Skocz do zawartości
Luki1985

Zestaw (niepełny) do 1000 lub 1300zł - chętnie używki

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie mówię: to będzie takie trochę dziadowanie, ale sytuacja finansowa na zbyt wiele mi nie pozwala niestety...

 

Przyszedł czas na wymianę mojego wiekowego grata na coś chociaż trochę nowszego. Stary komputer to asus p5q premium, core 2 duo 8400, DDR2 2x2gb Patriot + 1gb OCZ, grafika hd 5770, WD blue 500Gb + Seagate 250Gb, asus xonar dx. Czyli bieda straszna generalnie:P (nieco się dziwię, ale na tej konfiguracji jakoś przeszedłem wiedźmina 3, detale średnio-niskie, rozdzielczość chyba hd ready; ścinki się czasem zdarzały ale dało się grać).

Do tego chyba świruje mi płyta (albo gniazdo zasilania albo kontroler sata albo jeszcze uj wie co), bo czasem po zmianie miejscami ramów w slotach nawet bios wstać nie chce, czasem po przepięciu dysków w inne sloty sata (na tej płycie jest ich 6) system albo ładuje się 5 minut albo w ogóle nie wstaje, ewentualnie wstaje ale transfery zapisu/odczytu zwalniają po chwili do kilku MB/s, czasem nawet muli pobieranie plików z neta. Natomiast, gdy dysk podłączę pod inny port, to problemy znikają. Czasem bios startuje tylko jeśli docisnę/poruszam kablem zasilania płyty głównej:D

 

Ze starego komputera mam zamiar tymczasowo wykorzystać zasilacz chieftec 450W, kartę muzyczną, obudowę i dyski twarde (ewentualnie kartę graficzną na czas zakupu lepszej). Proszę o pomoc, bo jeśli chodzi o sprzęt komputerowy, to zatrzymałem się na etapie rozwoju sprzed 10 lat (co najmniej):P LGA 775 - na tym się znam:D A co 3 lata później to już zagadka, a obecna architektura to dla mnie czarna magia:P

 

Zamysł jest taki, że ma być to komputer przeznaczony do rekreacyjnego użycia: net, filmy, często gry (obsługi 4k nie planuję w najbliższe 3 lata, mam monitor 32` full hd i na razie na tym poprzestanę). Chciałbym coś w miarę ekonomicznego, co pociągnie wieśka na max lub ultra detalach. Raczej nie będę go kręcił, więc płyta nie musi zawierać ułatwiających OC funkcji, za to chciałbym, żeby miała jakąkolwiek możliwość rozbudowy. Jasne, że nie topowymi częściami, ramy trójki mi w zupełności wystarczą, ale np żeby miała 4 sloty na ten ram, kilka wyjść na usb, może jakieś chociaż delikatne chłodzenie sekcji zasilania, czy mostków? Wiadomo zintegrowana muzyka czy grafa to zbędny dodatek ale to chyba ładują z automatu do każdej płyty.

 

Później planuję dokupić lepszą grafikę, może zmienić zasilacz na modułowy, kupić jakiś ssd na system, po czasie lepszy procek, ale chciałbym coś tak "na już", bo powoli dostaję pierolca, z tym co obecnie mam :mad:

 

Najchętniej wziąłbym jakąś używkę płyta ram i pocek, lub dodatkowo z grafą.

 

Polećcie proszę, czego szukać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
Na wstępie mówię: to będzie takie trochę dziadowanie, ale sytuacja finansowa na zbyt wiele mi nie pozwala niestety...
mam monitor 32` full hd

czesc,

 

mimo wszystko jest opcja zebys spokojnie pogral nawet i w tym full HD:

 

- 317 zł x79-6m nowa płyta główna pod socket lga2011, z gwarancją: https://allegro.pl/oferta/nowy-huanan-x79-6m-lga2011-promocja-tylko-347-zl-8091819565

- 65 zł (już z dostawą) intel xeon e5-2640 (6rdzeni/12watkow) używany procesor, z gwarancją: https://allegro.pl/oferta/intel-xeon-e5-2640-2-5ghz-8052573829

- 70 zł spartan pro chłodzenie procesora, używane z gwarancją: https://allegro.pl/oferta/silentiumpc-spartan-3-pro-he1024-box-gw-sklep-8102417305

- 87 zł (juz z dostawą) pamięć ram ecc 2x8GB 1333 MHz ddr3, pewnie pojdzie spokojnie na 1600 MHz: https://allegro.pl/oferta/8gb-ddr3-ecc-serwerowe-micron-8104227096

- 115 zł patriot burst 240GB nowy szybki dysk SSD, z gwarancją: https://allegro.pl/oferta/patriot-ssd-burst-480gb-2-5-sata-iii-read-write-7893606984

 

razem wychodzi: 654 zł

pozostaje (przy zalozeniu max 1300 zł): 646 zł

 

w tych pieniadzach spokojnie ustrzelisz legitnego RX580 8GB, ktory udzwignie kazda nowa gre w full hd w ustawieniach high/ultra:

- 579 zł RX580 8GB z gwarancja https://allegro.pl/oferta/amd-radeon-rx-580-8gb-xfx-gts-xxx-oc-7859157000

 

sporo rzeczy nowych i w zasdadzie kluczowe komponenty z gwarancja, no i jeszcze troche zostanie na zestaw mysz+klawka :)

 

 

jeszcze tylko bys sie musial upewnic, czy Twoj zasilacz to uciagnie, bo szczerze mowiac to podejrzewam, ze ma tylko 4pin na zaislanie CPU i pewnie w ogole nie ma 6 pin na zasilanie karty. podaj dokladnie jaki to model tego chiefteca.

 

edit: no i jednak 450w to moze byc za malo dla takiej karcioszki, bo ona sama moze sciagnac nawet 240 W

 

jesli trzeba by wymienic zasilacz na nowy, to proponuje taki:

- 129 zł COUGAR B2-700 zasilacz 700W nowy z gwarancją i certyfikatem 80+, pozytywne recenzje: https://allegro.pl/oferta/zasilacz-komputerowy-cougar-power-700w-cgr-b2-700-7400035290

i wtedy zamiast rx580 8gb poszukac wersji 4gb

 

czesc ludzi poleci byc moze cos na ryzenie i fakt, ze to fajne procki, ale takie xeony, ktore sa odpowiednikami topowych core i7 sprzed paru lat, wcale duzo im nie odstaja, a sa super tanie. a przy tanim ramie i niskim koszcie za proca mozna zbudowac naprawde przyzwoita platforme do gier przy tak malym budzecie. nie ma co sie ograniczac,bo przy rozwiazaniyu z ryzenem, to zdjada nasz budzet na dobra karte grafiki

 

edit: podany przeze mnie zestaw bedzie chodzil mniej wiecej tak:

 

p.s. i nie dziw sie, ze porponuje tanie pamieci serwerowe ecc. ten procesor i ta plyta je obsluguje.

Edytowane przez tomaszekk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, na dobrą sprawę nie musisz aż tak dziadować:

 

Opcja nowoczesna z możliwością rozbudowy:

-ryzen 3 1200 - 260zł

-ram 8GB DDR4 3000mhz - ok 200zł

-płyta B450M DS3H - ok 270zł

-karta graficzna, używany rx 570/580 za ok 500zł

-dysk SSD 240GB - crucial Bx500 za ok 130zł

Wychodzi 1360zł. Możesz szukać części podzespołów taniej.

 

SSD to kup od razu a nie w przyszłości, to jest przepaść jeśli chodzi o komfort używania komputera. Warto go kupić bawet do bardzo starego sprzętu.

 

W porównaniu z tym co masz obecnie to będzie przepaść. Procek ma mniej więcej wydajność i5-4460, po OC powinien doganiać i3-8100. Pograsz na tym w W3 na wysokich w fhd i 60fps. Parę tytułów będzie miało problem z prockiem 4/4 np. Kingdom Come deliverence, BFV, AC:Odyssey.

 

Jeśli chodzi o rozbudowę to możesz wymienić procesor na r5 1600/2600 albo r7 1700. Płyta ma też wspierać ryzeny 3 generacji. Problemem może być system, do ryzena potrzebujesz win10 a licencja jak masz OEM to nie przejdzie dalej, bo to w zasadzie nowy komputer.

 

W porównaniu z tym co masz obecnie to będzie przepaść ;)

 

Inna opcja to poleasingowiec najlepiej z jakąś starą i7 (2600 lub 3770) do ok 500zł i dołożenie karty graficznej i SSD. Tylko trzebaby znaleźć taki gdzie by się dało to zrobić. Plusem jest to, że najczęściej dostajesz system. Minusem, że to starocie i i7 to wszystko co tam możesz włożyć.

 

Trzecia opcja to LGA 2011. Tu niech ktoś inny wyjdzie z propozycją, da się do 500zł kupić chińską płytę na X79, RAM ECC, który jest śmiesznie tani i serwerowego xeona 6/12 lub nawet 8/12. Wadą jest prądożerność no i pewne ryzyko pchania się w chińskie płyty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak, tylko ze ten ryzen 3 1200, to jest 4c/4t i juz teraz sie dlawi na gierkach multi-core, jak sam podales. to juz lepiej od tego ryzena sie spisze kosztujacy 100 zl xeon e5-1620, bo ma 4c/8t i zegar wyzszy. ponadto taki zaproponowany wczesniej xeon e5-2640 to rozpedza spokojnie karty pokroju 1070/1080. no i ma 6c/12t, a przy grach multi-core (a taka jest tendencja developerow do nowych gier) ma to spory sens.

 

w opcji z xeonem e5 tez jest mozliwosc upgrade chocby na karcie grafiki czy zwiekszeniu ramu do 32gb. przy obecnych obciazeniach cpu w grach e5-2640 wystarczy imo na najblizsze nawet 2 lata, a moze i dluzej. nawet jak bierzemy lga2011 i mamy skromny budzet, to nie trzeba ladowac w lepszy proc od tego e5-2640 lub e5-1620 (chyba ze sie ustrzeli jakas okazje typu e5-2667/2680/2690 za 100 zl). znacznie lepiej z czasem zmienic tego rx 580 np na 1070Ti. bedzie znacznie wiekszy uzysk w fps w grach. wspolczesne granie to w zasadzie minimum w full hd, a gpu ma tu duze znaczenie. no chyba ze jak ktos mysli, ze jak ma o dwa jajka wiecej, to ma tez dluzszego.... :E

 

po prostu chodzi o to, zeby optymalnie dobrac balans pomiedzy moca procesora i moca karty graficznej, pamietajac o tym ile chcemy wydac na wszystko. nie widze sensu w upgrade do proca pokroju ryzen 5 2600 czy 7 1800, jesli ten proc potem ma w grach chodzic w obciazeniu do 30-40%, a taki biedny rx570 na 100% caly czas.

 

wiem, ze rozwiazanie z lga2011 nie jest zbyt pupularne i sie sypie hejt, ale imo wynika z glownie z tego ze januszy boli d, ze mozna bylo zmontowac zestaw 6c/12t + 1070Ti w cenie 6c/12t + rx580 .. ale u ruskich robi huanan x79 z lga2011 robi furore, a tam wiedza jak zrobic zeby nie przeplacic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ja nie napisałem, że LGA 2011 nie ma możliwości rozwoju. Ma ogromne o ile masz dobre mobo, bo proc i ram to najmniejszy problem.

I tak masz rację ten xeon będzie lepszy w grach od r3 1200. Tak naprawdę najlepszy stosunek cena/wydajność jeśli chodzi o ryzeny to r7 1700. On był kiedyś topowy, odblokowany 8/16 nowy w sklepie z gwarancją za 600zł i łatwą dostępnością płyt w Polsce to niezła opcja.

 

Jest tu temat o LGA 2011 i parę osób, które bym powiedział, że specjalizują się w tym rozwiązaniu :P Nikt tu tego nie hejtuje, bo to ma obecnie najlepszy stosunek cena/wydajność ze wszystkiego na rynku.

 

Osobiście bym wolał kupić sam mobo na alliexpress. Za 300zł dostaniesz takie, które ma slot M.2 i dość masywne chłodzenie (a przynajmniej na takie wygląda).

 

Poza tym część polskich serwisów zainteresowała się tym rozwiązaniem:

https://ithardware.pl/testyirecenzje/test_zestawu_z_chin_intel_xeon_e5_1650_v2_i_plyta_glowna_huanan_x79-7694.html

I mieli 4GHz na e5 1650v2. Wydajność ryzena 5 1600.

Edytowane przez domino97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dzięki Wam Panowie za pomoc. Od czasów lga 775 to minęły już wieki świetlne z tego co widzę a wybrać coś samemu, to trzeba by się przekopać przez pewnie setki artykułów i benchmarków. Niech Bóg Wam wynagrodzi w dzieciach :E

 

jeszcze tylko bys sie musial upewnic, czy Twoj zasilacz to uciagnie, bo szczerze mowiac to podejrzewam, ze ma tylko 4pin na zaislanie CPU i pewnie w ogole nie ma 6 pin na zasilanie karty. podaj dokladnie jaki to model tego chiefteca.

No niestety chyba nie uciągnie, złącze 6-pinowe do gpu ma, ale już do cpu jedynie 4-pinowe, poza tym chyba lepiej mieć jakiś zapas mocy, choćby na przyszłość.

 

I faktycznie zastanawiam się nad lga 2011, tym bardziej, że kiedyś można by rozbudować komp o jakąś i7-kę.

Ja nie napisałem, że LGA 2011 nie ma możliwości rozwoju. Ma ogromne o ile masz dobre mobo, bo proc i ram to najmniejszy problem.

I tutaj właśnie myślę, czy nie lepiej dołożyć do lepszej płyty, czy obecnie nie ma to aż takiego znaczenia? Nie ukrywam, że w przyszłości dokładając do niej jakąś i7 może pobawiłbym się nieco w OC, chociaż pierwotny zamiar taki nie był). Poza tym o wiele bardziej wolałbym coś w formacie ATX nie mATX, bo na tych malutkich zawsze jest taki ścisk, że głowa mała:P

 

SSD to kup od razu a nie w przyszłości, to jest przepaść jeśli chodzi o komfort używania komputera. Warto go kupić bawet do bardzo starego sprzętu.

Tak zrobię :thumbup: Chociaż miesiąc czy dwa wytrzymałbym na zwykłym magnetycznym ;)

 

p.s. i nie dziw sie, ze porponuje tanie pamieci serwerowe ecc. ten procesor i ta plyta je obsluguje.

A czy 16gb ramu faktycznie wykorzystam w grach? Może pytanie ignoranta, ale zastanawiam się czy nie lepiej byłoby kupić 2x4gb jakiejś firmy typu ocz, czy patriot a po czasie dokupić jeszcze 2x4 lub 2x8? Zupełnie nie miałem do czynienia z pamięciami serwerowymi - czym się tak po krótce różnią od zwykłych, poza brakiem jakiegokolwiek radiatora i niską ceną (i dlaczego tak niską)?

 

Jest tu temat o LGA 2011 i parę osób, które bym powiedział, że specjalizują się w tym rozwiązaniu :P Nikt tu tego nie hejtuje, bo to ma obecnie najlepszy stosunek cena/wydajność ze wszystkiego na rynku.

 

Osobiście bym wolał kupić sam mobo na alliexpress. Za 300zł dostaniesz takie, które ma slot M.2 i dość masywne chłodzenie (a przynajmniej na takie wygląda).

Stosunek ceny do jakości to to, co tygryski lubią najbardziej:P Im coś jest mniej popularne, wypromowane, tym bardziej producent musi zejść z ceny, żeby sprzedać, nawet jeśli parametry nie odbiegają znacząco od sprzętu wartego 30-40% więcej. Ale mam pytanie: czy te płyty nie są awaryjne? Korzysta może ktoś z Waszych znajomych albo sami mieliście okazję używać?

Na ali bałbym się kupić, ewentualna kwestia reklamacji, to droga przez mękę pewnie i bardzo czasochłonna, bo wątpię, że mają polskiego dystrybutora i jakieś wsparcie reklamacyjne. Nie wiem jak teraz wygląda kwestia zakupu czegoś droższego na ali, bo rząd już jakiś czas temu dumnie ogłaszał (dzięki w sumie mobbingowi kochanego, rodzimego serwisu aukcyjnego), że będzie walczył z "nielegalnym, nieopodatkowanym importem"... Wolałbym jednak kupić w PL i mieć spokojną głowę co do gwarancji a jeśli sprzedawca się będzie migał, to na rękojmię jest przecież 2 lata. A chińczyk mi w takiej sytuacji powie: zepsiuło się to trudno..."

Edytowane przez Luki1985

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
I tutaj właśnie myślę, czy nie lepiej dołożyć do lepszej płyty, czy obecnie nie ma to aż takiego znaczenia? Nie ukrywam, że w przyszłości dokładając do niej jakąś i7 może pobawiłbym się nieco w OC, chociaż pierwotny zamiar taki nie był). Poza tym o wiele bardziej wolałbym coś w formacie ATX nie mATX, bo na tych malutkich zawsze jest taki ścisk, że głowa mała:P
lepsze plyty to jesli myslisz o nowej, to tylko ewentualnie import samodzielny. ma swoje wady, bo moga doliczyc Ci vat albo uszkodzic plyte w przesylce (sa zdjecia plyt polamanych przez listonosza). no i jakbys chcial skorzystac z gwarancji, to przeyslka powrotna pochlonie z 50% wartosci plyty. nie wiem czy to ma sens. tzn ma, ale pod warunkiem,ze akceptuyjesz ryzyko (ja kiedys zaakceptowalem i bylo ok, chociaz pudelko pamietam bylo obite). te plytki sa tez do pozyskania w polsce, co podalem powyzej i tu masz fajnie, bo jak Ci sie nie spodoba to w 14 dni robisz zwrot i jesli masz SMART w allegro wykupione, to praktycznie mozesz jej pouzywac po prostu za darmo. mozesz tez szukac uzywanych X79 znanych marek lub po serwerze, ale to nie dosc ze cenowo wyjezdza dosc sporo poza budzet, bo one jednak sa drogie, to przy uzywanej gwarancja co najwyzej na rozruch.

 

natomiast powiem tak - w codziennym uzytkowaniu to czy wezmiesz te za 317 nowke z polski, czy uzywke po kims, czy nowa z chin z nieco wiekszymi mozliwosciami jesli chodzi np o obsluge NVMe, to wg mnie po prostu nie ma znaczenia.

 

co do rozmiaru plyty, to w zasadzie mATX to moim zdaniem zaleta. jest moda na nieduze a bardzo wydajne komputerki. w eleganckiej obudowie mozna postawic pod TV, podlaczyc 2 pady i masz centrum rozrywki 3x mocniejsze od konsoli. zauwaz, ze u kazdego producenta jest nawet tendencja do robienia mATX i ITX. stare duze placki z dwoma czy trzema nieuzytymi do niczego slotami PCI-e odchodza w zapomnienie.

 

A czy 16gb ramu faktycznie wykorzystam w grach?
w samych grach niekoniecznie, ale gdy zapomnisz zamknac przegladarki z 15 kartami i 5 filmikami yt i odpalisz jakas konkretna gre, to przy 8gb juz mozesz cos odczuc. zreszta pomysl sam - za 90-120 zl masz 16gb, a za 50-80 8gb. no to czy nie warto jednak podwoic pamiec przy tak niewielkiej roznicy w cenie?

 

Zupełnie nie miałem do czynienia z pamięciami serwerowymi - czym się tak po krótce różnią od zwykłych, poza brakiem jakiegokolwiek radiatora i niską ceną (i dlaczego tak niską)?
roznia sie tym, ze ECC maja czujniki temperatury i korekcje bledow - czyli tak naprawde maja dodatkowe ficzery :D "zwykłe" konsumenckie pamieci natomiast maja czesto nizsze opoznienia lub wyzsze taktowanie, oczywiscie oczojebne radiatorki, po to zeby zapaleni adepci OC mogli zylowac timingi no i po prostu sa drozsze, bo to wcale nie jest tak, zeprodukcja non-ECC wychodzi drozej... nie nie.... po prostu rynek uksztaltowal cene na takim poziomie i juz. na konsumenckie jest znacznie wiekszy popyt. no a tak jak wspomnialem wczensiej - serwerownie cyklicznie podlegaja modernizacjom na nastepne generacje procesorow i pamieci. i wtedy jest taki moment, ze rynek zostaje zalany modulami ECC i prockami z takich serwerowni. popyt na to maly bo ludzie nie wiedza co i jak i z czym. tak wiec znowu popyt/podaz=cena, a cena taka, ze jak sie wie jak tego uzyc, to imo tylko brac.

 

jakis czas temu byla akcja na xeony socket lga771. ludzie skapneli sie, ze jak sie spiłuje troche brzeg procesora, zeby wszedl do podstawki od konsumenckiego socket 775, i przy okazji zrobi upgrade biosu oraz doklei taki maly adapterek foliowy na piny, to mozna sobie tanim kosztem zmodernizowac kompa. no i nawet do tej pory sa ludzie, ktorzy robia biznesy na allegro masowo skupujac te naprawde stare juz xeony s771 z ebay UK czy FR i przerabiaja od razu na s775

 

edit:

Ale mam pytanie: czy te płyty nie są awaryjne? Korzysta może ktoś z Waszych znajomych albo sami mieliście okazję używać?
ja siedze na taniej chinskiej podrobce huanana i jest OK juz grubo ponad rok. jest troche ludzi nawet i tu na forum co kupili. na pewno nie ma masowego placzu, ze plyty padaja. zreszta wejdz na aliexpress, wpisz 'x79' i zobacz ile sie tego sprzedaje. jakby produkt nie byl legitny, to by nie mial tylu pozytywnych ocen i umarl by w pierwszych tygodniach zycia. huananzhi to ma nawet swoja strone internetowa konkretna i w chinach jest jednym z wiekszych producentow sprzetu na rynek lokalny.

 

edit2: jeszcze jedna polska recenzje zestawu z huananem znalazlem: LINK

Edytowane przez tomaszekk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że na ECC jest po prostu mały popyt. One działają jedynie z serwerowymi prockami a liczba osób, która się bawi czymś takim jest raczej ograniczona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi :)

 

Mam jeszcze pytanie. Ogólnie do zakupu całości przymierzam się po 10 czerwca (wiadomo: matki boskiej pieniężnej) i zastanawiam się , czy nie kupić tej płyty https://allegro.pl/oferta/nowy-huanan-x79-6m-lga2011-promocja-tylko-347-zl-8091819565 póki jeszcze oferta jest aktualna, bo widzę, że zostały tylko 2 egzemplarze i nie wiem, czy ustrzelę po 10-tym tą płytę w tej cenie (widzę, że ten sam sprzedawca ma 20 sztuk ale już 30zł drożej).

 

Najchętniej kupiłbym całość (ram, procek, dysk, mobo, zasiłkę i gpu) właśnie po 10, żeby móc zrobić choćby pajączka i zobaczyć, czy wszystko śmiga bezproblemowo. Gdyby coś było nie tak, to zawsze mam 2 tyg na odesłanie bez podania przyczyny - to chyba lepsza opcja, niż bawić się później w gwarancję.

 

I kwestia wysyłki: czy zamawiając paczkomatem raczej takiej płyty nie rozwalą? Wiele razy zamawiałem do paczkomatów i przesyłki trafiały się czasem nieco zmaltretowane. Zastanawiam się czy brać kuriera, cczy zaufać jednak paczkomatom?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sprzedawca źle zabezpieczy paczkę to i kurier ją rozwali. Dobrze zabezpieczona paczka nie powwinna dojść zmaltretowana, no chyba że weźmie udział w jakiejś kraksie po drodze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Pod linkiem poniżej znajdziesz dużo informacji na temat budowy zestawu na podstawce LGA 2011.

 

Tani upgrade 10 letniej platformy na LGA 2011/1366/1356

 

Od siebie pokrótce tylko dodam, że można znaleźć na naszych lokalnych serwisach aukcyjnych i ogłoszeniowych cenowe okazje. Mi osobiście udało się kupić dwa procesory E5 2680v2 za 950 złotych w tym jeden za 350 złotych, a koszt takiego procesora na chińskim serwisie aukcyjnym to ponad 910 złotych. Kości pamięci RAM też udało mi się kupić stosunkowo tanio względem chińskiego serwisu aukcyjnego, bo zapłaciłem 160 złotych z przesyłką za 32 GB w kościach po 8 GB.

 

O reklamację otrzymanego towaru zamówionego przez Aliexpress nie martwiłbym się, bo ten proces przebiega naprawdę sprawnie. Gorzej może być w przypadku z korzystania z gwarancji, bo prawdopodobnie towar będziemy musieli odesłać na własny koszt.

Edytowane przez Nor.Bas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
Najchętniej kupiłbym całość (ram, procek, dysk, mobo, zasiłkę i gpu) właśnie po 10, żeby móc zrobić choćby pajączka i zobaczyć, czy wszystko śmiga bezproblemowo. Gdyby coś było nie tak, to zawsze mam 2 tyg na odesłanie bez podania przyczyny - to chyba lepsza opcja, niż bawić się później w gwarancję.
no zgadza sie. jak bangla to ok, a jak nie to ryczysz do sprzedawcy o zwrot. za 557 zł jest tez komplet plyta z ramem 16gb i cpu (tylko drozej wychodzi, niz wczesniej podalem, za to z ramem szybszym): https://allegro.pl/oferta/tanie-granie-xeon-e5-2640-x79-6m-16gb-6r-12w-8094714763?fromVariant=8090074552 to wtedy w razie czego odsylasz komplet, a mozesz tez zapytac, czy moga sprawdzic dzialanie przed wyslaniem.

 

I kwestia wysyłki: czy zamawiając paczkomatem raczej takiej płyty nie rozwalą? Wiele razy zamawiałem do paczkomatów i przesyłki trafiały się czasem nieco zmaltretowane. Zastanawiam się czy brać kuriera, cczy zaufać jednak paczkomatom?
o jakies porzadniejsze zapakowanie tez mozna zapytac. i zeby naklejki jakies dali, ze szklo

 

edit: a to jeszcze ze smarta wyslylka to z ubezpieczeniem jest zdaje sie, to jak kurier obije to robisz foto przed otwarciem i jest podstawa do zadania zwrotu

Edytowane przez tomaszekk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi :)

 

jakis czas temu byla akcja na xeony socket lga771. ludzie skapneli sie, ze jak sie spiłuje troche brzeg procesora, zeby wszedl do podstawki od konsumenckiego socket 775, i przy okazji zrobi upgrade biosu oraz doklei taki maly adapterek foliowy na piny, to mozna sobie tanim kosztem zmodernizowac kompa. no i nawet do tej pory sa ludzie, ktorzy robia biznesy na allegro masowo skupujac te naprawde stare juz xeony s771 z ebay UK czy FR i przerabiaja od razu na s775

A mógłbyś powiedzieć coś więcej albo zalinkować do jakiegoś wątku o tym? Może po ta takim upgradzie stary komp posłużyłby jeszcze mamuśce kilka lat do przeglądania neta? Z tego co widzę na allegro to xenony 4-rdzeniowego z taktowaniem 3ghz dostałbym już za 35zł :o

 

A co do moich zakupów, to zastanawiam się, czy brać na początek E5 2640(6c/12t, 2,5Ghz) czy może i7 3820(4c/8t, 3,6Ghz).

https://allegro.pl/oferta/intel-core-i7-3820-4x3-6-ghz-pasta-7828381752

Pewnie nowsze gry bardziej wykorzystują wielowątkowość ale czy czasem taktowanie nie ma znacznego wpływu na płynność rozgrywki? Nie wiem, nie znam się dlatego pytam. Ten 3820 ma o 5Mb pamięci podręznej mniej, wydziela więcej ciepła (tdp 130W vs 95W) no i trzeba za niego zapłacić drugie tyle, tylko zastanawiam się co lepsze do gier: niżej taktowany za to z większą ilością rdzeni, czy mniej rdzeni za to sporo wyższy zegar?

 

Co do płyty, to jestem zdecydowany, biorę tego chińczyka https://allegro.pl/oferta/nowy-huanan-x79-6m-lga2011-promocja-tylko-347-zl-8091819565

Szkoda, że nie ma 4 slotów na ram (i wtedy quad channel) i gniazda M.2 oraz i7 wspiera jedynie do trzeciej generacji, ale o ile dobrze się rozglądałem, to lga 2011 oferujące wsparcie wyższych generacji są spoooro droższe. A tu nie dość że wysyłka z PL to jeszcze 2 lata gwarancji.

 

I jeszcze w kwestii GPU. Co sądzicie o R9 Fury? W porównaniu do RX 580 w testach wypada nieco lepiej

http://gpuboss.com/gpus/Radeon-RX-580-vs-Radeon-R9-FURY

https://dev1.notebook-check.com/index.php?id=31531

a dopłata za używkę to jedynie ok 50zł. Czy różnica w pamięci 4Gb vs 8Gb będzie miała znaczący wpływ na rozgrywkę w Wieśka 3, albo będzie to widoczne dopiero w nowszych grach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
A mógłbyś powiedzieć coś więcej albo zalinkować do jakiegoś wątku o tym? Może po ta takim upgradzie stary komp posłużyłby jeszcze mamuśce kilka lat do przeglądania neta? Z tego co widzę na allegro to xenony 4-rdzeniowego z taktowaniem 3ghz dostałbym już za 35zł :o
generalnie chodzi o to, ze xeony pod socket 771 da sie przerobic, zeby pasowaly do plyt s775.

 

po pierwsze trzeba sprawdzic kompatybilnosc plyty glownej: https://www.delidded.com/lga-771-to-775-adapter/3/#asus

Twoj p5q jest OK, powinien dzialac kazdy xeon s771

 

po drugie trzeba wgrac zmodowany bios, ktory ma odblokowane mikrokody prockow xeon. znajdziesz go tutaj: http://tanieprocesory.pl/bios/

(link od razu do biosu dla asus p5q premium: https://drive.google.com/open?id=0BwYmGNd1ssOVMWxNZHVMbkExM2s )

 

jesli xeona kupisz juz przerobionego, to z bani sprawa i mozna odpalac, a jesli nie to trzeba go przeorbic samodzielnie, czyli:

- nakleic foliowy adapterek, dostepny na allegro za 2 zl: https://allegro.pl/oferta/adapter-lga-771-na-lga-775-xeon-na-core2quad-7981849908

- przeobic socket plyty glownej albo zrobic wciecia na procesorze pilnikiem iglakiem zeby wszedl do s775 tak jak oryginalny procek pod ten socket

dodatkowe instrukcje znajdziesz tutaj: https://www.delidded.com/lga-771-to-775-adapter/#how-adapter-works lub na google

 

A co do moich zakupów, to zastanawiam się, czy brać na początek E5 2640(6c/12t, 2,5Ghz) czy może i7 3820(4c/8t, 3,6Ghz).
osobiscie probowalem i z jednym i z drugim procem (tylko w wersji e5-1620 bo to to samo). roznicy tak na oko wiekszej nie bylo, no ale tez nei robilem jakichs wyraznych porownan pomiedzy nimi. jak bym mial disiaj decydowac, to chyba raczej bym wybral e5-2640, z uwagi na zalety, ktore podales, czyli:

- mniej pradu (jak by nie bylo, to korzystniejsze dla mosfetow na plycie)

- jednak dwa rdzenie wiecej (gierki nowe to sa robione juz przyzwoicie pod multi-core, w zasadzie te starsze mialy wieksze parcie na zegar)

- cena jedyne 50pln (nawet wziac na teraz i potem podmienic go za jakis czas, bo moze trafisz e5-1650 albo e5-2690 w dobrej cenie, to czemu by nie, a potem 50zl schowac do szuflady na wszelki wypadek tez neiwielki zal)

no i tak reasumujac to ten e5-2640 to z dobra grafika to naprawde przyzwoicie sobie radzi w gierkach, co zreszta widac tez na tym filmiku powyzej.

 

I jeszcze w kwestii GPU. Co sądzicie o R9 Fury? W porównaniu do RX 580 w testach wypada nieco lepiej

http://gpuboss.com/g...-Radeon-R9-FURY

https://dev1.noteboo...ex.php?id=31531

a dopłata za używkę to jedynie ok 50zł. Czy różnica w pamięci 4Gb vs 8Gb będzie miała znaczący wpływ na rozgrywkę w Wieśka 3, albo będzie to widoczne dopiero w nowszych grach?

r9 fury osobiscie nei testowalem, ale to nawet na dzisiejsze gierki calkiem dobra karta, tylko duzo pradu zre. tutaj test roznicy od ilosci ramu na karcie:
jak widac najwieksze roznice sa w zaleznosci od rozdzielczosci w jakiej chcesz grac. Edytowane przez tomaszekk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Jeszcze raz wielkie dzięki wszystkim za pomoc. I tu szczególnie ukłon w stronę @tomaszekk :beerchug::notworthy: Nie sądziłem, że za taką kwotę uda mi się złożyć coś sensownego a tu taka miła niespodzianka. Swoją drogą, pisałeś że u ruskich takie rozwiązania są obecnie bardzo popularne - ciekawe czy nie należy za jakiś czas spodziewać się wzrostu cen np xenonów pod 2011 albo ramów ecc kiedy to budżetowe rozwiązanie na chińskiej płycie nieco się u nas spopularyzuje. W każdym razie opcja jest świetna i jeszcze raz dzięki Ci za informacje.

Płytę już zamówiłem https://allegro.pl/oferta/nowy-huanan-x79-6m-lga2011-gaming-gwar24-promocja-8165850749?reco_id=a966c858-882a-11e9-8bad-000af7f630d0&sid=f8bddad5d737919e6c726c989b66bdbe96499e13bc806f55bd0c404f69ac7020

Chciałem niby brać wszystko dopiero po 10-tym żeby zobaczyć czy całość działa jak powinna ale gość ma od 11-go urlop i wysyłka mogłaby się opóźnić. Rozmawiałem z nim i mailowo, oficjalnie przez aledrogo potwierdził, że przedłuża czas na zwrot do końca miesiąca. Nie chcę robić reklamy, ale naprawdę w porządku człowiek. Miałem kilka pytań i wszystko o co pytałem bardzo dobrze mi wyjaśnił, sam przy tym sugerując, że jeśli miałbym jeszcze jakieś pytania, to mogę śmiało dzwonić lub pisać. Naprawdę w porządku sprzedawca.

 

Zastanawiam się jeszcze nad kilkoma kwestiami.


  1.  
  2. Czy użytkując lga 2011 muszę koniecznie przesiąść się na win 10? Na 64-bitowej siódemce będzie jakaś wyraźna różnica w wydajności? Nie wiem w sumie jak wygląda win 10, ale te wkur... okienka z ósemki to jest po prostu porażka :ass:
  3. Jak duże znaczenie ma taktowanie pamięci? Znaczy zakładając że na platformie podanej przez @tomaszekk (czyli taktowanie ramu 1333) zmienię ram na 1866, to czy w grach będzie to miało realny uzysk fpsów przy 16Gb ramu?
  4. I jeszcze kwestia obudowy. Początkowo myślałem zostać przy budzie ze starego kompa, ale jeśli staruszek ze zmodyfikowanym biosem i xenonem 771 miałby posłużyć jeszcze mamuśce (do przeglądania neta, oglądania filmów, słuchania muzyki), to rozglądam się też za obudową do nowego. I zastanawiam się, czy brać mATX czy ATX. W mATX spokojnie wejdą karty rozmiarów rx 580 czy w przyszłości gtx 1070? Generalnie to wolałbym, żeby było sporo miejsca na prowadzenie złącz, zamontowanie ssd i przynajmniej dwóch hd (mam obecnie 500Gb i 2Tb), jakiś napęd optyczny też by się przydał i starą kartę muzyczną na PCI też chciałbym do nowego kompa zamontować. Miejsca mam dużo, komp nie będzie "centrum rozrywki", używam go w 99.9% samemu:p Może jakąś używaną budę polecicie?

Edytowane przez Luki1985

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeszcze raz wielkie dzięki wszystkim za pomoc. I tu szczególnie ukłon w stronę @tomaszekk
dzieki :) ciesze sie, ze moglem pomoc.

 

ciekawe czy nie należy za jakiś czas spodziewać się wzrostu cen np xenonów pod 2011 albo ramów ecc kiedy to budżetowe rozwiązanie na chińskiej płycie nieco się u nas spopularyzuje
mysle, ze niekoniecznie. za miesiac ma byc premiera nowych procesorow ryzen 3gen i najpierw bedzie jakis szok cenowy, ale za pare miesiecy sie powinno ustabilizowac i osobiscie mysle, ze zarowno te xeony (nawet i duzo mocniejsze modele) jak i ryzeny 1ej i 2ej generacji raczej potanieja i to byc moze calkiem sporo.

 

w ogole mam wrazenie, ze na rynku jest jakas ogromna banka mydlana. sam rynek jest juz niezle zalany i plytami am4 i procesorami amd i nowymi jak i uzywanymi kartami po koparach, o dyskach ssd ich cenach lecacych na leb na szyje nie ma co w ogole mowic... zaraz amd pusci nowe ryski, intel z tego co slyszalem, tez szykuje cos nowego w odpowiedzi na premiery amd (ciekawe czy znowu z nowym socketem...), wiec znowu dodatkowy towar wejdzie na rynek. z drugiej strony ludzie juz teraz maja w domach kompy, ktore w duzej mierze nie wykorzystyuja swojego potencjalu i jeszcze na dlugi czas beda wystarczajace. w gierkach skok jakosciowy nie robi juz takiego wrazenia jak te jeszcze kilka lat temu, ze przy kazdej nowej premierze bylo wielkie WOW! (patrz np. historie wiedzmina 3, jakby nie bylo gra z 2015 roku, a po dzis dzien brana do porownan jako wyznacznk jakosci). jedynie nvidia cos z tym ray-tracingiem nowego wymyslila.

 

mam jakies przeczucie, ze to jakos moze lada dzien pizgnac, rynek sie zalamie i nie wiadomo co to w ogole bedzie.

 

a co do Twoich pytan:

 

1. na xeonie mozesz bez problemu uzywac win7

 

2. zawsze lepiej miec szybsze ramy niz wolniejsze, tylko ze zegar to jedno, a opoznienia (CL itp.) to drugie. zobacz: http://i.imgur.com/6ZSDax7.png

oraz to:

jak pokazuje filmik szybsze ramy z wiekszymi opoznieniami = wolniejsze ramy z mniejszymi opoznieniami

najlepiej byloby wysoki zegar i niskie opoznienia, ale o to juz ciezko :) ten ram 1333mhz powinien w biosie dac sie ustawic latwo na 1600 mhz, a moze nawet i na 1866 (wtedy opoznienia same wskocza do gory, wiec w zasadzie nie ma to tez az takiego znaczneia)

 

3. buda wazne zeby miala przewiew. ogolnie jest moda na niewielkie obudowy. fajnie jest miec maly komputerek, ktory potrafi pokazac pazurki. ja mysle, ze to jest niezla i tania opcja: https://allegro.pl/oferta/obudowa-natec-armadillo-midi-tower-8128937732

obudowa imo calkiem ladna (to rzecz gustu), ma usb3.0, nie za wielka, ale tez nie za malutka, bo jest rozmiaru tak naprawde midi tower, na bocznej sciance jest otwor wentylacyjny o duzej powierzchni, ktory wypadnie na wysokosci karty grafiki (a to wazne, bografika to jeden z cieplejszych podzespolow podczas grania), ma dodatkowy wentylator zeby wymusic wiecej przeplywu powietrza, sporo otworow wentylacyjnych na tylnej sciance... no i jeszcze nowa i z gwarancja :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do systemu to warto tez zwrocic uwage na to, ze czesc gier nie dziala juz na Win 7, lub działa gorzej, niz na 10.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam:)

Mam jeszcze pytanie. Doszła mi dziś karta, wziąłem tą:

https://allegro.pl/oferta/xfx-radeon-rx-580-8gb-gddr5-8157916131?snapshot=MjAxOS0wNi0xNVQxMDoyOTo1MS44NTdaO2J1eWVyOzI3ODk2ZjU1OTczNTBjMTA5MTAwNDRlZGRlNDFmYTUxNjc3ZjI3MzQxNzJhNTczZmFjMWNkYjViMjZjYjExYTA%3D

Zasilanie ma 8-pinowe a znowu mój zasilacz:

https://allegro.pl/oferta/zasilacz-komputerowy-cougar-power-700w-cgr-b2-700-7400035290?snapshot=MjAxOS0wNi0xMFQxNDoyNjowNS44NzFaO2J1eWVyO2U2NTg3OGU5MzRhZjI3M2ZmOGQzMmE4ZDIzMTkwNjBjY2U2NTVlNzFlZTMwZGVmOWM5YjM4NDNmOTRmNWYwN2U%3D

ma takie złącza:

1x 24PIN

1x 8 (4+4) PIN EPS 12V

6x SATA

2x MOLEX

1x FDD

2x 6PIN PCI-E

2x 8 (6+2) PIN PCI-E

I teraz pytanie, czy mogę podłączyć do tej karty 2x4 pin 12V (i w tym wypadku czy muszę to zrobić przez dołączoną przejściówkę 4=4->8, czy mogę wpiąć bezpośrednio 2 złącza 4-pinowe do karty), czy lepiej podpiąć przez złącze 6+2?

 

I jeszcze co do instalacji softu, to czy muszę odinstalować stery od starego hd 5770 i dopiero wtedy podłączyć rx-a, czy system sam zainstaluje właściwe (zainstalowałem ostatecznie win 10), czy jednak ściągnąć najnowsze ze strony producenta?

 

Z góry dzięki za wszelką pomoc :beerchug:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie, jakie 2x 4 pin? Toż to zasilanie CPU, grafikę spalisz, pomijając, że musiał byś na siłę kable wtykać. Wpinasz złącze 6+2 piny do GPU, ale jakoś nie jestem przekonany do tego zasilacza i bym się obawiał.

 

Możesz podpiąć nową grafikę, odpalić system, odinstalować stare sterowniki i zainstalować nowe.

Edytowane przez Alwego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...