Skocz do zawartości
Olwap

B450 Tomahawk za 399 zł - warto?

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak w temacie - mam zarezerwowaną w Xkomie płytę Tomahawk za 399 zł i chciałbym ją kupić - myślę że to dobra cena i niższa raczej prędko nie będzie? Kupiłbym teraz płytę, poczekał ten miesiąc i kupił Ryśka 3000. Boje się że prędko taka obniżka się na ten model nie pojawi - a jest to chyba najlepszy model ze wszystkich 450.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta jest ok, jedna z najlepszych w tym segmencie cenowym. btw troszkę się spóźniłeś, bo była niedawno promka za 379zl ;)

Jeśli nie potrzebujesz formatu ATX lub nie zależy Ci na wyglądzie, możesz brać Mortara (trochę lepszy VRM) lub bazooke, lub A-PRO (bliźniacza płyta, w brązowym pcb).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dobra cena za B450,ale zwróć uwagę na to że wszystkie płyty na B450 od Msi będą dobre.

Wszystkie mają identyczną sekcję zasilania(4 na Vcore + 2 na SoC) oraz 2 złącza PCIe (1 x16,2 x4)(z wyjątkiem Bazooka Plus)

Najbardziej funkcjonalny z nich jest B450M Mortar/Mortar Titanium,bowiem mają dużo złącz na panelu tylnym oraz 2 złącza na M.2(1 x4 NVMe,2 x2),ale za to nie mają radiatora na SoC

B450 Tomahawk/Gaming Plus oraz A-Pro mają radiator na SoC,ale za to są uboższe w wyposażeniu(mniej złącz USB,obrazowych,brak cyfrowego SPDIF,1 złącze M.2 itd.)

Jednym słowem bierz co chcesz

Edytowane przez Splendor_97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dobra cena za B450,ale zwróć uwagę na to że wszystkie płyty na B450 od Msi będą dobre.

Wszystkie mają identyczną sekcję zasilania(4 na Vcore + 2 na SoC) oraz 2 złącza PCIe (1 x16,2 x4)(z wyjątkiem Bazooka Plus)

Najbardziej funkcjonalny z nich jest B450M Mortar/Mortar Titanium,bowiem mają dużo złącz na panelu tylnym oraz 2 złącza na M.2(1 x4 NVMe,2 x2),ale za to nie mają radiatora na SoC

B450 Tomahawk/Gaming Plus oraz A-Pro mają radiator na SoC,ale za to są uboższe w wyposażeniu(mniej złącz USB,obrazowych,brak cyfrowego SPDIF,1 złącze M.2 itd.)

Jednym słowem bierz co chcesz

Właśnie sęk tym, że w grę wchodzi tylko ATX. Mam dużą budę z oknem Phanteksa więc mAtx wyglądałaby raczej słabo. Myślę że po prostu wezmę tego Tomahawka i tyle. 100 zł obniżki to sporo przy tej kwocie. Wezmę Tomahawka, poczekam ten miesiąc i kupię CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamietaj, ze do plyt poprzedniej generacjo typu b450 bedziesz musial miec zaktualizowany BIOS do obslugi nowych CPU 3xxx, nie pamietam jak wyglada to na tomahawk ale niektore plyty maja mozliwosc aktualizacji BIOSu bez procesora, ewentualnie mozesz kupic plyte glowna z usluga aktualizacji BIOS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomahawk ma ten magiczny klawisz do aktualizacji biosu. Jak nie masz jakiegoś parcia to śledź promocje, tomahawk był za 369 w Komputroniku A 10 albo 20zl taniej b450 gaming plus . W ciągu miesiąca 100% trafisz jeszcze taniej te płyty niż są aktualnie . Ja bym się nie spieszyl bo za 400 to dostaniesz i za miesiąc ta płytę. Płyta sama w sobie jest dobra, obsługa ramu nawet na poziomie 3600mhz mimo że oficjalnie na stronie tego nie podają. Ta płytka lata na takich prędkościach z crucialami za około 400zl . Wystarczy wpisać w Google micron e-die i wyskoczy sporo wyników, i właśnie sporo osób na msi b450 osiąga takie taktowania . Sekcja na kreconym ryzenie 1600 nie przekracza 57* gdy procek jest rozgrzany do 65, a grafika do 70. W pokoju miałem 32* i w obudowie niezła temperatura panowała, więc powinna sobie bez problemu poradzić nawet z ryzenem 12/24 Ale już pewnie bez oc , a 8/16 myślę że da radę jeszcze coś podkręcić na niej .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamietaj, ze do plyt poprzedniej generacjo typu b450 bedziesz musial miec zaktualizowany BIOS do obslugi nowych CPU 3xxx, nie pamietam jak wyglada to na tomahawk ale niektore plyty maja mozliwosc aktualizacji BIOSu bez procesora, ewentualnie mozesz kupic plyte glowna z usluga aktualizacji BIOS.

Tak czy inaczej to lepsze to i mobo za 399 niż czekanie na X570 które będą kosztowały miliony monet :D A o B450 póki co cisza, a też pewnie będą swoje kosztować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak jest kod -35zl to można brać od ręki, zawsze 365zl A jednak taniej raczej nie dostanie już. Za te pieniądze to chyba jedna z najlepszych płyt i w dodatku bezproblemowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomahawk ma ten magiczny klawisz do aktualizacji biosu. Jak nie masz jakiegoś parcia to śledź promocje, tomahawk był za 369 w Komputroniku A 10 albo 20zl taniej b450 gaming plus . W ciągu miesiąca 100% trafisz jeszcze taniej te płyty niż są aktualnie . Ja bym się nie spieszyl bo za 400 to dostaniesz i za miesiąc ta płytę. Płyta sama w sobie jest dobra, obsługa ramu nawet na poziomie 3600mhz mimo że oficjalnie na stronie tego nie podają. Ta płytka lata na takich prędkościach z crucialami za około 400zl . Wystarczy wpisać w Google micron e-die i wyskoczy sporo wyników, i właśnie sporo osób na msi b450 osiąga takie taktowania . Sekcja na kreconym ryzenie 1600 nie przekracza 57* gdy procek jest rozgrzany do 65, a grafika do 70. W pokoju miałem 32* i w obudowie niezła temperatura panowała, więc powinna sobie bez problemu poradzić nawet z ryzenem 12/24 Ale już pewnie bez oc , a 8/16 myślę że da radę jeszcze coś podkręcić na niej .

Dzięki wielkie za info o kodzie, wyjdzie jeszcze taniej. Kupię teraz bo nie sądzę żebym za miesiąc kupił ją jeszcze taniej, może za rok :D A jeszcze co do Ramów - jak to jest? Bo aktualnie mam HyperXy podkręcone do 2999 (wyżej nie pójdą) ale mogę też kupić patrioty 3200 które może dałoby radę podkręcić nawet do 3600 - tylko czy płyta/procesor to obsłużą? Nie będę kupował nowego Ramu żeby poskoczyć z 2999 do 3200 - ale jeśli płyta ogarnęłaby te 3600 to bym to nawet rozważył.

Edytowane przez Olwap

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrioty ciężko powiedzieć, pakują różne kości. Jeśli chodzi o "samsungi b-die" dla oszczednych , tzn ram co powinien dość dobrze się kręcić to hyperx 3333mhzcl16 (hynix cjr) lub cruciale 3200cl16 (najlepiej białe, ale dostrzegam coraz więcej wpisów z szarej wersji opartych na nowych micronach e-die) . Na konkurencyjnym forum na tomahawku predatory bez zajakniecia ustawił na 3600mhz przy teście ryzena z zintegrowaną grafiką. A cruciale jak mam w podpisie , w większości przypadków też ida na 3600mhz na ryzenach . Już parę osób na forum takie wyniki osiągnęło na 1 i 2gen . Zen2 powinien lepiej sobie poradzic jeszcze z oc ramu . Mam małe doświadczenie z podkręcania ramu , i jeszcze zaciasniam timingi żeby zwiększyć wydajność. Już mi się udało trochę poprawić i przy okazji musiałem zmienić napięcie z 1.38 na 1.35 co jest dla mnie dziwne . Jak ktoś lubi się dużo bawić to microny są strzałem w 10tke , jak nabyłem trochę większe doświadczenie w oc ramu to zmieniam 1timing i robię memtest do 100% i tak w kółko. Jak mam tylko wolna chwilę i nie ma znajomych online to coś tam zmieniam . Dziś aktualizuje bios do najnowszego i zobaczę czy coś więcej mi się uda osiągnąć.

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrioty ciężko powiedzieć, pakują różne kości. Jeśli chodzi o "samsungi b-die" dla oszczednych , tzn ram co powinien dość dobrze się kręcić to hyperx 3333mhzcl16 (hynix cjr) lub cruciale 3200cl16 (najlepiej białe, ale dostrzegam coraz więcej wpisów z szarej wersji opartych na nowych micronach e-die) . Na konkurencyjnym forum na tomahawku predatory bez zajakniecia ustawił na 3600mhz przy teście ryzena z zintegrowaną grafiką. A cruciale jak mam w podpisie , w większości przypadków też ida na 3600mhz na ryzenach . Już parę osób na forum takie wyniki osiągnęło na 1 i 2gen . Zen2 powinien lepiej sobie poradzic jeszcze z oc ramu .

Dobra OC ok ale chodzi mi o to czy jak podkręce nawet do tych 3600 to to będzie miało odzwierciedlenie w wydajności pracy? Bo oficjalnie płyty obsługują 3200/3400, nie ma chyba póki co żadnej która oficjalnie ogarnie wyżej niż 3466. Bo co mi po podkręceniu do 3600 czy 4000 jak płyta nie da rady tego obsłużyć - a jak płyta ma mi blokować Ram na 3200 to nie będę kupował nowego jeśli aktualne mam 2999.

Edytowane przez Olwap

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta obsługuje 3600, ba nawet 4200 Można ustawić na tomahawku , wydajność się zwiększa patrząc na testy w różnych programach. Największa wydajność wedle benchmarkow jest u mnie przy 3600mhz, na 3400 już dość sporo zaczynam tracić, mimo że ustawiam "ciasniejsze" timingi . Jakbym dał radę ustawić stabilnie 3400cl14 na ciasnych timingach , to byłoby wydajniej niż 3600cl16 na trochę rozrzuconych timingach .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta obsługuje 3600, ba nawet 4200 Można ustawić na tomahawku , wydajność się zwiększa patrząc na testy w różnych programach. Największa wydajność wedle benchmarkow jest u mnie przy 3600mhz, na 3400 już dość sporo zaczynam tracić, mimo że ustawiam "ciasniejsze" timingi . Jakbym dał radę ustawić stabilnie 3400cl14 na ciasnych timingach , to byłoby wydajniej niż 3600cl16 na trochę rozrzuconych timingach .

 

Czyli rozumiem że oficjalne dane to parametry sugerowane? No to w takim razie wezmę te Patrioty razem z Tomahawkiem i będę kręcił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje PV416G320C6K na Hynix CJR z bazowych 3200Mhz idą na 3600Mh jednak podczas testów wyskakuje kilka błędów (dosłownie 3-4 błędy podczas 2h testowania) - muszę je dopracować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A propos tych dzielników do 4000mhz. Rzeczywiście jak było pisane wyżej, np. na tomahawk RAM idzie na np. 3466/3600mhz przy dobrych wiatrach, ale cholera wie jak to będzie z Ryzenami 3XXX, które jak wskazują wiadomości, będzie miał lepszy kontroler. t.j producent typu MSI musi jeszcze zawrzeć w BIOS odpowiednie wsparcie dla danych dzielników, bowiem nie wszystkie dzielniki muszą działać jak trzeba...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli można do się podłacze pod temat, muszę coś wybrać pomiędzy msi b450 tomahawk a msi b450 gaming plus, jak narazie bardzo podchodzi mi gaming plus ze względu na większa ilośc pcie czy bios i reszta rzeczy sa podobne do tomahawka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnice pomiędzy tymi płytami są na poziomie tego, co da się wyczytać w specyfikacji płyty ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli można do się podłacze pod temat, muszę coś wybrać pomiędzy msi b450 tomahawk a msi b450 gaming plus, jak narazie bardzo podchodzi mi gaming plus ze względu na większa ilośc pcie czy bios i reszta rzeczy sa podobne do tomahawka?

B450 Tomahawk i B450 Gaming Plus to podobne płyty,w tomahawk masz na tyle USB typu C,a gaming plus ma slot PCIe x1 o 1 więcej

Bios również jest podobny

Edytowane przez Splendor_97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wklejam mój post z innego tematu, bo tam brak dyskusji o zauważonej przeze mnie sytuacji. Jak macie jakieś informacje to piszcie.

"Na aukcjach outletu x-kom pojawiły się 4 płyty MSI b450 gaming plus po naprawach serwisowych po 329zl https://allegro.pl/oferta/outlet-plyta-msi-b450-gaming-plus-atx-amd-am4-8132219507 MSI b450 tomahawk brak na tych aukcjach. Dzisiaj zamówiłem outletowa MSI b450 gaming plus do sklepu stacjonarnego x-komu. Niestety były lutowane elementy i rozlany chyba topnik na płycie. Czyżby mimo testu Liptona, w którym stwierdzał nizsze temp na gaming plus niż na tomahawku, te płyty są jednak bardziej awaryjne? Kupiłem nowego tomahawka. "

Edytowane przez xtn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest raczej kwestia tego co było naprawiane i czy każda płyta jest np. po tej samej naprawie :E

+ Z tego co czytałem serwis typu MSI (inne też), dostają płyty po naprawach np. z azji... w celu wymiany, może też nimi handlują nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na drobnych elementach płyt się nie znam. Dwa takie elementy były na tej płycie wymieniane i o tyle niechlujnie, ze topnik / kalafonia był rozlany na płycie i nawet nie usunięty.

Ogólnie chciałem kupić gaming plus ale w ostatniej chwili znienilem na tomahawka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakby ktos nie wiedział to serwis msi jest u nas w polszy i nawet chyba jakąś częsc europy obejmuje ,starszy juz czlowiek ;) i nie pamiętam a jakoś z miesiąc temu rozmawiałem z serwisantem msi :E elektronikę którą się da naprawić,ktorą opłaca się naprawiać robią u nas w innym wypadku leci do producenta i stamtąd już pewnie wracają nówki sztuki.Ogólnie nie ma się czego bać naprawianych ,jak zrobione dobrze i wymienione na nowe to jak najbardziej jest ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakośc tej naprawy nie wzbudziła mojego zaufania, szczególnie, ze obniżka to tylko 70zl. Takie płyty po naprawach nie powinny kosztować więcej niż 50% nowej ale jak ktoś myśli o oc to tez przy tak wykonanej naprawie lepiej nie ryzykować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za info o kodzie, wyjdzie jeszcze taniej. Kupię teraz bo nie sądzę żebym za miesiąc kupił ją jeszcze taniej, może za rok :D A jeszcze co do Ramów - jak to jest? Bo aktualnie mam HyperXy podkręcone do 2999 (wyżej nie pójdą) ale mogę też kupić patrioty 3200 które może dałoby radę podkręcić nawet do 3600 - tylko czy płyta/procesor to obsłużą? Nie będę kupował nowego Ramu żeby poskoczyć z 2999 do 3200 - ale jeśli płyta ogarnęłaby te 3600 to bym to nawet rozważył.

Ryzeny 2000 mają problemy przy 3600 mhz, ale można próbować. Ja bym nie narzekał z 3400mmhz jak coś :E

Uważam jednak, że płyty MSI są dość kapryśne jeśli chodzi o ten RAM. Ostatnio składałem dwa PCty na Aorusie i tam problemów żadnych z pamięciami [na skromne 3000, ale Tomahawki nawet z tym miały problem na 1gen Ryzenów]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...