Skocz do zawartości
Bodzi3k

OC Ryzen 7 2700

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Witam. Posiadam Ryzen 7 2700 wraz z MSI B450 Tomahawk oraz fortisem 3 v2. Chciałbym go podkręcić bo te 3200mhz to tak dziwnie wyglądają :D Mam doświadczenie w kręceniu ale inteli, to mój pierwszy procek AMD. Od czego zacząć w sensie jakie wartości na początek? Tak wiem że każdy procesor kręci się inaczej, ale na przykład zacząć od 4.0ghz i napiecia 1.3v? Oraz czym go pozniej testować? Pozdrawiam

Edytowane przez Bodzi3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podkręconego procka testuj za pomocą Prime95/OCCT/LinX

Max.bezpieczne napięcie dla Ryzena to 1,4-1,45V

Możesz zacząć od 3,8-3,9 GHz,ale zalecałbym zwiększać mnożnik stopniowo co 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Program Ryzen Master.

 

Testujesz bez podnoszenia napięcia max dla twojego cpu

 

Potem dwa oczka wyżej Vcore i tak w kółko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jaka temperatura maksymalna dla tych testów? Bo ustawiłem 4.0 na 1.35v i mam prawie 80 stopni w OCCT.

EDIT:

Poza tym w bios ustawiłem tylko zegar na 40 oraz napięcie zmieniłem na offset 1.35 bo na auto nie mogłem zmienić napięcia. Tak to powinno wyglądać?

Edytowane przez Bodzi3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka temperatura maksymalna dla tych testów? Bo ustawiłem 4.0 na 1.35v i mam prawie 80 stopni w OCCT.

Zaleca się nie przekraczanie 75 st.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie. Wchodzę w zakładkę OC, ustawiam na expert. Podbijam mnożnik cpu i idę do napięcia. Jest ustawione na AUTO CPU VCORE i nie moge nic zmienić. Dopiero gdy to nacisne pojawiają się dwie opcje, override mode oraz offset. Wybieram opcje override i wtedy pojawia mi się pod napieciem procesora Override CPU Core Voltage. Dopiero tu moge ustawić napiecię procesora i wtedy zmienia mi się też przy vcore. Tak powinno być?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz do @Remiko - gość ma pełną widzę w zakresie oc Ryzenów w różnych konfiguracjach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka temperatura maksymalna dla tych testów? Bo ustawiłem 4.0 na 1.35v i mam prawie 80 stopni w OCCT.

EDIT:

Poza tym w bios ustawiłem tylko zegar na 40 oraz napięcie zmieniłem na offset 1.35 bo na auto nie mogłem zmienić napięcia. Tak to powinno wyglądać?

Testuj OCCT zwykłe cpu test bez linpack fortis 3 powinien sobię lepiej poradzić przy tym napięciu, jaką masz obudowę wentylatory coś dmuchają/wyciągają czy tylko się kręcą i nic poza tym na 5v?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Tego Fortisa 3 V2 testowałem u siebie na testbench'u i nie było za ciekawie.

 

70 stopni wbijał już przy 3.8GHz 1.2v:

 

linx3.82abkfq.png

 

 

Gdzie na starym Mugenie 2 przy 3.9GHz 1.2875v mam max 67 stopni w tych samych warunkach:

 

linx46jja6.png

Edytowane przez RemiKo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

To ciekawe bo ja na r 2600 przy 1.3v na słabszej ferze miałem max 68,w grach około 60 w budzie spc RG4T. Tak wiem ty nie używasz wentylatora pewnie dlatego :P te chłodzenia nie będą dobrze działać przy niesłyszalnych obrotach

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up

 

Owszem, profil Silent ustawiony w UEFI. Pod obciążeniem max 800-900RPM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lipa nic nie zrobię w tym OCCT. Sekcja mi się nagrzewa do 85 stopni i przerywa test. Po 15 minutach miałem 80.3 stopnia przy 4.0ghz i 1.33v w bios. Chyba czas na lepsze chłodzenie bo fortis zaczyna się pocić. Jeszcze zobacze jak sytuacja w bf5 z temperaturami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Lipa nic nie zrobię w tym OCCT. Sekcja mi się nagrzewa do 85 stopni i przerywa test. Po 15 minutach miałem 80.3 stopnia przy 4.0ghz i 1.33v w bios. Chyba czas na lepsze chłodzenie bo fortis zaczyna się pocić. Jeszcze zobacze jak sytuacja w bf5 z temperaturami.

Jakie masz obroty na tym fortisie? fortis jest tak skonstruowany że wentyl dobrze owiewa sekcje, w BF5 to będziesz miał dużo mniejsze temperatury bo przy 8/16 to użycie procesora będzie w szczytowych momentach około 60% przy 64 graczach.

 

Nie napisałeś jaka obudowa? masz wentylator nad sekcją u góry wyciągający? on sporo daje jeśli nie i masz tylko z tyłu jakiś kiepski to otwórz panel całkowicie i sprawdz temperatury jeszcze raz.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Około 1300-1400rpm z tego co widziałem

Zjedz z napięcia bo teraz doczytałem że masz tomahawka przy 8/16 vrm na niej faktycznie może się grzać...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

W bf5 nawet nie dobił do 70, było około 67 stopni na 4ghz oraz 1.33v. Cinebench przechodzi normalnie i najwyżej potestuje w jakimś prime bo tam nie ma limitu na sekcje. Pozdrawiam

Edytowane przez Bodzi3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam zestaw R7 2700+ b450 tomahawk. Z ciekawości ustawiłem wczoraj w ryzen master 3,95 GHz przy 1,3 v. Podczas testu w prime 95 procesor szybko dobił do 72 stopni przy chłodzeniu aro m14. Sekcja zasilania 65 stopni i pewnie było by więcej ale wyłączyłem test po 2 minutach.

 

Zaskoczyły mnie te temperatury cpu szczególnie że wszystkie 6 wentylatorów we fractalu r6 oraz cpu chodziły na maksa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to u mnie po około 15 minutach sekcja idzie do 85 stopni w OCCT, 4.0ghz na 1.33v. Z drugiej strony żadna gra nie obciąży tak sprzętu więc jest zapas. Po 6h w prime95 temp około 78-80 stopni więc chyba stabilnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Też mam zestaw R7 2700+ b450 tomahawk. Z ciekawości ustawiłem wczoraj w ryzen master 3,95 GHz przy 1,3 v. Podczas testu w prime 95 procesor szybko dobił do 72 stopni przy chłodzeniu aro m14. Sekcja zasilania 65 stopni i pewnie było by więcej ale wyłączyłem test po 2 minutach.

 

Zaskoczyły mnie te temperatury cpu szczególnie że wszystkie 6 wentylatorów we fractalu r6 oraz cpu chodziły na maksa.

65 stopni na sekcji to jest nic nawet bym powiedział że wynik śmieszny także tu masz spory zapas. 72 dla 8/16 w syntetyku to też nie jest zle...

 

Panowie ja na swojej płycie z sygnatury przy FXie dobiłem do 93 stopni na sekcji jak zauważyłem po 3 godzinach że na stronie której oglądam serial mam wykorzystanie 100% cpu i to jeszcze takie jak w syntetyku że mi LLC podbiło napięcie do 1.41 a wentylator był skręcony na 400rpm bo używam speedfana na sztywno i nic się nie stało tylko procesor throttlował do 1.4ghz bo było na nim 75-77 stopni :E Polecam sobie też zrobić pomiar pirometrem na radiatorze ile ma stopni. Ogólnie sekcje są tak zrobione że potrafią wytrzymać ponad 100stopni, oczywiście nie zaleca się na codzień dobijać do takich wartości.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Mam pytanie. Mój procesor na 4ghz 1.33v jest stabilny, natomiast nawet na 4025ghz z 1.37 wywala się cinebench r20. Czy to po prostu taką sztukę trafiłem, czy powinienem jeszcze coś ustawić, zmienić w bios? Aktualnie tylko zmieniłem mnoznik oraz ustawiłem napięcie i to wszystko, nic więcej nie ruszałem. Mam też drugie pytanie, czy między 4ghz a na przykład 4.2ghz jest zauważalna różnica warta zmiany?

Edytowane przez Bodzi3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Między 4.0 a 4.2 dużej różnicy w wydajnosci nie ma . Lepiej ram podkręcić , najlepiej do 3466 cl 14. Ja mam swojego 2700x na 4.0 1.25v , jest cisza i niska temperatura pracy max 70 w occt na chłodzeniu Grandis v2 + dotatkowy wentylator silent wings 2. 4.1ghz wymaga już 1.37v i temp w occt 76 stopni c

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Mój procesor na 4ghz 1.33v jest stabilny, natomiast nawet na 4025ghz z 1.37 wywala się cinebench r20. Czy to po prostu taką sztukę trafiłem, czy powinienem jeszcze coś ustawić, zmienić w bios? Aktualnie tylko zmieniłem mnoznik oraz ustawiłem napięcie i to wszystko, nic więcej nie ruszałem. Mam też drugie pytanie, czy między 4ghz a na przykład 4.2ghz jest zauważalna różnica warta zmiany?

A czy mógłbyś się pochwalić ile Ci punktów zwraca taki przelot Cinebench'a R20 przy 4GHz?

 

Ryzeny bardzo często mają właśnie taką "ścianę" w podkręcaniu, gdzie nawet po mocnym dovoltowaniu nie są stabilne.

 

Twoje obecne ustawienie 4GHz przy 1.33v jest bardzo w porządku i jeżeli wszystko działa stabilnie, to nie kombinowałbym za bardzo.

 

Można oczywiście spróbować poszukać niższego stabilnego napięcia, podkręcić lub zacieśnić ramy (obniżyć timingi), ale to wszystko zależy od tego, czy masz na to czas i chęci :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy mógłbyś się pochwalić ile Ci punktów zwraca taki przelot Cinebench'a R20 przy 4GHz?

 

Ryzeny bardzo często mają właśnie taką "ścianę" w podkręcaniu, gdzie nawet po mocnym dovoltowaniu nie są stabilne.

 

Twoje obecne ustawienie 4GHz przy 1.33v jest bardzo w porządku i jeżeli wszystko działa stabilnie, to nie kombinowałbym za bardzo.

 

Można oczywiście spróbować poszukać niższego stabilnego napięcia, podkręcić lub zacieśnić ramy (obniżyć timingi), ale to wszystko zależy od tego, czy masz na to czas i chęci :)

Wynik zależy chyba od tego czy akurat windows coś sobie robi, ale tak jak piszesz na 4ghz oraz ram 3333mhz mam wyniki 4000-4070, raz chyba spadł do 3955 ale to pewnie właśnie coś się zadziało w systemie, wynik ok?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyniki w porządku, osiągnąłeś poziom R7 2700X :)

 

Dziękuję za test.

 

Owszem, wszystko zależy od "czystości" systemu oraz procesów w tle, ale wystarczy zmienić priorytet dla procesu na wysoki lub czasu rzeczywistego i wtedy nic nie powinno przeszkadzać.

 

Przy okazji podzielę się moim skromnym R7 1700 @ 3.9GHz oraz 4GHz, ale dobrze zoptymalizowanym:

 

 

 

Jest to już troszeczkę stary wynik, bo obecnie pamięci lecą na 3266MHz CL14, a proc przy 1.2875v.

 

r208stcejml.png

 

r201127jei.png

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nieźle, Ty jesteś wyżej niż mój a masz delikatnie starszą wersję:D zostawiam na te 4ghz w bf5 bo w to aktualnie czasami sobie pogrywam mam maksymalnie 68 stopni, 60 na sekcji także chyba nie trafiłem na złą sztukę. Chociaż nie wiem myślałem że mój pójdzie na 4.1 czy 4.2 i pewnie pójdzie ale z napięciem 1.4v + a to raczej mało warte dla tych 2-3 klatek. Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...