Skocz do zawartości
Marcosi

RAM do Gigabyte Aorus Elite i R5 2600

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Co jest sprawdzone poza tym co podaje producent płyty żeby mieć pewne 2x8GB 3000MHz CL16/CL15, czy te samsungowe b-die da się kupić w sensownej cenie bez sprzedawania nerki ?

( zakup ograniczony tylko do x-kom )

 

Gigabyte AORUS Elite

AMD Ryzen 5 2600

 

Takie coś jest ok, na tych b-die ?

https://www.x-kom.pl/p/309462-pamiec-ram-ddr4-hyperx-16gb-3333mhz-predator-black-cl16-2x8gb.html

Edytowane przez Marcosi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

1, Aby RAM działał jak trzeba nie musisz kupować modułów na kościach samsunga, możesz kupić równie dobrze np. coś na nowych hynixach CJR np. zestaw 2x8gb 3200mhz cl16 od Hyperx, ewentualnie od Cruciala o takich samych parametrach(na nowych Micronach E-die, najlepiej te z białym radiatorem.

 

www.morele.net/pamiec-hyperx-predator-ddr4-16-gb-3200mhz-cl16-hx432c16pb3k2-16-774211/

Zestaw 3000mhz, też powinien być ok.

 

www.morele.net/pamiec-ballistix-ballistix-sport-lt-ddr4-16-gb-3200mhz-cl16-bls2k8g4d32aesck-5887836/

 

Ewentualnie idąc po taniości G.skill aegis o parametrach jak wyżej, ale 3000mhz, też będą ok, ale nie będą dobre do OC, jak 2 pierwsze.

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Czyli te https://www.x-kom.pl/p/309462-pamiec-ram-ddr4-hyperx-16gb-3333mhz-predator-black-cl16-2x8gb.html są ok ?

Cena dobra i są na liście https://www.nieidealny.pl/forum/topic/3166-pamiec-ram-ddr4-na-kosciach-b-die-od-samsunga-wyszukiwarka/ jeśli jest sens sugerować się tym ?

 

Czy jednak brać te cruciale albo patriot ?

Edytowane przez Marcosi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Białe cruciale na zadowolenie.pl 433zł + można uzyskać 10zł rabatu za zapisanie do newstselera czy jak to się piszę , wysyłka free. Nie miałem do czynienia ze sklepem , więc trzeba przeanalizować, ewentualnie poczekać chwilę i na amazonie może , znów będą w promocji za 75euro z wysyłką i podatkiem . Całkiem przyjemnie powinny śmigać z ryzenem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musze zrobić zakup na x-kom bo mam wymianę z reklamacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Te hypery nie są na samsugach, nie wiem skąd jest taka informacja w tej tabelce (szansa na samsungi w nich wynosi coś około <1%)+ mają trochę za wysokie taktowanie dla Ryzena, jeśli mówimy o pracy z samego XMP, raczej nie kupowałbym niczego ponad 3200mhz, chyba że nie masz problemu żeby potem ewentualnie samemu ustawić RAM na 3200mhz (nie jest to trudne). Bo może być problem ze stabilnością na samym XMP.

 

Ponad to przemyśl jeszcze ten zakup pod kątem radiatorów na RAM, t.j są to chyba jakieś nowsze modele o wysokich radiatorach, mogą kolidować z niektórymi chłodzeniami CPU.

+ uprzedzając przyszłe, ewentualne problemy, pamiętaj aby zamontować RAM w dobrych slotach (2 i 4 od CPU), bo ludzie bardzo często o tym zapominają. ;)

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Z tego co czytam o tych pamięciach to one nie są w tabelce bo samsung b-die tylko ze dobrze działają powyżej 3200MHz, chyba nie ma szansy zakupić pamięci na samsung b-die w cenie ~400zł za 2x8GB.

Z ustawieniem samemu nie będę miał problemu jak nie będzie stabilnie na tym co daje XMP, miejsce na wysokie radiatory jest bo mam Fortisa.

 

Jeszcze przeglądam x-kom ale ciężko się szuka bez dobrego rozeznania.

 

aa i jeszcze x-kom ma złą grafike tych pamieci, radiatory są niskie i pamiątki wyglądają tak

f1.jpg

Edytowane przez Marcosi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HyperX są okej ale chcesz taniej to Patriot viper https://www.x-kom.pl/p/265068-pamiec-ram-ddr4-patriot-16gb-3200mhz-viper-4-cl16-2x8gb.html 3200 + CL16 za 379 zł

Jednak skończyło się na zakupie tych pamięci.

Wrzuciłem na płytę i na profilu XMP nie ruszają, na szybko zjechałem je do 3000MHz i teraz będę szukał czy to da sie jakoś ustabilizowac na 3200MHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Zaczynam żałować że nie kupiłem Predatora bo tych Patriotów nie potrafię ustawić więcej jak 3000MHz, mało informacji jak je ustawiać.

Te patrioty w programie pokazuje że to Hynix c-die, czyli jakaś padaka chyba ?

 

OwMgkwh.jpg

Edytowane przez Marcosi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

RAM jest dobry, w dodatku na dobrych kościach. Problemem jest "tępa" płyta Gigabyte, która nie umie sobie poradzić z ustawieniem RAMu.

Spróbuj ustawić RAM w ten sposób:

Timingi główne:

1.16.18.18.18.36

Dram voltage 1,36v

SOC voltage 1,1v

Zapisz to sobie jako profil OC.

I spróbuj różnych procODT 53ohm, 60, 48. któreś z tych masz teraz na auto, sprawdź te wartości, czy nie bedzie poprawy. W razie totalnej zwiechy komputera, resetujesz BIOS zworką.

Stabilność sprawdzaj w DangWang Memtes 2,5, jak przejdzie minimum 200% to powinno być ok.

 

+ polecam Ci przeczytać ten rzeczowy poradnik:

https://www.techpowerup.com/reviews/AMD/Ryzen_Memory_Tweaking_Overclocking_Guide/5.html

+ pobierz Ryzen timing calculator

 

BTW RAM masz w dobrych slotach?

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ryzen DRAM Calculator mam i ogarniam to właśnie tylko jak ustawić te pamieci Hynix c-die bo ich tam nie ma.

Sloty od cpu 2 i 4.

 

Objaw niestabilności to frez, nie łapie bluescreena ani restartów, system wstaje, póki co tylko testowałem OCCT ale do ram chyba nie bardzo sie sprawdza.

 

Teraz tak w ciemno ustawiłem 3000MHz 15,16,16,16,36 i 1,38v chodzi ale pewnie znowu będzie zaraz frez.

Edytowane przez Marcosi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzen DRAM Calculator mam i ogarniam to właśnie tylko jak ustawić te pamieci Hynix c-die bo ich tam nie ma.

Sloty od cpu 2 i 4.

 

Objaw niestabilności to frez, nie łapie bluescreena ani restartów, system wstaje, póki co tylko testowałem OCCT ale do ram chyba nie bardzo sie sprawdza.

 

Teraz tak w ciemno ustawiłem 3000MHz 15,16,16,16,36 i 1,38v chodzi ale pewnie znowu będzie zaraz frez.

Są, CJR=C-die.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Gigabyte Aorus Elite ma często problem z pamięcią Ram i trzeba się sporo namęczyć by zadziałał profil XMP lub w ogóle by uruchomić pamięci powyżej 3000Mhz.

Ja właśnie jestem po złożeniu zestawu R7 1700 + MSI B450 Gaming Plus + Patriot Viper 4 3200 cl16. Płyta od strzała działa na 3200Mhz a pamięci są te same co w Twoich HyperX czyli Hynix C-Die ;)

Edytowane przez DjXbeat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzie niby na Aorus Elite B450 bez problemu puszczają na XMP te Patrioty, ja ustawiłem wszystko z DRAM calculatora dla 3200MHz i resetuje MHz przy wstawaniu, przetestuje na początek 3000MHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzie niby na Aorus Elite B450 bez problemu puszczają na XMP te Patrioty, ja ustawiłem wszystko z DRAM calculatora dla 3200MHz i resetuje MHz przy wstawaniu, przetestuje na początek 3000MHz.

Przywróć domyślne ustawienia i wczytaj profil XMP. Ni wpisuj tych parametrów z Calculatora bo nie wiesz czy Twoje pamięci będą na nich stabilne ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Nie mam czasu za dużo, więc wrzuciłem profil xmp, który wywala się, zmniejszyłem na 3000MHz i taktowanie 14-17-17-18, nie wiem czy memtest dobrze puszczony i czy takie ustawienia mają sens, skreen zrobiony wcześniej ale przeszło 200%.

 

Czy jest sens bawić się w calculator bo jakoś wydaje mi się że to tak "na oko" wylicza te parametry, jakby tam podawało się inne parametry sprzętu np jakby to brało pod uwagę konkretny model płyty głównej, bios itd to miało by to sens.

 

N5xLWVl.jpg

Edytowane przez Marcosi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Kalkulator ma sens, bo nie wylicza na tyle co na "oko", a na podstawie różnych znanych zależności, podanych przez AMD. Odnośni konkretnych konfiguracji, możesz wybrać płytę B/X 3/4 w najnowsze wersji, w związku z różnicą w topologii. Płyty główne często aż tak bardzo się nie różnią, jeśli chodzi o taktowanie do 3200mhz, t.j IMO BIOSy mają gorsze i lepsze. Jest pewna standaryzacja z wiązana z paczkami AGESA. Kalkulator nie zawsze podaje rozwiązanie na tacy, ale może je zasugerować.

 

Poza tym, jak już Ci pisałem wyżej, możliwe że zmiana samego procODT, poprawi sytuację.

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Nie mam siły, za dużo czasu marnuje żeby to jakoś ustabilizować.

Da się kupić coś działającego na profilu XMP 3200MHz CL16 na aorus elite i ryzen 2600 czy olać to i zostać przy 3000MHz ?

 

Ustawienia z calculatora to jakiś kosmos, który kompletnie nie działa.

Takie coś jest stabilne i nie da się tego ruszyć - 3000MHz 14-17-17-18 1.35v

Edytowane przez Marcosi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Masz w ogóle najnowszy BIOS? Możesz spróbować jeszcze starszej wersji, gdzieś już był wątek w którym kojarzę, że starszy BIOS rozwiązał problem z RAM na tej płycie. Ewentualnie nowszy niż masz.

 

Ciężko mi coś doradzić odnośnie wyboru innej pamięci, ponieważ ta jest po prostu dobra. Problemem jest płyta główna, która sobie nie radzi... Możesz ewentualnie spróbować kupić RAM od Cruciala o tych samych paramertach, to będzie na Mircornach.

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BIOS najnowszy. Zmiana płyty głównej to nie problem ale blokuje mnie to że MSI nie mają na płycie pinów do audio spdif coax przez co odpadają, więc nic lepszego nie kupię.

Pamięci niby dobre ale jak teraz czytam w necie to jest różnie i podobne problemy ludzie mają nawet na osławionych MSI, to chyba loteria wielka.

Polecane crucial mają albo tematy wychwalania albo opisujące jak źle współpracują, trzeba by mieć dużo czasu i robić zwroty non stop.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko też zależy od tego z kiedy czytasz informacje, czy aby nie jakieś stare. Cruciale są generalnie ok, zwłaszcza nowsze wersje, które kręcą się niemiłosiernie dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spotkaliście się kiedyś z takim przypadkiem że problemy ze stabilnością powodował radiowy zestaw USB mysz/klawiatura ? Mnie to zaskoczyło mocno, po odpięciu od usb odbiornika nie ma zwiechy.

Zatem na tą chwilę wyzerowuje wszystko co napisałem odnośnie słabości podkręcania pamięci.

 

aha... objawiało się to tak że memtest czy occt przechodziło test bez problemu, a potem przy normalnej pracy freez i brak reakcji komputera, a zaczeo się to na nowym zestawie, więc padło podejrzenie oczywiście na ram.

Edytowane przez Marcosi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem rozwiązany, kupiłem polecane Ballistix Sport LT 16GB 3200MHz CL16 (BLS2K8G4D32AESBK)

odpaliły na XMP bez problemu, potem zmieniłem na 3400MHz i napięcie 1.36V, test leci cały czas już ~120% potem inne testy zrobię.

 

Płyta Gigabyte Aorus Elite B450.

 

Polecam do Gigabyte te pamięci, nie ma sobie co głowy zawracać G.skill, Patriot czy Kingston bo takie miałem i tylko musiałem zapieprzać do sklepów zamiany/zwroty robić.

Edytowane przez Marcosi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...