Skocz do zawartości
gkeb

[5000-5500] Laptop do pracy

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Hej,

Obecnie pracuje na stacjonarnym kompie o starej juz konfiguracji: i5-4440, 16GB ramu i jakaś nVidia 650Ti (MSI). Mam do dyspozycji jeszcze starego laptopa Samsung R580 (i5-520M). Pracuję w marketingu (dużo dokumentów google docs otwartych jednocześnie), obrabiam grafiki (Lr/PS/zaczynam w ilustratorze), myślę nad video (premiere). Dlaczego myślę o zmianie? Stary laptop nie nadaje się juz za bardzo do pracy w terenie/u klienta. A wolałbym mieć tylko jedno urządzenie gdzie miałbym wszystkie aktualne projekty. Stare i tak bedą lądować na NASie. Czy gry? Może sporadycznie coś odpale pokroju Assassin’s Creed Unity albo jakąś strategię.

I teraz co szukam. Poczatkowo myślałem o czymś małym i wydajnym. Coś jak MateBook 13. Tylko czy i7-8565U będzie odpowiednim rozwiązaniem? Jakbym nie patrzył na wielkość to jest dostepny na rynku taki procek jak 8750H. Wydajnościowo to chyba najlepsze rozwiązanie. Pamięci na pewno potrzebuję minimum 16GB. Co do dysków to stawiam na jakiś 512GB SSD i pewnie najlepiej jakby to był z NVMe. Z racji zakupu NASa to dysku HDD nie musiałbym właściwie mieć (chyba).

Tak się zastanawiam czy iść w jakąś konkretną markę? W laptop gamingowy? Czy coś pokroju Hyperbooka? Aaa i budżet. Myślę o kwocie około 5000. Jak będzie 5500 to też dam radę ;)

Dodam jeszcze że wielkość ekranu do pracy nie ma dla mnie znaczenia. Mam NECa P232W regularnie kalibrowanego, więc jakość obrazu jest na odpowiednim poziomie.

Edytowane przez gkeb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopisz budżet w tytule tematu, aby temat był zgodny z regulaminem działu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz np. HP ProBook 430 G6 niecałe 5 tyś, parametry odpowiadają Twoim wymaganiom. Laptop jest nieduży, 13,3" to na spotkania itd. będzie ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc tak - najpierw kilka porad :)

 

i7-8750U to niemal identyczna wydajność co i5-8250U. Są to procesory niskonapięciowe - cechują się tym, ze gdy trzeba - mogą przez chwilę podbić częstotliwość i mieć fajną wydajność. Podczas dłuższego obciążenia ich wydajność drastycznie spada.

i7-8750H / i5-8300 to procesory które mają dostarczać wydajność przez długi czas pod obciążeniem - tyle że wsadzone do laptopa ze słabym chłodzeniem również nie będą działały na maksymalnej możliwej wydajności.

 

Przy codziennym użytkowaniu świetnie spisują się procesory niskonapięciowe ale jeśli masz zamiar bawić się z video czy grafiką to wskazane tutaj procesory "zwykłe", niekoniecznie musi to być od razu i7-8750H.

 

Wśród laptopów 13-14 cali znajdziesz niestety tylko procesory niskonapięciowe ( z nielicznymi wyjątkami ale nie w tym budżecie), dlatego też sugerowałbym 15,6 cali.

 

ASUS Vivobook Pro 15 N580GD i7-8750/16GB/480SSD+1T/W10X - 4849 zł

 

i7-8750H, 16GB RAM, 480GB SSD na PCIe + 1TB HDD, GTX 1050. Laptop jest wykonany z aluminium zarówno z zewnątrz jak i w środku. Windows 10 w zestawie.

Lenovo Legion Y530-15 i7/16GB/480+1TB/Win10 GTX1050Ti - 4949 zł

 

Gamingowa propozycja ale nadal bardzo elegancka. Wydajnościowo na pewno będzie lepiej niż w propozycji wyżej z uwagi na mocniejszą kartę graficzną - GTX 1050 Ti ale też lepsze chłodzenie ( ten model ogólnie ma świetne chłodzenie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc tak - najpierw kilka porad :)

 

i7-8750U to niemal identyczna wydajność co i5-8250U. Są to procesory niskonapięciowe - cechują się tym, ze gdy trzeba - mogą przez chwilę podbić częstotliwość i mieć fajną wydajność. Podczas dłuższego obciążenia ich wydajność drastycznie spada.

i7-8750H / i5-8300 to procesory które mają dostarczać wydajność przez długi czas pod obciążeniem - tyle że wsadzone do laptopa ze słabym chłodzeniem również nie będą działały na maksymalnej możliwej wydajności.

 

Przy codziennym użytkowaniu świetnie spisują się procesory niskonapięciowe ale jeśli masz zamiar bawić się z video czy grafiką to wskazane tutaj procesory "zwykłe", niekoniecznie musi to być od razu i7-8750H.

 

Wśród laptopów 13-14 cali znajdziesz niestety tylko procesory niskonapięciowe ( z nielicznymi wyjątkami ale nie w tym budżecie), dlatego też sugerowałbym 15,6 cali.

 

ASUS Vivobook Pro 15 N580GD i7-8750/16GB/480SSD+1T/W10X - 4849 zł

 

i7-8750H, 16GB RAM, 480GB SSD na PCIe + 1TB HDD, GTX 1050. Laptop jest wykonany z aluminium zarówno z zewnątrz jak i w środku. Windows 10 w zestawie.

Lenovo Legion Y530-15 i7/16GB/480+1TB/Win10 GTX1050Ti - 4949 zł

 

Gamingowa propozycja ale nadal bardzo elegancka. Wydajnościowo na pewno będzie lepiej niż w propozycji wyżej z uwagi na mocniejszą kartę graficzną - GTX 1050 Ti ale też lepsze chłodzenie ( ten model ogólnie ma świetne chłodzenie).

 

Czy w takim rozwiązaniu jak ten Lenovo będą dyski z NVMe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy w takim rozwiązaniu jak ten Lenovo będą dyski z NVMe?

Tak.

Jednak jeśli chciałbyś mieć wpływ na to co to będzie za dysk i mieć na niego np. 5 letnią gwarancję to możesz wybrać wersję tylko z HDD ( nie ma wersji bez żadnego dysku ) i zamontować samemu:

 

Lenovo Legion Y530-15 i7-8750H/16GB/1TB/Win10 GTX1050Ti - 4499 zł

 

+ przykładowo:

 

ADATA 512GB M.2 PCIe XPG SX8200 Pro - 399 zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lenovo Legion Y530-15 i7-8750H/16GB/1TB/Win10X GTX1050 4099 zł

Matryca FULL HD matowa IPS, procesor 8 generacji 6 rdzeniowy, ciekawy design stonowany i elegancki, wygodna podświetlana klawiatura, dobra kultura pracy stabilna praca procesora i procesora graficznego pod obciążeniem, umiarkowane temperatury i hałas. Ten sam model podany co wyżej tylko z GTX1050 która jest o 20% słabsza względem GTX1050ti.

Alternatywa jeżeli chodzi o dysk SSD Samsung 500GB 970 EVO Plus M.2 2280 NVMe 549 zł

 

Z dość ciekawych modeli z stonowany designem

Acer Aspire 7 i5-8300H/16GB/256SSD+1TB/Win10 FHD IPS 3899 zł

Matryca FULL HD IPS, aluminiowa obudowa elegancki design, podświetlana klawiatura, dwa dyski i 16 Gb ram w cenie, całkiem niezłe audio.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, jeśli chcesz coś wydajnościowo odczuwalnie mocniejszego od obecnej stacjonarki, to musisz iść w 45W procesory Intela. Czyli szukasz możliwie lekkiego, z maksymalnie wąskimi ramkami, modelu 15,6". No i łatwo nie będzie, bo modele jak Dell XPS czy ThinkPad Extreme kosztują powyżej 7k zł. Pozostają wszelkie "gamingowe" pozycje i tutaj mój poprzednik podsunął sensowne rozwiązania. Od siebie dorzuciłbym Y730, jako model nieco lepiej wykonany, łatwiej trzymający temperaturę w ryzach i minimalnie lżejszy/smuklejszy.

 

Zakładając jednak, że wystarczyłaby umiarkowana moc, to może warto uderzyć po najwydajniejsze wersje niskonapięciowców, np. 25W ThinkPady serii T ? Da się to rozbudować do 32 GB ramu, obsługuje spore dyski (model bez "s" nawet 2,5"), do tego pancerne wykonanie i wyjątkowo długi czas na baterii (T480 z rozszerzoną baterią nawet do 20h).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Legion Y730 i Y530 wyglądają ciekawie. Podzespoły to raczej to samo. Dobrze mi się wydaje że model Y730 różni się tylko konstrukcją obudowy? Gdzieś trafiłem na informację, że Y530 potrafi trochę się wyginać jak mocniej go się dociśnie (klawiatura/ekran). Ktoś to potwierdzi? Wersja aluminiowa raczej powinna być bardziej sztywna. Tak mi się wydaje. Podoba mi się to, że większość złączy jest z tyłu a nie z boku.

---edit---

Zastanawia mnie jeszcze jedno. W opisie na stronie producenta jest napisane, że system chłodzenia ma 4 wentylatory. Na rysunkach widać 2. O co chodzi? ;)

Edytowane przez gkeb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takim budżecie fajną opcją są wydajne Omeny:

HP OMEN 15 i5-9300H/16GB/512/Win10 GTX1660Ti za 5499zł

Z wydajną kartą graficzną w postaci GTX'a 1660Ti i dobrym wyposażeniem (16GB pamięci, 512GB dysk SSD PCIe) oraz całkiem niezłym wykonaniem. Tu podobnie jak w przypadku Lenovo porty również wyprowadzone są na tył laptop.

Pewną alternatywą dla HP może też być:

Acer Nitro 5 i5-9300H/16GB/512/Win10 GTX1660Ti IPS za 5299zł

Wyposażenie b.podobne, a to co wyróżnia ten model na tle konkurencji, to możliwość montażu w sumie 3 dysków (2x m.2 PCIe+1xSATA), co przyda się, szczególnie w przypadku chęci wykorzystania laptopa do montażu video.

Pytanie jest jeszcze jakich czasów pracy na akumulatorze oczekujesz? Bo jeżeli oczekujesz długich czasów pracy na zasilaniu z baterii, to niestety ale laptopy gaimingowe mogą się w tej kwestii niezbyt dobrze sprawdzić.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ASUS TUF Gaming FX505DU R7-3750H/16GB/512/Win10 - 4999zł

Matryca 15,6" FULLHD 120Hz z dobrymi kolorami i kątami widzenia, solidne wykonanie, 16GB RAM w dualu, szybki dysk SSD M.2 PCIe 512GB z wolnym miejscem do przyszłej rozbudowy o drugi dysk HDD/SSD 2,5".

 

ASUS ROG Strix G i7-9750H/8GB/512 - 5499zł

Alternatywnie droższy Asus Rog Strix 15,6" z cienko obramowaną matową matrycą IPS FULLHD 120Hz, procesorem Intel i9-9750H, oraz kartą graficzną GTX1660Ti i szybkim dyskiem SSD 512GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HP OMNIA wygląda ciekawie. Mam od nich całkiem fajna klawiaturę, która na pewno u mnie zostanie. Zastanawiam się nad róznica w mocy procesora między i7-8750H, i5-9300H a i7-9750H. Jeszcze widze polecany Ryzen ale tu nie mam pojecia jak to sensownie porównać. Nigdy nie pracowałem na AMD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad róznica w mocy procesora między i7-8750H, i5-9300H a i7-9750H. Jeszcze widze polecany Ryzen ale tu nie mam pojecia jak to sensownie porównać. Nigdy nie pracowałem na AMD.

 

i7-8750H to to samo co i7-9750H - 6 rdzeni 12 wątków

i5-8300H to to samo co i5-9300H i i7-7700HQ - 4 rdzenie 8 wątków

Ryzen 7 3750H to wydajność i5-8300H. - 4 rdzenie 8 wątków.

 

Tutaj ich porównanie: Link

 

Wniosek taki że i7-8750H najwydajniejszy ( oraz jego nowsza wersja i7-9750H ale nie ma tutaj dużych różnić wydajności)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i7-8750H to to samo co i7-9750H - 6 rdzeni 12 wątków

i5-8300H to to samo co i5-9300H i i7-7700HQ - 4 rdzenie 8 wątków

Ryzen 7 3750H to wydajność i5-8300H. - 4 rdzenie 8 wątków.

 

Tutaj ich porównanie: Link

 

Wniosek taki że i7-8750H najwydajniejszy ( oraz jego nowsza wersja i7-9750H ale nie ma tutaj dużych różnić wydajności)

 

Między 9750H a 8750H różnica niewielka w wydajności. Zastanawiam się czy opłasa się brać model z nowszym prockiem. Chociaż jak widzę, to modele nowsze maja też od razu wyższy model karty grafiki (1050Ti i 1660Ti). Róznica w cenie to ok. 1000.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopłacanie czegokolwiek do i7-9750H względem i7-8750H nie ma sensu bo różnicy nie zauważysz.

Jeśli chodzi o grafikę - twoja decyzja ale sam pisałeś że gry jedynie sporadycznie więc moim zdaniem GTX 1050 Ti jest w sam raz. Poza tym jeśli chcesz grafikę pokroju GTX 1660Ti to przypłacisz to albo słabszym procesorem

Niektóre propozycje które mają wydajniejszą grafikę mają 8GB RAM co dla Ciebie jest bardzo ważnym parametrem.

Weź pod uwagę że włożenie najwydajniejszych podzespołów to dopiero połowa sukcesu bo potrzebują one dobrego chłodzenia żeby je wykorzystać - patrz Lenovo Legion.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Między 9750H a 8750H różnica niewielka w wydajności. Zastanawiam się czy opłasa się brać model z nowszym prockiem. Chociaż jak widzę, to modele nowsze maja też od razu wyższy model karty grafiki (1050Ti i 1660Ti). Róznica w cenie to ok. 1000.

W grach znacząca różnica w wydajności będzie na laptopie z kartą 1050Ti i 1660Ti, ponieważ karta 1660Ti jest wydajniejsza od GTX-a 1060 a co dopiero od 1050-tki. Procesor nie ma aż takiego znaczenia i dobrze sprawdzi się tutaj zarówno Ryzen 7-3750H, jak i Intel i7-8750H/9750H, którego wydajność powinna być większa, ale nie będzie to duża różnica. W relacji ceny do wydajności dobrze wypada tańszy Asus TUF Gaming z procesorem AMD Ryzen 7-3750H i kartą graficzną GTX 1660Ti, którego poleciłem za 4999zł w poscie powyżej.

Edytowane przez pabloesc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopłacanie czegokolwiek do i7-9750H względem i7-8750H nie ma sensu bo różnicy nie zauważysz.

Jeśli chodzi o grafikę - twoja decyzja ale sam pisałeś że gry jedynie sporadycznie więc moim zdaniem GTX 1050 Ti jest w sam raz. Poza tym jeśli chcesz grafikę pokroju GTX 1660Ti to przypłacisz to albo słabszym procesorem

Niektóre propozycje które mają wydajniejszą grafikę mają 8GB RAM co dla Ciebie jest bardzo ważnym parametrem.

Weź pod uwagę że włożenie najwydajniejszych podzespołów to dopiero połowa sukcesu bo potrzebują one dobrego chłodzenia żeby je wykorzystać - patrz Lenovo Legion.

 

Dlatego też pytam się o wszystkie szczegóły. Nie musze miec najwydajniejszej konstrukcji na rynku, co nie znaczy że ma byc słaba. Ma być po prostu najbardziej optymalna. Rozwiązanie z i7-8750H i GTX 1050 Ti wydaje się na teraz najbardziej optymalnym pomysłem. Do tego 16GB szybkiej pamieci i SSD na NVMe. Chyba wolę dołozyć do samej pamięci i dysku niż do karty grafiki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor nie ma aż takiego znaczenia

W grach. Tyle że to nie ma być laptop do gier a do pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

RAM rozbudujesz a SSD możesz dokupić wymienić itp., natomiast karty graficznej już nie wymienisz. Do mniej wymagających programów nie opłaca się inwestować w wydajną grafikę i można kasę przeznaczyć na pojemniejszy dysk SSD, lub tak jak piszesz RAM.

Edytowane przez pabloesc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego też pytam się o wszystkie szczegóły. Nie musze miec najwydajniejszej konstrukcji na rynku, co nie znaczy że ma byc słaba. Ma być po prostu najbardziej optymalna. Rozwiązanie z i7-8750H i GTX 1050 Ti wydaje się na teraz najbardziej optymalnym pomysłem. Do tego 16GB szybkiej pamieci i SSD na NVMe. Chyba wolę dołozyć do samej pamięci i dysku niż do karty grafiki.

 

GTX 1050Ti wcale nie jest dobrym pomysłem, bo to już obecnie stosunkowo słaba karta szczególnie przy takim budżecie. Obróbka video też potrafi skorzystać z mocy karty graficznej więc to też należałoby wziąć pod uwagę. Tak jak napisał pabloesc, pamięć ram/ dyski możesz zawsze dokupić/wymienić, a procesora i pamięci nie upgrade'ujesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...