Skocz do zawartości
E-Mariusz

[4000 PLN] Uniwersalny komputer do zadań domowych

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy!

 

Stoję przed wyborem części do komputera stosunkowo uniwersalnego. Trochę pod delikatny montaż, trochę pod internety, trochę pod gry (GTA V, Fortnite).

Mam na to przeznaczony budżet 4000 PLN (załóżmy, że na samą jednostkę centralną, bez peryferiów).

 

Co jestem w stanie złożyć w tej kwocie?

 

Jeśli chodzi o moje predyspozycje, to pod kątem CPU upierałbym się na coś od Intela.

 

PS. Mile widziane części z x-kom.

Edytowane przez E-Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Szkoda, że akurat na intela się upierasz, bo w tej cenie i do "zadań uniwersalnych" jak znalazł jest ryzen 2600. Do tego x-kom bywa drogi... Kupując w różnych sklepach wyraźnie zejdziesz z ceny.

Ale klient płaci, klient wymaga ;)

 

Procesor "rozwojowy". Chciałoby się i7, ale są obecnie bardzo drogie i nieopłacalne. Za 2-3 lata wymiana na i7-i9. Nie potrzebujesz dodatkowego chłodzenia, a jak już to jakiś spartan za 70zł, jeśli ma być cicho.

16GB ramu masz za cenę moich 8GB kupowanych w zeszłym roku...

Grafika nie powala, ale na teraz starcza aż nadto, a jest tania jak na obecne ceny kart graficznych. Za 2 lata wymiana na coś dużo mocniejszego.

Płyta główna może być zamieniona na którąś z bardzo zbliżonych od ASUSA lub Gigabyte. Po prostu lubię tę markę.

Zasilacz wystarcza z dużym zapasem, bardzo długa gwarancja. Obudowa taka sobie. Mam ją (wariant) i chociaż nie można jej nic specjalnie zarzucić, jest raczej taka sobie pod rożnymi względami. Możesz sobie wybrać coś ładniejszego wedle gustu.

SSD z długą gwarancją. Kupowałem go za 229 w promocji. Zazwyczaj można go dostać za 249. Ceny SSD idą w dół i to ostro, więc na święta pewnie sobie kupisz nvme na system i gry, a ten dysk będzie magazynem. Można zamienić na tańszy od Adata lub na wersję BX z krótszą gwarancją (odradzam). Można dokupić 1TB HDD za stówkę z małym hakiem od Toshiby, jeśli masz taką potrzebę.

 

Wartość zakupów: 3 842,02 zł

 

PS. Gdbyś zamiast i5-3470 miał i5-3550, twoja puszka byłaby niemal bratem bliźniakiem mojego poprzedniego sprzętu :E

post-587334-15586162843186_thumb.jpg

Edytowane przez Makavcio2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Co do tej płyty muszę się wtrącić... Dlaczego ta, a nie płyta Gigabyte Gaming X, która ma lepszą sekcję zasilania od niej?

Na tej od MSI bałbym się dać i9-9900K, a Gaming X jeszcze jako tako działa w współpracy z nim.

 

Reszta jest okej, ale przy tej płycie musiałem się po prostu wypowiedzieć. Chociaż może po prostu o czymś nie wiem?

Edytowane przez Fox12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komputer właściwie nie dla mnie, a kuzyna, który uparł się na Intel. @Makavcio2 - serdecznie dziękuję za pomoc. Mam nadzieję, że poprzedni PC służył Ci równie dobrze, jak mój jeszcze obecnie chyba siódmy rok :)

 

Odnośnie samej grafiki: GTX1060 vs GTX1660 - młodszy brat jest opłacalny?

 

@Fox12 - mógłbyś podpowiedzieć, o której płycie dokładnie mówisz? Idzie tam zamontować NVMe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@E-Mariusz - piszę o tej płycie z lewej strony z linku --> https://www.x-kom.pl/comparison/454034,454158

Z tego co wiem w swojej cenie ma bezkonkurencyjną sekcję zasilania co jest ważne jakbyś kiedyś chciał dać coś mocniejszego niż i5-9600K chociaż i do niego poleca się tą płytę. Posiada jedynie mniej złącz od tego MSI, ale nadal ma złącza M.2 :)

10zł to chyba niewiele zważając na lepszą sekcję zasilania co przyda się w mocniejszych prockach ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie. Dziękuję :)

 

Coś innego jeszcze ewentualnie możemy wykombinować, czy to w miarę optymalne zestawienie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie zestaw za 4000 to RX2060 na pokładzie must have..

(h)ttps://www.morele.net/inventory/info/4f05706a/

Można kombinować z pamięciami, brać aegisy 2x8GB 3000Mhz za 345zł. Ale generalnie wolałbym szybsze hyperxy.

Kartę albo 370A-PRo albo podmienić na Z390 GAMING X od GIGABYTE i brać aegisy (wtedy zmieścimy się w budżecie).

Jeśli nie jest planowana rozbudowa procka, to można brać nawet płyte typu: MSI B360M PRO-VD - 250zł, wtedy szukać pamięci 2666 za ok. 300zł. i mamy 300-400zł w kieszeni np. na dodatkowy dysk, windowsa czy tam inne wariactwa. Wydajność zostaje podobna.

 

Teoretycznie jakby się uprzeć to i 2070 wsadzimy. :) Ale wtedy polecimy z dyskiem do 240 na m2 lub 500 na sata, płyta max msib360m pro-vd i aegisy. Typowo budżetowo, ale mamy i5 9400f + RX2070 za ok. 4100zł. Możliwość rozbudowy teoretycznie żadna, ale kiedyś można płytę z prockiem sprzedać i kupić nową generacje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(h)ttps://www.morele.net/inventory/info/e3787e4b/

Są teraz promocje, że 2070 można za niespełna 2100 wyrwać, więc kwestia warta przemyślenia. Warto zajrzeć na portal Xtream.

 

O tu: https://xtreem.pl/karty-graficzne/993-msi-geforce-rtx-2070-armor-8g.html

Rabat 7-9% w zależności od płatności i mamy 2050zł za kartę :) a resztę w innym sklepie.

 

A to daje nam w końcowym efekcie poniżej 4000zł :)

 

Warto przemyśleć więc obudowę z 3 wentylatorami za 30zł więcej :)

 

Kto by pomyślał 3 miesiące temu, że za ok. 4000zł można już zapodać i5 9 gen z 2070? huhu :)

 

I to na zasilaczu goldowym, pół modularnym z dyskiem m2 ^^

 

A ja za swój zestaw zapłaciłem ~4500zł nie licząc peryferiów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak jeszcze poza wszystkim, jeśli klient może dołożyć, to nawet bym się nie zastanawiał i brał Z390X i m2 na 512. To raptem 10% więcej, bo 4400, ale mamy zestaw do rozbudowy na i7 8700k (pod nie małe oc) za rok czy tam dwa, jakby wątków brakowało. Bo w tej chwili 6/6 do gier/internetu i zwyczajnej pracy w zupełności wystarcza.

 

Wydaje się, że wg. tendencji spadkowej ok. 10-15% na rok, proc będzie za 1100zł, a swojego za ok. 400 może opylisz i przy doinwestowaniu 700zł, będzie i7 8700k + RX2070, a to już naprawdę maszyna pod 1440p.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obsłuży, ale może być konieczna aktualizacja BIOS. Jak kupujesz cały zestaw w X-Kom to napisz w komentarzu, to ci zaktualizują.

 

Chociaż nie wiem czy aż tak oszczędzałbym na płycie głównej, chyba wolałbym dorzucić do czegoś z chłodzoną sekcją zasialania i większą ilością slotów RAM - https://www.x-kom.pl/p/422195-plyta-glowna-socket-1151-asrock-b360m-pro4.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obstawiam, że z tym w/w też wchodzi w grę aktualizacja BIOS?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, chodź zależy. Płyty generalnie powinny mieć aktualny BIOS bo ten BIOS wydano z 8-10 miesięcy temu. Ale możesz trafić na jakis leżak magazynowy i wtedy trzeba aktualizować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiątki https://www.x-kom.pl/p/481880-pamiec-ram-ddr4-crucial-16gb-3000mhz-ballistix-sport-lt-gray-cl15-2x8gb.html - niższe opoznienie, nizsza cena. Pamietaj tylko, że na płycie B360 i tak polecą na 2666 MHz i nie więcej - żeby w pełni wykorzystać trzeba by stówe dorzucić do płyty Z370 / Z390.

 

Poza tym ok, ale przydałoby się jeszcze chłodzenie typu Fera 3 na CPU - na boxie przy takich temperaturach jak teraz panują będzie ciepłooo i głośno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie ma sensu brać 3000 MHz, wystarczy 2666 MHz na spokojnie? Jeśli tak, to nie ma faktycznie sensu przepłacać. Zostanie właśnie na jakieś chłodzenie, które pewnie będzie dokupione w niedługim czasie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, 2666 wystarczy pod B360, choć biorąc 3000 MHz CL15 jest szansa, że uda ci się zjechać z opóźnieniem niżej. A znów RAM 2666 MHz z sensownym CL (15-16 max) nie kosztuje w sumie mniej od tych Cruciali.

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, koniec końców wyszło coś takiego:

https://www.x-kom.pl/lista/wmnnzi7ao

 

Coś zmieniamy, czy można ze spokojem ducha zamawiać?

 

https://proline.pl/koszyk/713dd965

 

- sam dysk SSD NVME 1TB

- płyta w pełbnym ATX co przy obudowie z oknem będzie lepiej się prezetować

- zdecydowanie lepszy zasilacz pod względem elektrycznym, kultury pracy i gwarancji

 

Z kodem PROSET montaż masz z 1 zł więc cenowo wychodzi to tam samo jak u Ciebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://proline.pl/koszyk/713dd965

 

- sam dysk SSD NVME 1TB

- płyta w pełbnym ATX co przy obudowie z oknem będzie lepiej się prezetować

- zdecydowanie lepszy zasilacz pod względem elektrycznym, kultury pracy i gwarancji

 

Z kodem PROSET montaż masz z 1 zł więc cenowo wychodzi to tam samo jak u Ciebie.

Seasonic Focus słynie z tego, że nie jest najcichszy. Na forach i reddicie często o tym widziałem. W dodatku 450W nawet przy tak dobrym zasilaczu to ciut mało i będzie on głośniejszy od np. Supremo podanego wyżej (przez wyższe % obciążenie i samą specyfikę Focusa Gold)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podaj linki bo to aż niemożliwe o czym piszesz.

Raczej tyczy się to może jakieś felernych sztuk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...