Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Witam

proszę Was o poradę dotyczącą już dosyć leciwego dysku HDD WD 500 GB z serii Blue w moim laptopie

od dłuższego już czasu, jeśli nie od zawsze (dysk z drugiej ręki), w dysku dobiegały dźwięki jakby klikania, bądź przeskakiwania czegoś

pewnego dnia doczytałem, że to seria dysków energooszczędnych i poprzez wyłączanie zarządzania energii APM w CristalDiskInfo, dźwięki dobiegały końca do ponownego startu systemu, bądź wybudzania z trybu hibernacji

 

dysk nie wykazywał błędów, bad sectorów, aż podczas któregoś uruchamiania systemu, słychać było, że nie mógł zaskoczyć i system wystartował ostatecznie bez dysku, a tym samym znikły jego partycje

w panelu Zarządzanie dyskami wyskakuje mi komunikat inicjowania dysku, mając do wyboru style partycji MBR, bądź GPT

z tym, że dysk posiadał już dwie partycje, zapełnione łącznie w okolicach 90-95 proc- typowy magazyn danych,

Menadżer urządzeń wykrywa dysk jako Nieznane urządzenie, z tym że nie jako typowo z wykrzyknikiem, a w sekcji Stacje dysków, wraz z pozostałymi SSD w laptopie

 

potrzebuję odzyskać dane z tego dysku, a przynajmniej jak największą ich część

chciałem spróbować testdiskiem, jednak dysk jest niewykrywany przez system, więc staje się to niemożliwe

zakładam, że testdisk wykryje dysk, gdy go ponownie zainicjuję, z tym że wtedy właściwie sam spiszę dane na straty, jak mniemam?

proszę Was o wskazanie drogi, jak dojść do zawartości partycji tego dysku

a może jednak podjąć próbę inicjacji? czy jest to strzał w kolano?

dodam, że oddanie danych do specjalistycznych firm jest ostatecznością, chyba przewyższającą wartość danych na dysku

jest mnie również obojętny los dysku, zależy mi wyłącznie na odzyskaniu zawartych na nim danych

z góry dziękuję Wam za odzew

pozdrawiam

Edytowane przez joseba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Do usunięcia

Edytowane przez Hafexo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jak dysk nie jest wykrywany to sam nic nie zrobisz. Szczególnie w przypadku gdy coś w dysku już stukało. Zapewne masz uszkodzone głowice i/lub powierzchnię. Dalsze próby jego uruchomienia mogą tylko pogorszyć jego stan. A zainicjować i tak nie będziesz go w stanie.

Idź do firmy, przynajmniej się dowiesz co jest z dyskiem nie tak.

Edytowane przez sgdata

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda faktycznie na usterkę mechaniczną.

Samo klikanie jest normalne, bo mechaniczne elementy dysku się poruszają, a to powoduje takie dźwięki.

 

Tak jak mówi sgdata, dysku i tak nie zainicjujesz, a nawet jeśli, to danych nie stracisz. Byle nic na dysku nie zapisywać. Specjalistą nie jestem, ale nie wydaje mi się, żeby bez rozbierania dysku możliwe było odzyskanie jakichkolwiek danych, a tego sam nie zrobisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziękuję serdecznie za porady

czyli mogę mimo wszystko podjąć próbę inicjacji, bez ryzyka utraty danych?

zapewne macie rację, że sam niczego nie uzyskam, ale jeśli twierdzicie, że bardziej nie zaszkodzę, to czemu by nie spróbować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaszkodzisz i to bardzo. Jeśli uszkodzeniu uległy głowice to takie uruchamianie dysku może porysować powierzchnię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...