Skocz do zawartości
kijek

które rdzenie wyłączyć. Ryzen 7 2700

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Witam. Otóż mój procesor to ryzen 7 2700 i 8 rdzeni 16 wątków, w grach nie jest zbyt wydajny, ale po przeszukaniu google dowiedziałem się że wyłaczenie profilu smt czyli schodzi do 8 wątków i 8 rdzeni wtedy moje fpsy wskoczyły o nawet 10 do góry, podkreciłem ram hyper x predator 3200 mhz 8 gb x 2 do 3466 mhz przy napięciu 1.40 v i działa stabilnie fpsy też lekko się podniosły. moja płyta główna to gigabyte x 470 gaming

Procesor też oczywiście podkręciłem na stabilne 3.9. Zastanawiam się czy nie wyłączyć dodatkowo ze dwa rdzenie w programie amd ryzen master moze jeszcze troche poprawi wydajność tylko nie wiem które wyłączyć i czy do tego nie włączyć od nowa profil SMT, prześlę poniżej screena i może ktoś z was powie mi które rdzenie mogę wyłączyć.

 

https://zapodaj.net/2c649aecf7b95.jpg.html

 

A i jeszcze jedna anegdotka, z nową wersją chipsetu i Biosu oczywiście aktualizowałem z wersji F6 , potem wyszła wersja f 30 ( fpsy spadły :( )

kolejna wersja f31 tez fps gorszy jak przy pierwszej wersji f6 i ostatni bios wyszedł wczoraj f 40, oczywiście zrobiłem update i fpsy troszkę się polepszyły niż w wersjach f30 i f31 ale jednak te wszystkie wersje nie mają polotu do wersji starszej F6 fpsy są tu najlepsze do 10 klatek w górę i zastanawiam się czy nie wrócić do wersji biosu F6

Pozdrawiam

Edytowane przez kijek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że w zależności od wersji biosu płyta inaczej losuje timingi. Np luźniejsze w celu poprawy kompatybilności.

 

Rdzeni nie wyłączaj, a jak koniecznie chcesz, to sprzedaj ryzena 2700 i kup jakiś słabszy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to mam przejsc z powrotem na stary bios czy da sie udtawic jakos te timingi ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w biosie ustawia się timingi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3.9 to niżej niż maksymalny boost (4.1)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

do monitora 60Hz masz zdecydowanie za mało wontkuf. spróbuj dzielnik rdzeni na 1.3 to da 0,7 wontka wincyj na rdzeń, bedzie wincyj efpeesuf :E

Edytowane przez Lonley

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4.1 to ściema, nie na standardowym chłodzeniu... po wyłączeniu paru opcji kreci sie do 4.1 ale przy uzytkoaniu kompa czyli puruchamianie programow itd lecz podczas grania kreci sie do 3.5 Dlatego ustawiłem go na sztywno 3.9 na więcej trzeba mieć już lepsze chłodzenie bo podczas dłuższego grania temp mam 68 C

 

do monitora 60Hz masz zdecydowanie za mało wontkuf. spróbuj dzielnik rdzeni na 1.3 to da 0,7 wontka wincyj na rdzeń, bedzie wincyj efpeesuf :E

Nie rozumiem :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę przeszperałem internety i wielkie G znalazłem, jedyne co było naprawdę widoczne to wyłączyć SMT i podkręcić ram do ryzena 7 2700, wróciłem dzisiaj do stawego biosa F6 i po tych zabiegach fpsy podskoczyły mi o 20 30 do gory.... myślę że ten procek ma więcej w sobie, tylko ze nie znam sie na tyle żeby coś więcej kombinować, no i nie rozumiem ( update biosu i chipsetu powinien polepszać ten procesor, tym bardziej że to raczkuje jeszcze... ) więc puki co rozstaje przy starszym F6 jeżeli chodzi o gry to chodzi zdecydowanie najlepiej, moze kiedyś wyjdzie konkretny bios...

chyba że ktoś wie jak odpowiednio ustawić najnowszą wersję biosu. Płyta to Gigabyte X470 AORUS ULTRA GAMING https://www.gigabyte.com/Motherboard/X470-AORUS-ULTRA-GAMING-rev-10#kf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Otóż mój procesor to ryzen 7 2700 i 8 rdzeni 16 wątków, w grach nie jest zbyt wydajny, ale po przeszukaniu google dowiedziałem się że wyłaczenie profilu smt czyli schodzi do 8 wątków i 8 rdzeni wtedy moje fpsy wskoczyły o nawet 10 do góry, podkreciłem ram hyper x predator 3200 mhz 8 gb x 2 do 3466 mhz przy napięciu 1.40 v i działa stabilnie fpsy też lekko się podniosły. moja płyta główna to gigabyte x 470 gaming

Procesor też oczywiście podkręciłem na stabilne 3.9. Zastanawiam się czy nie wyłączyć dodatkowo ze dwa rdzenie w programie amd ryzen master moze jeszcze troche poprawi wydajność tylko nie wiem które wyłączyć i czy do tego nie włączyć od nowa profil SMT, prześlę poniżej screena i może ktoś z was powie mi które rdzenie mogę wyłączyć.

 

https://zapodaj.net/2c649aecf7b95.jpg.html

 

A i jeszcze jedna anegdotka, z nową wersją chipsetu i Biosu oczywiście aktualizowałem z wersji F6 , potem wyszła wersja f 30 ( fpsy spadły :( )

kolejna wersja f31 tez fps gorszy jak przy pierwszej wersji f6 i ostatni bios wyszedł wczoraj f 40, oczywiście zrobiłem update i fpsy troszkę się polepszyły niż w wersjach f30 i f31 ale jednak te wszystkie wersje nie mają polotu do wersji starszej F6 fpsy są tu najlepsze do 10 klatek w górę i zastanawiam się czy nie wrócić do wersji biosu F6

Pozdrawiam

jesteś pewien, że to wina procesora? jakie masz gpu? kolega ma ryzen5 2600 z gtx 1080 i procesor nie jest problemem.

 

Co do smt to raz daje przewage włączone, a czesem wyłączone. Rdzenie jak wyłączysz tylko pogorszysz wydajność przy 8 rdzeniach masz po 4 aktywne w każdym CCX, jak zejdziesz do 6 to będziesz miał po 3 w kazdym ccx.

 

Płyta to gaming7 czy gaming5? 5 jest nie najlepsza https://docs.google.com/spreadsheets/d/1-ZwVuH_tinzgpsOdfMvYeCLI5ZbIpnq5fyiWD4NCkkU/edit#gid=229691480 zobacz gdzie się znajduje na wykresie, gaming 7 to top tier, dzieli je przepaść.

 

Wyłącz w biosie hpet daje naprawde sporo w skrajnych przypadkach

jeśli uzywasz komputera głównie do gier

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Akurat HPET to najlepiej działa jak w biosie jest włączony a pod windowsem wyłączony. Druga sprawa że nie na wszystkich płytach wyłączysz hpet w biosie bo komp nie przejdzie ekranu post i będzie tylko czarny ekran i dioda przy cpu jako błąd. Najlepiej wyłączyć komendą pod windą i tyle.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesteś pewien, że to wina procesora? jakie masz gpu? kolega ma ryzen5 2600 z gtx 1080 i procesor nie jest problemem.

 

Co do smt to raz daje przewage włączone, a czesem wyłączone. Rdzenie jak wyłączysz tylko pogorszysz wydajność przy 8 rdzeniach masz po 4 aktywne w każdym CCX, jak zejdziesz do 6 to będziesz miał po 3 w kazdym ccx.

 

Płyta to gaming7 czy gaming5? 5 jest nie najlepsza https://docs.google.com/spreadsheets/d/1-ZwVuH_tinzgpsOdfMvYeCLI5ZbIpnq5fyiWD4NCkkU/edit#gid=229691480 zobacz gdzie się znajduje na wykresie, gaming 7 to top tier, dzieli je przepaść.

 

Wyłącz w biosie hpet daje naprawde sporo w skrajnych przypadkach

jeśli uzywasz komputera głównie do gier

 

hej. nie wiem gdzie ta opcja się znajduje, przeszperałem całego biosa, moze na mojej płycie jakoś inaczej się zwie :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekGLA
Napisano (edytowane)

mozesz zaspokoic moja ciekawosc i podzielic sie informacja o okolicznosciach w jakich ten ryzen jest 'niezbyt wydajny' ? Potrzebujesz 144, nie masz freesync i ci brakuje czy cos innego?

 

smt off, czy to w ogole ma sens? Byly owszem gadki na ten temat, rowniez testy pokazujace,ze w niektórych sytuacjach ryzeny pierwszej generacji bywaly wolniejsze nawet do 10% z wlaczonym smt ...ale to byla pierwsza generacja, tylko w niektórych sytuacjach, w dodatku dawno i pewnie juz nieprawda bo wiele sie od tego zmieniło, wyszly usprawnienia, sterowniki, biosy...

 

Edytowane przez DarekGLA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

A nawiązując do tego https://zapodaj.net/f17c15818d163.jpg.html które rdzenie mógłbym wyłączyć żeby mieć np 6 rdzenie i nadal 16 wątków ?? chciałbym tylko konkretną odpowiedz bo chce przetestować :)

Edytowane przez kijek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

W większości procesorów z SMT na jedną jednostkę wykonawczą (rdzeń) przypadają dwa wątki. A więc nie przetestujesz, bo nie da rady mieć 6 rdzeni i 16 wątków. Przy 6 rdzeniach będziesz miał 12 wątków.

Edytowane przez Thazalir

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

pierdolenie

grafa ci dupy daje łot i wsio

a jak kompa wyłączysz to i spokój będzie

książki nie gryzą :E

Edytowane przez lamka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nawiązując do tego https://zapodaj.net/f17c15818d163.jpg.html które rdzenie mógłbym wyłączyć żeby mieć np 6 rdzenie i nadal 16 wątków ?? chciałbym tylko konkretną odpowiedz bo chce przetestować :)

przy 6 rdzeniach mozesz miec 12 wątków, napisz jaka masz specyfikacje- dokładny model płyty karty graficznej w jakiej rozdzielczosci grasz i w jakich przypadkach procesor jest za słaby, jakie gry itp. wtedy będzie mozna cos wiecej napisać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SMT wyłączyć może, wtedy najczęściej CPU robi 100 MHz więcej stabilnie. W niektórych grach będzie lepiej w niektórych nie. Dodatkowo warto ustawić samemu jak najciaśniejsze timingi bo te z XMP są luźne jak guma od majtek i z całą surowością testować stabilność szczególnie ramu. Jak uda ci się zapomnieć o dual bootach czy hard reset przy uruchom ponownie tak całkowicie :E to znaczy że jesteś w domu, a twój frame time będzie wzorowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Popularne aktualnie

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • https://pilgrimoutpost.techlandgg.com/news/nightmare-mode-update/?lang=en
    • Spróbuj takiej metody: Pobierz malutki sofcik i uruchom go jako administrator: https://forums.guru3d.com/threads/windows-line-based-vs-message-signaled-based-interrupts-msi-tool.378044/ Ja programik się uruchomi, ustaw wszystkie przerwania na MSI, kliknij w prawym górnym rogu apply i zrestartuj komputer. Uruchom jakiś program/grę, gdzie komputer ma problemy i zobacz, czy coś się poprawiło. Można też pojedynczo przydzielać priorytety dla wymienionych w tabelce podzespołów. U mnie jak widać grafika jest na high i nie koliduje z innymi. Zdarzało mi się mieć wywalanie z gry do pulpitu, bo przerwania systemowe przydzielone z automatu kolidowały między sobą i takie rozwiązanie pomogło. Warto spróbować - tylko nie zmieniaj wszystkich ustawień na raz, ma być zmieniona jedna wartość, apply i restart komputera. Aha... w sterowniku nvidii przydziel rozmiar pamięci podręcznej na "nieograniczony"   p.s. takich problemów, jakie ma Twoja platforma jeszcze nie widziałem, a masz bardzo mocny zestaw.    
    • Ustaw Power Limit na 1% i będzie git. 
    • Miałem dwa "gamingowe" delle. W obu laptopach był problem z tzw. "coil whine", czyli dziwnym odgłosem syczenia i piszczenia. Co ciekawe jak otworzyłem obudowę i sprawdzałem decybelomierzem co wydaje ten dźwięk okazało się że w obu dellach chodzi o sekcję zasilania procesora (albo jakieś dławiki?) a nie o kartę graficzną. Dokładniej o te zaznaczone punkty Dla mnie było to na tyle denerwujące że na dłuższą metę męczyłem się używając lapka. Połowicznie pomagało wyłączenie w biosie Intel C-State (czyli wyłączenie trybu turbo).  Teraz mam chwilowo najtańszego MSI GF63 z i7 9750H + RTX 1650 i zero tego typu problemów. Gamingowe delle będę już raczej omijał szerokim łukiem. Ale z ciekawości możesz spróbować wyłączyć u siebie w biosie opcję C-STATE i zobaczyć czy będzie jakaś różnica. Aha, i nie wiem jak u ciebie, ale u mnie te denerwujące piski i syki było słychać nawet podczas tak prozaicznych czynności jak przewijanie stron internetowych.
    • Wydaje  mi się, że 48-240 Hz.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...