Skocz do zawartości
azymut38

Podkręcanie Phenom II X6 1100T BE

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

(przeniosłem z działu ASUS OC School)

Witam. Trochę przydługo, ale pomóżcie proszę z pierwszym OC.

 

Płyta: GA-MA790FXT-UD5P (http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-ma790fxt-ud5p_10#kf) AM3 (rev. 1.0), bios wersja F8N (ostatni)

Według testów dochodzi do 300 Mhz (np. http://www.pcstats.com/articleview.cfm?articleid=2449&page=3)

Procesor: Phenom II X6 1100T BE (odblokowany mnożnik)

Chłodzenie (w drodze): Noctua NH-U12S

Pamięć: G.Skill DDR3 1600 CAS 9 8GB Kit (9-9-9-24)

Zasilacz: Be quiet! Pure Power L8 600W

Grafika: NVIDIA GeForce GTX 750 Ti

Obudowa (Antec Gamer 300), 2 wentylatory nawiewające z przodu, 1 nawiewający z boku, 1 wywiewający z góry, i jeden wywiewający z tyłu.

 

Screen-Hunter-200-May-21-21-18.jpg

 

Screen-Hunter-201-May-21-21-18.jpg

 

Screen-Hunter-202-May-21-21-19.jpg

 

 

Standardowe napięcie RAM-u to 1.5 V. Co ciekawe w biosie wyskakuje, że pamięć to DDR3 1.5 V, zaś aktualne napięcie to 1.616V….

Na stronie https://www.overclockersclub.com/reviews/gskill_ddr3_1600_8gb/3.htm podają, że poprzez podniesienie napięcia do 1.65 V udało się pamięć wykręcić (na standardowym taktowaniu) do wartości 1968 Mhz.

Według instruktażu stąd: https://www.overclockers.com/forums/showthread.php/596023-Dolk-s-Guide-to-the-Phenom-II kręcąc procesor należy odpowiednio modyfikować NB (mnożnikiem, a od pewnej wartości mnożnika także napięciem).

 

3296200220_355e1c017e.jpg?v=0

 

Wg powyższego poradnika standardowe napięcia wynoszą:

·CPU voltage ≈ 1.35v

·CPU-NB voltage = 1.175v

·HTT voltage = 1.2v

·SB voltage = 1.26v

·NB voltage = 1.1v

 

Jako, że moja płyta, co prawda stara, ale oferuje szerokie możliwości tuningu, chciałbym kręcić nie tylko mnożnikiem procesora, jak też szyną. Liczę też na skok częstotliwości pamięci, z uwagi na jej teoretyczną podatność na OC.

Powyższe linki podałem chcąc upewnić Was, że dużo na ten temat czytałem.

Wcześniej nic nie podkręcałem.

Testy chciałbym zacząć jak tylko dojedzie chłodzenie CPU (póki co stock). Nie mam kasy na nową platformę, chodzi to jak trzeba, ale pewnie możnaby jeszcze coś extra uzyskać.

 

Moje pytania:

1. Wyłączamy C@Q i C1E oraz Core Performance Boost, tak? Co z Hardware Thermal Control?

2. Powinienem zacząć od wyszukiwania max wartości FSB, zwiększając ją od 200 Mhz

o wartość o 5-10 Mhz większą, przy czym powinienem na początek ustawić najniższy mnożnik procesora, najniższy mnożnik „HT Link Speed” i najniższy podzielnik pamięci RAM, czy tak?

3. Uzyskawszy najwyższą stabilną FSB mogę zacząć kręcić mnożnikiem procesora, jeżeli dojdę do ściany na stockowym napięciu, powinienem je zwiększyć do max 1.4 V (chociaż teoretycznie można do 1.5 V), tak?

4. Uzyskując określoną prędkość procesora, powinienem też zmodyfikować częstotliwość NB, stosując zasadę 2xprędkość procesora : 3.15 i ew. odpowiednio zwiększając napięcie NB, tak? Napięcie NB podnosimy funkcją „NB Voltage Control”? (aktualnie 1.100 V)

5. Czy jeżeli mój RAM okaże się słabym ogniwem przy stockowym 1.5 V (w trakcie kręcenia szyną i/lub później mnożnikiem procesora) powinienem podnieść jej napięcie do jak piszą na necie 1.65 V (przykładowo dotarłem do 1700 Mhz na 1.5 V, kiedy testy pokazują, że kości powinny uzyskać niemal 2000 Mhz przy 1.65 V), tak?

6. Czy można od razu podnieść napięcie do max bezpiecznego poziomu, nie podnosząc częstotliwości i napięcia krok po kroku – tzn. np. do 1.2V, czy dobrze rozumiem (a nie jestem techniczny), że to jest max napięcie jakie „pójdzie” na element przy zwiększonym obciążeniu (OC)? Czy jak ustawię na NB 1.2V, to też pójdzie 1.2V przy standardowym 2000 Mhz czy pójdzie mniejsze? Ze szkoły coś kojarzę, że chodzi o spadek napięcia przy zwiększonym poborze prądu i o ile dobrze kumam, chodzi o to, że przy OC dany podzespół bez zwiększenia wartości V w biosie dostawałby za małe napięcie na skutek zwiększonego natężenia prądu?

7. HT Link Frequency lepiej trzymać w ryzach w okolicy 2000 Mhz ? (instruktaże podają, że dobre płyty dochodzą stabilnie do 2400 Mhz)…

8. Rozumiem, że nie przekraczać 55 C (stress) na CPU i 70-75 C na NB?

 

Dziękuję za cierpliwość i wszelkie porady.

Edytowane przez azymut38

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Po co chcesz od razu kręcić procka zwiększając taktowanie szyny HTT,skoro 1100T ma odblokowany mnożnik.

Najpierw ustal max.stabilne taktowanie CPU zwiększając mnożnik,a potem ew.szyną HTT - bezpieczne napięcie dla tego procka to max.1,5V,co powinieneś uzyskać ok.4,0-4,1 GHz,oczywiście przy dobrym chłodzeniu.

Potem się zabieraj za OC pamięci,NB itd.

Kontroluj temperatury CPU,sekcji zasilania,NB.

1.Lepiej wyłączyć wszystko związane z oszczędzaniem energii i thermal throttlingiem,przy włączonym monitoringu temp.Phenom throttluje przy już ok.70st.

7.Lepiej trzymać standardowych 2000MHz

8.Też warto nie przekraczać temp.podanych przez ciebie

 

Jak będziesz chciał wymienić grafikę,to możesz śmiało włożyć do tego procka GTX 1060 6 GB,jeśli ci nie będzie przeszkadzać brak SSE4.1 i SSE4.2,co już niektóre gry wykorzystują te instrukcje

Edytowane przez Splendor_97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Po co chcesz od razu kręcić procka zwiększając taktowanie szyny HTT,skoro 1100T ma odblokowany mnożnik.

Najpierw ustal max.stabilne taktowanie CPU zwiększając mnożnik,a potem ew.szyną HTT - bezpieczne napięcie dla tego procka to max.1,5V,co powinieneś uzyskać ok.4,0-4,1 GHz,oczywiście przy dobrym chłodzeniu.

Potem się zabieraj za OC pamięci,NB itd.

Kontroluj temperatury CPU,sekcji zasilania,NB.

1.Lepiej wyłączyć wszystko związane z oszczędzaniem energii i thermal throttlingiem,przy włączonym monitoringu temp.Phenom throttluje przy już ok.70st.

7.Lepiej trzymać standardowych 2000MHz

8.Też warto nie przekraczać temp.podanych przez ciebie

 

 

Dziękuję. Załóżmy, że dobiłem samym mnożnikiem CPU do okolic 4.0 Ghz. Co później? Podnieść napięcie i dzielnik pamięci? (musi najpierw pójść szyna - chyba, że podkręcę tylko timingi). Podnieść napięcie i mnożnik NB?

Edytowane przez azymut38

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. Załóżmy, że dobiłem samym mnożnikiem CPU do okolic 4.0 Ghz. Co później? Podnieść napięcie i dzielnik pamięci? (musi najpierw pójść szyna - chyba, że podkręcę tylko timingi). Podnieść napięcie i mnożnik NB?

W biosie jest opcja zwiększenia taktowania pamięci bez podbijania szyny,przykładowo 1066 potem 1333,1600,1866 aż do końca możliwości płyty.

Przy Phenom podkręcanie NB również daje korzyści,bowiem cache L3 jest taktowane taką samą prędkością co NB,NB na twojej płycie osiągnie ok.2400-2600 MHz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

W biosie jest opcja zwiększenia taktowania pamięci bez podbijania szyny,przykładowo 1066 potem 1333,1600,1866 aż do końca możliwości płyty.

Przy Phenom podkręcanie NB również daje korzyści,bowiem cache L3 jest taktowane taką samą prędkością co NB,NB na twojej płycie osiągnie ok.2400-2600 MHz

 

1. No rzeczywiście mam coś takiego jak "Set Memory Clock", póki co mam to na "Auto" i pokazuje wartość "x8 1600 Mhz". Rozumiem, że tym mogę kręcić RAM, jednocześnie zwiększając

napięcie wartościami "DDR3 Voltage Control"?

 

2. Czy stosować się do przywołanej przeze mnie tabelki z mnożnikami i napięciami dla NB? Załóżmy, że dobiłem do 4 Ghz mnożnikiem CPU, zalecana częstotliwość dla NB wyniesie 2539 Mhz, czyli mnożnik NB powinienem ustawić na powiedzmy x12 a napięcie na 1.25 V, tak?

 

Oczywiście jak tylko dojedzie chłodzenie wrzucę screeny z wartościami temperatury CPU przed OC.

 

P.S. Coś musiałem zapodać zanim pojawi się chłodzenie CPU. Ustawiłem szynę na 223 Mhz, mnożnik CPU obniżyłem do x15 - 3345 Mhz (o 45 więcej niż standard), mnożnik NB i HTT taki, żeby było jak najbliżej 2000 Mhz, do tego PCI sztywno na 100 Mhz. Podbiłem napięcie RAM-u do 1.65 V i teraz chodzi na 1784 Mhz (standardowo 1600 Mhz). Na razie testuję pamięć, jutro zamierzam podbić RAM do ok 1900 Mhz. Oczywiście ze względu na skalowalność przepustowości pamięci (https://pclab.pl/art35308-13.html), prawdziwych benefitów spodziewam się po wykręceniu częstotliwości NB (do max 2600 Mhz), ale to dopiero jak dojedzie chłodzenie.

 

 

Z drugiej strony rozważam kierunek dalszych manewrów, bo czytam na forach, że dla Phenomów II powinno się trzymać nie więcej niż 2400 Mhz zarówno na HTT, jak i NB (powyżej niestabilność i prądożerność przekracza zyski).

Poprawcie mnie jeśli gadam głupoty.

Edytowane przez azymut38

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja: założone chłodzenie Noctua NH-U12S. Wracam do fabrycznych ustawień i wieczorkiem zaczynam testy mnożnikiem CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Moze jakies benchmarki tego CPU? :) Jestem ciekaw jak wypadnie.

 

Jakie konkretne benchmarki życzyłbyś sobie?

 

Prime 95 zapodany. CPUID HW Monitor pokazuje 40C w stresie przy 3700 Mhz, mnożnik x 18,5 (standard 3300 MHz). Napięcie ustawiłem 1.350 V.

Przy tym samym napięciu zapodałem 3800 Mhz, mnożnik x 19. Zobaczymy jakie temperatury osiągnie.

Oczywiście C&Q wyłączone.

 

Przy ustawianiu napięć pomagam sobie tą tabelką:

 

oc_thuban_stable.png

Edytowane przez azymut38

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Przy napięciu 1.350 V i 3800 Mhz (mnożnik x 19) Prime95 wywalił błędy w jednym z testów. Podnoszę napięcie.

Temperatura 40-41 C (max 44C).

 

Aktualizacja 24.05.2019, godz: 22: przy napięciu 1,450 V i mnożniku x 20 (4000 Mhz) wywala niebieski ekran. Prawdopodobnie za małe napięcie.

Zszedłem do 3.900 Mhz zostawiwszy napięcie. Podniosłem NB do 2400 Mhz zostawiając dokładnie 1.100 V (od 1.2 V windows wieszał się na starcie).

Prime 95 w akcji.

Podniesienie częstotliwości NB wpłynęło na podniesienie się temperatury procesora. Zobaczymy czy w stresie zbliży się do granicznej 55 C.

 

Screen-Hunter-202-May-24-22-14.jpg

 

Screen-Hunter-203-May-24-22-17.jpg

Edytowane przez azymut38

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy temperaturach które masz możesz dalej kręcić 1100T aż do napięcia 1,5V,które jest max.bezpieczne dla tego procka

 

Aktualizacja: założone chłodzenie Noctua NH-U12S.

Bardzo dobry wybór,przebija nawet Dark Rock 4.

Dobrze że się nie skusiłeś na NH-U12A,w tej chwili kompletnie nieopłacalna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy temperaturach które masz możesz dalej kręcić 1100T aż do napięcia 1,5V,które jest max.bezpieczne dla tego procka

 

 

Bardzo dobry wybór,przebija nawet Dark Rock 4.

Dobrze że się nie skusiłeś na NH-U12A,w tej chwili kompletnie nieopłacalna

 

1. Czy zostawić HT Link na 2400 Mhz? Czy lepiej zejść do 2000-2200 Mhz? Podobno w X6 może iść równo z NB... (NB mam aktualnie 2400 Mhz).

2. Czy to prawda, że zalecana częstotliwość NB to x3 Ram czyli przy 1600 to 2400? Mój RAM kręci się teoretycznie do 1900 Mhz, więc NB powinienem mieć na 2850 Mhz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Czy zostawić HT Link na 2400 Mhz? Czy lepiej zejść do 2000-2200 Mhz? Podobno w X6 może iść równo z NB... (NB mam aktualnie 2400 Mhz).

2. Czy to prawda, że zalecana częstotliwość NB to x3 Ram czyli przy 1600 to 2400? Mój RAM kręci się teoretycznie do 1900 Mhz, więc NB powinienem mieć na 2850 Mhz?

1.Podkręcony HT Link może powodować niepotrzebną niestabilność,więc lepiej trzymaj się 2000-2200 MHz.

2.O czymś takim pierwszy raz słyszę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

1.Podkręcony HT Link może powodować niepotrzebną niestabilność,więc lepiej trzymaj się 2000-2200 MHz.

2.O czymś takim pierwszy raz słyszę

 

AMD themselves recommends at least a cpu-nb speed of 3x your memory speed. for example if you are using DDR3 1600mhz (shows 800mhz in cpu-z since its ddr...double data rate) your speed should be approx. 2400 mhz minimum (800mhz x 3 = 2400)

 

https://www.overclockers.com/forums/showthread.php/651744-understanding-OC-attempt-Info-please

 

3. Napięcie NB podnosimy którym poleceniem? "NB Voltage Control"? Czy "CPU NB Vid Control"?

Edytowane przez azymut38

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Póki co zostaje na 3900 Mhz. Napięcie procesora 1,45 V.

Wszystko tak jak na załączonych obrazkach.

Nie wiem dlaczego pamięć, która ma fabrycznie 1,5 V w biosie świeci jako 1,616 V i nie chce się kręcić. W sumie nie wiem czy wskazania biosu płyty są zawyżone, czy płyta sama podbija RAM-owi napięcie.

NB na 2400 Mhz - na napięciu 1,1 V.

 

Co mogę zrobić jeszcze? Pamięć pomimo podniesienia napięcia na 1,65 nie chce się kręcić. Jakieś sugestie co mógłbym jeszcze udoskonalić?

Wg testu stąd: https://www.overclockersclub.com/reviews/gskill_ddr3_1600_8gb/3.htm RAM, który mam kręci się świetnie.

Co więc robię nie tak?

 

 

Screen-Hunter-206-May-25-18-45.jpg

 

Screen-Hunter-207-May-25-18-45.jpg

 

Temperaturki:

 

Idle:

 

Screen-Hunter-208-May-25-18-46.jpg

 

Stress:

 

Screen-Hunter-209-May-25-19-32.jpg

Edytowane przez azymut38

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W HWMonitor rozwiń zakładkę Voltage,tam jeden z czujników to napięcie ramu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jakie konkretne benchmarki życzyłbyś sobie?

 

Jak dla mnie komplet testow z AIDA64 przed / po OC wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie komplet testow z AIDA64 przed / po OC wystarczy.

Tylko autor testy stabilności już zrobił :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi chodzi o wydajnosc tego proca, jak sobie radzi po takim OC.

 

Zapodam taki test w wolnym czasie, np. Aida.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi chodzi o wydajnosc tego proca, jak sobie radzi po takim OC.

Jak dla mnie wystarczy Cinebench/Blender/HWBot x265,ale Aida też nie będzie zła podobnie Sisoft Sandra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Kręcenie go pod sufit nie za bardzo się opłaca. Pobór prądu jest naprawdę duży. Moim zdanie lepiej trzymać się 1.3V max 1.4.

Czym większy zegar kontrolera pamięci tym mniejszy zegar RAM, lecz nie patrz na to. Patrz na przepustowość w AIDA.

RAM 2000 MHz na 2400 MHz kontrolera da niższe wyniki niż RAM 1600 MHz na 3000 MHz kontrolera.

Powinieneś zrobić 3 GHz na około 1.25-1.3V CPU/NB.

 

Far Cry - New Dawn

3,75 CPU 3 GHz CPU/NB

MIN,AVG,MAX

39,53,82 257W

3,0 GHz CPU 3 GHz CPU/NB

35,47,72 201W

 

7-Zip

30056 MIPS 205W dla 3,75/3

25275 MIPS 145W dla 3/3

Edytowane przez Luis13

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Napięcie NB podnosimy którym poleceniem? "NB Voltage Control"? Czy "CPU NB Vid Control"?

 

 

NB Voltage Control

 

Jesteś pewien?

AMD w poradniku podaje:

 

CPU NB VID: CPU Voltage Identification Digital – a register value that programs the motherboard voltage

regulator (VR) to a specific value. In short, the CPU NB VID determines the CPU NB Core Voltage level. In the

case of the AMD Phenom II X4 955BE CPU the default CPU NB VID is usually 1.100V. The Maximum CPU NB

VID value is 1.550V. NOTE: VID value may not always equal to the actual voltage level (see “Voltage

OFFSET”). VID value can be adjusted on the fly with the AMD OverDrive™ utility. Note: VID value can be

increased only on the Black Edition CPUs.

 

W nawiązaniu do porady odnośnie relacji RAM/NB:

 

Kręcenie go pod sufit nie za bardzo się opłaca. Pobór prądu jest naprawdę duży. Moim zdanie lepiej trzymać się 1.3V max 1.4.

Czym większy zegar kontrolera pamięci tym mniejszy zegar RAM, lecz nie patrz na to. Patrz na przepustowość w AIDA.

RAM 2000 MHz na 2400 MHz kontrolera da niższe wyniki niż RAM 1600 MHz na 3000 MHz kontrolera.

Powinieneś zrobić 3 GHz na około 1.25-1.3V CPU/NB.

 

 

1. Rozumiem, że proponujesz, by zostawić RAM na 1600 Mhz, a wykręcić NB na ok. 3000 Mhz, tak?

2. Ew. zmniejszenie timingów mogę wypróbować?

Edytowane przez azymut38

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Najpierw podkręć kontroler, a potem RAM.

Chyba mam gdzieś wyniki RAM na Phenomie. Może znajdę.

 

...

 

Niestety mam tylko wynik z AIDA 3,75/3/1600

3pufc75vp0zp.png

oraz MAXXMEM

ntlcjga09ncx.jpg

 

Nie mam bezpośredniego porównania.

Edytowane przez Luis13

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napięcie NB podnosimy którym poleceniem? "NB Voltage Control"? Czy "CPU NB Vid Control"?

 

 

NB Voltage Control

 

Chyba jednak CPU NB ....

tu pisza:

https://www.overclock.net/forum/10-amd-cpus/828433-should-i-have-cpu-nb-cpu-nb-vid-same-voltage.html#/topics/828433?page=2

 

„You need to tweak CPU NB Vid for higher overclocks or if you plan to overclock the northbridge higher then 2000mhz, you should -NEVER- have to touch NB voltage control”

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...