Skocz do zawartości
Bart2_3_4

Wymiana/dokupienie RAM do MSI Tomahawk B350

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Witam, we wrześniu (2018 roku) kupiłem składaka z bebechami jak w sygnaturce (w załączeniu screen koszyka zawierający bebechy).

 

Zamierzam zamienić lub dołożyć RAM, ponieważ w Metro Exodus czy też ARK:SE mam często dropy. Podejrzewam, że to przez mały RAM (8GB).

Mam też inny problem z obecnym RAM'em, a dokładniej chodzi o częstotliwości pracy. Próbowałem bawić się w profile XMP i ręcznie ustawiać, ale moje gmeranie kończyło się BSoD przy starcie systemu lub po 5-10 minutach pracy na przeglądarce, więc pozostawiłem to na auto. Przy ręcznym ustawianiu udało mi się ustawić stabilnie na chyba max 2777MHz lub w tych okolicach.

 

Moje pytanie brzmi:

Lepiej obecny RAM (2x4GB 3200MHz CL16) gdzieś opchnąć na alledrogo czy inne olx'y i kupić 2x8GB lub 4x4GB, czy może lepiej dokupić 2x8GB lub 2x4GB, a jeżeli dokupić to muszą być identyczne? Wiem, że częstotliwość będzie dostosowana do najwolniejszej kości, ale skoro nie mogę ustawić/ustabilizować częstotliwości na 3200MHz to warto dokupić kości z tymi samymi wartościami?

 

Co do kompatybilności obecnego RAM'u z płytą główną, to sprawdzałem na msi.com i są kompatybilne (model pamięci: HX432C16PB3K2/8).

 

Dodatkowo najlepsze jest to, że podczas uruchamiania ARK:SE program MSI Afterburner się wyłącza, muszę go uruchomić ponownie, ale też potrafi się wyłączyć podczas gry (podejrzewam, że jest wywalany z powodu małej ilości RAM).

 

Z góry dzięki za odpowiedzi. Jeśli chodzi o szczegóły sprzętu lub systemu mogę podać po powrocie do domu.

post-599214-15592949812104_thumb.png

Edytowane przez Bart2_3_4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy najnowszy to nie jestem pewien, ale miałem aktualizację podczas zakupu (czyli we wrześniu 2018 roku), aby rysiek 2600 hulał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o BIOS to jestem 5 wersji do tyłu (najnowsza z 21.05.2019, a obecnie mam z 24.07.2018)

Pamięci RAM mam w slotach 2 oraz 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaktualizuj BIOS w takim razie. + Jak wyżej 4 moduły RAM to słaba opcja, jak bardzo potrzebujesz 16gb, to idź w 2x8gb.

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie odkop :)

 

Niestety z pamięciami 2x4GB (jakie miałem) nie udało się ustawić wymarzone 3200MHz nawet po aktualizacji BIOS'u, jedynie udało mi się uruchomić na profilu XMP 1.

 

Zakupiłem nowe kości 2x8GB i według waszych zaleceń siedzi tylko 2x8GB i... śmiga aż miło na częstotliwości 3200MHz :)

 

Postanowiłem tutaj to napisać, bo może w przyszłości się komuś przyda.

 

Wielkie dzięki za pomoc!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...