Skocz do zawartości
Ajwaj

Serwer ze starego komputera

Rekomendowane odpowiedzi

Hej ostatnio wpadłem na pomysł żeby zrobić sobie własny serwer ze starego komputera, pytanie tylko czy on się nadaje i czy ma to sens, komputer to stary juz chyba ponad 10 letni pecet na płycie gigabyte GA-m61pme-s2 z niewiadomym prockiem od amd, na pewno jakimś athlonem tyle udało mi się dowiedzieć, i 2Gb ramu ddr2, nadaje się to do czegoś? (Docelowo chciałbym z niego korzystać także poza siecią domową, jeśli to nie możliwe to proszę sprowadzić mnie na ziemie i wskazać właściwą drogę)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomijając wiek sprzętu i jego zapotrzebowanie na energię, powiem że się nadaje. Pomijam fakt że może być głośny (wentylatory, dysk HDD) i emitować trochę ciepła.

Nie napisałeś jednak serwer czego to ma być? Sprecyzuj także co oznacza że "chciałbym z niego korzystać także poza siecią domową".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokładnie, najważniejsze zastosowanie bo może się okazać że wystarczy adapter sata-usb i niedrogi router posiadający usb z wgranym alternatywnym oprogramowaniem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorki zamotany byłem, chodzi mi głównie o backupy komputerów, i przetrzymywanie danych, żeby nie zaśmiecać sobie miejsca na dysku laptopa. Być może streamowanie muzyki ale to już tak opcjonalnie jeśli da się coś takiego zrobić. Wybaczcie, jeśli chodzi o serwery to jestem zielony całkowicie. Rozumiem że takie rozwiązanie jak stary pc jest nieekonomiczne. W takim razie, czy lepszym rozwiązaniem będzie kupno gotowego serwa dajmy na to czegoś takiego jak to https://www.ceneo.pl/43520905

Edytowane przez Ajwaj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy będzie nieekonomiczne to zależy od samego komputera i jak bardzo będzie obciążony. Musiałbyś sprawdzić ile prądu pobiera i samodzielnie obliczyć, czy kupno gotowego NASa się bardziej opłaca. Może się okazać, że kupno NASa zacznie się zwracać dopiero po 2-3 latach użytkowania bo raz, że sam sporo kosztuje (w porównaniu z komputerem, który już masz i nie wydasz na niego pewnie złotówki poza dyskami), a dwa, że też jednak prądu do działania potrzebuje.

Na stacjonarce będziesz miał porównywalny procesor i więcej RAMu, dodatkowo jest spora szansa, ze podłączysz więcej dysków. Jak dla mnie jedyny minus to gabaryty i ewentualny hałas.

Na stacjonarce możesz zainstalować Xpendology które jest praktycznie tym samym oprogramowaniem, które znajduje się na NASach Synology.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak to ma chodzic 24/7/365 to stare PC nie maja sensu - c2d czy stare athlony w idle łykaja 50-60W

 

a od 2 generacji core (taki pentium sandy/ivy jest mocniejszy) caly pc wezmie ci okolo 20W, a jaki NUC czy cos to nawet 10W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak to ma chodzic 24/7/365 to stare PC nie maja sensu - c2d czy stare athlony w idle łykaja 50-60W

 

a od 2 generacji core (taki pentium sandy/ivy jest mocniejszy) caly pc wezmie ci okolo 20W, a jaki NUC czy cos to nawet 10W

 

Sam korzystam z C2D od dłuższego czasu i zakup nowego NAS zwróciłby się po jakiś 3-4 latach.

Komp z C2D możesz mieć za ok 0zł i wydajność nie słabsza jak dobrej klasy NAS.

 

 

Własnie zmierzyłem pobór mocy :

Przy transferze pliku w sieci i odpalonym transmission - E7500 z 4 dyskami HDD - pobór 50W. 

Edytowane przez luki_pc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...