Skocz do zawartości
Zmoraa

[Zestaw] Mocny PC do 10k dla programisty

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Cześć wszystkim.

 

Mija już prawie 9 lat od ostatniego zakupu: LINK

Dzięki Wam przez tyle lat dzięki waszej pomocy miałem na prawdę niezawodny zestaw (niech żyje 2500k), ale nadszedł czas na porządny upgrade, ponieważ obecna maszyna nie daje już rady w pracy.

Mam już jakiś pomysł, ale chciałbym się upewnić czy wszystko ok i wysłuchać opinii

 

Główne przeznaczenie to frontend development (programowanie), czyli dużo mocnych wątków i min 32GB ramu: VS Code, chrome z 15+ zakładkami, wirtualka, kilka procesów nodejs, slack.

Gaming sporadycznie, a to co lubię nie wymaga super grafy: Hearthstone, Diablo 3, PES, Tekken 7, POE, więc tutaj nie ma priorytetu.

Potrzebuję jedynie budy, monitor mam: Dell AW3418DW.

 

Co wykorzystam z poprzedniego PC:

SSD: Crucial MX100 512GB (jako dodatkowy)

HDD: 2x Samsung 500GB 7200rpm 16MB cache SATA-II F3 (archiwum/backup)

GPU: MSI GeForce GTX 970 Gaming 100ME 4GB (może kiedyś wymienię, obecnie nie czuję potrzeby)

 

Reszta aktualnego PC (i5-2500k, p8p67, Thermaltake 630W, 8GB ramu,  Scythe Mugen  i SilentiumPC Gladius 600) pójdzie pewnie na sprzedaż albo do rodziny.

 

Planowany zestaw:

------------------------------------

Procesor Intel Core i9-9900K Octa Core, 5.0GHz,16MB,14nm,BOX (BX80684I99900K)

2 349 zł

 

Płyta główna Gigabyte Z390 AORUS PRO

819 zł

 

Chłodzenie wodne Nzxt Kraken X62 v.2 (RL-KRX62-02)

598,20 zł

 

Obudowa Nzxt H700 okno, biały (CA-H700B-W1 )

616 zł

 

Zasilacz SeaSonic Focus Plus Gold 750W (SSR-750FX)

457 zł

 

Pamięć G.Skill Trident Z, DDR4, 32 GB,3200MHz, CL16 (F4-3200C16D-32GTZKW)

1 029 zł

 

Dysk SSD Samsung 970 EVO Plus 1TB M.2 PCIe x4 NVMe (MZ−V7S1T0BW)

1 029 zł

 

System operacyjny Microsoft Windows 10 Professional PL 64-bit (FQC-08918)

609 zł

 

UPS APC Back-UPS 700VA, 230V, AVR, French Sockets (BX700U-FR)

376,19 zł

 

------------------------------------

Do zapłaty: 7 882,39 zł

 

Nie mam określonego budżetu, ale żeby nie było to powiedzmy, że całość do 10k.

Chcę mieć znów podatny na OC mocny sprzęt na lata, bo nie lubię handlować i co 2 lata bawić się w aukcje.

 

Estetyka jest dla mnie ważna, chociaż nie jestem fanem aktualnej mody RGB.

 

Obudowę chciałbym białą i z oknem. Wahałem się między Phanteks eclipse p400 (najbardziej mi się podoba z wyglądu), nzxt h700, h500 i Meshify S2 (najmniej mi się podoba), ale chyba ostatecznie wybiorę h700. Nie dość że wygląda fajnie to jest też dosyć przewiewna i chyba pomieści chłodzenie Krakena na górze.

 

Przede wszystkim nie jestem pewny wyboru ramu i zasilacza.

Na UPS się nie znam, wybrałem najbardziej polecany. Potrzebny mi jest tylko żeby zapisać aktualny stan pracy po wyłączeniu prądu.

 

 

Miłego wieczoru!

 

PS: W zestawie jest windows, to nie pomyłka, po prostu potrzebuję wersji Pro.

Edytowane przez Zmoraa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz zdecydowanie trafny.

RAM TridentZ 3200MHz CL14 lub 3600MHz CL15.

Więcej zastrzeżeń nie ma. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz zdecydowanie trafny.

RAM TridentZ 3200MHz CL14 lub 3600MHz CL15.

Więcej zastrzeżeń nie ma. :D

 

Dzięki! Jutro zmienię RAM :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Zestaw wygląda bardzo spoko, choć SSD tańszy SSD SX8200 PRO wypada znacznie sensowniej pod względem cena / jakość.

 

UPS powinien być w porządku, miałem taki model na statku (gdzie co jakiś czas występowały blackouty) i spisywał się w porządku, choć pod taki sprzęt wziąłbym raczej mocniejszy model - www.morele.net/ups-apc-back-ups-950va-230v-avr-french-sockets-bx950u-fr-714026/

 

Jeśli nie masz zamiaru kręcić pamięci to można też poszukać tańsze pamiątki.

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Zestaw wygląda bardzo spoko, choć SSD tańszy SSD SX8200 PRO wypada znacznie sensowniej pod względem cena / jakość.

 

UPS powinien być w porządku, miałem taki model na statku (gdzie co jakiś czas występowały blackouty) i spisywał się w porządku, choć pod taki sprzęt wziąłbym raczej mocniejszy model - www.morele.net/ups-apc-back-ups-950va-230v-avr-french-sockets-bx950u-fr-714026/

 

Jeśli nie masz zamiaru kręcić pamięci to można też poszukać tańsze pamiątki.

 

Zmieniłem UPSa i dysk: morele.net/inventory/info/c16a1b2d

 

Co do RAMu, zależy mi na 2 x 16GB, ponieważ w przyszłości chciałbym mieć furtkę na upgrade do 64GB, ale nie widzę alternatyw.

Najtańszy 3200MHz CL14 kosztuje 1318 zł natomiast 3600MHz CL15 w ogóle nie widzę w sklepie w takiej konfiguracji:

 

Link do listy ramów w takiej konfiguracji: morele.net/komputery/podzespoly-komputerowe/pamieci-ram-38/,,,,,,,p,0,,,,7965O980523,7971O740277,7974O985030.982636,21239O665142,7973O3200:/1/

Edytowane przez Zmoraa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli sprzęt ma być na lata na pewno nie bawił bym się w dyski adaty, samsung jest dużo pewniejszy.

Odpuściłem bym sobie też wykorzystywanie starych HDD, dysk po 5 latach jest już na tyle wyeksploatowany, że nie nadaje się raczej na nic sensowniejszego niż podstawka pod kubek.

 

Jeśli chcesz spać w miarę spokojnie jeśli chodzi o backup, przemyśl zakup małego NAS-a + 2 dysków w raid 1. Za sensowne pieniądze ze średniej półki cenowej masz QNAP TS-231p2 + np. Seagate ironwolf - obecnie wydają mi się pewniejsze niż WD. Możesz przemyśleć dopłatę do wersji PRO (5 lat gwarancji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli sprzęt ma być na lata na pewno nie bawił bym się w dyski adaty, samsung jest dużo pewniejszy.

Odpuściłem bym sobie też wykorzystywanie starych HDD, dysk po 5 latach jest już na tyle wyeksploatowany, że nie nadaje się raczej na nic sensowniejszego niż podstawka pod kubek.

 

Jeśli chcesz spać w miarę spokojnie jeśli chodzi o backup, przemyśl zakup małego NAS-a + 2 dysków w raid 1. Za sensowne pieniądze ze średniej półki cenowej masz QNAP TS-231p2 + np. Seagate ironwolf - obecnie wydają mi się pewniejsze niż WD. Możesz przemyśleć dopłatę do wersji PRO (5 lat gwarancji)

 

Ma być na lata! Tam gdzie warto dopłacić - dopłacę. Tylko ma to mieć uzasadnienie. Dlatego proszę Was o pomoc :)

Dzięki za info w sprawie tego SSD. Ciągle nie mam przekonania do niego i może faktycznie lepiej zostać przy EVO Plus.

 

O kurcze, dałeś mi do myślenia z tymi dyskami. Nie sądziłem, że mają tak mocno określoną żywotność.

No to mam teraz zagwózdkę czy kupić nowe dyski pod backup i umieścić je w obudowie czy kupić osobnego NASa a w obudowie mieć jedynie SSD.

 

Czytam o nim i widzę, że można nawet jakieś kontenery stawiać, bardzo fajna sprawa. Może nawet będzie się dało jakiś prosty serwer postawić na ubuntu z wystawionym portem 80 :)

Mógłbym też podłączyć pod to drukarkę, aby była 24/h dostępna dla każdego w domu, więc chyba się skuszę.

 

Co do dysków do NASa, tutaj zdaję się na Ciebie. Wezmę te Seagate Ironwolf i zrobię raid 1 - teraz tylko kwestia pojemności.

Aktualnie mam ok. 1TB w użyciu, połowę pewnie wyrzucę po czystkach przy instalacji i przenosinach, więc pewnie 2 x 2TB będzie wystarczająco.

Widzę, że ten NAS występuje w 2 opcjach ramowych, 1GB i 4GB i 2 opcjach z 2 lub 4 zatokami. Którą polecasz?

Wg mnie opcja z 4GB ramu i 2 zatokami będzie odpowiednia.

 

Aktualnie tak to wygląda: www.morele.net/inventory/info/7a172fda/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak mówiąc o dyskach... Samsungi zawsze miały jedną rzecz, która przy większym workloadzie niż system na nośniku pokazuje, że są warte dopłaty. Kontrolery Samsunga są świetne, graniczy z cudem znalezienie innego dysku o tak dobrym kontrolerze. Przy tym właśnie ta Adata nie ma startu. Nawet nie chodzi o samą wytrzymałość, a o to jak znosi długie obciążenia. Wiele dysków SSD lubi zwolnić po X minutach, a Samsung trzyma. IMO warto brać dyski Samsunga jak kogoś na to stać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak mówiąc o dyskach... Samsungi zawsze miały jedną rzecz, która przy większym workloadzie niż system na nośniku pokazuje, że są warte dopłaty. Kontrolery Samsunga są świetne, graniczy z cudem znalezienie innego dysku o tak dobrym kontrolerze. Przy tym właśnie ta Adata nie ma startu. Nawet nie chodzi o samą wytrzymałość, a o to jak znosi długie obciążenia. Wiele dysków SSD lubi zwolnić po X minutach, a Samsung trzyma. IMO warto brać dyski Samsunga jak kogoś na to stać.

 

Dzięki za info! Jeśli mam okazję teraz dopłacić do dysku, który będzie mniej narażony na throttling to oczywiście skorzystam.

Czytałem też, że ogólnie dyski nvme bardzo się grzeją, ale tutaj chyba bezpośrednio nic nie poradzę.

Pozostaje liczyć na dobry przewiew powietrza w obudowie. Dlatego też m.in. wybrałem AIO, żeby nie blokować powietrza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma być na lata! Tam gdzie warto dopłacić - dopłacę. Tylko ma to mieć uzasadnienie. Dlatego proszę Was o pomoc :)

Dzięki za info w sprawie tego SSD. Ciągle nie mam przekonania do niego i może faktycznie lepiej zostać przy EVO Plus.

 

O kurcze, dałeś mi do myślenia z tymi dyskami. Nie sądziłem, że mają tak mocno określoną żywotność.

No to mam teraz zagwózdkę czy kupić nowe dyski pod backup i umieścić je w obudowie czy kupić osobnego NASa a w obudowie mieć jedynie SSD.

 

Czytam o nim i widzę, że można nawet jakieś kontenery stawiać, bardzo fajna sprawa. Może nawet będzie się dało jakiś prosty serwer postawić na ubuntu z wystawionym portem 80 :)

Mógłbym też podłączyć pod to drukarkę, aby była 24/h dostępna dla każdego w domu, więc chyba się skuszę.

 

Co do dysków do NASa, tutaj zdaję się na Ciebie. Wezmę te Seagate Ironwolf i zrobię raid 1 - teraz tylko kwestia pojemności.

Aktualnie mam ok. 1TB w użyciu, połowę pewnie wyrzucę po czystkach przy instalacji i przenosinach, więc pewnie 2 x 2TB będzie wystarczająco.

Widzę, że ten NAS występuje w 2 opcjach ramowych, 1GB i 4GB i 2 opcjach z 2 lub 4 zatokami. Którą polecasz?

Wg mnie opcja z 4GB ramu i 2 zatokami będzie odpowiednia.

 

Aktualnie tak to wygląda: www.morele.net/inventory/info/7a172fda/

 

Jeżeli chciałbyś się pobawić w stawianie prostego serwerka na qnapie, co jak najbardziej jest możliwe to pomyśl nad modelem TS251+ - tutaj masz porównanie - https://www.qnap.com/pl-pl/product/compare?products=ts-251%2B,ts-231p2&ref=product_overview

W 251 jest już 64 bitowy CPU, ram zawsze możesz rozszerzyć - bazowo 251 ma 2gb - myslę że na początek w zupełności wystarczy. No i 251 już obsługuje pełną wirtualizację, sam właśnie go zamówiłem, stwierdziłem że to również sprzęt na lata i warto dopłacić te parę złotych za rozszerzone możliwości - przegadałem temat z kolegą który ma ts231-p i też zdecydował się na wymianę na 251+.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak mówiąc o dyskach... Samsungi zawsze miały jedną rzecz, która przy większym workloadzie niż system na nośniku pokazuje, że są warte dopłaty. Kontrolery Samsunga są świetne, graniczy z cudem znalezienie innego dysku o tak dobrym kontrolerze. Przy tym właśnie ta Adata nie ma startu. Nawet nie chodzi o samą wytrzymałość, a o to jak znosi długie obciążenia. Wiele dysków SSD lubi zwolnić po X minutach, a Samsung trzyma. IMO warto brać dyski Samsunga jak kogoś na to stać.

 

O jakim modelu Samsungów dokładnie piszesz? Samsungi na TLC również po zapchaniu buifora SLC czy tam Turbo Write zwalniają i mają dropy na zapisie bo głównie zwolnienia są tylko na zapisie liniowym. Co prawda taki EVO Plus ma znaczniejsze dropy ale różnica w cenie dość spora. Dodatatkowo trzeba mieć na uwadze to, czy faktycznie ten zapis liniowy plików po kilka GB czy kilkanaście GB będzie dzień w dzień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Wystroi się w drogie i przepłacone rzeczy za nakradzione pieniądze, złamie przy tym prawo, zhańbi stanowisko i jeszcze się tym pochwali do kamery w swojej próżności i głupocie. 
    • Nasze pieniądze poszły na smycz dla psa i ubranie Gucciego  Ukraina jak lewica wystarczy dać im mówić, ruscy nie muszą nawet siać propagandy 
    • Nie przesadzam  za 3 lata jak dobrze kojarzę płaciłem jakieś 130 zł, no ale to kilka ładnych lat wstecz było   
    • https://mojaolesnica.pl/57266,637577,napastowal-kobiete-kolo-olesnickiego-lidla-wezwano-policje Ale rasiści z tych Polaków 
    • Cdkeys nawet według ich własnego regulaminu niczego nie sprzedaje CDKeys.com’s Terms and Conditions 2. About CDKeys.com and Online Shop 2.1 CDKeys.com is an online/internet platform that connects Buyers with Sellers to facilitate the sale and purchase of various Programs. The Online Shop provides access to a variety of Programs and facilitates the transaction between Sellers and Buyers. 2.2 You understand and agree that CDKeys.com acts as an intermediary between Buyers and Sellers and that any offer and/or  sale performed through the Online Shop are made between particular Seller and Buyer while CDKeys.com only facilitates such transactions by means of establishing and maintaining the Online Shop’s functionalities and providing certain Services to the Users aimed at improving safety, speed and certainty of the transactions. 2.3 Buyers understand, agree and acknowledge that any transaction and/or agreement entered into with a Seller, as a result of your use of the Services whether oral or written, is between you and the Seller only, and CDKeys.com is not a party thereto. Notwithstanding these Terms and Conditions, Buyers may be required to enter into contractual agreements with Sellers and/or accept the Seller’s terms and conditions in order to purchase a Program. In such an instance, CDKeys.com shall not be a party to the Seller Agreement and shall not be responsible for performing the obligations of the Seller Agreement between Buyers and Sellers. CDKeys.com disclaims all liability arising from or related to any such Seller Agreement. 2.4 You agree and acknowledge that CDKeys.com does not own, sell, resell, furnish, provide, rent, re-rent, and/or host any Program and/or Seller Services and that Sellers shall solely be responsible for Seller Services and/or Programs. 2.5 CDKeys.com provides Buyers with its Services free of charge. CDKeys.com may however charge a fee to Sellers in relation to each Product following the successful payment of the Program Price. 2.6 CDKeys.com does not endorse any Seller over another to service a Buyer. While we try our best to verify Seller’s information, conducting a due diligence and useing commercially reasonable efforts to confirm that Sellers are licensed and  maintain the required governmental approvals to provide Seller Services, we do not make any warranty, guarantee, or representation as to the licensing, ability, competence, compliance, or qualifications of any Seller. 2.7 Although CDKeys.com requires Sellers to provide accurate information about themselves and Programs, we do not confirm, and shall not be responsible for, any Program details or any Seller’s purported identity. Buyers agree to independently research and evaluate the Programs and Sellers.   Czyli w razie czego będzie, "ja tu tylko sprzątam i udostępniam teren".
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...