Skocz do zawartości
vogelvogelvogel3

Dostęp do kamery IP z zewnątrz DDNS/VPN

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

 

Mam kamerę IP do której no dostęp jest wiadomo jak jestem w domu połączony ze swoim WiFI- ale chciałbym mieć dostęp do kamery z innego miejsca z innego internetu, będąc za granicą itp. I tutaj pytanie bo normalnie użyłbym DDNS, ale kamera nie ma funkcji wprowadzenia tam tego DNS/DDNS i pytanie co zrobić, jakaś inna metoda?

 

 

 

Czy stworzenie serwera VPN byłoby tutaj rozwiązaniem? Jeśli tak to trzeba do tego jakiś specjalny Router? Czy komputer jakiś trzymający taki serwer musi być cały czas włączony? Jak to wygląda bo nigdy tego nie robiłem i nie znam się na tym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DDNS ustawiasz na routerze, a nie kamerze. Jeżeli router posiada taką funkcję, to jesteś ustawiony, bo wystarczy potem przekierować odpowiedni port lub porty na kamerkę i gotowe. Lepszym rozwiązaniem zamiast przekierowania portów na kamerę było by faktycznie zastosowanie VPNa i wtedy łączyłbyś się ze wszystkim w sieci LAN normalnie.

VPN też często można postawić na routerze.

Jeżeli router na to nie pozwala, to możesz wykorzystać na przykład RaspberryPi do obu funkcji.

Tak, urządzenie hostujące VPN musi być włączone cały czas. W wypadku DDNS aktualizacja następuje dopiero w chwili zmiany adresu IP, ale i to warto mieć odpalone zawsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podstawowe pytanie, masz publiczny adres IP (zmienny lub stały)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DDNS ustawiasz na routerze, a nie kamerze. Jeżeli router posiada taką funkcję, to jesteś ustawiony, bo wystarczy potem przekierować odpowiedni port lub porty na kamerkę i gotowe. Lepszym rozwiązaniem zamiast przekierowania portów na kamerę było by faktycznie zastosowanie VPNa i wtedy łączyłbyś się ze wszystkim w sieci LAN normalnie.

VPN też często można postawić na routerze.

Jeżeli router na to nie pozwala, to możesz wykorzystać na przykład RaspberryPi do obu funkcji.

Tak, urządzenie hostujące VPN musi być włączone cały czas. W wypadku DDNS aktualizacja następuje dopiero w chwili zmiany adresu IP, ale i to warto mieć odpalone zawsze.

 

Czyli tak w kamerze nic nie trzeba klikać, tylko w Routerze tak?

 

Co to to RaspberrryPi, program, oprogramowanie na router, czy jakieś urządzenie?

 

Urządzenie hostujące czyli Router np.? Bo router jest całyy czas włączony więc nie ma problemu, ale komputera cały czas nie da rady. Bo czasem na miesiąc wyjeżdżam a to jednak takie większe urządzenie

 

Qwinto - mam internet w Multimedii kablówka i tam jest zmienny ip. A czy publiczny czy nie to nie wiem, jak to sprawdzić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy, ja mam w kamerze własny DDNS, ale otwieram tylko port na routerze i też działa (mniejsze bezpieczeństwo).

 

RaspberrryPi to urządzenie SoC (System-on-a-chip), mini komputer pracujący pod systemem operacyjnym Linux. Ale można podłączyć np. router Mikrotika, gdzie uruchomisz własny serwer VPN. Może też być router z taką funkcją (np. Archer C1200). I to właśnie mogą być urządzenia hostujące usługę.

 

Multimedia twierdzi że ma zmienne IP, ale można wykupić stałe. Więc pewnie mówią o publicznym adresie. Sprawdzić można otwierając port z usługą i sprawdzenie czy widać usługę z Internetu. Sprawdzasz sobie adres IP na stronie www (speedtest.net, twojeip.wp.pl), wklejasz adres w przeglądarkę, dopisujesz nr otwartego portu i już wiesz. Oczywiście musisz wiedzieć, że testujesz z innego miejsca niż własna sieć, np ze smartfona z internetem mobilnym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok to ja to sprawdze jak będę w domu jakie mam IP, ale ta kwestia VPN mnie zaciekawiła. Nie mam Routera który może stworzyć taki serwer, ale może mi polecicie jakąś tanią (najtaniej jak się da, byleby działało) używkę jakiegoś takiego Routera/Access Pointa z możliwością stworzenia serwera VPN.

 

A co do tego Rasberry Pi to dacie jakiegoś linka? Zobacze co taniej wyjdzie, czy takie coś czy dodatkowy Access point.

 

 

I dobrze rozumiem do VPN serwera trzeba tylko jakiś fajny router skonfigurować? Nie trzeba jakiegoś komputera non stop właczonego czy coś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ja mam w jednej z lokalizacji TP-Link TL-WR1043ND V3 z zainstalowanym OpenWRT/LEDE, kupiony jako nówka z drugiej ręki (nie trafiony zakup) za 100zł. Do tego OpenVPN (otwarte oprogramowanie udostępniające usługę VPN), ale troszkę jest z tym roboty przy konfiguracji. Mikrotik, np. RB941-2nD hAP Lite, hAP mini, oba poniżej 100zł za nówkę (tyle że trzeba przebrnąć przez konfigurację, bo jest nietypowa, ale jest dużo tutoriali na Youtube). Do tego routery typowo domowe, wspomniany C1200, niektóre Asusy.

Odnośnie maliny, to np na Botlandzie, od 150zł w górę, ale trzeba jeszcze zasilacz, kartę pamięci, może kawałek obudowy...

 

Serwer VPN to usługa uruchomiona na jakimś urządzeniu. Może to być router z taką funkcją, dodatkowy mały komputer, stary laptop, stary thin client (z Linuxem), NUC, itd. Ale trzeba zostawić to włączone cały czas. I jak wyjeżdżasz na dłuższe okresy to darowałbym sobie malinę i wszystko co ma mechaniczne chłodzenie. Tylko pasywne chłodzenie.

Edytowane przez Qwinto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok to chyba najbezpieczniej i najpewniej jakiś Router z opcją VPN. Znalazłem coś takiego, https://allegro.pl/oferta/router-tp-link-tl-wr940n-lan-wifi-n-450mb-s-7449809996?bi_s=internal&bi_c=qz4k5kkxkiA&bi_m=elektronika-art-offer-carousel&bi_term=poradnik, sprawdzi się to? Zrobie na tym serwer VPN - router bedzie cały czas włączony i będąc w innym miejscu po prostu jakoś się połączę z tym VPN i będę miał dostęp do kamer IP tak?

 

I dobrze rozumiem nie trzeba nic płacić dodatkowego, wykupywać jakichiś rzeczy, mieć publiczne IP czy coś takiego. Normalnie postawie na tym routerze serwer i będzie śmigać, bez niczego dodatkowego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby uruchomić u siebie usługę VPN wystarczy mieć co najmniej publiczne IP (obojętne czy stałe czy zmienne, przy stałym dostajemy się po prostu po IP, a jak mamy zmienne to pomaga Dynamic DNS czyli DDNS). Nic więcej nie potrzeba.

 

Natomiast na tym TL-WR940N nie postawisz VPN, bo on nie ma takiej opcji. Ma tylko możliwość skonfigurowania usługi DDNS. Szukaj sprzętu który ma opcję serwer VPN, np. na znanym portalu aukcyjnym.

 

A jaki masz teraz router, od operator? Jak dostajesz się do kamery (apka, www)? Może wystarczy otworzyć jakiś port na routerze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakby się nie miało publicznego IP to nie da rady z VPN? Trzeba wtedy wykupić u operatora tak?

 

A co mam szukać żeby Router miał, żebym wiedział że postawie na nim VPN? Bo ten co podałem miał zaznaczone "fajką" VPN, więc myślałem że to to. A jeśli nie to poleć coś od Asusa najtańszego i TP linka do postawienia VPN, to może jakąś używkę znajdę.

 

Mam modem, do którego połączony jest router od tp linka wr841n. A do kamery w domu wchodzę po prostu za pomocą ip. 198.162.etc...:XXXX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie masz publicznego IP to nic nie zrobisz. To tak jakbyś miał mieszkanie bez okien. Wtedy trzeba tunelować ruch np do jakieś wykupionego serwera VPS i dostawać się poprzez ten VPS (VPS to po prostu wirtualna maszyna z uruchomionym przeważnie Linuksem).

 

Na tego WR841N można teoretycznie wgrać OpenWRT i uruchomić VPN, ale on ma za mało pamięci (4MB), więc to bez sensu. Ale otwórz na nim port XXXX dla adresu kamery (198.162.etc.), potem sprawdź adres IP na stronie (speedtest.net, twojeip.wp.pl) i wpisz ten adres do przeglądarki na telefonie (tylko nie przez WiFi tylko przez LTE) w postaci: moj.publiczny.adres.ip:XXXX i powinno działać.

 

Do 200zł, Asus i TP-Link:

Asus RT-N12vD:
VPN server: IPSec Pass-Throuth, PPTP Pass-Through, L2TP Pass-Through, PPTP server

Asus AC750 (RT-AC51U)
VPN server: IPSec Pass-Through, L2TP Pass-Through, PPTP Server, OpenVPN Server
VPN client: OpenVPN client

Asus AC750 Dual-Band (RT-AC53)
VPN server: IPSec Pass-Through, PPTP Pass-Through, L2TP Pass-Through, PPTP Server
VPN client: PPTP client, L2TP client

Asus RT-AC52U
VPN server: IPSec Pass-Through, PPTP Pass-Through, L2TP Pass-Through, PPTP Server, OpenVPN Server
VPN client: PPTP client, L2TP client, OpenVPN client

TP-Link Archer C6 AC1200 
Serwer VPN 	OpenVPN,PPTP VPN 

Archer C1200 
Serwer VPN 	OpenVPN, PPTP VPN 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem wyrywkowo i powiem jedno: autorze, daruj sobie,już teraz widać nie poradzisz sobie z zestawieniem całości. Bez względu czy masz publiczny adres czy nie. Rzuć ogłoszenie na fejsbukowej grupie Sysops/Devops Polska i tam na pewno dostaniesz kilka wycen takiej akcji. Nie powinno wyjść drogo a ty będziesz miał przynajmniej działającą usługę i komplet włosów na głowie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem wyrywkowo i powiem jedno: autorze, daruj sobie,już teraz widać nie poradzisz sobie z zestawieniem całości. Bez względu czy masz publiczny adres czy nie. Rzuć ogłoszenie na fejsbukowej grupie Sysops/Devops Polska i tam na pewno dostaniesz kilka wycen takiej akcji. Nie powinno wyjść drogo a ty będziesz miał przynajmniej działającą usługę i komplet włosów na głowie.

Jak już to na Sysops/Devops Polska po godzinach, bo na głównej za takie pytania zaraz go zjadą za obrazę majestatu i zadawanie zbyt prostych pytań.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak już to na Sysops/Devops Polska po godzinach, bo na głównej za takie pytania zaraz go zjadą za obrazę majestatu i zadawanie zbyt prostych pytań.

No ... fakt ... zjadą ... ale oferty na priv też na pewno dostanie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra dzięki za informacje zerkne tam, ale bardzo bym was prosił o pomoc ze sprawdzeniem jakie ja mam to IP czy publiczne czy nie, jest na to jakiś sposób prosty? Jak wejde na strone moje ip to wyskakuje 176.22x.xxx.xxx.xxx, bardzo bym prosil o pomoc jak to latwo sprawdzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to teraz logujesz się na router/modem dostawcy i sprawdzasz jakie IP masz przy polu WAN. Jeżeli takie samo, to masz zewnętrzne IP. Jeżeli inne, to wewnętrzne.

Możesz też spróbować puścić tracert na jakąś stronę i zobaczyć, jakie po drodze masz "hopki". Czasami coś tam widać:

tracert google.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to jest wiarygodny sposób sprawdzenia na 100% to lipa w takim razie chyba i nie miałbym publicznego. Tam gdzie wan jest po prostu IP routera jakim się loguje na strone routera 192.168.0.1

 

Jeśli tak i nie mam publicznego to jaki jest sposób na serwer VPN, np. kupno internetu moblinego na kartę? Czy każdy internet mobilny na karte na publiczny IP?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz jeszcze postawić jakiś prosty NAS Synology/Qnap i korzystać z Quickconnect. Wtedy kwestia IP (wewnętrzne/zewnętrzne/prywatne/publiczne) nie ma znaczenia a dodatkowo masz w pakiecie DDNS i Surveillance Station.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ale kombinujecie - wystarczy program który jest dołączany do chińskich kamerek IP (bo on obsłuży każdą kamerę IP). W nim rejestracja i wyszukanie kamery (będąc w tej samej sieci). Potem z dowolnego miejsca po zalogowaniu na założone dane masz dostęp do kamery. Ostatnio używałem "Live! Cam v4.1.9" z kamerek Creativa. Prócz kamerki IP SmartHD z Creative obsługiwałem nim kamerki INQMEGA HD i KERUI (chińskie najtańsze kamery IP z Aliexpress). Sprawdź też aplikację YCC365 w tym też każda kamerka zadziała. Bez kombinowania z zewnętrznym IP czy jakimś serwerem.

Edytowane przez Tomz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andy.

To w takim razie w jaki sposób to działa? Na takim Raspberry można to postawić tak? I jakim cudem nie trzeba mieć zadnego IP publicznego? To na jakiej zasadzie to dziala, ze moge sie z tym polaczyc z kazdego miejsca na ziemi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andy.

To w takim razie w jaki sposób to działa? Na takim Raspberry można to postawić tak? I jakim cudem nie trzeba mieć zadnego IP publicznego? To na jakiej zasadzie to dziala, ze moge sie z tym polaczyc z kazdego miejsca na ziemi?

Chodziło mi o oryginalny NAS, gotowiec. Nawet zwykły jednodyskowy. Jak działa QuickConnect masz np wyjaśnione tutaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andy.

To w takim razie w jaki sposób to działa? Na takim Raspberry można to postawić tak? I jakim cudem nie trzeba mieć zadnego IP publicznego? To na jakiej zasadzie to dziala, ze moge sie z tym polaczyc z kazdego miejsca na ziemi?

Na wszystkim jest to możliwe. Jak chcesz się dokształcić to poszukaj pod hasłem Reverse SSH Tunel. Zasada będzie taka sama albo bardzo podobna. Na chwilę obecną jednak nie dysponujesz wiedzą, żeby samodzielnie coś takiego zestawić, oraz pewnie nie dysponujesz odpowiednią infrastrukturą (serwer do którego możesz się podłączyć z zewnątrz w każdej chwili, o stałym adresie IP lub aktualizowanym na bieżąco DNSie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaka kamerę ma autor tematu, ale najprostsze rozwiązanie podał kolega @Tomz.

Często producenci kamer oferują swoje oprogramowanie P2P do łączenia się z kamerami i w takim przypadku nie trzeba vpn itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ale ten temat VPN mnie zainteresował bo planuje też w przyszlości kupić gniazdka te takie WiFi ip i zrobić sobie światło sterowane zdalnie z drugiego konca swiata, (zwierzaki) i takie inne bajery a do tego musze być jakos polaczony z domowa siecia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • To ten co mu platforma płaciła za hejt? Znaczu za analizy polityczne i inne ekspertyzy a hejt robił charytatywnie?
    • Oled jest bardzo tani w produkcji. Tylko na razie traktowane jako produkt premium. Zobaczymy czy z tego niewypalania coś wyjdzie bo to i zmniejszenie poboru o którym było niedawno i mamy ekran idealny na lata. Microled niby w 2025 w zegarkach apple ale to jeszcze daleko. Też nie bardzo wierzę w microledy w zwykłych ekranach w jakimś rozsądnym czasie. Musiałby nastąpić przełom. Oledy są dużo szybsze i microled z każdym pixelem świecącym własnym światłem ciężko sobie wyobrazić. W jakichś wielkich ekranach to się sprawdzi ale w monitorach jakoś tego nie widzę w najbliższej przyszłości.
    • Problem rozwiazany , wystarczylo wylaczyc rdzenie , ktore osiagaja 4 ghz. Temat mozna zamknac.
    • Nie. Zacytowałeś przepisy, które nie są oderwane od siebie. Dodatkowo nie zabraniają mi wykonywać nalotu dronem. A cytowanie w tym przypadku konstytucji to kuriozum takie, że nawet nie chce mi się tego komentować. Tyle piszecie o tej przestrzeni publicznej i prywatnej. Mogę Ci pokazać zdjęcie zrobione z "terenu" przestrzeni publicznej jakim wg was jest droga publiczna, a jednak z osobami na prywatnych posesjach. Idąc waszym tokiem rozumowania po co mi się pchali w obiektyw - przecież latałem nad przestrzenią publiczną. Mieli siedzieć w domu i czekać aż skończę nalot. Nie wiem czy macie wyobrażenie jaki obszar obejmuje zdjęcie z drona z wysokości powiedzmy 50m. Tak mi jeszcze przyszło to głowy. Wejdźcie sobie na stronę Pansy do zgłaszania lotów, tam nawet są podane numery telefonu do pilotów. Dzwońcie i pytajcie się ilu z nich zbiera właśnie zgody od wszystkich postronnych osób na możliwość wykonania lotu
    • Witam forumowicze! Zwracam się do was z zapytaniem, a być może będzie to również wskazówka dla pozostałych forumowiczów. Szykuję się do zakupów sprzętów RTV/AGD itp., obserwuję sieciówki typu Media Expert, Media Markt. Z racji tego, że będę potrzebował dużej ilości sprzętu do zakupu zainteresowała mnie promocja 5 produkt za 1 zł. Oczywiście chcę to zrobić z głową i kupować produkty w miarę zbliżone do siebie cenami, czyli na przykład lodówka, pralka, suszarka, zmywarka, płyta indukcyjna, wszystko w zbliżonej do siebie cenie, tak aby wyjść na tym korzystnie. Ostatnio jednak znajomy, który pracuje w branży powiedział mi, że korzystniejsza jest aktualna promocja w MM, za każde wydane 500 zł 50 zł zwrotu i za każdy wydany 1000 zł, 120 zwrotu. Chciałbym się was doradzić, może ktoś jest bardziej ogarnięty w tej kwestii, co wyjdzie korzystniej, bo znajomy jak to znajomy, po prostu pracując w takiej sieciówce może mieć narzucony plan do realizacji i dlatego poleca mi aktualną promocję. Z góry dziękuję za pomoc!!
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...