Skocz do zawartości
_rdk_

Hynix C-die CJR / Micron E-die

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Stworzyłem stabilne 3766Mhz z IF 1:1.

 

Da się to na pewno jeszcze polepszyć, ale zrobiłem to na szybko.

 

Niestety nie działa jak pisałem u mnie Dual Channel, więc nie wiem czy u tych co mają Dual zadziała.

 

Jednak Ryśki 3xxx mają większy potencjał, jeśli chodzi o RAM.

 

M6hU3pp.png

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie coś takiego wyszło przy 3666 Mhz (nie wiem czym jest spowodowany u mnie brak informacji w testach AIDA dot. m.in. FSB i Memory BUS) :

 

HyOIsmo.png

 

Jeszcze nie wiem czy w pełni stabilne, jutro przetestuję w grach, w memtest5 przeszło pomyślnie 10 cykli.

 

 

Guy39Os.png

 

 

Screeny z BIOS-u

 

 

0dPuNbv.png

3mxlpoA.png

1RBvdDk.png

mxMT5UH.png

 

 

 

Opierałem się głównie na DRAM Calculator, ale też wspierałem się cenną wiedzą forumowiczów, zwłaszcza w przypadku napięć. ;)

 

Najpierw poszło stabilnie na 3600 Mhz z zachęcającymi wynikami, więc postanowiłem dać trochę wyżej z tymi samymi nastawami. Stabilności już jednak zabrakło, więc musiałem kombinować, Potem już byłem blisko, już witałem się z gąską (testmem5 przechodził właśnie 6 cykl bez żadnych błędów), a tu nagle trach, restart windowsa i znowu musiałem coś zmienić. Mam nadzieję, że teraz już będzie w pełni stabilnie (okaże się jutro w grach). :P

 

Nie jestem w stanie sam ocenić tego wyniku, bo się na tym nie znam. Jeżeli uważacie, że nie jest źle, to chyba już dam sobie spokój z zabawą pamięciami. Strasznie to wciąga i zżera mnóstwo czasu :E

 

EDIT: L3 Cache - wartość Write chyba jest bardzo słaba ...

 

EDIT2: Jednak coś jest nie tak. Parę godzin gry pochodziły, ale potem zaczęły się ścinki gdy zrzuciłem grę na pasek i włączyłem sobie serial w HBO. Na początku nie zwróciłem na to uwagi, ale potem zaczęło przycinać częściej, aż wreszcie zawiesiła się gra. Komputer nie zresetował się, grę udało się wyłączyć, ale ewidentnie coś nie gra. Idę pogrzebać w ustawieniach ...

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4000 stabilne na 1,4 [V] :)

 

Testuje 3600 CL 16-20-16-35-65-596 CR1 na 1,35 [V] ; chyba trafiłem niezłe E-D - ki :P

 

Ciekawostka CPUZ D 4,42 [GHz] ram 3800 :

17c2d60cd2eb04a8med.png

 

Przy ramach na 4000 [MHz] wydajność nawet spada , optimum to 3600 :)

 

Jedynie kopiowanie rośnie troszkę :

8931c57d35dd932bmed.png

Edytowane przez Phill76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

"Testuje 3600 CL 16-20-16-35-65-596"

 

Wbij jak u mnie 16-20-14-14-28-54-540

 

1.35, max 1.36V wbija

 

 

addept

 

Myślę że napięcia jednak za wysokie.

 

SOC 1.1 ok, choć możesz spróbować jak u mnie 1.050-1.060

 

VDDG i VDDP nawet bym nie ruszał - auto. Ew jak już max to 0.900

 

1.45V na DRAM to idzie przy 3600 Mhz CL14 (ale to i tCWL odpowiednio trzeba 14 ustawić).

 

Masz błędny ClkDrvStrenght na 120, a powinno być 24. U mnie najstabilniej jest 24-20-20-24, a drugie miejsce ma 24-20-24-24

 

BankgroupALT tak samo na disabled. Lepsze wyniki w grach, mimo że kalkulator podpowiada na enabled. Nie wszystkie ustawienia kalkulatora są dobre. Tak samo na Ryzenach refresh proponują powerdown włączyć, a to podwyższa latency.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obiecales ze sprawdzisz czy zrzuca ci zegar jak masz wyłączone w biosie oszczędzacze a pod windą najwyższą wydajność :cool::P

hah nie sprawdziłem xD Jednak mocno bawiłem się pbo i autoOC. PBO jest skopane, autooc jest skopane. Zakres ujemnego offsetu od vid jest malutki i jeśli coś powiedzmy algorytmowi nie będzie pasowało to zacznie ciąć wydajność i można mięć wysoki zegar przy niskim napięciu z wydajnością zbliżoną do rzeczywistej wydajności dla danego vid.

Dalej pojawił mi się problem pisku na dźwiękowce pomaga reset co prawda tylko na HP-out i na auto cpu lub pbo autoOC. Na sztywno nie :lol2: Na wszelki wypadek kolejny remanent w timingach i napięciach od FCLK vddp i vddg na 1v oba.

 

4000 stabilne na 1,4 [V] :)

 

Testuje 3600 CL 16-20-16-35-65-596 CR1 na 1,35 [V] ; chyba trafiłem niezłe E-D - ki :P

 

Ciekawostka CPUZ D 4,42 [GHz] ram 3800 :

17c2d60cd2eb04a8med.png

 

Przy ramach na 4000 [MHz] wydajność nawet spada , optimum to 3600 :)

 

Jedynie kopiowanie rośnie troszkę :

8931c57d35dd932bmed.png

Spada ci bo masz fclk:mclk 2:1. Powyżej 3600 MHz musisz ręcznie wymusić synchronizacje i jak będziesz miał szczęście to 3800:1900 1:1 i best wydajność

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Art

U mnie pbo nic nie daje bo czy dam enabled czy enhanced 1,2,3,4 jest boost 4200 i to wszystko jak zwykły game boost w biosie więc dałem ręczne OC 4.2 z powrotem. Opcji "autoOC" nawet nie mam w biosie :hmm:

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo niby limity ściąga a tak naprawde i tak jest wszystko od vidu zależne. To masz i tak dobrze u mnie max co widzę poniżej 50% cpu obciążenia jest to 2 rdzenie max 4125/4100, a all 4075 i min 4000. Napięcia można obniżyć offsetem o max 25mv bo inaczej wydajność leci na łeb na szyje. Generalnie padaczka :E Ja zostawiam na 4.1@1.344v pod obciążeniem i wywalone. Chłodno wydajnie teraz tylko ogarnąć mega pisk w słuchawkach i będzie git :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo niby limity ściąga a tak naprawde i tak jest wszystko od vidu zależne. To masz i tak dobrze u mnie max co widzę poniżej 50% cpu obciążenia jest to 2 rdzenie max 4125/4100, a all 4075 i min 4000. Napięcia można obniżyć offsetem o max 25mv bo inaczej wydajność leci na łeb na szyje. Generalnie padaczka :E Ja zostawiam na 4.1@1.344v pod obciążeniem i wywalone. Chłodno wydajnie teraz tylko ogarnąć mega pisk w słuchawkach i będzie git :E

No ja jakszedłem z 4225 z 1.41v na 1.325 to pobór spadl o 13W i temperatury w BFV mocno w dół, ten pisk w słuchawkach to od czego podejrzewasz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

addept

 

Myślę że napięcia jednak za wysokie.

 

SOC 1.1 ok, choć możesz spróbować jak u mnie 1.050-1.060

 

VDDG i VDDP nawet bym nie ruszał - auto. Ew jak już max to 0.900

 

1.45V na DRAM to idzie przy 3600 Mhz CL14 (ale to i tCWL odpowiednio trzeba 14 ustawić).

 

Masz błędny ClkDrvStrenght na 120, a powinno być 24. U mnie najstabilniej jest 24-20-20-24, a drugie miejsce ma 24-20-24-24

 

BankgroupALT tak samo na disabled. Lepsze wyniki w grach, mimo że kalkulator podpowiada na enabled. Nie wszystkie ustawienia kalkulatora są dobre. Tak samo na Ryzenach refresh proponują powerdown włączyć, a to podwyższa latency.

 

Ustawiłem trochę to wszystko inaczej, niektóre wartości pozmieniałem, a na napięciu 1,42 V i działało ok, aż tu po paru godzinach ciach, reset (na tym wcześniejszym ustawieniu też parę godzin podziałało).

 

Teraz wróciłem do tych ustawień, które tu pokazałem i próbowałem ustawić tak jak napisałeś. Obniżyłem napięcie do 1,42 V, ustawiłem AUTO na VDDP i VDDG, reszta tak jak podałeś. Tylko te ClkDrvStrenght u mnie nie działa na 24, bo od razu zaczęło wysypywać błędy na memtest5. Ustawiłem ponownie 120 i na razie przechodzi 6 cykl, przy ustawieniach takich jak podpowiedziałeś.

 

Teoretycznie mam dwa ustawienia na 3666 Mhz, ale każde po paru godzinach okazuje się niestabilne. I właśnie tej stabilności bym musiał poszukać przede wszystkim. Niby jestem blisko, niby na obu ustawieniach Memtest5 jest ok i potem działa wszystko ok, ale tylko do czasu. Czegoś brakuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jak 3666 nie chodzi to na 3600 przestaw. Bezsens atakować 66Mhz.

 

Ale też 1 słyszę że komuś w panelu 120 OM chodzi...

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spada ci bo masz fclk:mclk 2:1. Powyżej 3600 MHz musisz ręcznie wymusić synchronizacje i jak będziesz miał szczęście to 3800:1900 1:1 i best wydajność

 

Czym to mam wymusić , w jaki sposób ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AMD overclocking potem poszukaj infinity fabric clock lub coś podobnie brzmiącego i tam możesz sobie ustawić OC IF ustawiasz 1900 MHz i jak wstanie to ganiasz 3800 MHz ram zsynchronizowany z IF więc opóźnienia są niższe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja jakszedłem z 4225 z 1.41v na 1.325 to pobór spadl o 13W i temperatury w BFV mocno w dół, ten pisk w słuchawkach to od czego podejrzewasz?

Kij wie pewnie bios ale po przestawieniu na sztywno zegara i podniosłem SOC na 1.14v cldo vddp i vddg ustawiłem na 1v. Troszeczkę podniosłem napięcie na 1.384 i trfc dałem na 300ns (570) na razi chodzi wszystko elegancko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kij wie pewnie bios ale po przestawieniu na sztywno zegara i podniosłem SOC na 1.14v cldo vddp i vddg ustawiłem na 1v. Troszeczkę podniosłem napięcie na 1.384 i trfc dałem na 300ns (570) na razi chodzi wszystko elegancko.

Napięcie soc stabilizuje if także może to to ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak 3666 nie chodzi to na 3600 przestaw. Bezsens atakować 66Mhz.

 

Ale też 1 słyszę że komuś w panelu 120 OM chodzi...

 

No i wróciłem do 3600 Mhz, bo znowu mi się komp zrestartował po 1,5 godzinie grania w Far Cry 5. Niby stabilnie w testach, ale jednak jak widać, nie do końca ...

Chyba poczekam sobie na nowsze BIOS-y i dopiero potem ewentualnie spróbuję się swoich sił na nowo, chociaż moje próby to czysta amatorszczyzna, więc nadziei wielkich sobie nie robię.

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i wróciłem do 3600 Mhz, bo znowu mi się komp zrestartował po 1,5 godzinie grania w Far Cry 5. Niby stabilnie w testach, ale jednak jak widać, nie do końca ...

Chyba poczekam sobie na nowsze BIOS-y i dopiero potem ewentualnie spróbuję się swoich sił na nowo, chociaż moje próby to czysta amatorszczyzna, więc nadziei wielkich sobie nie robię.

 

Pewnie nic to nie da :) W sensie czekanie. Też tak mam na swoim ryzenie. Ram Stabilny. Proc stabilny. IF niestety nie ma czym przetestować a ewidentnie sie wywala.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to będzie trzeba zacieśniać timingi na 3600 Mhz ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie udało się zejść do 65,5ns przy 3600MHz. Na Crucialach raczej wyjdzie więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Skąd wiesz, że to IF jest problemem, a nie jakiś timing? Praktycznie każdy z nich może robić błędy np w TM5, tak samo jak błędnie ustawiony panel terminacji.

 

Ja już kończę stabilizację 3733Mhz CL16 i prawdopodobnie uda się to zrobić poniżej 1.4V

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skąd wiesz, że to IF jest problemem, a nie jakiś timing? Praktycznie każdy z nich może robić błędy np w TM5, tak samo jak błędnie ustawiony panel terminacji.

 

Ja już kończę stabilizację 3733Mhz CL16 i prawdopodobnie uda się to zrobić poniżej 1.4V

Te cruciale się aż tak dobrze kręcą a są tańsze od moich ripjawsów to taki wynik ze stockowych 3000 cl15 to kosmos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Się ma umiejętności jeszcze :P no ale wiadomo, że E-Die fajnie idą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Się ma umiejętności jeszcze :P no ale wiadomo, że E-Die fajnie idą.

czyli Msi b450 nie jest problemem że ram zatrzymuje się przy 3533mhz tylko same pamięci, móje za cholerę nie zrobią 3600 podchodziłem już 3 razy i się wywala tm5 najdziwniejsze jest to że raz przeszedł 10 cykli bez błędów i test zakończył się pomyślnie a odpaliłem drugi raz i wywalił się na 3 cyklu :hmm:

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

W tym sęk, że nie wiadomo czy to nie kwestia płyty. Możesz postawić obok siebie dwa Tomahawki i na jednym poleci, a na drugim nie. W o/c liczy się mnóstwo rzeczy, ustawień, napięć do kombinowania jest przecież kilka np vddg, vddp, soc, ram itd. Ja to wszystko po kolei sprawdzam i każdy timing z osobna - ile zabiera stabilności, ale i jak wpływa na wydajność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skąd wiesz, że to IF jest problemem, a nie jakiś timing? Praktycznie każdy z nich może robić błędy np w TM5, tak samo jak błędnie ustawiony panel terminacji.

 

Ja już kończę stabilizację 3733Mhz CL16 i prawdopodobnie uda się to zrobić poniżej 1.4V

 

Kup zen2 to zobaczysz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Mam Zen2, siedzę na Rysiu 3600 teraz. Kolega mi pożyczył na 2 tygodnie, by przetestować. RAM 3733 mhz z IF 1:1 leci 1.4v, zaraz będę robił test 1.38v. Mały błąd w timingach, napięciach, albo terminacji i albo nie bootuje, albo są błędy.

 

Około 21:00 nie dawałem rady zbootować bo płyta automatycznie ustawiała vddp 0.700, a potrzeba było 0.750. Vddg póki co aż 1.1v, ale będę starał się obniżać.

 

SOC tak samo 1.025V jakimś cudem poleciało, a wcześniej próbowałem 1.1V i w górę, co nie dawało żadnych rezultatów. A tu cyk, trzeba było obniżyć.

 

Także to nie takie hop.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...