Skocz do zawartości
Naleśnik

Zestaw dla artysty amatora

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Grono ;)

 

Zapewne mój wpis będzie tutaj postrzegany jako jeden z wielu, no i słusznie bo nie jesteśmy Pępkami Świata. Jednakże prosiłbym o trochę wsparcia, doświadczonych i zafascynowanych problematyką "komputerową" osób.

 

Obecnie używam sprzętu 12 letniego (inwestowałem jedynie w pamięci i procesor), więc stawiam na zakup całkiem nowego zestawu.

 

1. Przeznaczenie funkcjonalne zestawu

Używanie kilku programów jednocześnie, do pracy zawodowej i domowej. Chciałbym zacząć komponować utwory klasyczne w wersji znośnej do odsłuchiwania. Stąd planuję zakup software'u "studyjnego" a także oprogramowania (wtyczki VST fortepianowe, również gitarowe) obsługującego instrumenty MIDI. Od strony graficznej będę zajmował się tworzeniem grafiki (raczej 2D) oraz nagraniami własnych wykonań na YT (audio+video) – czyli wymagana platforma pod rendering. Ponadto pracuję nad książką w Scrivenerze. Chciałbym m.in., żebym podczas renderingu mógł swobodnie pracować nad tekstem czy wykonywaniem ilustracji. Dodam na koniec, że planuję zaczynać, więc nie mam jakichś zbyt wygórowanych ambicji i wymagań hardware'owych. Zdaję sobie też sprawę, że budżet 3700 zł to mały wkład własny, ale od czegoś trzeba zacząć :o

 

2. Komponenty sprzętowe

Ceny podaję orientacyjne, bez skrupulatnych dociekań, gdzie mogłoby być taniej. Jeżeli ktoś mógłby zaproponować alternatywę do poniższego zestawienia (dzieląc się własną weną i doświadczeniem), też będę wdzięczny.

Postawiłem na trzon AMD.

 

A) Procesor AMD Ryzen 7 2700 /3.2GHz–4.1GHz, 8/16, 20MB/ ----- 969 zł

PYTANIE A: Czy ten model jest znacznie lepszy od popularnego Ryzena 6 2600? Chodzi głównie o aspekt wielowątkowości.

 

B) Płyta główna MSI B450-A Pro ----- 389 zł

PYTANIE B: Nie zależy mi na wyglądzie bebechów w środku obudowy, która ma być niewidoczna (bez szkła). Szczerze mówiąc wolałbym płytę z opcją dodatkowej wbudowanej karty WIFI, gdyż nie wykluczam przenoszenia komputera w różne miejsca w domu, no ale zawsze można dokupić na USB.

 

C) Pamięci G.SKILL AEGIS 16GB (2X8GB) DDR4 3000MHZ CL16 ----- 355 zł

/////LUB alternatywa Patriot Viper 4, DDR4, 16 GB,3000MHz, CL16 ----- 360 zł////

 

D) Grafika MSI Radeon RX 570 8GB ARMOR OC 8GB GDDR5 (256 Bit) ----- 739 zł

PYTANIE D: Czy to dobry wybór? Filmy mają być 4K i chodzić płynnie. Proszę o podanie alternatyw. Nie zamierzam grać w gry, no może poza szachami ;) Za to animacja, filmiki, obróbka... amatorska, filmy maks do 15 min.

 

D) Karta muzyczna Creative Sound Blaster Z bulk ------ 300 zł (tutaj się jeszcze zastanawiam czy mi potrzebna aż taka wypasiona)

///// alternatywa Asus Xonar AE ------ 280 zł /////

 

E) Dyski twarde:

- systemowy SSD Samsung 860 EVO 500GB SATA3 ----- 340 zł

- magazyn TOSHIBA P300 1TB ----- 165 zł (tutaj wolałbym coś w miarę cichego, ale na talerzach)

 

F) Zasilacz SilentiumPC Vero L2 500W ----- 178 zł

PYTANIE F: Czy pobór mocy (rachunki za prąd) zwiększa się ze wzrostem znamionowej maksymalnej mocy zasilacza (np. 550W)? Domyślam się że nie, ale warto zapytać.

 

G) Chłodzenie CPU SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v2 ---- 140 zł

PYTANIE G: Jeżeli nie zamierzam podkręcać procka, to czy wystarczy boksowe chłodzenie od AMD?

 

F) Obudowa SilentiumPC Armis AR1 ---- 100 zł (nie zależy mi na super walorach estetycznych).

 

 

Proszę o komentarz i pozdrawiam. Gdzie mógłbym zaoszczędzić (przesunąć koszty w ważniejsze komponenty, np. pamięć)?

Edytowane przez Naleśnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A) Masz 2 rdzenie i 4 wątki więcej. Jest więc zauważalnie lepszy wielowątkowo

 

B) Za 10 zł drożej masz Tomahawka B450. Jak masz możliwość to kartę WiFi kup sobie osobno jeśli nie szkoda Ci miejsca USB

 

C) Oba wybory dobre, choć Patriotki mają radiator i dlatego właśnie na nie bym się skusił

 

D) To już zależy w jakim programie robisz, aczkolwiek jeśli chcesz RX 570 to Sapphire Pulse jednowentylowy wbrew temu jak wygląda jest dość cichy i chłodny według testów. Ja bym się na niego skusił, bo Armor kulturą pracy nie grzeszy

 

E) Z dyskami twardymi jest loteria jak chodzi o głośność, więc jak trafisz. SSD na system jest dobry, aczkolwiek jak chcesz coś te kilka dyszek tańszego to masz MX500 500GB

 

F) Nie zwiększą od samej mocy maksymalnej zasilacza, bo nie ona definiuje ile komputer będzie pobierał prądu. Jeśli chcesz te kilka złotych (i trochę lepszą kulturę pracy) to warto brać coś z wyższym certyfikatem sprawności (np. Supremo L2 550W). Vero L2 sam w sobie jest dobrą jednostką

 

G) Wystarczyć wystarczy jak nie zamierasz robić OC. Ewentualnie jeśli będzie Ci za głośno dokupisz sobie Spartana/Fere/Fortisa i będzie ciszej :D

 

F) Armis AR1 to ciut pierkarniczek i nie pakowałbym tego typu podzespołow w niego. Na Twoim miejscu skusiłbym się na Signuma SG1 TG (wersja ze szkłem dlatego, że ma 1 wentylator w zestawie więcej). Jeśli potrzebujesz napędu 5,25 cala to dobrą obudową będzie Regnum RG4/RG4T

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
D) To już zależy w jakim programie robisz, aczkolwiek jeśli chcesz RX 570 to Sapphire Pulse jednowentylowy wbrew temu jak wygląda jest dość cichy i chłodny według testów. Ja bym się na niego skusił, bo Armor kulturą pracy nie grzeszy
Sapphire ma 2x mniej pamięci, ale obsługuje wyższe rozdzielczości. W jaki sposób ilość pamięci grafiki przekłada się na wydajność pracy? Może rzeczywiście masz rację, że nie potrzeba mi większej pamięci jako "NIE-gracz". Chcę pracować na dwóch ekranach, więcej póki co nie potrzebuję.
F) Nie zwiększą od samej mocy maksymalnej zasilacza, bo nie ona definiuje ile komputer będzie pobierał prądu. Jeśli chcesz te kilka złotych (i trochę lepszą kulturę pracy) to warto brać coś z wyższym certyfikatem sprawności (np. Supremo L2 550W). Vero L2 sam w sobie jest dobrą jednostką
Cóż... 12 lat temu kupiłem topowy ówcześnie zasilacz i pracuje wciąż bez zarzutu, więc może lepiej zainwestować w coś lepszego, np. Twoja propozycja. Thx.
G) Wystarczyć wystarczy jak nie zamierasz robić OC. Ewentualnie jeśli będzie Ci za głośno dokupisz sobie Spartana/Fere/Fortisa i będzie ciszej :D
W sumie... :thumbup: Za to kupię proponowany przez Cb drugi SSD-k zamiast talerza (mam dwa dyski 7200 w miarę ciche 2x256GB ze starego kompa).
F) Armis AR1 to ciut pierkarniczek i nie pakowałbym tego typu podzespołow w niego. Na Twoim miejscu skusiłbym się na Signuma SG1 TG (wersja ze szkłem dlatego, że ma 1 wentylator w zestawie więcej). Jeśli potrzebujesz napędu 5,25 cala to dobrą obudową będzie Regnum RG4/RG4T
Obawiam się o jedno, zauważ że peryferia umieszczone są u góry, co rodzi ryzyko większych zabrudzeń, kurzu – dla mnie to wada. Wolałbym porty umieszczone na pionowej ściance u góry. Nie przepadam też za choinką/dyskoteką wewnątrz obudowy, z pewnością można wyłączyć światełka.

 

Te nowe obudowy są całkiem inne niż dekadę lat temu. Czy mi się wydaje czy to jest takie prawie sito? Oj chyba będę musiał częściej sprzątać z taką obudową :hmm:

 

Pytanie techniczne X: czy poradzę sobie sam ze złożeniem? Wiem że niektóre sklepy mają gratisowe składanie, ale nie zamierzam kupować wszystkiego w jednym... analizy cenowe jeszcze przede mną. Wolałbym namaszczenie zestawu profesjonalną ręką (przestałem się interesować nowinkami, nie śledzę od lat trendów IT, tutaj czuję się hibernowanym laikiem :E Z pomocą Forum dam chyba radę :Up_to_s:

 

Pytanie techniczne Y: na ile lat starczy mi taka platforma?

 

Thx

Edytowane przez Naleśnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po przemyśleniach postanowiłem trochę zoptymalizować zestaw cenowo i funkcjonalnie. Pierwsza uwaga to taka, że jednak poczekam z zakupem do lipca z nadzieją że cena procka spadnie o jakieś 50 zł.

Orientacyjna cena wraz z dostawą w formacie |xxx|

 

Procesor: AMD Ryzen 7 2700 na BOXowym chłodzeniu |879|

Ile GHZ można podkręcić na fabrycznym chłodzeniu, tak żeby procek się zbytnio nie spocił? 0,2 GHz pójdzie?

 

Płyta główna: MSI B450 TOMAHAWK |399|

 

Pamięć RAM: Tutaj mam dylemat, bo ten procesor obsługuje "System Memory Specification 2933MHz", więc czy to znaczy że bez jego podkręcenia pamięć o nominalnym taktowaniu 3200MHz będzie pracowała tylko 2933?

Budżet do 380 zł.

Opcja 1.: Patriot 16GB 3200MHz Viper 4 CL16 |377|

Opcja 2.: HYPERX FURY 16GB DDR4 3200MHZ CL18 |369|

Opcja 3.: G.SKILL 16GB 3000MHz Aegis CL16 |335|

Opcja 4.: Zaproponuj :cool:

 

Karta graficzna: AMD Radeon RX 570 4GB MSI Armor OC BOX |635| (za dołożenie 100 zł mam wersję z 8GB)

A może lepszy (cichszy) Asus lub Sapphire?

 

Dyski twarde: co myślicie o tym ---> ADATA 1TB M.2 PCIe XPG SX6000 Pro |519| (czy jednak lepiej mieć dwa fizyczne nośniki po 500GB kazdy?)

 

Karta dźwiękowa: CREATIVE SOUND BLASTER AUDIGY RX |262|

 

Zasilacz: SilentiumPC 550W Supremo M2 Gold |175|

 

Obudowa: SilentiumPC Armis AR3 TG (SPC199) |179|

 

 

Czy macie jakieś uwagi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem spokojnie wystarczy do tych celów z tematu Ryzen 5 2400G Mój link procesor z grafiką zintegrowaną/ SSD 5 lat gwarancji/ zasilacz 5 lat gwarancji / całość po wrzuceniu do koszyka wynosi 1950 zł.

Edytowane przez adam32

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niezupełnie "spokojnie wystarczy do tych celów". Dlaczego? Otóż skoro kupuję nowy komputer to chcę żeby jak najdłużej mi służył, a przecież nie da się określić do czego może być potrzebny za 5 lat. Tak jak już wspominałem, głównie komponowanie, pianina pod wtyczkę VSTi (mam instrument). Na ten czas ww. zestaw kosztuje około 3400. Kupiłem okazjonalnie RX 570 8GB za 609 zł z dowozem, więc nieco lepsze parametry (VRAM) za mniejszą cenę (allegro). Tomahowk też będzie taniej patrząc na oferty. pomyliłem się w cenie Aegisów, kosztują na ten moment około 333 zł (2x8).

 

Przyznam że największego zonka mam z RAMem. Planuję w przyszłości dołożyć kolejne 2x8 GB (czyli włącznie będzie 32). Taktowanie się nie zmniejszy (wierząc informacjom od MSI - zob. link niżej)

Te pamięci nie widnieją w zestawieniu: https://pl.msi.com/Motherboard/support/B450-TOMAHAWK#support-mem-14

....stąd nie mam pewności jak będą śmigać przy obsadzeniu wszystkich slotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak rozumieć zasadę dostawy?

https://imgur.com/8Ytj0Mj

8Ytj0Mj.jpg

 

Czy jeżeli kupię dwa produkty jednocześnie (procesor i płytę główną), to oni domyślnie wyślą jedną paczką czy 2x19 zł?

Pytam dlatego bo jest promo (np. na Ryzena 2700 i B450 Tomahawk'a) w pewnym sklepie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówienie składasz przecież jedno z tym, że na dwa produkty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napiszę tutaj, bo chyba nie ma sensu zakładać nowego. Dlaczego po złożeniu zamówienia e Emagu, dostaję na maila ile mam zapłacić, moje dane, produkt, kod zamówienia ale nigdzie nie mogę znaleźć ich numeru konta, nie mogę też pobrać faktury elektronicznej (przekierowuje mnie na stronę mojego profilu na Emagu, tam tez żadnych info o nr ich konta. Jest info o numerze konta na stronie Firmy na karcie "Informacje o firmie", ale nie ma pewności czy to jest konto do sklepu.

 

Pomoże ktoś, bo zanim mi odpiszą...

Edytowane przez Naleśnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie możesz zadzwonić do nich? Jest tam nr telefonu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zadzwoniłem, już widzą, że coś u nich nie gra, wysłali f-rę ręcznie.

 

Ostatecznie mój komputer wygląda tak (jeżeli wszystko dojedzie w kawałku):

 

Procesor: Ryzen 2700

Płyta: MSI B450 Tomahawk

Zasilacz: SilentiumPC Supremo M2 Gold 550W

RAM: Crucial Ballistix Sport LT Grey DDR4 2x8GB @3200MHz CL16 (bls2k8g4d32aesbk)

Grafika: MSI Armor Radeon RX570 8GB

Muzyczna: Sound Blaster Audigy RX

Dysk: 512 GB Plextor M9PeG PX-512M9PeG M.2 PCI-E

Obudowa: SilentiumPC Armis AR5

 

Całkowity koszt: 3 233 zł

 

PS1. Kiedyś dokupię jeszcze jakiś tańszy ssd, obecnie będę miał magazyn z dysków ze starego kompa (512GB + 256GB).

PS2. Czy przypadkiem Orange nie ma obecnie jakiejś awarii z szerokopasmowym Internetem? Błędy DNS... wchodzą niektóre strony, np. PClab działa, ale filmy na YT już niet.

Edytowane przez Naleśnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomęczę Was jeszcze trochę :P

 

Dotarła do mnie przesyłka Ryzen 2700 i MSI B450 Tomahawk. O ile nie mam zastrzeżeń do procka, o tyle pudełko od płyty głównej nie było zalepione taśmą, a w środku znajdowała się faktura. Dla mnie to nieprofesjonalne otwierać cudzy produkt. Bo jakoś nie wierzę że producent nie zakleił opakowania (taka jakby plomba stosowana wszędzie na pudełkach). Folia z samą płytą była jednak zaklejona taśmą.

 

EDYTOWANY.

Edytowane przez Naleśnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dość częsta praktyka w sklepach, niekiedy zresztą wysyłają sprzęt ze zwrotów (tych 14-dniowych)... Niestety nigdy nie wiadomo czy w 100% nówke ktorej nikt wczesniej nie uzywal kupujesz, no ale nic na to się nie poradzi. Oczywiście nie ma też co się przejmować i panikować o ile płyta (czy cokolwiek innego) wygląda jak nowa i nic jej nie doskwiera, jak kupujesz buty w sklepie to też ktoś wcześniej mógł je przymierzać.

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i rozwiały się tez wątpliwości: Crucial Ballistix Sport LT Grey DDR4 2x8GB @3200MHz CL16 posiadają na nalepkach kod (bls2k8g4d32aesbk.8FE), czyli kompatybilność RAMu z MSI Tomahawk B450 wydaje się bezproblemowa (info ze strony MSI). Nie żałuję, że trochę dopłaciłem i kupiłem te a nie Aegisy bez radiatora. Kolorystyką idealnie wpasują się w walory wizualne tego MOBO.

Edytowane przez Naleśnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podsumowanie tematu :-)

 

Złożyłem komputer, tego posta piszę już na nówce. Różnica kosmiczna. Wszystko działa szybko, filmy na YT odpalają się w 8K a procesor jest wtedy obciążony 10-14%. Temperatura 35-39 stopni. Pamięci działają w XMP 2.0 na 3200 (trzeba zmienić w UEFI, bo po samym włożeniu chodziły 2400MHz). W kręcenie się jeszcze nie bawiłem, bo mam boxowy cooler AMD, który notabene jest najgłośniejszą częścią zestawu :-/

 

Odnośnie płyty SilentiumPC Armis AR5, to trochę DUŻA, ale przyzwyczaję się – tym bardziej że komp stoi na podłodze i go nie widać. Minusem mojego egzemplarza jest zgięty jeden z 3-PINowego wejścia zasilania pod kontroler PWM (nr 8), ale dla mnie to bez znaczenia. Wadą tej płyty jest brak sanek pod HDD, choć z drugiej strony obecnie pracuję na nieprzykręconych dyskach 3,5. Trochę problematyczne było podpięcie wentylatorów (przód i tył) do gniazd 5 i 6 – wówczas sterowanie przez płytę główną nie działało (jak należy przepiąć tutaj: http://forum.pclab.pl/topic/1282136-Armis-Ar5-kontroler-pwm-a-Wentylatory/page__p__15539858entry15539858 ).

 

Kartę graficzna (Radeon Armor Rx-700 8GB) kupiłem na allegro za 610 zł z dowozem. Wyglądała na czystą i nieużywaną, aczkolwiek dało się zauważyć mikro pyłki przy dokładniejszym przypatrzeniu się, co może świadczyć o wersji używanej lecz dobrze odrestaurowanej. Notabene sprzedający napisał, że karta jest nowa, oraz załączył fakturę tej sztuki jako produkt "serwer" za 30 000 zł :hmm:

 

Karta muzyczna (SB Audigy 5/RX) jeszcze nie ogarnięta, bo nie daje sygnału do głośników :-/ To chyba największa porażka, ale będę walczył. Obecnie używam integry.

 

Mam zastrzeżenie do zaślepki na peryferia płyty głównej ALBO do jakości wykonania obudowy: trudno mi rozstrzygnąć, który produkt odpowiada że ta zaślepka jest pogięta i średnio pasująca.

 

PYTANIE: DO czego służy dodatkowy kabelek umieszczony w blistrze razem z procesorem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PYTANIE: DO czego służy dodatkowy kabelek umieszczony w blistrze razem z procesorem?

 

Jaki kabelek? Możesz wrzucić zdjęcie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początku pomyślałem że to przedłużka jakaś, ale ten styki na tym kabelku nie pasują do gniazdka kabla od zasilania boksowego wentylatora procka.

xYSWCAL.png

FZAjG18.png

0UKX87f.png

Edytowane przez Naleśnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jakaś przejściówka z molexa na 5pin, w sensie żeby zasilić wentylator.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musze dodać, że posiadam dwa monitory Benq GW2270 i jeden z nich jest bodajże uwalony. Tzn. raz na jakiś czas (np. dwa razy na tydzień) potrafi się wyłączyć i włączyć (tak jakby zresetować). Na starym komputerze wyłączał się i po chwili włączał i wszystko (poza tą przypadłością) było ok. Natomiast na nowym zestawie (z tego wątku) w tej sytuacji wiesza mi się komp i muszę robić twardy reset długopisem. Co może być tego przyczyną? Monitor pracuje na 60Hz, ale można go obniżyć do 50Hz. Da się to jakoś naprawić? ...bo dopóki pracuję na samozapisywalnych programach (pisarskich) dopóty to jeszcze ujdzie, ale w innych pracach lipa.

Edytowane przez Naleśnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...