Skocz do zawartości
Hard Candy

Monitor głównie do pracy i filmów;

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

Przymierzam się do zakupu monitora, gromadzę wiedzę i pytam Was o poradę!

 

Główne zastosowanie:

Primo, czytanie materiałów, artykułów online, PDF. Dużo kart jednocześnie otworzonych, rozdzielonych na ekranie, to przemawia za 4K.

Secundo, oglądanie krótkich materiałów VIDEO (YouTube), rzadziej pełnometrażowych filmów czy seriali.

 

Moje wymagania:

-najważniejsza dla mnie jest jakość obrazu, ostrość, nasycenie barw, ogólne wrażenie "ładnego obrazu", bardzo, ale to bardzo na to zwracam uwagę;

*w związku z tym HDR musi być

-niemęczenie się oczu przy bardzo długim czasie pracy;

-płaski, niezakrzywiony ekran;

-w przyszłości planuje użycie przynajmniej dwu monitorów jednocześnie.

 

Rozwiejcie moje wątpliwości:

1) FullHD vs WQHD vs 4K

2) IPS vs VA

3) Czy będzie tutaj miało znaczenie odświeżenie?

4) sRGB vs AdobeRGB- czy jest kolosalna różnica i czy da się kupić w rozsądnej cenie?

 

Myślę, że te 1500 przynajmniej trzeba dać.

 

Dziękuję i pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ty przede wszystkim potrzebujesz równo podświetlonego monitora z dobrą regulacją jasności w niskich przedziałach.

Dlatego, ze będziesz pracował głównie z białym tłem.

 

Kup sobie EIZO EV2430 - na promocji w Media Markt były po 1300 zł aktualnie po 1458 zł - poczekaj na promocje.

Czym jest sRGB i Adobe RGB

 

Jest to zakres widma kolorów które pokazuje monitor, Adobe RGB ma szersze widmo szczególnie w kierunku zieleni i trochę w kierunku czerwieni.

Teraz tak, każdy materiał jest w postaci cyfrowej składowe R G B każda w przedziale 0-255.

Z tego wynika, że to co jest przygotowane w jedym profilu barwnym np sRGB, będzie inaczej wyglądać w Adobe RGB - inaczej to znaczy źle, nie tak jak w rzeczywistości.

 

Skoro nie pracujesz z materiałami w profilu Adobe (głównie materiały do druku poligraficznego) - to jest ci to zbędne, a nawet będzie przeszkadzać.

Monitory graficzne są przeznaczone przede wszystkim do poligrafii aby widzieć to w takiej formie jak się pojawi na kolorowym wydruku.

Internet nie będzie ładniejszy :)

 

W Adobe RGB wszystko będzie bardziej nasycone w kolorach zielonych i czerwonych - taki jest efekt w praktyce.

HDR nic ci nie da jeżeli nie masz materiału HDR. Ogólnie HDR to większa jasność, w wypadku białego tła to będziesz siedział w ciemnych okularach przed monitorem ;)

 

W skrócie do pracy z białym tłem potrzebujesz monitora z regulacją temperatury bieli - tak aby sobie ustawić przyjemny kolor i dobrą regulacje jasności. I równe podświetlenie, bo przy niskiej jasności wyjdą wszystkie defekty, plamy i cienie.

Edytowane przez darkmartin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@darkmartin

Czemu polecasz EV2430 na wolnej matrcy 14ms, a nie EV2450, który jest szybszy i można go dorwac za 1000zł na promo bez vat? Tą równomiernością bym się nie zachwycał, to jest niska półka eizo jest takie samo ryzyko dostania nierównomiernego egzemplarzach co w monitorach lg, dell za połowę ceny na tej samej matrycy. Co do zmęczenia oczu to też już nie te czasy dziś niemal wszystkie monitory są pozbawione PWM i schodzą nisko z jasnością do komfortowego użytkowania wieczorami. Jedyną aktualnie przewagą serii EV nad tanią konkurencją jest dobre wysterowanie matrycy dające poprawne przejścia tonalne, co jednak nie oznacza, że nie da się kupić równie sprawnego monitora bez logo eizo na obudowie po mniejszych kosztach. Zmorą serii EV (choć nie wiem czy wszystkich), jest 6bit+FRC udające 8bit co niestety widać z bliska gołym okiem.

 

LG niedługo wypuszcza ciekawie zapowiadający się model na wpełni 8bitowym panelu 5ms z bonusem w postaci bieda-HDR. Bankowo będzie kosztować mniej niż eizo, a parametry lepsze.

Edytowane przez goodboy22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

6bit + FRC ma dzisiaj praktycznie każdy monitor IPS.

Za matryce 8 bitową trzeba zapłacić 2000+ w rozmiarze 24"

Za matryce 10 bit czyli 8bit + FRC trzeba już 3000+

 

Szybka matryca do czytania tekstu nie jest potrzebna.

Na białym tle najbardziej uciażliwe są błedy w podświetleniu a błędy ma każdy monitor LCD.

 

W tanich monitorach różnica jasności potrafi sięgać 20 - 30%

 

 

EV2450 to 1920 x 1080 - do pracy z tekstem gorszy bo mniej widać w pionie.

Monitory z wąskimi ramkami mają zwykle większe problemy z podświetleniem.

Edytowane przez darkmartin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

14 ms od Eizo jest pewnie szybsze od tych pseudo 5 ms od LG czy innych. :E

Za chyba 1300 zł jest Philips 27" IPS 4k z szerokim gamutem.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

6bit + FRC ma dzisiaj praktycznie każdy monitor IPS.

Za matryce 8 bitową trzeba zapłacić 2000+ w rozmiarze 24"

Za matryce 10 bit czyli 8bit + FRC trzeba już 3000+

Nie każdy, tylko tanie, po prostu w przypadku eizo "tanio" tzn 1500-2000zł za 24" na bieda matrycy 6bit FRC. Jakbyś miał postawione dwa monitory obok siebie jeden 6bit drugi natywne 8bit i by ci pokazać palcem różnicę to już byś nie chciał 6bit + frc.

Matryce 8bit są tańsze u konkrencji niż Eizo 6bit frc, przykład 1300zł https://www.displayspecifications.com/en/model/2361c95 Za eizo z tą samą matrycą zostałbyś skasowany minimum 3000zł.

Matryca, która siedzi w EV2430 to ten sam panel, który jest sprzedawany w dellach poniżej 1000zł

 

Szybka matryca do czytania tekstu nie jest potrzebna.

Na białym tle najbardziej uciażliwe są błedy w podświetleniu a błędy ma każdy monitor LCD.

W tanich monitorach różnica jasności potrafi sięgać 20 - 30%

Owszem jest potrzebna, bo tekst się przewija, tak samo strony internetowe. Słabo responsywna matryca denerwuje przy ruchach kursorem, scrollowaniu arkuszy excela, czy nawet w przeciąganiu folderów.

14ms to jest bardzo słaby wynik jak na disiejsze czasy nawet w monitorach biurowych.

Nierównomierność bieli występuje w serii EV, jest ona pozbawiona zaawansowanych układów kompensacji, więc nie licz na to, że dostaniesz tu cokolwiek lepiej niż w dellach i lg za 2x mniejszą cenę.

 

 

EV2450 to 1920 x 1080 - do pracy z tekstem gorszy bo mniej widać w pionie.

Monitory z wąskimi ramkami mają zwykle większe problemy z podświetleniem.

Wysokość to kwestia preferencji, standardem jest 16:9, ale nawet jak ktoś musi mieć 16:10 to lepszym wyborem będzie NEC EA245WMI-2 8bit za 1600zł, lub choćby nadchodzący LG na tej samej matrycy, który powinien być sporo tańszy https://www.displayspecifications.com/en/model/ff511966

Druga sprawa to mit, oba monitory mają podświetlenie krawędziowe, więc są narażone w równym stopniu na nierównomierności.

Edytowane przez goodboy22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Po pierwsze NEC EA245WMI-2 ma 6bit + FRC.

NEC nie jest lepszym wyborem bo nie potrafi zejść niżej z podświetleniem od EIZO.

 

Nic nie musisz mi stawiać mam monitor z 10 bitową matrycą z kompensacją równomierności podświetlenia.

FRC objawia się tylko jako mrowienie na gęstych kreskowaniach, gradientach - trzeba się dobrze przyjrzeć, normalnie trudno to dostrzec.

Ogólnie to raczej wiem o czym piszę, bo potrafię to zobaczyć u siebie na ekranie (chodzi mi o Adobe i sRGB) a i włożyłem masę trudu w wybór monitora który mi odpowiada.

Edytowane przez darkmartin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty przede wszystkim potrzebujesz równo podświetlonego monitora z dobrą regulacją jasności w niskich przedziałach.Dlatego, ze będziesz pracował głównie z białym tłem.Kup sobie EIZO EV2430 - na promocji w Media Markt były po 1300 zł aktualnie po 1458 zł - poczekaj na promocje.Czym jest sRGB i Adobe RGBJest to zakres widma kolorów które pokazuje monitor, Adobe RGB ma szersze widmo szczególnie w kierunku zieleni i trochę w kierunku czerwieni.Teraz tak, każdy materiał jest w postaci cyfrowej składowe R G B każda w przedziale 0-255.Z tego wynika, że to co jest przygotowane w jedym profilu barwnym np sRGB, będzie inaczej wyglądać w Adobe RGB - inaczej to znaczy źle, nie tak jak w rzeczywistości.Skoro nie pracujesz z materiałami w profilu Adobe (głównie materiały do druku poligraficznego) - to jest ci to zbędne, a nawet będzie przeszkadzać.Monitory graficzne są przeznaczone przede wszystkim do poligrafii aby widzieć to w takiej formie jak się pojawi na kolorowym wydruku.Internet nie będzie ładniejszy :)W Adobe RGB wszystko będzie bardziej nasycone w kolorach zielonych i czerwonych - taki jest efekt w praktyce.HDR nic ci nie da jeżeli nie masz materiału HDR. Ogólnie HDR to większa jasność, w wypadku białego tła to będziesz siedział w ciemnych okularach przed monitorem ;)W skrócie do pracy z białym tłem potrzebujesz monitora z regulacją temperatury bieli - tak aby sobie ustawić przyjemny kolor i dobrą regulacje jasności. I równe podświetlenie, bo przy niskiej jasności wyjdą wszystkie defekty, plamy i cienie.

 

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, niestety wielkość i rozdzielczość FullHD wyklucza podane EIZO. Celuję w 4K.

 

 

@darkmartinCzemu polecasz EV2430 na wolnej matrcy 14ms, a nie EV2450, który jest szybszy i można go dorwac za 1000zł na promo bez vat? Tą równomiernością bym się nie zachwycał, to jest niska półka eizo jest takie samo ryzyko dostania nierównomiernego egzemplarzach co w monitorach lg, dell za połowę ceny na tej samej matrycy. Co do zmęczenia oczu to też już nie te czasy dziś niemal wszystkie monitory są pozbawione PWM i schodzą nisko z jasnością do komfortowego użytkowania wieczorami. Jedyną aktualnie przewagą serii EV nad tanią konkurencją jest dobre wysterowanie matrycy dające poprawne przejścia tonalne, co jednak nie oznacza, że nie da się kupić równie sprawnego monitora bez logo eizo na obudowie po mniejszych kosztach. Zmorą serii EV (choć nie wiem czy wszystkich), jest 6bit+FRC udające 8bit co niestety widać z bliska gołym okiem. LG niedługo wypuszcza ciekawie zapowiadający się model na wpełni 8bitowym panelu 5ms z bonusem w postaci bieda-HDR. Bankowo będzie kosztować mniej niż eizo, a parametry lepsze.

 

Dziękuję! Co to znaczy "dobre wysterowanie matrycy i przejścia totalne"?

Jakiej rozdzielczości będzie ten LG? Jaki model?

 

 

6bit + FRC ma dzisiaj praktycznie każdy monitor IPS.Za matryce 8 bitową trzeba zapłacić 2000+ w rozmiarze 24"Za matryce 10 bit czyli 8bit + FRC trzeba już 3000+Szybka matryca do czytania tekstu nie jest potrzebna.Na białym tle najbardziej uciażliwe są błedy w podświetleniu a błędy ma każdy monitor LCD.W tanich monitorach różnica jasności potrafi sięgać 20 - 30%EV2450 to 1920 x 1080 - do pracy z tekstem gorszy bo mniej widać w pionie.Monitory z wąskimi ramkami mają zwykle większe problemy z podświetleniem.

 

Właśnie nie chcę rozdzielczości 1920x1080... Dzięki!

 

14 ms od Eizo jest pewnie szybsze od tych pseudo 5 ms od LG czy innych. :EZa chyba 1300 zł jest Philips 27" IPS 4k z szerokim gamutem.

 

Dzięki O! Szedł bym w tym kierunku, jakieś alternatywy z 4K HDR?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6-bit+FRC nie wygląda zauważalnie gorzej od natywnego 8-bit, przynajmniej tak wynika z mojego doświadczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję! Co to znaczy "dobre wysterowanie matrycy i przejścia totalne"?

Jakiej rozdzielczości będzie ten LG? Jaki model?

Tzn, że na jednolitych tłach i planszach masz płynne przejścia kolorów bez widocznego schodkowania. Tutaj można to testować http://www.lagom.nl/lcd-test/gradient.php

 

14 ms od Eizo jest pewnie szybsze od tych pseudo 5 ms od LG czy innych. :E

Eizo pokonał prawa fizyki?

 

Po pierwsze NEC EA245WMI-2 ma 6bit + FRC.

Ma natywne 8 bit bez FRC tak samo jak wspominany LG na tej samej matrycy. W linkach masz pełną specyfikację.

 

NEC nie jest lepszym wyborem bo nie potrafi zejść niżej z podświetleniem od EIZO.

W praktyce żadna różnica, bo i tak mało komu potrzebne jest 0% jasności. NEC schodzi wystarczająco nisko, żeby oczy nie bolały.

 

Nic nie musisz mi stawiać mam monitor z 10 bitową matrycą z kompensacją równomierności podświetlenia.

FRC objawia się tylko jako mrowienie na gęstych kreskowaniach, gradientach - trzeba się dobrze przyjrzeć, normalnie trudno to dostrzec.

Ogólnie to raczej wiem o czym piszę, bo potrafię to zobaczyć u siebie na ekranie (chodzi mi o Adobe i sRGB) a i włożyłem masę trudu w wybór monitora który mi odpowiada.

FRC objawia się wszędzie, bo w większości zastosowań aplikacji biurowych i na internecie jest gradient. "Mrowienie" to delikatnie powiedziane, ja bym raczej okreslił wojną mrówek, elektrostatycznymi zakłóceniami, drganiem kolorów to wszystko jest widoczne gołym okiem. Ujdzie w modelach za kilkaset zł, nie powinno mieć miejsca w kwocie 10000zł+

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Eizo pokonał prawa fizyki?

Nie, po prostu monitor Eizo pewnie rzeczywiście ma średnio 14 ms, czyli tyle co przeciętny IPS 60 Hz.

Dzięki O! Szedł bym w tym kierunku, jakieś alternatywy z 4K HDR?

IPS ale te nie mają chyba nawet szerokiego gamutu, do tego niski kontrast, więc to taki bieda-HDR:

- LG 27UK600-W

- Dell U2718Q

VA:

- LG 32UK550-B

- BenQ EW3270U

- Philips 328P6VUBREB/00

- Philips Momentum 326M6VJRMB/00(najlepszy)

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

FRC można zobaczyć na takich obrazach.

Jakoś nie sądze aby internet był pełen takich obrazów.

Trzeba to oglądać w natywnej rodzielczości czyli prawy klawisz i pokaż obraz.

To są te wojny mrówek ;)

Aby to zobaczyć potrzebne są specjalne obrazy.

 

frc1.gif

 

frc2.gif

Edytowane przez darkmartin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@Hard Candy:

-pierwsze pytanie - jak daleko od ekranu będziesz siedział?

 

Jeżeli jest to 60-80cm, to 27" jest dla mnie ok. 32" to za dużo i właśnie zmieniam LG 32UK550-B na wyżej wspomniany bieda HDR LG 27UK600. Oczywiście Ty możesz mieć inne wymogi/ potrzeby/ oczy. Więc najlepiej przetestuj modele wylistowane przez Krisola (korzystając ze zwrotu 14 dni). Zobaczysz, że 27" IPS ma słabą czerń i BLB, podczas gdy 32" VA ma słabe kąty widzenia (w przypadku monitorów 32" VA podanych przez Krisola, jest to praktycznie ten sam panel, jedyne różnice są w oprogramowaniu producenta).

 

Miej też świadomość konieczności skalowania tekstu w przypadku monitorów 4k. Ma to swoje wady, szczególnie jeżeli korzystasz z jakichś starych aplikacji które tego nie obsługują. Wtedy warto rozważyć QHD w 27" lub 32. Osobiście na LG27UK600 nie widziałem różnicy między materiałem video w 4k a QHD, za to wzrost jakości w porównaniu z FHD był zauważalny.

 

Niestety monitorów w HDR z QHD jest niewiele i są dość drogie.

 

Podczas zakupów warto zerknąć również na Amazon.de + karta revolut - np. teraz Benq 32 jest za 373 Eur z darmową wysyłką do PL, a zwroty są refundowane.

Edytowane przez kamusiall

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Nie na żadnego problemu ze skalowaniem jeżeli wybierze się niestandardową wartość kwartalną(125, 150, 175, 200).

Według specyfikacji tylko Philipsy mają takie same matryce, LG i BenQ mają matryce o niskiej jasności(300 cd/m2), do tego LG ma 8-bit + FRC.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...