Skocz do zawartości
Piotr562

Internet na działce letniskowej z domu.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam problem otóż nie mam internetu na działce letniskowej, a wiadomo, że czasami by się przydał (szczególnie w deszczowe dni). Działka jest oddalona o 3 km od domu więc pomyślałem, a może jest sposób by przesłać internet z domu na działkę? I znalazłem takie urządzenia https://www.eltrox.pl/zestaw-transmisji-bezprzewodowej-loco-m5-2519z.html?gclid=Cj0KCQjww47nBRDlARIsAEJ34bkSM0Po1SFZV4wZpahihuM87Fwh_JA5Wc9vrnc77OYBpd177MFvRogaAiNQEALw_wcB. I pytanie czy to by tak zadziałało. Jedno urządzenie było by podpięte w domu kablem z rutera, a drugie na działce na zewnątrz i kabel z niego by wchodził do rutera który posiadam z wymiany w domu na nowszy model. Dziękuję za wszelką pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

to zadziała ale musisz mieć dodatkowo router aby z tego urządzenia rozproszyć wifi, no i lepiej w używki zainwestować na allegro bo można to nabyć za 30złszt a nie 500zł jak na tej stronie :E

 

https://allegro.pl/oferta/ubiquiti-nanostation5-ubnt-ns5-5ghz-nanostation-8114613178

Edytowane przez klimatyzator66554

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dzięki za odpowiedź. Bardzo się cieszę, że to zadziała. Tak jak pisałem wyżej posiadam jeden nieużywany router, bo kiedyś w domu zmieniałem. Rzeczywiście sporo taniej, rozwarze te opcje. Pytanie czy w domu nie będzie to zbyt szkodliwe, Wiesz promieniowanie, wysokie częstotliwości. Czy na dłuższą mete nie wpłynie to negatywnie na zdrowie???

Edytowane przez Piotr562

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie myśl o promieniowaniu bo inaczej połowa ludzkości świata by już dawno wymarła :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zeby cos takiego dzialalo musisz miec czyste pole widzenia miedzy dzialka a domem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jeżeli to ma 15 km zasięgu, a działka jest o 3 km od domu "po linii prostej pewnie będzie mniej" to wydaje mi się, że sygnał powinien się przebić.

 

Działka jest na takiej polanie. Za działką jest duża polana, że to są ogródki działkowe a całe terytorium tych ogródków to prostokąt z niewielkimi zabudowaniami, więc myślę, że po linii prostej jest 700m pola bez zabudowań.

 

Mój blok jest otoczony innymi blokami od jednej strony, od drugiej jest pole ale w tamtą stronę nie ma działki tylko tam dalej jest centrum handlowe.

 

Żeby sygnał dostał się do działki musi on iść przez miasto, nie jest ono duże ale ma gęste zabudowania przez co-najmniej 500m po linii prostej. Ale to jest tylko odcinek 1km tak jak my jedziemy. Mieszkanie jest na 3 pietrze. Pytanie czy to może leżeć w domu czy lepiej by zamontować to było na balkonie???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko na balkonie. Jeśli masz balkon w kierunku działki to jak najbardziej. Jeśli po drodze nie ma innych bloków czy wysokich budynków, wysokiego lasu, to może zadziała. 3 piętro to też jest na plus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Balkon właśnie centralnie skierowany jest w kierunku działki, bardziej będzie problem z pociągnięciem kabla z przedpokoju (bo tam stoi router) do salonu przez korytarz.

 

Po drodze nie ma żadnego lasu są domki jednorodzinne maksymalnie 2 piętrowe mogą być ze 4 bloki 4 piętrowe po drodze, niestety. Szkoda, że nie ma opcji by najpierw sprawdzić czy to zadziała, a w razie czego zwrócić.

 

Myślę, że to zadziała bo jak jest podane w opisie urządzenia przykład, że można przesłać Internet z domu do firmy czy tam na odwrót (już nie pamiętam) to wiadomo, że firma raczej nie będzie stać na zadupiu gdzie nie ma domów.

 

Szkoda, że nie da się obliczyć jakoś czy ten sygnał tam dotrze. Niby lte dociera bez problemu, a stacja nadawcza stoi w mieście tylko, że ona jest dużo wyższa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie myśl o promieniowaniu bo inaczej połowa ludzkości świata by już dawno wymarła :)

Racja XD. A takie stacje LTE mają dużo silniejsze promieniowanie, czy stacje radiowe pokroju RMF-FM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Racja XD. A takie stacje LTE mają dużo silniejsze promieniowanie, czy stacje radiowe pokroju RMF-FM.

Daj spokój, nie rób już ludziom większego siana z mózgu tym promieniowaniem bo to już paranoja na maksa. Wszystko promieniuje nawet prąd, który mamy w domu. Lodówka promieniuje, piecyk taki czy inny, a nawet kibel jak kloca zostawisz w nim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nie da się obliczyć jakoś czy ten sygnał tam dotrze. Niby lte dociera bez problemu, a stacja nadawcza stoi w mieście tylko, że ona jest dużo wyższa.

Oczywiście, że się da. Jest nawet pełno kalkulatorów online. Każdy lokalny WISP wie jak to policzyć.

 

Liczą według tego obrazka:

20150623033407.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak jest z legalnością tego typu rozwiązań? Nie trzeba mieć jakiejś licencji na pasmo jak się poza posesję chce łącze zestawiać? :hmm:

Wiem, że połączenia 5GHz wchodzą zakresem w częstotliwości pracy radarów meteorologicznych, więc jak jest jakiś w pobliżu to trzeba uważać, żeby nie wejść w jego pasmo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
' date='24 Maj 2019 - 14:29' timestamp='1558697391' post='15512810']

Jak jest z legalnością tego typu rozwiązań? Nie trzeba mieć jakiejś licencji na pasmo jak się poza posesję chce łącze zestawiać? :hmm:

Wiem, że połączenia 5GHz wchodzą zakresem w częstotliwości pracy radarów meteorologicznych, więc jak jest jakiś w pobliżu to trzeba uważać, żeby nie wejść w jego pasmo.

w pełni legalne bez pozwoleń.

Dopiero wyłączenie DFS jest zabronione - a wszystkie dostępne sprzęty wifi dopuszczone w sprzedaży mają to włączone.

 

Z tego co pamiętam z pracy w WISP to jedyne wymagane pozwolenia to były na maszty na budynkach itd.

Edytowane przez 1minuser

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Da się policzyć wszystko że 100% dokładnością.

Ten sprzęt jest dobry do 1km. W przypadku dwóch to nawet do 2km.

Cena kosmos.

Żeby zadziało musi być widoczność optyczna.

Nie będzie widoczności to nie zadziała. Owszem jak jest drzewko jedno i lekko przysłania to powinno działać.

Jak już to szukaj litebeam AC

 

Mój link

 

Oni chyba na dziś najtaniej maja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widoczności optycznej nie będzie na pewno, bo jakiś budynek zasłoni. Ale w takim razie czemu anteny telewizyjne działają, miedzy nimi nie ma widoczności optycznej. Chyba, że się mylę sory, ale się nie znam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo fale inaczej sie rozchodza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widoczności optycznej nie będzie na pewno, bo jakiś budynek zasłoni. Ale w takim razie czemu anteny telewizyjne działają, miedzy nimi nie ma widoczności optycznej. Chyba, że się mylę sory, ale się nie znam.

Bo telewizja nadaje na znacznie dłuższych falach, to jest jakieś 500MHz a nie 2,4-5 GHz . Dłuższe fale nie są zakłócane przez byle listek, to raz.

A dwa, co ty porównujesz nadajniki TV o mocy KILKUSET KILOWAT do małej antenki o mocy może paru wat? :E

To są rzędy wielkości różnicy!

 

Tak jak szczota pisze, musisz mieć widoczność, tak jakbyś puścił gruby promień lasera z punktu A do B. Jeśli nie ma, nie zawracaj sobie głowy. Jakieś tam szanse na połączenie będzie, dzięki odbiciom itd, ale zaraz założysz wątek, że ping duży, pakiety wypadają i prędkość tragiczna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co chciałem kupić pobiera 8 czy tam 5 wat. Także racja. A są jakieś urządzenia które dałyby radę wysłać sygnał z domu na działkę???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymieniłem wyżej.

 

Jak już upierasz się bez widoczności to kup nanostation m9 :)

 

Koledzy opiszą z czym to się wiąże.

Podejrzewam że po zamontowaniu takiego zestawu zanim zwizujesz poprawnie to już będziesz demontować :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo telewizja nadaje na znacznie dłuższych falach, to jest jakieś 500MHz a nie 2,4-5 GHz . Dłuższe fale nie są zakłócane przez byle listek, to raz.

A dwa, co ty porównujesz nadajniki TV o mocy KILKUSET KILOWAT do małej antenki o mocy może paru wat? :E

To są rzędy wielkości różnicy!

Z tym kilkuset to bym nie przesadzał. Przy DVB-T mocniejsze nadajniki mają 50-100kW (emitel, tu lepiej widać), a pasmo TV to częstotliwości to od ~470MHz do ~862MHz. Reszta się zgadza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby Ci się nie udało dobrze postawić tej sieci, to rozważ jeszcze Internet Mobilny w Orange Free na kartę.

Uruchamia się pakiet konto ważne rok po doładowaniu np. za 50 zł, lub więcej, i wpada transfer za same doładowanie, a z tej kasy dodatkowo można włączyć kolejny pakiet.

Co jakiś czas na działkę może starczyć.

Swego czasu był też darmowy Internet no limit tylko LTE w Red Bull Mobile, przy doładowaniu bodaj 50 zł na 3 miesiące, ale nie wiem czy to jeszcze działa.

Trzeba by z użytkownikiem sprzetowiec porozmawiać, bo on jest tu bardziej zorientowany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale prawdziwy no limit czy no limit z lejkiem? :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Upieram się bez widoczności, tylko i wyłącznie dlatego, że nie mam jak jej uzyskać i na pewno ona nie zostanie uzyskana, ponieważ nie mam warunków by ustawić to w taki sposób by widoczność była. Czyli mówisz, że to co podlinkowałeś wyżej będzie już działało? Na jakiej zasadzie to działa i jakie prędkości mniejwięcej uzyskam (wiadomo, że wszystko zależy od ukształtowania terenu i obiektów które się tam znajdują). Przepraszam że, tak zadręczam o to ale zawsze kilka razy zastanawiam się zanim coś kupię żeby nie wywalić pieniędzy w błoto bo się okaże, że to nie działa albo się nie sprawdza.

 

ale prawdziwy no limit czy no limit z lejkiem? :E

Miałem taki niby internet no limit od play ale po zużyciu 15 GB schodził do takich prędkości, że internetu w zasadzie nie było. Mam teraz z limitem do 15 GB niestety jak na działce jesteśmy 2 tygodnie i 5 osób wieczorem korzysta to 15 GB schodził w mgnieniu oka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jaki zasięg ma ta antena co podałeś? Na ile kilometrów starczy?

A i 2 takie anteny muszę kupić żeby to działało? Ciekawe jakim kablem to się podłącza bo nie znalazłem.

Edytowane przez Piotr562

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpuść temat. Szkoda twoich pieniędzy bo nie zadziała.

 

Te nanostacje m9 możesz używać dopiero jak wykupisz koncesję na pasmo.

Bez koncesji albo więzienie i duża kara albo w najlepszym przypadku zawiasy bez kary.

 

Na wykup pasma Cię nie stać i na tym zakończmy.

 

Uprzedze pytanie skąd wiem że cię nie stać... Jakby wszyscy usery tego forum solidarnie przez cały rok oddawali cała pensje to i tak by braklo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...