że w obecnym stanie prawnym na receptę). Z twoją logiką to każdy seks powinien kończyć się zapłodnieniem(i jest to wręcz wskazane) :D.
    • gral ktos z was cyberpunka 2077 na boosteroid?bo mi cos nie dziala;/
    • Nie kojarzę takich tweaków, ja nic nie zmieniałem.
    • Hahah co nazywasz wysrywem, to że bronie życia i jak to nazywacie nienarodzonego pasożyta czy tam płodu... Moja Ciotka wychowuje przeszło 40 lat niepełnosprawną ruchowo i umysłowo dziewczynę, i powiem Ci że kiedyś powiedziała nigdy tabletki dzień po bym nie użyła, nawet jeśli by została zgwałcona, lub wiedziała że będzie po urodzeniu chora, lub niepełnosprawna .Więc jeśli to nazywasz wysrywem to Gratuluję. Użyj tabletki kilka lat po...    @Voodoo2 Pisz tak dalej to zaraz pięknego bana tu wyłapiesz specjalisto od seksu 
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...