Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

hej mam pytanie. Płyta główna Gigabyte z390 aorus master posiada osłony termiczne na dyski m2. Czy to oznacza że muszę kupić dyski bez radiatorów, czy te z radiatorami będą również pasować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt Ci nie każe używać radiatorów dołączonych do płyty.

Ogólnie radiatory są opcjonalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ogólnie radiatory są opcjonalne.

Dokładnie. SSD się ogólnie mocno grzeją, ale jeśli nie są wykorzystywane w typowo hardcore'owy sposób, nic im nie będzie. W ostateczności jest też throttling.

 

OP, cokolwiek zdecydujesz, raczej nie zdejmuj radiatorów/obudów z dysków SSD na M2. Czasami nie robi to problemu, a czasami łatwo można sobie narobić szkód.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OP, cokolwiek zdecydujesz, raczej nie zdejmuj radiatorów/obudów z dysków SSD na M2.

Jak zdejmie radiator z takiego SSD to już jest po gwarancji.

Gdy mocno się zagrzeją,to będzie throttling i spadek transferów odczyt/zapis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup WD SN750 - ten dysk ma wypasiony radiator, natomiast te dołączone do płyt głównych najczęściej są znacznie mniej skuteczne. A tak w ogóle to czytałam, że nie powinno się chłodzić całego nośnika M2 tylko sam kontroler. Pamięci lubią wysokie temperatury i za mocne schłodzenie skutkuje podniesieniem ich napięcia przez kontroler i jeszcze wyższe temperatury samego kontrolera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja swojego P510 480GB mam przykrytego radiatorem z chipsetu i mam w benchmarkach ledwo 52 stC.

 

Nie wiem dla czego nie chłodzić też kostek pamięci :hmm:

 

8601908400_1559557269_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja swojego P510 480GB mam przykrytego radiatorem z chipsetu i mam w benchmarkach ledwo 52 stC.

 

Nie wiem dla czego nie chłodzić też kostek pamięci :hmm:

 

8601908400_1559557269_thumb.jpg

 

Włożyłeś 2 nośniki NVMe do Z370 ? Nie ogranicza to ich wydajności albo linii dla karty graficznej ? :hmm:

 

Też się zastanawiam nad NVMe (pod system) i mam pytanie odnośnie instalacji - czy ten radiator z chipsetu ma naklejkę do zdjęcia przed montażem ? Jeżeli tak i przykręcisz go później a on się przyklei do nośnika to łatwo go później odkleić ? ;)

Edytowane przez Ania1984

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z370 odcina dwie Sata 5i6, gdy w biosie ustawisz x4 pci-e dla M2.

Chipset musi się podzielić liniami, ale ten główny koło procesora idzie z procesora i on zawsze będzie pracował nax4.

 

Domyślnie, bios ustawia chipset dla M2 x2.

Można go ustawić ręcznie na x4 - chip musi odciąć 2x SATA ostanie, dla tego, HDD podpinam pod pierwszy SATA.

Był na 6 i gdy ustawiłem w biosie x4 dla drugiego M2, to HDD był niewidoczny - odcięty z powodu x4 pci-e dla M2.

Wystarczy przełożyć Sata HDD na 1 Sata i jest OK

 

 

Nie pamiętam co do naklejek.

W każdym bądź razie, P510 zamontowałem i po prostu przykręciłem radiator od chipa - ten podłużny.

Tam jest już termopad zdaje się.

A jak jest taśma na termopadzie, to ją należy zdjąć.

 

Aaa tego nie wiem.

Patrząc na GPU-Z, chyba wszystko jest OK:

 

5896548100_1559586789_thumb.jpg

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z370 w Asrock Extreme4 bez problemu obsługuje do 3 dysków NVME. Z tym że nie da się puścić RAID 0 na trzech czy nawet dwóch dyskach w stylu MP510 i cieszyć się pełną wydajnością. Za to przy użyciu wolniejszych dysków można śmiało je raidować i prędkość wzrośnie.

 

Na Z370 chyba zawsze oba dyski spięte są z chipsetem. Dodatkowo można wsadzić w trzeci port ( czarny PCIE 16x ) adapter PCIE - NVME i w ten sposób podpiąć trzeci dysk NVME.

 

Dokładne zależności co jak jest rozprowadzone trzeba zawsze sprawdzać w instrukcji płyty głównej. W zależności od modelu będzie traciło się różne porty SATA.

 

 

 

 

Z370 ASUS PRIME A

https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/LGA1151/PRIME_Z370-A/E13271_PRIME_Z370-A_UM_WEB.pdf

 

 

Tutaj instrukcja też nic nie mówi o liniach z CPU dla NVME. @leve nie wiem skąd wziąłeś te informacje, ale chyba pomyliło Ci się coś z ryzenami. Chociaż tam też nie obcina linii PCIE na GPU.

 

Włożyłeś 2 nośniki NVMe do Z370 ? Nie ogranicza to ich wydajności albo linii dla karty graficznej ? :hmm:

 

Każdy dysk NVME na Z370 ( do trzech sztuk z adapterem ) działa z pełną prędkością PCIE 3.0 4x. Haczyk polega na tym, że kiedy chcemy użyć dwa takie dyski jednocześnie Np w raid to przepustowość spada bo chipset jest spięty z procesorem DMI 3.0, czyli odpowiednikiem PCIE 3.0 x4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem... zamontowałem.

 

EVO jest tylko na system

 

Działa.

 

P510 tylko na zainstalowane gry i działa.

 

Ale HDD miałem wpięte w SATA6 i wszystko było OK do czasu, gdy w biosie nie zmieniłem pci-e dla m2 z 2 na 4

 

Wtedy 5i6 SATA jest nieaktywne.

 

Co mam napisać jeszcze ?

 

M2 od strony CPU nic nie robi bo jest od CPU tak ?

 

CHip nic nie ma nic z nim wspólnego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

s

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

M2 od strony CPU nic nie robi bo jest od CPU tak ?

 

CHip nic nie ma nic z nim wspólnego.

Nie masz żadnych linii z cpu prowadzonych do M.2.

Takie rzeczy "w standardzie" tylko na AM4, intelkę na s1151 wciąż wyprowadza z cpu tylko 16 linii. Można je dzielić, ale płyty które przeznaczają te linie na M.2 to jednostkowe przypadki.

Prawie każda płyta z370/z390 M.2 prowadzi z chipsetu. Tak Twoja, jak i innych osób na ten socket udzielających się w temacie.

Zapoznaj się z diagramem ukazującym platformę -> KLIK

 

Z370 odcina dwie Sata 5i6, gdy w biosie ustawisz x4 pci-e dla M2.

To jest specyfika konkretnej płyty, a nie uniwersalna prawda w zakresie wszystkich płyt na danym chipsecie!

To od producenta płyty zależy jak rozdysponuje I/O udostępniane przez chipset. Mimo dużych liczb posiadających "up to" z przodu, często muszą zachodzić kompromisy.

Tutaj tabelka HSIO -> KLIK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłeś, zamontowałeś i jak doszedłeś do tego, że obcina Ci GPU z 16x do 8x? Owszem można to zrobić wkładając adapter PCIE->NVME do drugiego slotu PCIE 16x w płytach z przełącznikiem ( obsługa SLI ). Wtedy podzieli linie PCIE na pół. Ale czarne sloty PCIE 16x nie obcinają nic na GPU ( lub / 4x jak ktoś taką sobie płytę znajdzie, chyba EVGA? ).

 

To że PCIE zjada SATA to praktycznie normalka. Tak samo trzeci slot PCIE 16x ( elektrycznie 4x ) zjada wszystkie 3 sloty PCIe 1x.

 

Zamiast portów SATA, dyski NVME równie dobrze mogłyby wyżerać porty USB, dźwięk czy sieciówkę. Z tego wszystkiego najrozsądniej chyba jest, kiedy traci się SATA a nie pozostałe "opcje".

Jeden dysk NVME potrzebuje transferu na 4 liniach PCIE. Taki urok mainstreemu, że większość portów na płycie to atrapy :)

 

 

Jeden z portów M.2 z obsługą SATA zjada u Ciebie zwykły port SATA1 jeżeli wsadzisz do M.2 dysk SATA. Ten od strony CPU. Tak więc jakim cudem po wsadzeniu dysku SATA do pierwszego slotu M.2 miałbyś kanibalizację portu SATA z chipsetu?

 

 

Jeżeli masz EVO na system i MP510 na gry (CPU + Chipset) to puść kopiowanie dużego pliku między dyskami. EVO ma 3500MB/s odczytu. MP510 ma 3000MB/s zapisu. Czyli puszczając zapis na MP510 powinieneś wyciągać 3000MB/s. Prawdopodobnie zatrzymasz się gdzieś w okolicy 1600-1700MB/s. W teorii 2000MB/s powinno dać się zrobić, ale chyba na potrzeby korekcji CRC albo czegoś innego część transferu DMI przepada.

 

Druga opcja to odpal jednocześnie testy syntetyczne na EVO i MP510. Zobaczysz, że oba dyski siądą na pysk z wydajnością.

 

 

Jeżeli na GPU masz PCIE 8x, to znaczy, że pewnie wsadziłeś dźwiękówkę albo coś innego w drugie gniazdo PCIE 16x.

 

A jak jest taśma na termopadzie, to ją należy zdjąć.

 

 

zależy jaki pad, są takie gdzie się taśmy nie zdejmuje. Z jednej strony pad jest lepiący a z drugiej na taśmie jest śliski. Przy zdejmowaniu takiej taśmy cały pad rozsypuje się w rękach.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ufff... ale jesteście obcykani w temacie :)

 

Ja nic nie kombinuję, zamontowałem bliżej CPU EVO Plusa 250GB i jest tam system (tylko) a do drugiego M2 zapakowałem P510 tylko do zainstalowanych gier.

To działa, ale Sata 5 i 6 jest nieczynna, gdy w biosie ustawiam na sztywno dla M2 PCI-E na x4.

Domyślnie jest x2 dla M2 i wtedy wszystkie Sata działają.

Nie potrafię tego technicznie wyjaśnić, bo na tych sprawach się nie znam.

 

A grafika działa dalej na PCI-E x16 3.0

 

4068675300_1559645565_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie potrafię tego technicznie wyjaśnić, bo na tych sprawach się nie znam.

No i właśnie po to jesteś obsypywany informacjami, diagramami i tabelkami, żebyś zrozumiał i był w stanie wyjaśnić ;)

A widać że chcesz to zrozumieć, bo inaczej nie siliłbyś się na interpretację (czasami nietrafioną) własnych obserwacji.

 

Tylko bądź ostrożny z wyciągania pochopnych wniosków na temat całej platformy - jest wiele możliwości konfiguracji i/o chipsetu, i to co jest prawdą dla Twojej płyty nie musi być nią w innych modelach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można było w sumie tak pomyśleć, że pierwszy slot m.2 to z CPU bo nie traci sata jak wkłada NVME. A sam Intel pisze nieraz że VPU ma 20 linii PCIE. No ale że 4 idą na chipsety to już nie pisze nawet z gwiazdką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to płytki z chipsetem X570 będą miały pewną przewage skoro z ryśka 3000 wychodzą 24 linie a nie 20 jak u intela (dochodza właśnie 4 linie do obsługi najbliższego M2)

 

Wtedy drugi dysk zabiera nam ewentualnie 2 złącza SATA z dostępnych łacznie 6 więc dramatu nie ma, cztery w zupełności wystarczą na HDD jako magazyn i ewentualnie jakiś kontroler.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie wcześniej myślałem, że M2 bliżej CPU korzysta z linii CPU, ale według rozpiski tak nie jest.

Oba M2 w mojej z370 korzystają z PCI-E od chipsetu.

I tak jak napisałeś, przydzielając w biosie PCI-E x4 dla M2, wyłączają się dwa ostatnie SATA (5i6) - pozostają 4 aktywne (Z370 mobo)

 

Nie wiem dla czego myślałem, że M2 koło CPU korzysta z PCI-E od CPU skoro I7 8700 ma tylko 16 linii PCI-E, które idą do głównego slotu grafiki PCI-E 3.0 x16 :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, to przy chipset Z270 i tej płycie http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-z270-hd3p#kf też tak jest że 5 i 6 SATA wyłącza się po przestawieniu w biosie z x2 na x4 M2? Bo będę dziś montował PNY XLR8 CS3030 500 GB. W sumie to i tak trzeba przestawić z x2 na x4 dla M2 bo po co sprzęt ograniczać. W testach syntetycznych bym miał połowę prędkości bodajże. Dobrze że płyta ma 6 SATA, bo mam już 3 SSD podłączone i DVD. Ale karty graficznej linij mi nie obetnie, i nie spowoduje to spadku wydajności? Kartę dźwiękowa mam po slocie PCI, to nie koliguje w niczym chyba.

Edytowane przez kamar59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kamar59

O takich rzeczach zawsze jest wzmianka - jak nie w specyfikacji na stronie, to w instrukcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, to przy chipset Z270 i tej płycie http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-z270-hd3p#kf też tak jest że 5 i 6 SATA wyłącza się po przestawieniu w biosie z x2 na x4 M2? Bo będę dziś montował PNY XLR8 CS3030 500 GB. W sumie to i tak trzeba przestawić z x2 na x4 dla M2 bo po co sprzęt ograniczać. W testach syntetycznych bym miał połowę prędkości bodajże. Dobrze że płyta ma 6 SATA, bo mam już 3 SSD podłączone i DVD. Ale karty graficznej linij mi nie obetnie, i nie spowoduje to spadku wydajności? Kartę dźwiękowa mam po slocie PCI, to nie koliguje w niczym chyba.

 

Ja mam podpięte dwa dyski NVMe pci-e x4, dla tego obcina mi 5 i 6 SATA.

Przy jednym NVMe, chyba SATA 5 i 6 nie byłaby wyłączana :hmm:

Z resztą sam to sprawdzisz u siebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Del.

 Pomyłka tematu.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tą naklejkę zdjąć z kości poprawi temperaturę? Te 68 st to jest chwilowe podczas testów to nie ma czym się przejmować. Nic nie musiałem w bios zmieniać co do ustawień prędkości dysku te x2 czy x4 w ogóle nie mam tego.

Testy wyników:

1.jpg

 

A co do ustawień biosu widać nic nie zabiera SATA

1.jpg

 

1.jpg

 

HWINFO TEMP

Test na 3 GB wynik o połowę niższy.

1.jpg

Edytowane przez kamar59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W HwInfo sprawdź temperatury. Mogą być dwa sensory. Ten co wkleiles często jest z kości A nie z kontrolera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To teraz spokojnie mogę sobie na ten PNY zainstalować nowy win 10 i powoli sobie instalować programy, a jak będzie wszystko to tamten usunę i powinno zniknąć wybór Windowsów przy starcie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...