Skocz do zawartości
yakaart

Gigabyte GTX 1080 OC Turbo

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Witam,

 

Czy ktoś z was posiada w/w model? Jeżeli tak to jakie temperatury macie na tej karcie?

 

Te u mnie wydają mi się mocno niepokojące, temperatury dochodzą nawet do 86 stopni. Co o tym sądzicie?

 

 

 

Karta pracuje w obudowie SilentiumPC Aquarius X70T.

 

 

Dokładnie to ten model https://pclab.pl/news71502.html

Edytowane przez yakaart

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uroki suszarki zamiast chłodzenia. Jedyna opcja to undervolting powinieneś zejść poniżej 80 stopni, paradoksalnie wydajność może wzrosnąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.

 

Pytanie najważniejsze, czy taka temperatura jest niebezpieczna dla karty i powinienem coś z tym zrobić?

 

Undervolting... chętnie bym to zrobił aczkolwiek jak nazwa wskazuje pewnie trzeba coś zmieniać w napięciu a do tej pory tego nie robiłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

86 stopni jest niebezpieczne dla karty.

Poczytaj o zmniejszeniu napoęcia, tematów w necie i na forum w pytę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyna suszarka obecnie godna uwagi to ASUS Turbo w seri RTX(mialem 2070/2080 na tym chlodzeniu), powiekszona turbina do 80mm i podwojne lozyska robia robote i karta naprawde ma dobra kulture pracy i przyzwoite tempy jak na "suszarke" Ten GB to cienizna, takie samo chlodzenie jak w RTX 2070, mialem przez chwile i bardzosie rozczarowalem po asusie. Zrob UV, ustaw recznie krzywa wentyli tak zeby nie przekraczala 80st i bedzie ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie wieczorem po pracy poszukam co i jak. Natomiast strasznie mnie dziwi że producent wypuszcza karty które grzeją się do temperatur które są niebezpieczne. Zaczynam żałować zakupu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kazda turbina osiaga tekie tempy, spokojnie nic sie nie stanie, obniz mu Limit Temperatur w msi afterburner do 80st po prostu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Pomimo ustawienia w afterburnerze temperatury max 79 stopni temperatury i tak skaczą do 85/86 stopni. W jaki sposób to ograniczenie temperatury ma działać?

 

 

hulfYIl.png

Edytowane przez yakaart

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

turbiny tak pracują na fabrycznych wartościach... albo ustaw wentylator na 100% szczerbaty.gif albo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Oglądałem ten film ale w sumie niewiele mi on mówi albo czegoś nie rozumiem.

 

Osoba na filmie ustawia wartości a potem pokazuje że te wartości dały efekt w postaci niższej temperatury. Nie tłumaczy dlaczego akurat takie wartości, czemu akurat właśnie te są ok i wszystko działa albo czemu miałyby nie być ok i dlaczego wtedy nie działa.

 

Eh na stare lata jeszcze takie wyzwania xD

Edytowane przez yakaart

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Oglądałem ten film ale w sumie niewiele mi on mówi albo czegoś nie rozumiem.

 

Osoba na filmie ustawia wartości a potem pokazuje że te wartości dały efekt w postaci niższej temperatury. Nie tłumaczy dlaczego akurat takie wartości, czemu akurat właśnie te są ok i wszystko działa albo czemu miałyby nie być ok i dlaczego wtedy nie działa.

 

Eh na stare lata jeszcze takie wyzwania xD

Dla każdej sztuki karty stosunek stabilnego taktowania do danego napięcia będzie inny.

Lipton ustawił te wartości nieco z "zapasem", czyli 1848MHz/0.900V, korzystając z doświadczenia i ogólnej wiedzy jak mniej-więcej podkręcają się Pascale.

Średnia sztuka Pascali powinna chodzić stabilnie na 1848Mhz przy ok. 0.850V.

 

Tobie proponuję ustawić na początek 1835MHz/0.850V (na mojej bardzo przeciętnej GTX1070 takie taktowanie działa stabilnie przy 0.825V).

 

1. Pobierz i zainstaluj MSI Afterburner.

 

2. Otwórz program i kliknij kółko zębate by przejść do ustawień.

- jeżeli nie ustawiłeś języka polskiego przy instalacji to w ustawieniach przejdź do ostatniej karty u góry (User Interface) i ustaw Language na Polski (Zastosuj -> zamknij okno -> ponownie kliknij w kółko zębate by przejść do ustawień)

- w pierwszej zakładce ustawień (Ogólne) pozaznaczaj Właściwości Kompatybilności jak na obrazku poniżej. Szczególnie ważne jest byś miał zaznaczone "Odblokuj kontrolowanie napięcia" (Zastosuj -> OK):

 

547a5184e68f.png

 

3. Na głównym ekranie MSI Afterburner użyj klawiszy CTRL + F by przejść do krzywej taktowania i napięć.

Na osi X masz oznaczone napięcie w mV, na osi Y częstotliwość rdzenia w MHz.

Najedź myszką na kwadratowy punkt nad napięciem 850mV i przeciągnij go trzymając lewy przycisk myszy w okolice poziomu 1835MHz.

Dokładne ustawienie (+-1MHz) regulujesz strzałkami góra/dół.

Następnie klawiszem Tab przeskocz do kolejnego punktu i jego również przeciągnij do poziomu 1835MHz.

I tak ze wszystkimi pozostałymi punktami na prawo od napięcia 850mV, aż do końca skali (nieco uciążliwe, ale robi się to tylko raz):

 

9656d6f0cd8a.png

 

Całą krzywą zatwierdzasz klikając "ptaszek" na głównym ekranie MSI Afterburner.

Następnie kliknij w znak dyskietki pod napisem "Profile" i następne obok w "1" by zapisać profil.

Później kliknij jeszcze "Startup", by zapisany profil taktowania/napięć ładował się od razu przy starcie systemu.

 

4. Pobierz i zainstaluj GPU-Z.

- kliknij znak zapytania obok wiersza Bus Interface, a następnie Start Render Test

- przejdź do zakładki Sensors- jeżeli prawidłowo przeprowadziłeś całą operację w MSI Aftreburner, to powinieneś mieć GPU Clock na poziomie 1835MHz, a VDDC na 0.8500V:

 

62cb8df0ae20.png

 

W grach i benchmarkach 3D taktowanie będzie nieco niższe (1797-1823MHz), ze względu na sposób działania Boost 3.0, który redukuje taktowanie wraz ze wzrostem obciążenia i temperatury.

 

5. Stabilność przetestuj wstępnie w 3D Mark Firestrike, 3D Mark Timespy, Unignie Heaven, Unigine Superposition.

Jeżeli będzie ok, to możesz później na krzywej obniżyć napięcie dla 1835MHz, lub podbić taktowanie dla 0.850V.

Możesz również podbić zarówno napięcie i taktowanie dla większej wydajności, jak również jeszcze bardziej obniżyć i jedno, i drugie dla lepszej kultury pracy.

I zawsze możesz dorzucić OC pamięci VRAM.

 

Korzystaj z zapisywania profili- w MSI Afterburner możesz zapisać pięć na raz.

 

Przykładowo na mojej GTX1070 wygląda to tak (VRAM 8608MHz):

- Profil 1: 1569MHz (śr. 1557MHz pod obciążeniem) / Power Limit 100% /0.700V (Timespy GPU Score 5426pkt.)

- Profil 2: 1835MHz (śr. 1823MHz pod obciążeniem) / Power Limit 100% /0.825V (Timespy GPU Score 6050pkt.)

- Profil 3: 2037MHz (śr. 2000MHz pod obciążeniem) / Power Limit 112% /0.950V (Timespy GPU Score 6401pkt.)

- Profil 4: 2062MHz (śr. 2025MHz pod obciążeniem) / Power Limit 112% /0.975V (Timespy GPU Score 6472pkt.)

Dla porównania ustawienia fabryczne (VRAM 8008MHz):

- 1923MHz (realnie 1709-1835 MHz pod obciążeniem) / Power Limit 100% /1.043V (Timespy GPU Score 5933pkt.)

 

7. Te karty-suszarki kupuje się zwykle pod zwodowanie lub założenie customowego chłodzenia, typu Arctic Accelero lub Raijintek Morpheus.

Kultura pracy karty po takim zabiegu bije zwykle najlepsze nierefrencyjne modele.

Edytowane przez Paw79

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Paw79 dziękuję za poświęcony czas na napisanie tego wszystkiego:) Po pracy przysiądę do Twojego poradnika i dam znać co z tego wyszło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Po ustawieniu 1835MHz/0.850V w czasie testu TimeSpy max temperatura to 84 stopnie.

 

Przy próbie 1835MHz/0.825V w czasie tego samego testu karta graficzna "zgasła".

 

Rozumiem że w takiej sytuacji jedyna opcja na niższe temperatury to już tylko obniżenie taktowania z tych 1835MHz?

Nie licząc oczywiście zwiększenia rpm na turbinie.

Edytowane przez yakaart

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmniejszanie taktowanie nie da tyle co zmniejszanie voltarzu, + nie po to kupuje się 1080 żeby miała wydajność na poziomie 1070 ;).

Możesz jeszcze zmienić pastę termoprzewodzącą na lepszą, ale musisz sprawdzić czy nie spowoduje to utraty gwarancji. Na moje gra nie warta świeczki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Też jestem tego zdania że nie po to kupiłem 1080 żeby pracowała jak 1070. Jeżeli jednak zmniejszenie vol powoduje że karcie brakuje prądu i gaśnie ekran przy ustawieniu 1835MHz/0.825v to chyba nie ma innej opcji na temperatury jak zmniejszenie taktowania i volarzu skoro przy 1835Mhz i 0.85V temperatura to 84 stopnie.

Edytowane przez yakaart

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy tych kartach z takim chłodzeniem obniżenie voltażu i taktowań może jedynie wpłynąć na kulturę pracy. Wiele niewykombinujesz, zbyt słabe chłodzenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

84st przy tej karcie to normalka, pytanie czy po UV polepszyla sie kultura pracy?? Ile rpm ma turbina?? Bo z tempami oczywiscie tu nie zjedziesz na 70-75st, nie ma szans.

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymień pastę na np Thermal Grizzly Kryonaut. Ostatnio w ten sposób obniżyłem temp o 12 stopni, na 2-letnim GTX 1080 używanym tylko do grania. Był o jednak inny model z lepszym chłodzeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Po ustawieniu 1835MHz/0.850V w czasie testu TimeSpy max temperatura to 84 stopnie.

 

Przy próbie 1835MHz/0.825V w czasie tego samego testu karta graficzna "zgasła".

 

Rozumiem że w takiej sytuacji jedyna opcja na niższe temperatury to już tylko obniżenie taktowania z tych 1835MHz?

Nie licząc oczywiście zwiększenia rpm na turbinie.

Więc udało mi się "na oko" trafić w granice stabilności Twojej karty. :)

 

No niestety- skoro 84C lata przy 2400rpm, mimo głębokiego undervoltingu, to zbyt wiele z tą kartą nie podziałasz na oryginalnym chłodzeniu.

Teoretycznie możesz jeszcze zejść w okolice 1751MHz/0.800V, ale znacząco sytuacji to nie poprawi (minus 3-5C i może 100-200rpm w najlepszym wypadku).

Dopiero ustawienie np. 1519MHz/0.700V dałoby wyraźny efekt w stosunku do tego co masz teraz, ale wydajnościowo to już byłyby okolice GTX1070 jak sam napisałeś.

 

Jedynym rozsądnym wyjściem wydaje się zmiana chłodzenia na customowe.

Z powietrznych powinny się nadać Arctic Accelero Twin Turbo III, Arctic Accelero Xtreme IV, Raijintek Morpheus.

Tylko musiałbyś pomierzyć czy te chłodzenia wejdą Ci do obudowy na długość i przede wszystkim- na grubość (zajmują 3-4 sloty).

W przypadku chłodzeń od Arctic'a wentylatory pawdopodobnie musiałbyś podłączyć na 7V przez molex do zasilacza, bo twoja karta ma oryginalnie 1 wentyl (turbinę), a Twin Turbo/Extreme odpowiednio 2 i 3.

Chodziłyby wówczas cały czas na ~900rpm, co i tak byłoby wystarczające do skutecznego schłodzenia GTX1080.

Do Morpheusa trzeba dokupić wentylatory osobno (dowolne 2x120mm), ale można je wówczas podpiąć pod płytę główną i sterować z poziomu np. programu Speedfan.

 

Druga alternatywa to chłodzenia wodne AiO:

- Arctic Accelero Hybrid III 120/140

- Dowolne inne chłodzenie AiO przez adapter NZTX Kraken G10/G12

 

Trzecia alternatywa to blok full cover podpięty pod wodę, ale to już dość wysokie koszty.

 

Wymień pastę na np Thermal Grizzly Kryonaut. Ostatnio w ten sposób obniżyłem temp o 12 stopni, na 2-letnim GTX 1080 używanym tylko do grania. Był o jednak inny model z lepszym chłodzeniem.

Musiałeś mieć już mocno zaschniętą skorupę, skoro Kryonaut poprawił temperatury aż o 12C.

Wymiana pasty to niegłupi pomysł.

Nie musi być to od razu Kryonaut- nawet Arctic MX2 mógłby polepszyć sytuację, jeżeli stara pasta straciła swoje właściwości przewodzące.

 

Edit: Zaschnięta pasta rzeczywiście może stanowić główny problem.

Tutaj gościu na tej samej karcie po OC i z Power Limitem odkręconym na 120% ma po 30min. w Unigine Heaven max. 78C przy wentylatorach na 75%:

Edytowane przez Paw79

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Albo to chłodzenie jest faktycznie do pupy albo czas na zmiany pasty. U siebie mam 1936MHz/0.950V i do tego +300 memory clock to maksymalna temperatura to 72 stopnie i średnia temperatura 70 stopni przy RPM 1200-1400. Od razu zaznaczam że nie bawiłem się długo w ustawianie tylko z grubsza. Maksymalnie może mógłbym ustawić 1949/0.950 i +500 memory clock, ale już się nauczyłem że nie warto mieć ustawione na granicy możliwości. Fabrycznie miałem coś powyżej 2GHz przy 1.050V powyżej 2000 RPM i temperaturą maksymalną 82 stopnie jak dobrze pamiętam.

Edytowane przez hopes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałbym zbyt mocno ograniczyć moc karty dlatego też na początek zamówię pastę. Za jakiś czas w tym wątku dam znać jakie efekty. Jeżeli to nie pomoże to pomyślę wtedy czy chce inwestować w dodatkowe chłodzenie czy też po prostu podkręcić rpm na turbinie (gram na słuchawkach więc może jakoś to przeżyję:))

 

Jeszcze raz dziękuję za wszelaką pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

W końcu pasta dotarła do mnie (Thermal Grizzly Kryonaut) i teraz padnie pewnie najgłupsze pytanie z całego tego wątku.

Czy ktoś wie jak tę kartę otworzyć?

Przejrzałem całe internety, żadnego filmu z tym modelem (Gigabyte GTX 1080 Turbo OC) jak zdjąć obudowę.

 

Odkręciłem śrubki które się dało odkręcić, próbowałem z różnych stron ale nic, a nie chce tego połamać...

Edytowane przez yakaart

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Może tak ci zaschła, że teraz trzyma. Spróbuj jedną ręką złapać za chłodzenie, drugą za sam laminat i delikatnie, z wyczuciem przekręcaj jedno w prawo, drugie w lewo i na odwrót. Jeśli faktycznie wszystkie potrzebne śruby wykręciłeś to musi puścić. Nie ciągnij tylko mocno, żeby luty pod GPU nie puściły. Bardziej ukręcaj.

 

Edit:

Teraz przyjrzałem się Twojej karcie i zastanawiam się czy najpierw nie trzeba zdjąć tej plastikowej osłony. Ona może być jeszcze na jakichś zatrzaskach. Musisz się przyjrzeć dokładnie.

Edytowane przez kola01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem jakimś mega eskpertem ale co nie co tam wiem. Swego czasu sporo laptopów rozebrałem a przy niektórych trzeba się mnóstwo natrudzić aby je rozebrać ale ta karta jest tak złożona że kompletnie nie mam pomysłu, zero :/ Cóż, pasta póki co idzie do szuflady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...