Skocz do zawartości
brzoza11

Monitor 31.5", 1440p, 144 Hz, VA, ~1600 PLN - prośba o poradę

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć :) Planuję zmianę monitora na któryś z modeli wymienionych w temacie, lub na jakiś inny z dobrym stosunkiem cena/jakość. Do tej pory przez 2 lata używałem Benq GW2765HT (27" 1440p IPS 60 Hz), który niedawno wymieniłem na AOC Q3279VWFD8 (31.5" 1440p IPS 75Hz FreeSync). Po bezpośrednim porównaniu obu monitorów stwierdziłem, że bardzo mi się spodobało lepsze odświeżanie niż 60 Hz oraz lepszy kontrast (BenQ ma zmierzone ok 900:1, a AOC 1400:1), więc postanowiłem iść dalej w tym kierunku i spróbować pierwszego w życiu monitora na matrycy VA.

 

Po przeszukaniu dziesiątek recenzji i tematów na różnych forach znalazłem 3 modele w moim budżecie:

 

AOC CQ32G1:

https://www.ceneo.pl/77593514

 

Acer ED323QU:

https://www.ceneo.pl/66893960

 

Acer XZ321QU:

https://www.skapiec.pl/site/cat/12/comp/101658586

 

AOC oraz Acer ED323QU są dosyć popularne, wg pewnego sklepu internetowego całkiem nieźle się sprzedają oraz zdobywają pozytywne opinie użytkowników. Troszkę inaczej wygląda sprawa z Acer'em XZ321QU - niby jest w podobnej cenie, a w zagranicznych sklepach kosztuje ok 550$, w polskich chyba kiedyś był za 2200 (tak jakby był z wyższej półki cenowej :hmm: ). W porównaniu z AOC i drugim Acerem wydaje się być lepiej wykonany (większa waga), ma regulację wysokości oraz porty USB, ale niestety bardzo ciężko znaleźć jakiekolwiek recenzje i opinie o nim. :(

 

W związku z tym mam do Was prośbę o poradę, który z tych monitorów najlepiej byłoby kupić? Czy ktoś miał może możliwość przetestować któryś z nich albo nawet porównać te modele między sobą? Jeśli tak to który najlepiej wypada w kwestii smużenia oraz kontrastu? Zależy mi na tym, aby rozsądnie wydać pieniądze i nie nadziać się na jakiś bubel.

Dzięki za wszelkie porady - każda opinia będzie dla mnie cenna :)

 

Pozdrawiam

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AOC już po wynikach testów można napisać, że matryca jest wolna to i smużenie może być dokuczliwe.

 

 

Tego ED323 to miałem

 

 

Zalety:

 

- ładne i nasycone kolory

 

- dobra biel i odwzorowanie kolorów nawet bez kalibracji

 

- bardzo dobra czerń na niskim podświetleniu

 

- brak zauważalnego BLB psującego czerń i kontrast

 

Wady:

 

- matryca wolna zauważalne gołym okiem smużenie

 

- możliwe bad pixele( u mnie było aż 5)

 

- w dolnych narożnikach róż zamiast poprawnej bieli

 

 

Pewnie jak zwykle nie pomogłem tylko będziesz miał jeszcze większy ból głowy szczerbaty.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

GK650F będzie raczej najlepszy z wymienionych.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dzięki za porady :) Myślałem wcześniej o tym LG, ale zrezygnowałem z niego ze względu na cenę. Utwierdziliście mnie w przekonaniu, że jeśli iść w VA 144 Hz to najsensowniej będzie dopłacić do lepszego i sprawdzonego sprzętu. Po przemyśleniu tematu zostanę przy obecnym AOC, który i tak ma znacznie lepszy kontrast (swoją drogą zadziwiająco dobry jak na IPS, tym bardziej w tej cenie) i jest odczuwalnie szybszy w grach niż BenQ. Z BLB sobie radzę mając w pokoju delikatnie świecącą lampę ledową, która w nocy robi taki jakby półmrok - nie jest idealnie ciemno, więc nie widać aż tak przebijającego się podświetlenia monitora, a to mi najbardziej przeszkadzało.

LG na pewno będzie w wielu kwestiach lepszy, ale prawdopodobnie pojawią się też problemy, których nie ma na IPS. Do mojego użytkowania dopłata 1400 zł chyba jest nieopłacalna :( Będę obserwował rynek, może pojawi się jakiś 32" VA tzw "killer" w kwestii opłacalności, coś na wzór obecnego AOC :cool:

Edytowane przez brzoza11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...