Skocz do zawartości
Sebolinho10

Nagłe Spadki FPS RTX 2070, AMD Ryzen 2600

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Niedawno zakupiłem nowy komputer i niestety pojawia się pewien problem. Mianowicie w jaką grę bym nie zagrał to pojawiają się nagłe spadki FPS. Gry chodzą mi na ultra ustawieniach między 80-200 fps (zależne od gry). i średnio co 7-8 minut dajmy na to ze stałych 120 fps potrafi na 1-2 sekundy spaść do 30-45 FPS i wraca do normalności.

 

F1 2018 - na full grafice chodzi mi w 100-120 i ma wyżej wymienione spadki

GTA V - 65-70 FPS i to samo

The Evil Witchin (2014) - stałe 60 FPS (chyba gra ma zablokowany wyższy mnożnik) i potrafi spaść nawet do 30fps

RUST, Wreckfest, ETS2, FORZA Horizon 4 każda jedna ma podobny problem.

 

Śmigam na oryginalnym Windowsie 10 home, wszystkie sterowniki zainstalowane, temperatury w granicach 45-65 stopni. Próbowałem już zwiększenia wydajności, zmiany liczby procesorów w rozruchu (msconfig), Podkręcania wentylatorów na grafice przez MSi Afterburner, zmniejszania ustawień graficznych w grach i dalej to samo. Czy gram normalnie, czy streamuje przy tym w 1080p60fps to cały czas jest tak samo. Proszę o jakąś pomoc, możliwości rozwiązania problemu.

 

Specyfikacja mojego sprzętu

 

Procesor - AMD Ryzen 5 2600 3.4/3.9

Karta graficzna - Gigabyte RTX 2070 GAMING 8G (GV-N2070GAMING-8GC)

Płyta główna - Gigabyte B450M DS3H

RAM - 32GB

Dysk SSD 512 + HDD 1TB

Zasilacz - be quiet! System Power 9 500W (BN246)

 

Tak jak piszę...gry chodzą na wysokich ustawieniach, wszystkie na stałych 60fps i wyżej tylko te nagłe spadki co kilka minut. Co mogę zrobić żeby działało to jak należy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Niedawno zakupiłem nowy komputer i niestety pojawia się pewien problem. Mianowicie w jaką grę bym nie zagrał to pojawiają się nagłe spadki FPS. Gry chodzą mi na ultra ustawieniach między 80-200 fps (zależne od gry). i średnio co 7-8 minut dajmy na to ze stałych 120 fps potrafi na 1-2 sekundy spaść do 30-45 FPS i wraca do normalności.

 

F1 2018 - na full grafice chodzi mi w 100-120 i ma wyżej wymienione spadki

GTA V - 65-70 FPS i to samo

The Evil Witchin (2014) - stałe 60 FPS (chyba gra ma zablokowany wyższy mnożnik) i potrafi spaść nawet do 30fps

RUST, Wreckfest, ETS2, FORZA Horizon 4 każda jedna ma podobny problem.

 

Śmigam na oryginalnym Windowsie 10 home, wszystkie sterowniki zainstalowane, temperatury w granicach 45-65 stopni. Próbowałem już zwiększenia wydajności, zmiany liczby procesorów w rozruchu (msconfig), Podkręcania wentylatorów na grafice przez MSi Afterburner, zmniejszania ustawień graficznych w grach i dalej to samo. Czy gram normalnie, czy streamuje przy tym w 1080p60fps to cały czas jest tak samo. Proszę o jakąś pomoc, możliwości rozwiązania problemu.

 

Specyfikacja mojego sprzętu

 

Procesor - AMD Ryzen 5 2600 3.4/3.9

Karta graficzna - Gigabyte RTX 2070 GAMING 8G (GV-N2070GAMING-8GC)

Płyta główna - Gigabyte B450M DS3H

RAM - 32GB

Dysk SSD 512 + HDD 1TB

Zasilacz - be quiet! System Power 9 500W (BN246)

 

Tak jak piszę...gry chodzą na wysokich ustawieniach, wszystkie na stałych 60fps i wyżej tylko te nagłe spadki co kilka minut. Co mogę zrobić żeby działało to jak należy?

 

Witaj,

 

pytanie moje następujące jest:

- sterowniki wszystkie zaktulizowane do gpu i mobo?

- bios do mobo najnowszy?

- pamięci na jakich ustawieniach jadą? robiłeś ręcznie czy przez profil?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Sterowniki do GPU aktualne, MOBO też cos tam instalowałem, nie znam się dobrze na tym, a szczególnie na nowych sprzętach. Pamięć Ram operuje na 2140 mhz i zastanawiam sie czy przełączenie na 3000 coś zmieni. Jedynie co zmieniałem to zmiana wydajności z Rayzen 2600 na wysoką wydajnosc w panelu sterownania oraz w msconfig na rozruchu przelaczylem z 1 na 12 rdzeni ( wątków) jakos tak to bylo + ustawienie wiatrakow na grafice w MSI na 40% reszta wszystko fabrycznie tak jak było, nic nie zmienialem bo sie na tym niezbyt dobrze znam.

Edytowane przez Sebolinho10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

pytanie moje następujące jest:

- sterowniki wszystkie zaktulizowane do gpu i mobo?

- bios do mobo najnowszy?

- pamięci na jakich ustawieniach jadą? robiłeś ręcznie czy przez profil?

 

 

Sterowniki do GPU aktualne, MOBO też cos tam instalowałem, nie znam się dobrze na tym, a szczególnie na nowych sprzętach. Pamięć Ram operuje na 2140 mhz i zastanawiam sie czy przełączenie na 3000 coś zmieni. Jedynie co zmieniałem to zmiana wydajności z Rayzen 2600 na wysoką wydajnosc w panelu sterownania oraz w msconfig na rozruchu przelaczylem z 1 na 12 rdzeni ( wątków) jakos tak to bylo + ustawienie wiatrakow na grafice w MSI na 40% reszta wszystko fabrycznie tak jak było, nic nie zmienialem bo sie na tym niezbyt dobrze znam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Sterowniki do GPU aktualne, MOBO też cos tam instalowałem, nie znam się dobrze na tym, a szczególnie na nowych sprzętach. Pamięć Ram operuje na 2140 mhz i zastanawiam sie czy przełączenie na 3000 coś zmieni. Jedynie co zmieniałem to zmiana wydajności z Rayzen 2600 na wysoką wydajnosc w panelu sterownania oraz w msconfig na rozruchu przelaczylem z 1 na 12 rdzeni ( wątków) jakos tak to bylo + ustawienie wiatrakow na grafice w MSI na 40% reszta wszystko fabrycznie tak jak było, nic nie zmienialem bo sie na tym niezbyt dobrze znam.

 

ok. podejrzewam, ze wiem ocb.

 

 

po pierwsze zaktualizuj BIOS płyty głównej https://www.gigabyte.com/Motherboard/B450M-DS3H-rev-10#support-dl-bios

(nie wiem jaką masz wersję aktualną BIOSu, ale dla formalności i zgodnie z zaleceniem GB -> przed aktualizacją BIOS zaktualizuj sterowniki chipsetu https://www.gigabyte.com/Motherboard/B450M-DS3H-rev-10#support-dl-driver-chipset )

po drugie, przywróć do ustawień domyślnych - (tylko na wypadek gdybyś tam coś na zmieniał wrażliwego)

po trzecie wczytaj profil xmp (nie napisałeś jakie to są pamięci, ale wspominasz o 3000mhz więc zakładam, że mówisz o takim profilu XMP)

 

 

i po tych zabiegach przetestuj - będzie OK

Edytowane przez geforce_tm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

ok. podejrzewam, ze wiem ocb.

 

 

po pierwsze zaktualizuj BIOS płyty głównej https://www.gigabyte.com/Motherboard/B450M-DS3H-rev-10#support-dl-bios

(nie wiem jaką masz wersję aktualną BIOSu, ale dla formalności i zgodnie z zaleceniem GB -> przed aktualizacją BIOS zaktualizuj sterowniki chipsetu https://www.gigabyte.com/Motherboard/B450M-DS3H-rev-10#support-dl-driver-chipset )

po drugie, przywróć do ustawień domyślnych - (tylko na wypadek gdybyś tam coś na zmieniał wrażliwego)

po trzecie wczytaj profil xmp (nie napisałeś jakie to są pamięci, ale wspominasz o 3000mhz więc zakładam, że mówisz o takim profilu XMP)

 

 

i po tych zabiegach przetestuj - będzie OK

 

 

Ok. Jutro się z tym bede bawił dalej. I będę informował co i jak w celu dalszej pomocy.

 

Jeszcze odnośnie tego ,,przywrócenia do ustawień domyślnych,, chodzi Ci o to co sam do tej pory zmieniłem czy co mam w zasadzie do domyślnych przywracać? I gdzie ten profil xmp wczytać? Znaczy gdzie tego szukać żeby wczytać?

Edytowane przez Sebolinho10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Jutro się z tym bede bawił dalej. I będę informował co i jak w celu dalszej pomocy.

 

Jeszcze odnośnie tego ,,przywrócenia do ustawień domyślnych,, chodzi Ci o to co sam do tej pory zmieniłem czy co mam w zasadzie do domyślnych przywracać? I gdzie ten profil xmp wczytać? Znaczy gdzie tego szukać żeby wczytać?

 

 

w bios jak na foto wybierz load optimized defaults

 

Ok. Jutro się z tym bede bawił dalej. I będę informował co i jak w celu dalszej pomocy.

 

Jeszcze odnośnie tego ,,przywrócenia do ustawień domyślnych,, chodzi Ci o to co sam do tej pory zmieniłem czy co mam w zasadzie do domyślnych przywracać? I gdzie ten profil xmp wczytać? Znaczy gdzie tego szukać żeby wczytać?

 

w MIT znajdź ADVANCED CORE SETTINGS i EXTREME MEMORY PROFILE i wybierz jeden z dostępnych profili np. wlasnie ten 3000Mhz i zapisz zmiany

post-289109-15590885595268_thumb.png

post-289109-15590886494749_thumb.jpg

post-289109-15590886597175_thumb.png

post-289109-15590886920532_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

ok. podejrzewam, ze wiem ocb.

 

 

po pierwsze zaktualizuj BIOS płyty głównej https://www.gigabyte.com/Motherboard/B450M-DS3H-rev-10#support-dl-bios

(nie wiem jaką masz wersję aktualną BIOSu, ale dla formalności i zgodnie z zaleceniem GB -> przed aktualizacją BIOS zaktualizuj sterowniki chipsetu https://www.gigabyte.com/Motherboard/B450M-DS3H-rev-10#support-dl-driver-chipset )

po drugie, przywróć do ustawień domyślnych - (tylko na wypadek gdybyś tam coś na zmieniał wrażliwego)

po trzecie wczytaj profil xmp (nie napisałeś jakie to są pamięci, ale wspominasz o 3000mhz więc zakładam, że mówisz o takim profilu XMP)

 

 

i po tych zabiegach przetestuj - będzie OK

 

 

Próbowałem zaaktualizować BIOS z linku który mi podąłeś, ale wyskakuje mi komunikat ,,Ta aplikacja nie będzie działać na Twoim komputerze,, Aby znaleźć wersję dla tego komputera, skontaktuj się z wydawcą oprogramowania.

Nie bardzo wiem co mogę na to poradzić. resztę zrobiłem tak jak opisałes

Edytowane przez Sebolinho10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób próbowałeś dokonać aktualizacji BIOS-u? To trzeba wykonać w biosie, nie z poziomu systemu operacyjnego. Jest wiele filmików na YT jak to wykonać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

W jaki sposób próbowałeś dokonać aktualizacji BIOS-u? To trzeba wykonać w biosie, nie z poziomu systemu operacyjnego. Jest wiele filmików na YT jak to wykonać.

 

 

Tak jak wyżej pisałem...niezbyt się na tym znam, ale dzięki za pomoc. Udało mi się zaaktualizować bios do najnowszej wersji. Teraz wykonam kolejne kroki jakie podał kolega wyżej i mam nadzieję że problem ze spadkami się rozwiąże.

Edytowane przez Sebolinho10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może zasilacz nie daje rady uciągnąć tak mocnej konfiguracji. 500w do rtxa 2070, ryzena 2600 i 32gb ram może być ciut za słaby i nie mówię tu tylko o moc teoretyczną, a o linię +12v. Przetestuj kompa pod furmarkiem i prime95 jednocześnie i zobacz jak wtedy będzie się komp zachowywać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może zasilacz nie daje rady uciągnąć tak mocnej konfiguracji. 500w do rtxa 2070, ryzena 2600 i 32gb ram może być ciut za słaby i nie mówię tu tylko o moc teoretyczną, a o linię +12v. Przetestuj kompa pod furmarkiem i prime95 jednocześnie i zobacz jak wtedy będzie się komp zachowywać.

 

nie ten objaw...… (!!!!)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba aktualizacja BIOS-u i przestawienie Xmp pomogło. Śmigam od dwóch godzin razem ze streamem i brak spadków, tak więc dziękuję za pomoc i temat zamykam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w bios jak na foto wybierz load optimized defaults

 

 

 

w MIT znajdź ADVANCED CORE SETTINGS i EXTREME MEMORY PROFILE i wybierz jeden z dostępnych profili np. wlasnie ten 3000Mhz i zapisz zmiany

 

Temat jednak muszę wznowić. Niestety objaw spadków pod dokonanych operacjach nadal występuje. Z początku wydawało się że wszystko dobrze sprawnie śmiga ale spadki pojawiły się ponownie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat jednak muszę wznowić. Niestety objaw spadków pod dokonanych operacjach nadal występuje. Z początku wydawało się że wszystko dobrze sprawnie śmiga ale spadki pojawiły się ponownie.

 

 

ja uważam ze to problem z konfigiem cpu <=> pamieci

 

sprawdz czy faktycznie sa prawidłowo zamontowane zgodnie z wskazówkami producenta, tj. umieszczone w odpowiednio wspolpracujace ze soba porty dimm

 

ew. zamien kosci ze soba

 

ew. sprawdz na każdej kosci z osobna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poprostu ustaw proifl xmp pamieci na 3000 mhz... jakie dokladnie masz kosci?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poprostu ustaw proifl xmp pamieci na 3000 mhz... jakie dokladnie masz kosci?

 

Przestawiłem na 3000, na pewno drobna poorawa jest, ale spadki wciąż sa odczuwalne. Wypiąłem jedną kość i sprawdzę jak będzie. Kości mam G.Skill Aegis DDR4 F4-3000C16D-32GISB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamięci w 2 i 4 slocie wpięte ?

Edytowane przez skubi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamięci w 2 i 4 slocie wpięte ?

 

Tak. Przestawiałem też na 1 i 3 slot ale bez zmian

Dodam też iż komputer działa pod obciążeniem dwóch monitorów Full HD podpiętych jeden pod Display Port a drugi pod HDMI, choć wątpię żeby to miało jakieś znaczenie w tym temacie, tymbardziej że na o wiele słabszym komputerze też miałem oba podpięte, a takowych spadków nie miałem.

Edytowane przez Sebolinho10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwoliłem sobie na potestowanie na nieco bardziej wymagającej grze (Rise of the Tomb Raider) Czy ktoś jest wstanie mi określić czy takie temperatury to norma czy jednak są za wysokie.

 

 

https://imgur.com/kc030Br Screen 1 - temperatury przy największych ustawieniach gry i ustawionym wiatraku grafiki za pomocą MSI Afterburnera na 65%

https://imgur.com/CMWuAc8 Screen 2 - temperatury przy największych ustawieniach gry i ustawionym wiatraku grafiki za pomocą MSI Afterburnera na 65% po 10 minutach gry

https://imgur.com/L7oCbgO Screen 3 - temperatury przy największych ustawieniach gry bez używania wspomagania przez MSI Afterburner

 

 

O dziwo nie miałem żadnych spadków FPS (jedynie przy lokacji na screenie 3) max do 55 fps ale te spadki nie powodowały przycięć.

Edytowane przez Sebolinho10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz zablokowane fpsy na 60? Na każdym z 3 screenów jest taka sama wartość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz zablokowane fpsy na 60? Na każdym z 3 screenów jest taka sama wartość.

 

I właśnie to mnie dziwi bo w każdej grze na steam mnożnik fps nie przekracza 60 fps. Tylko Enemy Front było wyjątkiem (tam miałem ponad 140) Nie mam pojęcia dlaczego tak jest, i za bardzo nie wiem jak ewentualny mnożnik odblokować.

 

Zaś w GTA V które mam na Social Clubie przez Rockstara to normalnie mnożnik FPS wychodzi ponad 60 i waha się między 65 a 80. Problem w tym że np już w GTA V mam te nagłe spadki nawet do 30-40 fps

Edytowane przez Sebolinho10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz monitor? Vsync w grach wyłączony?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema,

Dalej masz tako problem?

Mam tak samo,

Rtx 2070 ryzen 5 2600 pamięci Aegis g skill. Wcześniejsze pamięci były zepsute memtest pokazał 1400 błędów. Myślałem, że to przez pamięci mam spadki, Po wymianie niestety nic sie nie zmieniło :/ zastanawiałem się czy to nie jest wina sterowników

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...