Skocz do zawartości
Lalik922

Armis Ar5 kontroler pwm a Wentylatory

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Dzień dobry

 

Na wstępie pragnę zaznaczyć,że znalazłem podobny,stary temat na forum (niestety tylko podobny) oraz zapoznałem się z instrukcją producenta.

 

Zakupiłem obudowę Armis ar5 (podstawowa wersja bez ledów). Obudowa wyposażona jest w: ,, kontroler PWM Blackout, który realizuje funkcję kontroli PWM '' . Producent podaje, iż obciążalność tego kontrolera wynosi 40 w.

 

Moja płyta główna to gigabyte h310m ds2 ( posiada złącze 4 pin sysfan)

 

I tutaj proszę o waszą pomoc:

 

- ile mogę bezpiecznie podpiąć wentylatorów 140 mm 3/4 pin pod ten kontroler ? ( wpięte do kontrolera są już 2 wentylatory sigma hp 120 mm dołączone wraz z obudową)

 

- czy niezależnie od tego czy do kontrolera pwm w obudowie podłącze wentylatory 3/4 pin będzie można nimi sterować i z jakiego poziomu się to wykonuje (bios smart5, speed fan?)

 

Proszę o wyrozumiałość

Edytowane przez Lalik922

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeden wentylator pobiera od 2 do najwyżej 4 W (taki przeciętny), więc bez problemu możesz podłączyć komplet do tego kontrolera. On jest zasilany z SATA, więc to nie stanowi problemu. Kontroler ten steruje wentylatorami napięciem, więc możesz podłączać takie ze złączem 3pin lub 4pin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema, właśnie składam kompa i pierwszy raz mam do czynienia z kontrolerem PWM.

pchuTs5.png

 

Gdzie na płycie MSI B450 Tomahawk mam podpiąć kabel, który jest wpięty do kontrolera w pinach zaznaczonych jako "????" ? Pasuje chyba tylko do slotu "J_RGB" (zob zdjęcie niżej).

 

krkzucb.png

 

A wtyczka kabla "????" wygląda tak (tzn. nie od tej strony, od której jest podpięta do kontrolera obudowy):

 

8ImPmPq.png

 

Czy po poprawnym podłączeniu płyta będzie regulowała obroty współpracując z kontrolerem PWM?

 

Rozumiem że bez jego podpięcia do płyty, wentylatory obudowy będą pracowały z tą samą prędkością cały czas?

Edytowane przez Naleśnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Końcówka o przewód który pytasz jest do podłączenia do gniazda FAN w płycie głównej, a nie RGB. RGB masz obok. To jest warunek działania funkcji PWM, płyta główna widzi cały kontroler jak jeden wentylator i nim steruje za pomocą PWM właśnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podpiąłem do SYS_FAN_3 ale UEFI nie widzi żadnych obrotów wentylatorów obudowy. Co mogę jeszcze zrobić? Nie potrzebuję stałego chłodzenia na maksymalnych obrotach, więc wolałbym sterowanie płytą.

 

Czy jeśli by mi się to nie udało, to mam podpiąć dwa "wiatraki" bezpośrednio do SYS_FAN_3 i 4 na płycie?

 

Ps. Boxowy cooler AMD niestety dość głośny zawłaszcza w trybie BUST.

Edytowane przez Naleśnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podpiąłem do SYS_FAN_3 ale UEFI nie widzi żadnych obrotów wentylatorów obudowy. Co mogę jeszcze zrobić? Nie potrzebuję stałego chłodzenia na maksymalnych obrotach, więc wolałbym sterowanie płytą.

 

Czy jeśli by mi się to nie udało, to mam podpiąć dwa "wiatraki" bezpośrednio do SYS_FAN_3 i 4 na płycie?

 

Ps. Boxowy cooler AMD niestety dość głośny zawłaszcza w trybie BUST.

Podłączony masz którykolwiek wentylator do najniższego gniazda FAN z prawej strony? Nie pamiętam jaki on ma numerek, ale ten najniższy jest raportowany. Niemniej już w tym momencie powinieneś móc sterować obrotami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

^^^ Nie, jest tak jak na obrazku: obudowa przyszła mi z wpiętymi wentylatorami do kontrolera na pozycji FAN 4 i FAN 5.

 

Jeżeli dobrze Ciebie rozumiem, to najniższy z prawej strony to FAN 1 (a nie SW3 - zaznaczone na rys. czerwonymi pytajnikami). Spróbuję jeszcze pogrzebać w "biosie", przetestować inne porty SYS_FAN i ewentualnie poprzepinać zasilania na kontrolerze PWN (np. na 1 i 2).

 

Tak w ogóle to dziwne, ale nie mam tzw. post screena (z logiem MSI) przy resecie - z tym że kilka sekund "wisi mi" monitor i pali się kontrolka-dioda VGA na płycie głównej, więc być może nie zdąży się wyświetlić.

Edytowane przez Naleśnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

^^^ Nie, jest tak jak na obrazku: obudowa przyszła mi z wpiętymi wentylatorami do kontrolera na pozycji FAN 4 i FAN 5.

 

Jeżeli dobrze Ciebie rozumiem, to najniższy z prawej strony to FAN 1 (a nie SW3 - zaznaczone na rys. czerwonymi pytajnikami). Spróbuję jeszcze pogrzebać w "biosie", przetestować inne porty SYS_FAN i ewentualnie poprzepinać zasilania na kontrolerze PWN (np. na 1 i 2).

Złącze na płycie głównej nie ma znaczenia. Ma znaczenie miejsce gdziemasz wpięte wentylatory do tego kontrolera :)

 

Tak w ogóle to dziwne, ale nie mam tzw. post screena (z logiem MSI) przy resecie - z tym że kilka sekund "wisi mi" monitor i pali się kontrolka-dioda VGA na płycie głównej, więc być może nie zdąży się wyświetlić.

W niektórych konfiguracjach karty graficznej płyty głównej i monitora tak jest, szczególne jak masz fast boost :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[solved by Born] Zgadza się, wystarczyło przepiąć zasilanie wentylatorów do pierwszych wolnych gniazd kontrolera obudowy (czyli FAN_1 i FAN_2). Na płycie głównej bez znaczenia gdzie podepniemy, u mnie jest na SYS_FAN_3, bo najestetyczniej.

 

Dzięki! :thumbup:

Edytowane przez Naleśnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...