Skocz do zawartości
Sovey

[Zestaw] gamingowy za około 5000zł - porady

Rekomendowane odpowiedzi

Planuję niedługo zakupić sobie zestaw w okolicach 5000zł głównie pod granie (1080p i 144hz). Ostatnie dni trochę sobie czytałem o komponentach i złożyłem taki oto zestaw:

 

Karta graficzna MSI GeForce RTX 2060 GAMING Z

Procesor Intel Core i5-9600K

Dysk SSD ADATA XPG SX8200 PRO 512GB

Płyta główna Gigabyte Z390 GAMING X

Zasilacz SeaSonic Focus Plus Gold 550W

Pamięć Patriot Viper 4, DDR4, 2x8 GB,3200MHz

Chłodzenie CPU SilentiumPC Fortis 3

Obudowa SilentiumPC Regnum RG4T Pure Black

 

Koszyk z wszystkim na morelach + obecnie wybrany monitor i klawiatura:

www.morele.net/inventory/info/5dd42b6c

 

Czy taki zestaw będzie w porządku, czy są jakieś możliwości ulepszenia, oszczędzenia na jakichś komponentach w celu ulepszenia innych? Ogółem cenowo chciałbym być w granicach 5000zł, bo muszę zakupić jeszcze monitor i klawiaturę, które chciałbym zmieścić do ok. 1000zł. Oczywiście 2-3 stówki jakby coś wykraczało poza budżet to ogromnej różnicy nie zrobi. Do tego parę pytań:

 

Fortis 3 wystarczy do procesora żeby go trochę spokojnie podkręcić? Spotkałem się z samymi pozytywami, podobno najlepsze chłodzenie w tej cenie.

 

Nie znalazłem zbyt wiele opinii o tym konkretnym RAMie, najpopularniejszy wydaje się obecnie G.Skill Aegis, ale jako że Patrioty są trochę przecenione na morelach to cena jest prawie identyczna a mają 200MHz więcej, dlatego je wybrałem, czy to dobry wybór?

 

SSD XPG SX8200PRO czy wziąć tańszy o około 50zł XPG SX6000 PRO? Różnica z tego co widziałem tylko niewielka w prędkościach, która raczej zbyt wielkiego znaczenia dla mnie nie będzie miała, chyba że są jakieś inne parametry przemawiające nad wzięciem właśnie lepszego SX8200.

 

RTX 2060 - naczytałem się sporo o różnych wersjach, część osób mówi że brać najtańsze pality za 1600zł i nie przepłacać, reszta mówi że unikać, ostatecznie uznałem że 100zł więcej za GAMING Z który jest chyba najczęściej polecany i podobno ma bardzo dobre chłodzenie nie zaszkodzi - chyba że doradzicie mi inaczej. Do RTX 2070 chyba nie opłaca się dorzucać, będzie to koło 500zł różnicy tylko dla kilku FPS, szczególnie że i tak będę na 1080p.

 

Płyta główna - czy to dobry wybór, czy dorzucać do jakiegoś MSI Z390 Tomahawk?

 

Zasilacz wybrałem lepszy z często polecanego na tym forum, więc chyba wszystko tutaj gra, chyba że oszczędzenie tych 100-150zł i wzięcie jakiegoś SPC nie zrobi różnicy.

 

Obudowa budżetowa, sporo pozytywnych opinii, wystarczy pod ten setup? Na bajerach RGB mi nie zależy, ta obudowa podobno jest dobrze wentylowana więc jak nie trzeba to wolałbym uniknąć dopłacania 100-150zł więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

i5-9600k 6/6 to kompletnie nieopłacalny CPU i nie ma znaczenia, że da się go podkręcić do 5GHz. Jeżeli chcesz Intela to min. i7-9700k 8/8 lub lepiej i7-8700 6/12.

Jeszcze lepiej kupić zestaw z Ryzen 2700 8/16 w tej chwili w sferisie 890zł.

Z Gigabyte to najlepiej do OC seria z390 Aorus, lub właśnie MSI z390 Tommahawk.

MSI GeForce RTX 2060 GAMING Z - 200zł droższa od Palit Dual, czy Gainward, moim zdaniem nie ma to sensu.

 

Monitor to wydatek ok. 1200zł za 27cali fhd 144hz, chyba, że chcesz 24 cale to ok. 900zł

 

Moja propozycja w x-kom 5200zł https://www.x-kom.pl/lista/auiefypej

i7-8700 + RTX2060 Palit OC bez monitora i klawiatury.

Edytowane przez xtn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

i5 9600k to jak najbardziej dobry procesor na tą chwilę, biorąc pod uwagę "tylko gry". Więc, nie zgodzę się z kolegą wyżej, że nie jest warty zakupu. Jest znacznie wydajniejszy niż Ryzen 2600/2700 biorąc pod uwagę owe zastosowanie. Natomiast też poleciłbym i7-8700. Tylko to jest wydatek rzędu 1500zł. Wolałbym owe pieniądze przeznaczyć na RTX2070 i w tych pieniądzach wziąłbym Ryzena 7 1700 (600zł~) oc do 4.0 i RTX2070. Szczególnie, że Ryzeny gen3 za rogiem :) i będzie można zrobić szybką podmiankę. Kwestia wyboru. Zaproponowany zestaw przez Ciebie jest jak najbardziej ok. ew. zmieniłbym grafe na palita.

Edytowane przez z3l3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaproponowany zestaw przez Ciebie jest jak najbardziej ok. ew. zmieniłbym grafe na palita.

 

Właśnie widzę po twoim podpisie że masz Palita gaming pro oc, nie ma z nim żadnych problemów? Parametrami to jest to identyczne z Gaming Z, chyba tylko nie ma pasywnego chłodzenia do 60 stopni, a właśnie jest 150zł tańszy.

 

Tak samo widzę że masz obudowę RG4T, spisuje się dobrze? Widziałem że niektórzy narzekali na cienkie blachy i ogółem delikatność, no ale w końcu to będzie stać przy biurku raczej nie dotykane, więc nie ma to znaczenia.

 

A co do procesora to nie widzę właśnie sensu w dopłacaniu 300zł do i7, nie używam zbytnio obciążających procesor programów, a obecnie żeby wycisnąć najwięcej FPSów (żeby wykorzystywać te 144hz jakoś sensownie) to i5 prezentuje się najlepiej. No ewentualnie jak powyżej obydwaj doradziliście zaoszczędzić biorąc Ryzena.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Budę lepiej wziąć Signum SG1 TG, zapewnia lepszą wentylację i jest moim zdaniem nieco solidniejsza (choć wiadomo, to nadal budy poniżej 200 zł więc nie można wymagać pancernej konstrukcji).

 

Co do procka, to moim zdaniem 9600k też nie jest najlepszą opcją, bo te gołe 6 rdzeni prędzej czy później odbije się czkawką. Zobacz co dzieje się obecnie z 4-rdzeniowymi CPU, w nowych grach jest padaczka. Zaraz 8-rdzeni będzie standardem, więc gołe 6 jajek za 1200 zł nie brzmi przekonująco. No chyba, że ktoś patrzy na tu i teraz - dzisiaj jest super, ale co będzie za rok-dwa, nie wspominając o sytuacji po premierze nowych konsol?

 

Moim zdaniem albo i7 8700 (9700k wg mnie za drogi, no chyba że ktoś ma duży budżet), albo idziemy w Ryzena. Tylko tutaj kupiłbym po taniości używkę Ryzen 5 1600 (poniżej 500 ziko), i za te kilka miesięcy zrobił podmiankę na nowe Ryzeny 3000. Bo taki Ryzen 7 1700 jak polecono wyżej w grach na ekranie 144 Hz to będzie cieniutko wypadać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Też nie widzę osobiście sensu i5-9600K i żyłowania go za pomocą OC do np. 5GHz. Powinien starczyć do gier jeśli ktoś chcę, chociaż za 300zł (trochę sporo nadal), więcej jest i7-8700, który zbytnio nie odbiega od podkręconego i5 w grach, a ma dodatkowe wątki co może się przydać przy grach w przyszłości :) Można by wspomnieć, że i7 z racji braku możliwości podkręcenia jest też bardziej energooszczędny.

 

Propozycja:

https://www.komputronik.pl/cart/shared/show/0Vk0Q9npJW

 

Płyta główna pozwoli Ci wsadzić w przyszłości mocniejszy procek. Chłodzenie zapewni dobrą kulturę pracy. Dyski to Adata na system i wolniejszy MX500 na gry lub inne programy.

W sumie obudowę możesz zamienić na RG4T, nie powinno być między nimi zbyt dużej różnicy (sam posiadam RG4TF i się całkiem dobrze spisuje)

 

EDIT: Można by też polecieć w Ryzeny i lepszą grafikę, ale to już raczej do wyższej rozdzielczości, niż 1080p

Edytowane przez Fox12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Właśnie widzę po twoim podpisie że masz Palita gaming pro oc, nie ma z nim żadnych problemów? Parametrami to jest to identyczne z Gaming Z, chyba tylko nie ma pasywnego chłodzenia do 60 stopni, a właśnie jest 150zł tańszy.

 

Tak samo widzę że masz obudowę RG4T, spisuje się dobrze? Widziałem że niektórzy narzekali na cienkie blachy i ogółem delikatność, no ale w końcu to będzie stać przy biurku raczej nie dotykane, więc nie ma to znaczenia.

 

A co do procesora to nie widzę właśnie sensu w dopłacaniu 300zł do i7, nie używam zbytnio obciążających procesor programów, a obecnie żeby wycisnąć najwięcej FPSów (żeby wykorzystywać te 144hz jakoś sensownie) to i5 prezentuje się najlepiej. No ewentualnie jak powyżej obydwaj doradziliście zaoszczędzić biorąc Ryzena.

 

Jeżeli chodzi o palita to jestem bardzo zadowolony. W stresie temperatura nie przekracza 60 stopni. Wg. mnie nie warto przepłacać. Gainward i palit to te same grafiki, więc bierz która tańsza na dzień dzisiejszy.

Buda.. hmm ogólnie jak na budę za 200zł to nie jest zła, ale chyba ta nowsza signum będzie lepsza. Wydaje mi się, że jej wentylacja nie jest najlepsza. Natomiast wykonanie jak na 200zł ie budzi dla mnie zastrzeżeń. Nie używam jej jako tarczy, więc kwestia blachy jest mi obca.

 

Budę lepiej wziąć Signum SG1 TG, zapewnia lepszą wentylację i jest moim zdaniem nieco solidniejsza (choć wiadomo, to nadal budy poniżej 200 zł więc nie można wymagać pancernej konstrukcji).

 

Co do procka, to moim zdaniem 9600k też nie jest najlepszą opcją, bo te gołe 6 rdzeni prędzej czy później odbije się czkawką. Zobacz co dzieje się obecnie z 4-rdzeniowymi CPU, w nowych grach jest padaczka. Zaraz 8-rdzeni będzie standardem, więc gołe 6 jajek za 1200 zł nie brzmi przekonująco. No chyba, że ktoś patrzy na tu i teraz - dzisiaj jest super, ale co będzie za rok-dwa, nie wspominając o sytuacji po premierze nowych konsol?

 

Moim zdaniem albo i7 8700 (9700k wg mnie za drogi, no chyba że ktoś ma duży budżet), albo idziemy w Ryzena. Tylko tutaj kupiłbym po taniości używkę Ryzen 5 1600 (poniżej 500 ziko), i za te kilka miesięcy zrobił podmiankę na nowe Ryzeny 3000. Bo taki Ryzen 7 1700 jak polecono wyżej w grach na ekranie 144 Hz to będzie cieniutko wypadać.

 

Co ty gadasz? 1700 nie da rady? Skąd wy się ludzie urwaliście..

Przy RTX 2080 (h)ttps://www.youtube.com/watch?v=KGrv5v7cKFI

różnica nie przekracza 10%. Przy 2070 czy tymbardziej 2060 te różnicę będą marginalne.

Jak dla kogoś każda klatka to życie to ja Wam współczuje.

 

A w dodatku w teście mamy R5 2600, a nie 1600.

Polecanie używki R5 1600 za 500zł względem nówki za R7 1700 600-650 to wręcz absurd.

 

Więc śmiem twierdzić, że 1600 nie będzie szybszy niż 1700. Na co dowód: (h)ttps://www.youtube.com/watch?v=pbAha3a3U_A

Edytowane przez z3l3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ty gadasz? 1700 nie da rady? Skąd wy się ludzie urwaliście..

Przy RTX 2080 (h)ttps://www.youtube.com/watch?v=KGrv5v7cKFI

różnica nie przekracza 10%. Przy 2070 czy tymbardziej 2060 te różnicę będą marginalne.

Jak dla kogoś każda klatka to życie to ja Wam współczuje.

 

A w dodatku w teście mamy R5 2600, a nie 1600.

Polecanie używki R5 1600 za 500zł względem nówki za R7 1700 600-650 to wręcz absurd.

 

Więc śmiem twierdzić, że 1600 nie będzie szybszy niż 1700. Na co dowód: (h)ttps://www.youtube.com/watch?v=pbAha3a3U_A

 

Jeśli ktoś ma monitor 144 Hz to owszem, im więcej klatek tym lepiej i te 10-15 klatek zrobi różnicę. Poza tym podkręcenie 7 1700 do 4.0 GHz to nie jest oczywistość, dużo sztuk ledwo dobija do 3.8 GHz. Nawet ktoś na forum pisał jakiś czas temu, że ledwo te 3.8 GHz wyciągnął.

 

Używke 5 1600 można kupić za 450 zł jak się dobrze poszuka, nawet teraz jest na Allegro za 460 zł. Z perspektywy przesiadki za kilka miesięcy na Ryzeny 3000 to dopłata prawie 200 zł do 7 1700 uważam za stratę kasy. Lepiej schować do kieszeni bo teraz różnicy i tak się nie odczuje. Btw. nigdzie nie napisałem, że 1600 będzie szybszy od 1700, więc nie wiem czemu się z tym uparłeś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

i7-8700 - 1350zł w proshopie https://www.proshop.pl/Procesor/Intel-Core-i7-8700-Coffee-Lake-Procesor-32-GHz-Intel-LGA1151-6-rdzeni-OEM-bez-chodzenia/2621888

200zł do zaoszczędzenia na karcie graficznej, przesunąć na procesor i bez zmiany budżetu mamy lepszy zestaw.

Ewentualnie Ryzen 2700 jak pisałem wyżej za 890zł, to jeszcze zmieści się monitor 27 cali fhd 144hz.

Edytowane przez xtn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jeśli ktoś ma monitor 144 Hz to owszem, im więcej klatek tym lepiej i te 10-15 klatek zrobi różnicę. Poza tym podkręcenie 7 1700 do 4.0 GHz to nie jest oczywistość, dużo sztuk ledwo dobija do 3.8 GHz. Nawet ktoś na forum pisał jakiś czas temu, że ledwo te 3.8 GHz wyciągnął.

 

Używke 5 1600 można kupić za 450 zł jak się dobrze poszuka, nawet teraz jest na Allegro za 460 zł. Z perspektywy przesiadki za kilka miesięcy na Ryzeny 3000 to dopłata prawie 200 zł do 7 1700 uważam za stratę kasy. Lepiej schować do kieszeni bo teraz różnicy i tak się nie odczuje. Btw. nigdzie nie napisałem, że 1600 będzie szybszy od 1700, więc nie wiem czemu się z tym uparłeś.

 

 

No tak mówisz, że taki ryzen 1700 będzie cieniutko wypadać w 144hz, a proponujesz mniej wydajnego używanego Ryzena 1600. Gdzie tu logika? W zaoszczędzeniu 100zł? Między nówką, a używką? Nie czaje.

W dodatku znalezienie używki graniczy z cudem.

Kręcenie do 3.8 to prawie pewność, co do 4.0 to zawsze może być różnie, ale trzeba być pozytywnie nastawionym. Na pewno to lepsze niż szukanie używanego 1600 za 500zł z dużo krótszą gwarancją bądź jej brakiem.

Jeżeli ktoś jest profesjonalnym graczem na arenach międzynarodowych to tak zrobi różnicę te NIE 15, a 5 klatek bo o takiej różnicy mówimy tu w przypadku między 2600, a 1700 przy rtx2060.

Jak dla mnie błazenada.

 

Co do twórcy tematu, hmm nie interesowało Cię 1440p? Monitor 27 cali przy FHD to może nie jest jakiś kiepski pomysł, ale na pewno gorzej będzie wyglądał niż taki 24'. Zależy też co jest priorytetem, bo jak np CS, inne FPS, to może mieć to jakiś sens. Ale różne są opinie, niektórzy wolą 27, niektórzy 24, bo bardziej uniwersalny. Zazwyczaj jak się idzie w 27, to 1440p.

Edytowane przez z3l3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Błazenadą jest jeśli ktoś nie umie czytać ze zrozumieniem i rzuca głupimi tekstami na lewo i prawo. Pisałem (2 razy), że 1600 ma być przejściowo, a po premierze Ryzenow 3000 przesiadka. Po co więc teraz dopłacać 200 zł do procesora skoro i tak będziemy go odsprzedawać za niedługo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś tu mówi o odsprzedawaniu? Może kolega zostawi sobie ten procesor na 1 czy dwa lata? To jest jakieś Twoje założenie, nie wiem skąd się wzięło. Do tego 1700 szybciej sprzeda niż 1600 i do tego jeszcze na gwarancji.

Kiepskie te Twoje tłumaczenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Co do twórcy tematu, hmm nie interesowało Cię 1440p? Monitor 27 cali przy FHD to może nie jest jakiś kiepski pomysł, ale na pewno gorzej będzie wyglądał niż taki 24'. Zależy też co jest priorytetem, bo jak np CS, inne FPS, to może mieć to jakiś sens. Ale różne są opinie, niektórzy wolą 27, niektórzy 24, bo bardziej uniwersalny. Zazwyczaj jak się idzie w 27, to 1440p.

 

Głównie gram w gry multi (różne - często FPSy jak Battlefieldy, Battlefront 2, Rust, ale też inne gry pokroju Diablo, Mordhau) może nie na jakimś bardzo competitive poziomie (w CSa nie gram), ale korzyści z płynności 144hz na pewno będą. Dlatego uznałem że lepiej iść w 1080p 144Hz na ten moment niż w w wyższe rozdzielczości. Oczywiście do 1080p byłyby to 24 cale, 27 na full hd jest już raczej zbyt duże, szczególnie że ostatnie 4 lata siedzę na laptopie 15,6' więc 24' spokojnie wystarczą. A żeby iść w 1440p i 144Hz (bo chyba 1440p i 60Hz nie ma zbytniego sensu) to trzeba już więcej kasy żeby utrzymać te wysokie FPSy, a przede wszystkim zależy mi też na graniu w ustawieniach wysokich-ultra.

 

Po waszych poradach powyżej zastanawiam się właśnie nad zrezygnowaniem z i5-9600k i wzięciem tego i7, skoro faktycznie na dłuższą metę może okazać się bardziej wszechstronny. Chociaż mogę również poczekać te 2 miesiące na premierę nowych Ryzenów i zobaczyć jak wtedy zmieni się sytuacja, nie spieszy mi się jakoś strasznie z kupnem zestawu już teraz, właśnie bardziej celowałem na kupno za jakiś miesiąc już jak zaczną się wakacje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do multi 24 cale nawet będzie lepsze niż 27. Łatwiej ogarnąć cała scenę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głównie gram w gry multi (różne - często FPSy jak Battlefieldy, Battlefront 2, Rust, ale też inne gry pokroju Diablo, Mordhau) może nie na jakimś bardzo competitive poziomie (w CSa nie gram), ale korzyści z płynności 144hz na pewno będą. Dlatego uznałem że lepiej iść w 1080p 144Hz na ten moment niż w w wyższe rozdzielczości. Oczywiście do 1080p byłyby to 24 cale, 27 na full hd jest już raczej zbyt duże, szczególnie że ostatnie 4 lata siedzę na laptopie 15,6' więc 24' spokojnie wystarczą. A żeby iść w 1440p i 144Hz (bo chyba 1440p i 60Hz nie ma zbytniego sensu) to trzeba już więcej kasy żeby utrzymać te wysokie FPSy, a przede wszystkim zależy mi też na graniu w ustawieniach wysokich-ultra.

 

Po waszych poradach powyżej zastanawiam się właśnie nad zrezygnowaniem z i5-9600k i wzięciem tego i7, skoro faktycznie na dłuższą metę może okazać się bardziej wszechstronny. Chociaż mogę również poczekać te 2 miesiące na premierę nowych Ryzenów i zobaczyć jak wtedy zmieni się sytuacja, nie spieszy mi się jakoś strasznie z kupnem zestawu już teraz, właśnie bardziej celowałem na kupno za jakiś miesiąc już jak zaczną się wakacje.

 

Ja się przesiadłem z FHD na 1440p i myślałem, że będzie słabo na RTX2060, ale powiem szczerze, że jak np testowałem BF5 na full ultra to miałem ciągle ok. 70-80 klatek, teraz zszedłem z ustawień ze względów oczywistych by poprawić osiągane wyniki i mam ok. 85-90. Nie jest to może 144fpsy, ale ja nie mam na to parcia. Nie jestem profesjonalnym graczem. Gram dla przyjemności i ta płynność jest dla mnie zadowalająca, a wręcz po przesiadce z 1080p poczułem nowy świat. Naprawdę lepiej to wszystko wygląda. To tak jak kupiłem telewizor 55' w 4k 60hz względem 40' FHD .

Zobacz testy, pograsz praktycznie we wszystko na wysokich/ultra ustawieniach w zadowalającej płynności.

Natomiast to jest teraźniejszość w przypadku nowych gier na pewno minimum to będzie RTX2070 i do 1440p ogólnie już taka karta jest polecana.

Wszystko zależy od priorytetów. W praktyce ludzie kupują nawet 2070 do 1080p bo potrzebują tych "kilku" klatek w CS czy innym FPS.

 

A ogólnie rzecz ujmując, jak Ci się nie piekli, poczekaj 2msc, poznamy nowe Ryzeny, one zamieszają na rynku i ceny może jeszcze spadną, szczególnie intela, "jeżeli" zen3 wypali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...