Skocz do zawartości
Seledynowy Pou

Moja boje z zakupem szybkiego i w miarę dobrego monitora

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

W tym roku postanowiłem zmodernizować mój stary wyświetlacz komputerowy jakim jest obecnie LG 23MP65. Poprzedni monitor z 5 lat temu wybierałem ze 2 tygodnie śledząc fora.

Tym razem także postanowiłem skorzystać z forum nie tylko polskiego ale i zagranicznego, no cóż, teraz nie jest tak prosto.

 

Na dzień dobry zajrzałem do mojego pierwszego ulubionego sklepu czyli X-Kom

Na pierwszy ogień poszedł monitor Acer Nitro VG270UPBMIIPX - 1649zł

Jak tylko dostałem sms od razu pojechałem do sklepu, zapłaciłem i pognałem do domu na testy. Oczywiście mojego starego IPS'a podpiąłem pod złącze HDMI i postawiłem go z boku by mieć jakieś porównanie i czekałem aż mnie ta jakość uderzy.

Niestety to nie nastąpiło :) Okazało się że obraz nie jest tak wyraźny jak na moim starym monitorze, co prawda w LG jest regulacja ostrości i to ona dawała kopa obrazowi, a w Acerze tego nie było. No ale cóż. Zrobiłem test w ciemnym pomieszczeniu i oczywiście podświetlenie matrycy nie było rewelacyjne, standardowo dolny lewy róg mocno świecił, górny lewy także ale mniej. Okazało się także że były dwa zielone piksele na środku matrycy po prawej i lewej stronie przy ramkach. Na szczęście były ledwo widoczne na czarnym tle. Potem denerwowało mnie brak zapisu w profilach G1 np na G1 zapisuję Freesynch, na G2 VRB, zapisuje się tylko jedno z nich. Jednak jeszcze dałem szansę temu monitorowi, aż tu nagle po dwóch dniach co jakiś czas wyskakiwać zaczął pasek po prawej stronie, takie szybkie mignięcie paska i spokój, występowało to raz na dzień, czasem 4 razy na dzień.

Okazało się także, że smuży w grach, tzn przy szybkich ruchach mimo 144 hz zamazuje się obraz w dalszym planie. Włączenie funkcji OverDrive na Extramalny wprowadza sporo zakłóceń, dlatego trzeba włączyć tryb Normal. Standardowo 1ms powinien osiągać przy włączonej opcji VRB, ale obraz staje się wtedy tak ciemny że nie da się grać, no i powstają także wtedy przebarwienia na obrysach i są wprowadzone dodatkowe zakłócenie, tzw przester że głowa mała.

Niestety zwróciłem produkt. Ogólnie niczym szczególnym mnie nie zaskoczył. Ah, byłbym zapomniał, na matrycy góra była biała, a przy dole przechodziła tak jakby w żółtawy odcień.

 

 

 

 

Także drugi monitor to AOC C24G1 Curved za 850 zł

Myślę sobie, no sprawdzę to cacko, opinie dobre, więc szybko zamawiam i czekam. Po otrzymaniu monitora cierpliwie i powolutku go rozpakowuję, podłączam i co?

Pierwsze co rzuca mi się w oczy to strasznie, ale to strasznie niewyraźna czcionka, wręcz nie da się czytać komfortowo tekstu. Myślę sobie, szybka kalibracja, ustawienie czcionki ClearType, i... i jest troszkę lepiej ale nic ponadto. Na szczęście okazało się że nie ma żadnych badpixeli, ani paprochów. Ale co z tego jak matryca została wklejona krzywo. Z jednej strony brak szpary, a z drugiej prawie pół centymetra aż zaczemy było widać. Okazało się także że mimo wyłączenia dynamicznego kontrastu obraz w niektórych momentach pulsuje (przyciemnia się i rozjaśnia). Widać to szczególnie na obrazach wczytywania się gier, strasznie to denerwujące takie miganie czy pulsowanie.

Tym razem 1ms przy włączonej opcji MPRT, gdzie ekran jest wtedy bardzo ciemny i nie da się grać, ale obraz faktycznie nie smuży. Także wady kolejny raz przekreśliły ten monitor i został zwrócony do sklepu w idealnym stanie.

 

 

 

Między czasie zamówiłem kolejny monitor, tym razem ze sklepu Komputronik. Okazał się nim monitor nie na matrycy IPS czy VA, ale na TN.

AOC AGON AG271QX za kwotę 1720 zł

Monitor okazał się najlepszy z testowanych powyżej, w miarę ładne kolory, bardzo fajny czas reakcji w grach, co prawda stopka taka trochę za duża, ale powiedzmy że na stopkę nie patrzymy :). Ogólnie byłem zadowolony, mimo słabych kątów widzenia, no bo wiadomo.

Podświetlanie ładne i równe, aczkolwiek przy czarnym tle widniała naokoło ramek taka ciemnoniebieska poświata

I już się cieszyłem. Mówię fajny monitor i chyba go zostawię. Fajne funkcje Over Drive, szkoda że nie miał możliwości BFI, czyli wstawienia czarnej ramki, ale i bez tego radził sobie świetnie. Aż do momentu kiedy postanowiłem sobie go skalibrować z kolorami by były podobne do mojego starego LG IPS. No i faktycznie o ile z gammą było trochę słabo, o tyle siedząc na wprost monitora osiągnąłem w miarę ładne kolorki ustawiając odpowiednio RGB i Gammę. Niestety pod tak skalibrowany ekran przy skrolowaniu w przeglądarce tekst zmieniał kolory z czarnego na fioletowy czy niebieski co dla mnie było nie dopuszczalne. Okazało się żeby to wyeliminować nie pomogło wyłączenie OverDrive tylko zejście kontrastu w okolice 44. Wtedy było ok, ale jednak niesmak pozostał i ze względu iż były te przekłamania postanowiłem monitro zwrócić. Przy trybie Normaln w ustawieniach RGB czyli 50/50.50 nic takiego się nie działo.

 

 

 

Następnie ponownie X-kom i monitor już dużo droższy czyli Gigabyte Aorus AD27QD

Gigabyte Aorus AD27QD - cena 2500 zł

Ogromne pudło, duża i szeroka podstawka, na tyle duża że jak postawiłem go na biórku 80 cm szerokości to monitor zajął pół biurka. Z tym trzeba się liczyć. No ale przejdźmy do tego co mi się nie podobało.

Oczywiście standardowo lewy dolny róg wyraźnie się odznacza i świeci najmocniej, ale dla mnie nie jest to aż taką wadą. Wadą natomiast większą było słabe HDR. By osiągnąć paletę barw 10 bit, trzeba ustawić 120 hz, po włączeniu HDR i ustawieniu jasności na maksymalną wydaje się że jasność nie jest za dobra. Więc HDR wyłączyłem i nie wracałem już do niego, ogónie HDR nie jest mi potrzebne. Na reddicie w testach czasy smużenia były niezłe, jednak ja jak testowałem monitor to smużenie nie różniło się od pierwszego w teście Acera. Po włączeniu 1m MPRT smużenie ustaje ale obraz robi się strasznie ciemny i ghosting jest nie do zniesienia jeżeli nie mamy stałych 144 klatek. Jeżeli mamy na tyle mocną maszynę to funkcja MPRT daje radę, ale jasność obrazu jest wtedy dużo niższa niż w Acerze przy funkcji VRB. Podświetlenie raczej nikomu się nie przyda.

Ja trafiłem na w miarę dobry model, bez bad pixeli, fajna funkcjia aktualizacji oprogramowania. Jednak potrzebowałem trochę szybszej matrycy więc monitor poszedł na zwrot.

 

 

Mój drugi ulubiony sklep to Morele. Zakupiłem w końcu

Acer XF270HUAbmiidprzx za 1800 zł

Pudełeczko malutkie, stopka bardzo zgrabna, chyba najlepsza z kupionych monitorów, matryca bez bad pixeli, obraz jak to w Acerze, lekko nieostry, ale nie ma tragedii. Matryca dość szybka, najszybsza z powyższych, bardzo rzeczowa funkcja overdrive, nawet na extreme nie ma praktycznie zakłóceń, ogólnie nieźle, freesynch działa dość dobrze, chociaż czasem zdarzały się przycięcia. Już myślałem że monitor u mnie zostanie, bo niezły, co prawda trochę świecił górny lewy i prawy róg (lewy nawet dość mocno), ale czytając na redicie byłem pewien że po jakimś czasie naprężenia miną. Jednak nie doszłe było mi to sprawdzić, gdyż monitor posiadał bardzo irytującą dla mnie rzecz. Nie do zaakceptowania.

A mianowicie, przy włączonej funkcji FreeSynch, wyjście z pełnoekranowej gry do pulpitu celem sprawdzenia sobie coś na szybko, monitor wyłączał się na kilka sekund. No dobra, w grach może to i nie problem, ale to samo działo się na youtube, oglądam coś na pełnym ekranie, minimalizuję i obraz znika na kilka długich sekund. Naprawdę to irytujące. Przy wyłączeniu Freesynch problem nie występował.

Dziwne prawda?

Edytowane przez Seledynowy Pou

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety muszę Cie zmartwić. Twoje boje jeszcze trochę potrwają.

Sam testowałem Acer Nitro VG270UPBMIIPX , Acer Predator XB271HUBMIPRZ, ViewSonic XG2703. Najlepszy z nich był ten ostatni. Niestety biel nie była wszędzie biała i zdecydowałem, że nie będę w stanie patrzeć na nią w trakcie pracy na monitorze.

Chciałem szybki monitor z 144Hz, ale stwierdziłem, że dalsze zamawianie monitorów i ich testowanie nie jest dla mnie. Zmieniłem koncepcje i zamówiłem NEC EA271Q z usługa kalibracji do wielu scenariuszy oraz opcją wyboru wyselekcjowanego egzemplarza bez paprochów na matrycy, bez złych pikseli i z równomiernością podświetlenia do 5%. Cóż, może nie będzie tak szybki ale zdecydowanie jakość obrazu powinna być lepsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Hehe, no ja szukam monitora z odświeżaniem 144hz i szybką matrycą więc ciężko jest. Dziwne jest to że modele z przed 2 lat są lepsze niż te nowe co wychodzą.

 

Obecnie testuję Acer XF270HUAbmiidprzx za 1800 zł

Jest najlepszy ze wszystkich. Overdirve nawet na Extramalnym nie wprowadza praktycznie żadnych zakłóceń, matryca jest dość szybka, stopka do regulacji jest świetna, naprawdę najlepsza ale ...

No właśnie znalazłem jedną wadę co mnie denerwuje, a mianowicie przy ustawieniu funkcji freesych i np oglądaniu filmu czy graniu na pełnym ekranie, i następnie minimalizowaniu tego do pulpitu następuje wyłączanie się monitora na kilka sekund i ponowne załączanie co jest dla mnie niedopuszczalne.

 

Zamówiłem też na próbę monitor Asus PG279Q za 2300, musze na własne oczy się przekonać czy jest tak dobry w grach i tak słaby w podświetleniu.

 

A co było z tym Acer Predator XB271HUBMIPRZ? Bo zastanawiałem się czy nie brać go na testowanie z outletu xkoma. Bo kurcze chcę w miarę szybką matrycę bez smużenia.

Edytowane przez Seledynowy Pou

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Po przeczytaniu tego posta dochodzę do wniosku że na pojawienie się dobrego monitora 1440p 144hz przyjdzie mi czekać wiele miesięcy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

A co było z tym Acer Predator XB271HUBMIPRZ? Bo zastanawiałem się czy nie brać go na testowanie z outletu xkoma. Bo kurcze chcę w miarę szybką matrycę bez smużenia.

 

Nierównomierna biel. Na górze biel miała odcień żółtawy, na dole niebieski. Nie byłem w stanie tego zaakceptować. Ale próbuj. Jeżeli masz fundusze zamów 2-3 monitory i wybierz lepszą sztukę. Może trafisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Seledynowy Pou

 

Po pierwsze drogi kolego takie funkcje jak MRPT, VRB i ULMB to strobing i zawsze będziesz przy nich miał obnizona jasność ekranu! Taka przypadłość tej technologii. Najprosciej tłumacząc. Miedzy każdą renderowaną przez gpu klatkę obrazu jest wciskana jedna calkiem czarna a usyskuje się to przez stroboskopowe migotanie podswietlenia. Technologia nie jest idealna, ale nie mozna traktować jej działania jako wadę bo w każdym swoim wcieleniu działa tak samo!

 

Kolejna rzecz to BLB. Twoj stary monitor ma najprawdopodobniej podświetlenie typu CCFL czyli rodzaj świetlówek ktore sa umieszczone za panelem LCD w pewnej odległości ustalonej na sztywno. Matryca nie ma możliwości przesunięcia się bliżej podświetlenia przez co efekt wycieku światła jest znikomy lub wogole nie występuje. W nowych monitorach nie ma takiego rozgraniczenia i dlatego wystepuje BLB. Krotko mówiąc mateyca może sie przesowac względem źródła swiatla. Temat jest trochę bardziej skomplikowany ale ogolny zarys właśnie tak wygląda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz oczywiście rację, ale szybkość matrycy też ma znaczenie i niestety większość IPS są wolne i smużą. Przejrzę jeszcze Asusa i Predatora, ocenie i zobaczę czy coś zostawię, czy kupię kolejną TN do sprawdzenia czy może dam sobie spokój i kupię sobie coś na gwiazdkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wieczorem odebrałem z outletu z morele.net Monitor Asus PG279Q [outlet]

Opis do tego był taki

"Opakowanie otwarte, delikatne przetarcia, towar pochodzi ze zwrotu, jest w pełni sprawny, produkt posiada małe zarysowania na podstawie."

 

A po dokładnym sprawdzenie oczywiście w domu to nie wszystko

 

Zobaczcie i oceńcie, żeby nie robili nagle problemów jak będę chciał zwrócić monitor, oraz jak go np zostawię, jaki to będzie miało wpływ np na późniejsze naprawy serwisowe.

Link do galerii

 

https://photos.app.goo.gl/ywQvbHzKJKju1fQ98

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wieczorem odebrałem z outletu z morele.net Monitor Asus PG279Q [outlet]

Opis do tego był taki

"Opakowanie otwarte, delikatne przetarcia, towar pochodzi ze zwrotu, jest w pełni sprawny, produkt posiada małe zarysowania na podstawie."

 

A po dokładnym sprawdzenie oczywiście w domu to nie wszystko

 

Zobaczcie i oceńcie, żeby nie robili nagle problemów jak będę chciał zwrócić monitor, oraz jak go np zostawię, jaki to będzie miało wpływ np na późniejsze naprawy serwisowe.

Link do galerii

 

https://photos.app.goo.gl/ywQvbHzKJKju1fQ98

 

Nie wiem ile za niego zapłaciłeś ale sory - dla mnie to szrot. Ja bym zwracał czym prędzej... Jak BLB wypada u niego ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest najszybszy spośród testowanych.

Z racji tego że w outlecie, dałem za niego 2380 zł

Czekam jeszcze na Predatora z X-komu

 

Ciężko jest uchwycić BLB, strasznie prześwietlone zdjęcia, ale poniżej fotki, z lewej strony Asus PG279Q, z prawej Acer XF270HUA

https://photos.app.goo.gl/hgxGyqnWtsgDC2Pb9

 

Podświetlanie ustawione w obu na 50%

Powiem szczerze, że o dziwo Asus wypada dobrze, lepiej niż Acer. Może na zdjęciach tak tego nie widać ale musicie mi uwierzyć na słowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ten pixel widoczny bardzo ? Przeszkadza ? Sam u siebie mam bad pixel (jakby pół pixela) ale jest w lewym górnym rogu więc jest praktycznie nie widoczny...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem ile za niego zapłaciłeś ale sory - dla mnie to szrot. Ja bym zwracał czym prędzej... Jak BLB wypada u niego ?

 

po licznych testach zakupiłem Samsunga c27fg

https://www.x-kom.pl/p/377022-monitor-led-27-samsung-c27fg73fqux-curved-quantum-dot.html

jest 125% RGB, quantum dot, 144, freesync

 

też przetestowałem kilka wariantów wcześniej, zmieniałem ze starego Benq 24" FP241VW na MVA z 2007 r. bo zaczęły pojawiać się różne przebarwienia na matrycy

 

i w sumie ten Samsung wypadł najkorzystniej, chociaż szczerze wolałbym kupić drugi raz tego samego BenQ FP241VW gdyby tylko był jeszcze w produkcji

 

warto zwrócić jeszcze uwagę na https://www.x-kom.pl/p/380770-monitor-led-27-samsung-u28h750uqux-quantum-dot-4k.html lub

mając luźne 2,5k pln brałbym https://www.x-kom.pl/p/380780-monitor-led-27-samsung-c27hg70qqux-curved-quantum-dot-hdr.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Bunny99 Ten pixel jest koloru ciemno bordowego i na czarnym tle bardzo słabo go widać, musiałem oko przykładać z bardzo bliska żeby go uchwycić, na zdjęciach jednak wyszedł jasny i bardzo widoczny.

Bardziej mnie martwią te uszkodzenia powierzchni ramki, co to jest to nie mam pojęcia.

 

@gforce_tm

Kurcze szukam monitora z prostą matrycą i 144 hz oraz 1440p i 27 cali, żaden z podanych przez Ciebie nie spełnia tych wymagań. Szkoda że ten samsung z twojego linka nie ma 1440p i 144hz :) Mógłby być ciekawy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@Bunny99 Ten pixel jest koloru ciemno bordowego i na czarnym tle bardzo słabo go widać, musiałem oko przykładać z bardzo bliska żeby go uchwycić, na zdjęciach jednak wyszedł jasny i bardzo widoczny.

Bardziej mnie martwią te uszkodzenia powierzchni ramki, co to jest to nie mam pojęcia.

 

@gforce_tm

Kurcze szukam monitora z prostą matrycą i 144 hz oraz 1440p i 27 cali, żaden z podanych przez Ciebie nie spełnia tych wymagań. Szkoda że ten samsung z twojego linka nie ma 1440p i 144hz :) Mógłby być ciekawy

 

nie jest prosty, co do 1440p i 144hz - jak nie ma jak ma? ; )

https://www.x-kom.pl/p/380780-monitor-led-27-samsung-c27hg70qqux-curved-quantum-dot-hdr.html

 

tego zakrzywienia podczas typowej pracy ja nie odczuwam ani na + ani na -, weź sobie na test, widząc że masz podobnie wysublimowane oczekiwania do moich zakładam, że będziesz zadowolony ;))

Edytowane przez geforce_tm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja już czytałem o nim wcześniej i się zastanawiałem także nad nim, nie miałem go niestety, ale widziałem testy gdzieś że matryca nie jest tak szybka jak np w przykładowym asusie.

Przypuszczam że ta stopka zajmuje sporo miejsca na biurku, tak samo jak Gigabyte Aorus :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ten monitor Samsunga, a właściwie go obecnie nie mam, bo jest na naprawie gwarancyjnej(xD) i powiem tak - zachwyty szybko miną, gdy się tego trochę poużywa. Nie jest to jakiś szrot, ale to zakrzywienie potrafi przeszkadzać, gdy się pracuje z tekstem. Do tego wiadomo - czcionki wyglądają żałośnie. Na plus jest to, że matryca jest w miarę szybka, ale drugi raz bym go nie kupił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ten monitor Samsunga, a właściwie go obecnie nie mam, bo jest na naprawie gwarancyjnej(xD) i powiem tak - zachwyty szybko miną, gdy się tego trochę poużywa. Nie jest to jakiś szrot, ale to zakrzywienie potrafi przeszkadzać, gdy się pracuje z tekstem. Do tego wiadomo - czcionki wyglądają żałośnie. Na plus jest to, że matryca jest w miarę szybka, ale drugi raz bym go nie kupił.

 

 

co tu kupić... co tu kupić... ; )

 

a co się stało w Twoim egzemplarz, że do naprawy trafił?

Co do czcionek, szczerze powiem, że nie zwróciłem uwagi. Przed zakupem miałem w testach jednego ASUSa i tam czcionki wyglądały jakby porozrywane.

 

 

Problem jest taki złożony, że bardzo ciężko dziś wybrać z bieżącej oferty sprzęt idealny. Trzeba chyba się pogodzić z koniecznością zaakceptowania pewnych ustępstw i kompromisów.

 

Mam też wrażenie, że obecne produkty nie przetrwają 11 lat intensywnego użytkowania jak wspomniany przeze mnie dwa posty wcześniej BenQ. Takie czasy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co tu kupić... co tu kupić... ; )

 

a co się stało w Twoim egzemplarz, że do naprawy trafił?

Co do czcionek, szczerze powiem, że nie zwróciłem uwagi. Przed zakupem miałem w testach jednego ASUSa i tam czcionki wyglądały jakby porozrywane.

 

 

Problem jest taki złożony, że bardzo ciężko dziś wybrać z bieżącej oferty sprzęt idealny. Trzeba chyba się pogodzić z koniecznością zaakceptowania pewnych ustępstw i kompromisów.

 

Mam też wrażenie, że obecne produkty nie przetrwają 11 lat intensywnego użytkowania jak wspomniany przeze mnie dwa posty wcześniej BenQ. Takie czasy.

nie ma czegoś takiego jak sprzęt idealny (monitor) trzeba sobie to w końcu uzmysłowić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co tu kupić... co tu kupić... ; )

 

a co się stało w Twoim egzemplarz, że do naprawy trafił?

Co do czcionek, szczerze powiem, że nie zwróciłem uwagi. Przed zakupem miałem w testach jednego ASUSa i tam czcionki wyglądały jakby porozrywane.

 

 

Problem jest taki złożony, że bardzo ciężko dziś wybrać z bieżącej oferty sprzęt idealny. Trzeba chyba się pogodzić z koniecznością zaakceptowania pewnych ustępstw i kompromisów.

 

Mam też wrażenie, że obecne produkty nie przetrwają 11 lat intensywnego użytkowania jak wspomniany przeze mnie dwa posty wcześniej BenQ. Takie czasy.

 

Padł mi DisplayPort, nie działa poprawnie HDR (co akurat nie miało dla mnie znaczenia), a do tego monitor co jakiś czas potrafił sobie mrugnąć na zielono.

Ja się przeniosłem na Samsunga z płaskiej iiyamy, na którą teraz wróciłem. I różnica w wyglądzie tekstu jest kosmiczna, na korzyść iiyamy właśnie.

Gdyby nie to, że nie umiem już grać w gry (strzelanki głównie) gdy jest mniej niż 100 Hz, to bym sprzedał Samsunga i zostawił to co mam, ale niestety jak już się wskoczyło na 144 Hz, to trudno z tego zrezygnować...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Z racji tych dodatkowych zarysowan i swiecacego subpixela morele zaproponowalo mi znizke na

Asus PG279Q z 2380 o dodatkowe 250 taniej.

To wychodzi 2100 zł i 3 letnia gwarancja.

Co myślicie?

Taniej o 1000 zl

Edytowane przez Seledynowy Pou

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po wielu godzinach przegladania wątków o monitorach

jako nowy monitor wybieram chyba ten

https://www.x-kom.pl/p/265313-monitor-led-27-acer-predator-xb271hubmiprz-czarny.html?gclid=Cj0KCQjwh6XmBRDRARIsAKNInDE_07UsDGiRTJScz_nH1A3s2xmtXmDcbZJfKbiHl4ilfMNpuULvzlEaAhUOEALw_wcB

To ta sama matryca co w Asus PG279Q.

Monitor wyszedł dawno ale chyba lepszy niż obecne szroty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie ta sama matryca, ponoć troszkę wolniejsza niż w Asusie, prawdopodobnie dzisiaj będę go miał to porównam który lepszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Po wielu godzinach przegladania wątków o monitorach

jako nowy monitor wybieram chyba ten

https://www.x-kom.pl/p/265313-monitor-led-27-acer-predator-xb271hubmiprz-czarny.html?gclid=Cj0KCQjwh6XmBRDRARIsAKNInDE_07UsDGiRTJScz_nH1A3s2xmtXmDcbZJfKbiHl4ilfMNpuULvzlEaAhUOEALw_wcB

To ta sama matryca co w Asus PG279Q.

Monitor wyszedł dawno ale chyba lepszy niż obecne szroty.

 

Prawie ta sama. Acer ma matrycę "bezramkową". Zbiera ona trochę lepsze opinie niż asus...ale pod względem QC dalej jest lipa. Testowałem dwa bliźniacze monitory od acera (XF270HUA - to samo, tylko z freesync zamiast gsync) i oba niestety były nie do zaakceptowania.

Edytowane przez MiMaty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Testowałem Asus PG279Q i oddałem go przez znaczny i widoczny backlight bleed z prawej strony

Teraz korzystam z Acer XB271HUbmiprz ma delikatniejszy backlight bleed tez z prawej strony ale osobiście go nie widzę tak jak w przypadku Asusa

 

Co do zalet Asusa:

+Lepsze bardziej dopracowane OSD z joystickiem

+Stabilna konstrukcja

+Kolory

+Przyjemna matryca do gier FPS jak i do strategii itp.

+Celownik ekranowy Red Dot (Acer ma za duże :( a taka zwykłą kropeczka by wystarczyła)

 

Minusy:

-Serwis producenta nie gwarantuje wymiany Cytując ich odpowiedź ("Decyzja zawsze podejmowana jest indywidualnie co do wymiany matrycy, po wcześniejszym dokładnym zdiagnozowaniu zjawiska, oraz wyniku testów przeprowadzonych przy użyciu specjalistycznego oprogramowania analizującego wyświetlany obraz.")

-Backlight bleed

-Trochę za duża podstawa z tyłu co utrudniała mi przy skośnej ścianie ( z Acerem jest lepiej)

-Duża kostka jako zasilacz (https://drive.google.com/open?id=1oYsVs17aTFMakUDg4_jJZt3_fVDaLFEv) po lewej pod monitorem

----- CENA !!!

 

Zalety Acera:

+To co Asus

+Tańszy od Asusa

+W najnowszych modelach podstawa ma wbudowany taki haczyk, można go bez problemu zdjąć ,ale wtedy mamy małą dziurę co widać metal konstrukcji (chyba to jest na słuchawki ? :hmm: ) https://i.imgur.com/p0RJ7Yq.png

+Można zapisać 3 ulubione profile w OSD

+Wbudowany moduł zasilania w monitorze (Asus ma zewnętrzną kostkę zasilającą)

 

Minusy:

-OSD jest tragiczne ,ale da się przyzwyczaić

-Przy przekręcaniu na boki troszkę za bardzo się buja (może mi się wydaję, Asus był bardziej sztywniejszy)

-Wgrane celowniki są tragiczne :E

-Delikatny backlight bleed

 

Asus wywarł na mnie duże wrażenie jednak to Acer z mniejszym backlight bleedingiem i ceną skusił mnie do siebie (w sumie matryca ta sama w obu modelach) do OSD na Acerze już przywykłem

 

W obu monitorach korzystanie z 165hz oraz G-syncu było identyczne , nie zauważyłem różnicy

 

Co do Backlight bleedingu w obu sztukach to możesz sobie przejrzeć tutaj https://drive.google.com/open?id=1-KagE6ihSxD6NcQfwCP6HcKXGRK0m33u

Zdjęcia z podpisem REAL ,są zrobione z manualnymi ustawieniami kamery (jak dobrze pamiętam to chyba ISO=1600 oraz S=1/6) najbardziej oddają rzeczywistość, reszta raczej byłą na trybie Auto

Edytowane przez Redokx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę się z tobą zgodzić co do zalet i do wad które wypisałeś. Mogę to potwierdzić jednak mam kilka uwag:

 

Nie mogłem bezpośrednio porównać szybkości matryc gdyż mam kartę z jednym DP i jednym HDMI, przy G-synch poprzez hdmi tylko 60 hz maksymalnie ale.

Z całą pewnością mogę powiedzieć iż Acer Bardziej smuży niż asus.

Włączyłem ten test do ghostingu, link prowadzi do testu ufo z ustawieniami na którym testowałem.

https://www.testufo.com/ghosting#background=000000&separation=160&pps=1920&graphics=bbufo.png&pursuit=1

 

Fukncje Overdrive na obu monitorach ustawione na Normaln.

Asus nawet przy tej prędkości na szarym tle nie wskazywał ghostingu i ciągnących się za nim żadnych przebarwień czy poświat.

 

Acer przy tej prędkości pokazywał ciemną smugę za tym statkiem o szerokości 3 mm, także różnica jest na korzyść asusa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...